Hradec Králové otočil duel na Spartě, Třinec je po obratu proti Zlínu v čele

3. 10. 2021 18:05
Hokejisté Hradce Králové zvítězili v 11. kole extraligy na ledě Sparty 3:2 po samostatných nájezdech, přestože prohrávali 0:2. Ve vzájemných soubojích tak uspěli poprvé po čtyřech porážkách. Aktuálně si Východočeši připsali čtvrtou výhru z posledních pěti utkání. Sparta po pěti vítězství podruhé v řadě prohrála.
Radost hokejistů Hradce Králové
Radost hokejistů Hradce Králové | Foto: ČTK

Za Spartu nastoupil sedmnáctiletý obránce Nino Tomov, který se stal prvním Bulharem v české extralize. "Pro mě to byl obrovský zážitek a obrovská zkušenost," řekl Tomov. "Vedení 1:0 nám určitě dodalo v první třetině klid, hráli jsme dobře první půlku zápasu. Nepomohlo nám, že jsme neproměnili šance. Oni nás pak začali agresivně napadat a byli lepší. Vedli jsme 2:0 a pak se to otočilo na jejich stranu. Určitě jsme mohli uhrát tři, ale jeden je taky dobrý."

Mountfieldu chyběl nemocný kanadský útočník Chris Lalancette a do sestavy se zařadil dvaadvacetiletý Martin Štohanzl, jenž si stejně jako na druhé straně Tomov odbyl v nejvyšší soutěži premiéru.

Sparta se ujala vedení už po půl minutě hry, kdy obránce Pavelka našel ideálně kapitána Řepíka, který doklepl puk do odkryté branky. Neužil, který dostal v brankovišti Sparty přednost před jedničkou Salákem, si poradil s Jerglovou střelou z otočky z mezikruží. Nebezpečnější ale byli domácí a v 16. minutě vteřinu po vypršení Orsavova trestu překonal Lukeše nadvakrát z dorážky Horák.

Ve 23. minutě přečíslení Sparty tří na jednoho přerušil faulem na Poláška Perret a Hradec Králové se ubránil i v následném oslabení nejdříve ve třech proti čtyřem a pak ve čtyřech proti pěti. Před polovinou utkání měl možnost na vyrovnání Orsava, ale minul. Ve 32. minutě vyřešil Řepík individuálně přečíslení dvou na jednoho a Lukešovi pomohla pravá tyč. Tu trefil i na druhé straně Koukal, což si sudí ověřili u videorozhodčího.

Další příležitost domácích měl z brejku Chlapík. Mountfield potom nevyřešil dobře přečíslení tři na jednoho, když na Perretovu přihrávku nedosáhl Jergl. Hosté snížili 27 sekund před koncem druhé třetiny, kdy se při Dvořákově trestu trefil z levého kruhu přes stínícího Smoleňáka Kevin Klíma.

Vrátil Pražanům dvoubrankový náskok mohl po přečíslení Doležal. Mountfield se ale tlačil za vyrovnání a v 52. minutě prostřelil Neužila Jergl. Za tři minuty mohl Spartě vrátit náskok Řepík, jehož fauloval v úniku Cingel, ale kapitán Pražanů nařízené trestné střílení neproměnil. V prodloužení byl nebezpečnější Hradec Králové a v nájezdech se z jeho strany prosadili Lev, Kevin Klíma a McCormack, zatímco Lukeš neinkasoval.

"Začátek byl strašný, hned první střídání jsme dostali gól. Pak jsme se týmově semkli a otočili jsme to. Jde to za celým týmem. Začali jsme fárat, jeden vedle druhého. Takové zápasy ale občas jsou. Jste připravení dobře, ale nohy vám stejně nejdou, nedaří se, puky se k vám neodráží. O to víc pak hru musíte zjednodušit. A nakonec jsme vyhráli," uvedl obránce Hradce Králové Richard Nedomlel.

Vary a Plzeň nezaváhaly

Mladá Boleslav porazila v neděli Karlovy Vary 3:1 a uspěla v pátém domácím zápase za sebou. Energie si naopak ve čtvrtém utkání na ledě soupeřů v řadě připsala třetí porážku.

Plzeňští hokejisté porazili Liberec 3:1 a připsali si poprvé v sezoně třetí výhru za sebou. Trápící se hosté sice na západě Čech vedli, ale domácí rychle srovnali a na trefy Davida Jiříčka a Martina Langa v dalším průběhu už Bílí Tygři nedokázali odpovědět. Liberec si tak připsal šestou porážku v řadě.

Třinec otočil duel s posledním Zlínem

Třince přehrál na svém ledě Zlín 2:1 a udržel se v čele soutěže. Úřadující mistr prohrával s posledním týmem po první třetině gólem Zdeňka Okála, ale v polovině utkání vyrovnal Ondřej Kovařčík a ve 42. minutě rozhodl Erik Hrňa. Hosté nebodovali ani v druhém utkání od rezignace trenéra Roberta Svobody a prohráli deváté z deseti odehraných zápasů sezony.

Litvínov dnes vyhrál v Českých Budějovicích 3:0 a ukončil sérii sedmi porážek. Čistým kontem se pod jejich vítězství podepsal brankář Denis Godla, o góly se postarali Viktor Hübl, Patrik Zdráhal a Richard Jarůšek. Jihočeši tak nenavázali na předešlé dvě výhry.

Vítkovice vyhrály v Brně, Pardubice porazily Kladno

Vítkovice vyhrály na ledě Komety Brno 2:1 a potřetí v sezoně naplno bodovali. O úspěchu hostů, kteří dosud hráli všechny utkání na kluzištích soupeřů, rozhodl v 50. minutě útočník Petr Fridrich.

Pardubice porazily Kladno 4:3 po samostatných nájezdech. Rytíři brzy vedli, ale pak museli dvakrát dotahovat. O třetím vítězství Dynama za sebou rozhodl útočník Anthony Camara, jenž se gólově prosadil i v průběhu základní hrací doby.

11. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Řepík (T. Pavelka, E. Thorell), 16. R. Horák (M. Jandus, Řepík) - 40. Kevin Klíma (McCormack, Orsava), 52. Jergl (Kevin Klíma), rozhodující sam. nájezd Lev. Rozhodčí: R. Svoboda, Obadal - Pešek, Ganger. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 5875.

Sestavy:

Sparta: Neužil - Polášek, T. Pavelka, Jurčina, Mikliš, M. Jandus, Tomáš Dvořák, Tomov - Řepík, R. Horák, E. Thorell - Chlapík, Sobotka, Z. Doležal - M. Forman, D. Kaše, Buchtele - Zikmund, D. Vitouch, Prymula. Trenér: Jandač.

Hradec Králové: Š. Lukeš - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Kalina, Jank - Smoleňák, Cingel, Orsava - Oksanen, Koukal, Lev - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Lamper, Štohanzl, Pilař. Trenér: T. Martinec.

BK Mladá Boleslav - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branka a nahrávky: 39. Bičevskis (Eberle, Dufek), 44. Kotala (Kelemen, Pýcha), 45. P. Kousal (Lunter, O. Najman) - 49. Redlich (Plutnar, Parkkonen). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Gerát, Hynek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 2621.

Sestavy:

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Pýcha, Pláněk, Jánošík, Fillman, Bernad, Moravec - D. Šťastný, Fořt, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Lunter - Dufek, Claireaux, Kotala - J. Stránský, Bičevskis, Eberle. Trenéři: Rulík a Patera.

Karlovy Vary: F. Novotný - Plutnar, Parkkonen, Pulpán, Dlapa, Hanousek, Havlín, Rohan - Flek, Hladonik, T. Rachůnek - Beránek, Kulich, Průžek - Kohout, Kracík, Koblasa - Vondráček, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Dzierkals (Mertl, Blomstrand), 31. Jiříček (Graňák, Bulíř), 42. M. Lang - 13. A. Najman (Faško-Rudáš, Klepiš). Rozhodčí: Hradil, Horák - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 3098.

Sestavy:

Plzeň: M. Svoboda - Čerešňák, L. Kaňák, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička, V. Lang - Schleiss, Kodýtek, Kantner - M. Lang, Mertl, Dzierkals - Bulíř, G. Thorell, Blomstrand - Kuťák, F. Přikryl, Malát. Trenéři: Baďouček a Říha.

Liberec: J. Pavelka - Melancon, Šmíd, Rosandič, Vitásek, M. Ivan, Derner - Ordoš, Filippi, Birner - Zachar, Gríger, J. Vlach - Faško-Rudáš, Klepiš, A. Najman - J. Šír, P. Jelínek, Rychlovský. Trenér: Augusta.

HC Oceláři Třinec - PSG Berani Zlín 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. O. Kovařčík (Zahradníček, M. Kovařčík), 42. Hrňa (Dravecký, Jaroměřský) - 17. Okál (Vopelka, Hejcman). Rozhodčí: Kika, Mrkva - Šimánek, Zíka. Vyloučení: 3:4. Bez využiti: Diváci: 3467.

Sestavy:

Třinec: Mazanec - Kundrátek, D. Musil, Marinčin, M. Doudera, Zahradníček, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil - Hrňa, Marcinko, O. Šedivý - Kofroň, Miloš Roman, Hrehorčák - Dravecký. Trenér: Varaďa.

Zlín: Kašík - P. Trška, M. Novotný, O. Němec, Matyáš Hamrlík, Gazda, Žižka, Dluhoš - Kubiš, Honejsek, T. Mikúš - Vopelka, Hejcman, Okál - Flynn, A. Zbořil, Köhler - Šlahař, P. Sedláček, Veselý. Trenér: Martin Hamrlík.

Motor České Budějovice - HC Verva Litvínov 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 3. V. Hübl (Pospíšil, F. Lukeš), 57. Zdráhal (Estephan), 59. Jarůšek. Rozhodčí: Šír, Micka - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 5639.

Sestavy:

České Budějovice: Hrachovina - Percy, Štich, Šenkeřík, Piskáček, Vráblík, Štencel, Bindulis - Gulaš, Pech, J. Ondráček - Valský, M. Hanzl, Abdul - Karabáček, D. Voženílek, Venkrbec - Holec, Toman, M. Beránek. Trenér: Modrý.

Litvínov: Godla - Irving, Hrbas, Stříteský, Balinskis, Demel, D. Kolář - Jarůšek, Gerhát, P. Straka - P. Zdráhal, Estephan, A. Kudrna - F. Lukeš, V. Hübl, Pospíšil-- M. Havelka, Jícha, L. Stehlík. Trenér: Országh.

HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 44. Haščák (P. Holík, Roth) - 29. J. Hruška (L. Krenželok, Roberts Bukarts), 50. Fridrich (Kalus, Plášil). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. Diváci: 5897.

Sestavy:

Brno: M. Tomek - Bartejs, Roth, Kučeřík, Holland, Gulaši, D. Mikyska - Zaťovič, P. Holík, Mueller - Horký, Krištof, Vincour - Haščák, Kollár, R. Pavlík - Mallet, Rákos, Magee - Šoustal. Trenér: Kalous.

Vítkovice: Stezka - Plášil, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář - L. Krenželok, Marosz, Roberts Bukarts - Afanasjev, J. Hruška, Svačina - Bondra, Flick, Kalus - Dej, Chlán, Fridrich. Trenér: Holaň.

HC Dynamo Pardubice - Rytíři Kladno 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Blümel (Paulovič, Poulíček), 13. Říčka (J. Mikuš), 25. Camara (Cienciala, Košťálek), rozhodující sam. nájezd Camara - 5. J. Suchánek (Plekanec, Hlava), 21. Hlava, 51. M. Filip (M. Beran). Rozhodčí: Hejduk, Veselý - Lučan, Kis. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Diváci: 9680.

Sestavy:

Pardubice: Klouček - Nakládal, J. Mikuš, Košťálek, Robertson, Hrádek, J. Kolář, Vála - Blümel, Poulíček, Paulovič - Cienciala, A. Musil, Říčka - Camara, R. Kousal, Hecl - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, J. Suchánek, Donaghey, Baránek, Wood - Jágr, Plekanec, Hlava - Strnad, Kubík, Dvořáček - Melka, M. Filip, Račuk - M. Beran, Pitule, Kristo. Trenér: D. Čermák.

1. Třinec 10 5 2 2 1 37:24 21
2. Mladá Boleslav 11 6 1 1 3 33:21 21
3. Pardubice 10 6 1 0 3 34:29 20
4. Hradec Králové 10 5 2 0 3 26:18 19
5. Sparta Praha 9 4 2 1 2 32:28 17
6. Olomouc 8 4 2 0 2 24:18 16
7. České Budějovice 10 5 0 1 4 31:33 16