Hradec v play off zkratuje opakovaně. Šéf si bude vyčítat předčasný jásot, hádá Kýhos

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
28. 3. 2022 17:17
Osmkrát postoupil Hradec Králové přímo do čtvrtfinále hokejové extraligy, jenže v play off uhrál z celkových deseti sérií jenom dvě. Letos nebyl Mountfieldu platný ani premiérový triumf v základní části, z boje o titul ho rychle vyřadila rozjetá Mladá Boleslav. Sérii rozebírá bývalý extraligový trenér Vladimír Kýhos, který vedl v minulosti oba zmíněné kluby.
Filip Novotný a Graeme McCormack smutní po vyřazení v play off.
Filip Novotný a Graeme McCormack smutní po vyřazení v play off. | Foto: Stanislav Souček / Mountfield HK

Jak velkým překvapením je pro vás brzké vyřazení Hradce Králové coby vítěze základní části?

Určitě je to velké překvapení pro všechny. Hradec byl v základní části ve skvělé formě, měl patřit rozhodně mezi favority play off. Je to zarážející.

Čím Mladá Boleslav přehrála hradecké favority?

Mladá Boleslav naopak neměla dobrou sezonu. Zkraje sice atakovala špičku, ale nadlouho jí vypadl zraněný David Šťastný, Oscara Flynna poslala na čas do Zlína. Měnili hráče, nemohli najít správnou sestavu. Nicméně teď se jim to povedlo zrovna v pravý čas. Už v předkole nabrala Boleslav loňskou formu a lépe zvládla klíčové momenty. Všechno to byly vyrovnané zápasy.

Hradec selhal jednou v nájezdech, dvakrát v prodloužení.

Ano. Jak mu to "lepilo" v základní části, tak tady úplně odešli střelci, na které Hradec celou sezonu spoléhal. Zvlhnul prach. Ahti Oksanen vstřelil v základní části 25 gólů, v play off se netrefil ani jednou. To se zkrátka stává. Soupeř se na vaše klíčové hráče v té sérii zaměří daleko více než v základní části. Boleslav byla dobře připravená a třeba Oksanena úplně vymazala.

Jak teď podle vás bude reagovat hradecký šéf Miroslav Schön?

To nevím, on je takový nevyzpytatelný. Jestli si trochu nedá za vinu, že s tím Prezidentským pohárem tolik jásali… (úsměv)

Vladimír Kýhos.
Vladimír Kýhos. | Foto: ČTK

Z první extraligové trofeje v historii měl právě Schön velikou radost, na konci základní části skočil před fanoušky rybičku.

Hráči se poháru podle nepsaného pravidla nedotkli, ale je samozřejmé, že z toho měli všichni radost. O to větší musí být momentální zklamání. Po tom, jaký projev mělo mužstvo po celou sezonu, musí být hráči i lidé ve vedení hodně smutní. Kapitán Radek Smoleňák mluvil o největším zklamání v kariéře, chápu ho. Věnujete se tomu celý rok a pak to skončí takhle.

V Hradci je to dlouhodobý problém. Osmkrát z devíti sezon prošel přímo do čtvrtfinále, ale vítězně pak zvládl jen dvě série.

To je hodně zvláštní. Těžko to něčím vysvětlit.

A po deseti letech se stalo, že vítěz základní části vypadl hned v první sérii play off. Je hodně nepříjemné čelit soupeři z předkola?

Velkou roli tam hraje čekání na soupeře. Vícekrát se stalo, že nabuzený tým z předkola postoupil i dál. Je v tempu, v laufu, nažhavený. Zato když deset dní čekáte, musíte pak tohle v sobě probudit. Není to lehké a každý trenér to vnímá i po reprezentačních přestávkách, že je potřeba mužstvo odbrzdit.

Sám jste podobnou věc zažil před pěti lety v Třinci. V základní části jste byli druzí, ve čtvrtfinále vás vyřadil Chomutov, který měl v té době už na kontě obrat z předkola proti Mladé Boleslavi.

Ano, dobře si na to pamatuju. Byla to vyrovnaná série, výrazně jsme je přestříleli, ale prohráli jsme. Takové je play off, někdy postoupí šťastnější nebo bojovnější mužstvo. Zrovna právě Hradec se mi zdál v posledních zápasech té letošní série s Boleslaví takový bez emocí. Možná na ně dolehla psychická tíha, nebyli tak rvaví jako obvykle.

V základní části získala Boleslav o propastných čtyřicet bodů méně než Hradec, ale nyní, na rozdíl od soupeře, dál hraje o titul. Jak se v tomto světle díváte na systém, v němž do play off postoupí skoro každý?

Dlouhodobá soutěž je jiná, většina mužstev si projde krizí. Takhle jsou teď prostě nastavená pravidla, dříve hrál první s osmým a hrálo se hned. Nyní se hraje předkolo a některá mužstva na to doplácí.

Byl byste pro návrat play off jen s osmi týmy?

Já myslím, že hráči i trenéři jsou se současným systémem smíření, jen musí najít tu správnou notu, jak mužstvo na play off připravit. Když v základní části získáte o tolik bodů více než soupeř z předkola, musíte najít cestu, jak tu kvalitu potvrdit i v play off.

Z předkola až do finále došla za čtrnáct sezon jen Kometa v roce 2012. Může na to Boleslav navázat v semifinále s Třincem?

Možné to určitě je. Boleslav přišla na to správné složení, má dobrou obranu, fungují jí všechny útoky a Gašper Krošelj chytá výborně. Navíc je ten tým v euforii, na pár dní si odpočine a připraví se na Třinec.

Dost boleslavských hráčů má navíc v paměti loňskou semifinálovou sérii rovněž s Třincem. Ta byla velmi vyrovnaná, Oceláři postoupili až v sedmém zápase.

Ano. Myslím, že letos to může být s délkou série podobné. V Boleslavi začala v pravý čas stoupat forma některých hráčů. Těžká utkání nyní hraje skvěle Miloš Kelemen, sebevědomí nabral na olympiádě, odkud přivezl bronz. Strhl ostatní a Boleslav s ním jede na vlně.

Co z dalších sérií play off vás zaujalo?

Hodně se mi líbí série Českých Budějovic s Pardubicemi. Ten stav sice vypadá jednoznačně, ale Pardubice nastřelily už snad deset tyček. Líbí se mi i ten styl hokeje nahoru dolů, mastí se to, jsou tam emoce. Jsem moc zvědavý, jak dopadne dnešní pátý zápas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy