Vítkovice potupily Chomutov a Oceláři řádili v Litvínově. Sparta doma znovu prohrála

Aktualizováno 19. 2. 2019 21:12
Vítkovice rozstřílely v 46. kole extraligy Chomutov 9:1 a uspěly po čtyřech venkovních porážkách v řadě. To třinečtí Oceláři zastavili sérii tří nulových zápasů za sebou a vyhráli v Litvínově 5:0. Sparťané prohloubili domácí bídu porážkou 1:3 s Olomoucí a Kometa doma neskórovala proti Hradci.
Vítkovice nadělily na domácím ledě Chomutovu devět branek.
Vítkovice nadělily na domácím ledě Chomutovu devět branek. | Foto: Dalibor Sosna

Verva prohrávala už v 10. minutě 0:3 a ztratila body v boji o desítku pro play off. Třinecký gólman Šimon Hrubec si připsal páté čisté konto v sezoně, dvakrát za vítěze skóroval Martin Růžička a Slezané si pojistili čtvrté místo v tabulce.

Úřadující vicemistr chtěl předešlé porážky a začal aktivně. V první šanci se ve 2. minutě ocitl Dravecký, na druhé straně neměli přesnou mušku Válek a Graborenko. V šesté minutě nahrál chybně o zadním mantinel Trávníček k Růžičkovi, který ale na Januse nevyzrál.

Další chyby domácích už ale Oceláři trestali. V osmé minutě po rychlém protiútoku našel Marcinko rozjetého Rašku, který blafákem do bekhendu otevřel skóre. Sedmnáctiletý útočník tak v pátém extraligovém utkání oslavil premiérovou branku.

Přesně za minutu se Třinec radoval znovu. Vrána po průniku po pravé straně našel ideálně Růžičku, který zakončil do odkryté branky. Za další 52 sekund už to bylo 3:0. Gernát obral v obranném pásmu o puk Petružálka, přečíslení zakončil sám přesnou střelou z levého kruhu.

Litvínov nabízel soupeři šance dál. Zvýšit mohl z dalšího úniku Svačina, ale Janus zasáhl. V 18. minutě mu při Trávníčkově vyloučení pomohla k pravá tyč.

Ve 23. minutě se opět snadno dostal do dobré střelecké pozice na levém kruhu Svačina, vymetl protější horní roh a Janus přenechal své místo v brankovišti Petráskovi.

Domácím se nepodařilo zkorigovat skóre v první přesilovce při trestu Ondřeje Kovařčíka. Petrásek zase odolal při trestech Trončinského a Trávníčka, přičemž druhé oslabení zkrátil Hrňův faul. V 39. minutě měl největší šanci domácích v utkání Jurčík, ale Hrubec držel čistý štít.

V úvodu závěrečného dějství nepřekonal po Petružálkově přihrávce třineckého gólmana ani Mikúš. Hrubec si poradil i s Jurčíkovou střelou. Do dalších šancí ale Třinec domácí nepouštěl a bez problémů si pohlídal bezpečný náskok.

V 54. minutě po Vránově přihrávce dovršil výsledek kanonýr Růžička. Litvínov se nedokázal prosadil ani v 94 sekund trvající přesilové hře pěti proti třem.

Vítkovicím pomohl Szturcův hattrick, vyhrály i bez Bartošáka

Vítkovice výhrou 9:1 proti Chomutovu razantně ukončily svou čtyřzápasovou sérii bez vítězství. Hvězdou zápasu se stal autor hattricku Roman Szturc. Ostravský celek zaznamenal nejvýraznější extraligové vítězství od 5. února 2005, kdy doma převálcoval Vsetín 8:0. Vítkovice na domácím ledě zvítězily podesáté za sebou.

I bez nadále zraněné brankářské jedničky Bartošáka odehrály Vítkovice takřka idylický zápas. Už v čase 3:42 vedly 3:0 a o výsledky bylo vzhledem k odevzdanosti soupeře v podstatě rozhodnuto.

Hokejisté Mladé Boleslavi vyhráli na ledě Pardubic 5:2 a porazili tak Dynamo i počtvrté v sezoně. Rozhodující pro vývoj zápasu byla branka Radima Zohorny na 3:1 ze závěru druhé třetiny. Dynamo ve třetí části dokázalo jen snížit. Bruslařský klub zvítězil po dvou porážkách za sebou, ve kterých navíc vstřelil jediný gól.

Liberec porazil  Karlovy Vary 3:1 a uspěl tak i ve čtvrtém vzájemném zápase v sezoně. Celkově přehráli Bílí Tygři Energii pětkrát za sebou. Gólem a asistencí se na výhře domácích podílel Marek Zachar. Liberec vede tabulku soutěže s náskokem šesti bodů na Hradec Králové, Karlovy Vary jsou po šesté porážce za sebou i nadále dvanácté.

Smoleňák sestřelil mistra, olomoucký mladík Spartu

Brno prohrálo ve šlágru s Hradcem Králové 0:3 a ani počtvrté v sezoně tak nedokázalo Východočechy porazit. Celkově Mountfield vyzrál na Kometu posedmé za sebou. Dvěma góly se na výhře hostí podílel útočník Radek Smoleňák, premiérové čisté konto v sezoně udržel Brandon Maxwell. Hradec Králové se výhrou posunul na druhé místo tabulky, Kometa klesla na šesté.

Hokejisté Olomouce vyhráli na ledě Sparty 3:1 a bodově se na svého dnešního soupeře dotáhli. Dvěma body pomohli k triumfu Hanáků útočníci Aleš Jergl a David Ostřížek, vítěznou branku vstřelil sedmnáctiletý Matúš Hlaváč. Pražané doma prohráli potřetí za sebou a celkově již počtrnácté v sezoně. V tabulce tak Sparta klesla na osmé místo.

46. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Raška II (Marcinko, D. Musil), 9. Martin Růžička (P. Vrána), 10. Gernát, 23. Svačina (D. Musil, Hrubec), 54. Martin Růžička (P. Vrána). Rozhodčí: Pešina, Horák - Špůr, Ganger. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 3167.

Sestavy:

Litvínov: Janus (23. Petrásek) - Ščotka, L. Doudera, Trončinský, Březák, Graborenko, Šesták - J. Petružálek, M. Hanzl, Trávníček - Válek, V. Hübl, F. Lukeš - Kašpar, J. Mikúš, Jurčík - Helt, P. Svoboda, M. Havelka. Trenéři: Razým a Skuhrovec.

Třinec: Hrubec - Roth, Gernát, D. Musil, Galvinš, Matyáš, Adámek - Martin Růžička, P. Vrána, Svačina - Hrňa, Marcinko, Dravecký - Š. Novotný, Polanský, Werek - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Raška II. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

HC Vítkovice Ridera - Piráti Chomutov 9:1 (4:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Szturc (Výtisk, Poletín), 4. Szturc (Trška), 4. Lev (Olesz, Gregorc), 13. Schleiss (O. Roman), 27. Trška (Dej), 36. Tybor (O. Roman, Šidlík), 38. Szturc, 48. P. Zdráhal (Šidlík, Š. Stránský), 50. Olesz (Kucsera, Trška) - 52. Tomica (Vantuch). Rozhodčí: Kika, Šír - Lederer, O. Polák. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3723.

Sestavy:

Vítkovice: Dolejš - Trška, Výtisk, Gregorc, Šidlík, Hrabal, D. Krenželok - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, Schleiss - Szturc, Poletín, D. Květoň - P. Zdráhal, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.

Chomutov: Peters (4. Pavlát) - Knot, Trefný, Buchtela, L. Kovář, Blaha, Dietz, D. Zeman - Duda, V. Růžička ml., Sklenář - Klhůfek, Vantuch, Tomica - J. Stránský, Koblasa, A. Raška - J. Havel, Chlouba, Marjamäki. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

HC Dynamo Pardubice - BK Mladá Boleslav 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 24. Eklund (P. Sýkora, Marosz), 43. P. Sýkora (Ihnacak, Marosz) - 18. Skalický, 30. Kovačevič (D. Šťastný, Pláněk), 40. R. Zohorna (Němeček, Vondrka), 54. D. Šťastný (L. Pabiška, Žejdl). 59. Klepiš. Rozhodčí: Mrkva, Pražák - Bryška, J. Frodl. Vyloučení: 6:1. Bez využití. Diváci: 5588.

Sestavy:

Pardubice: Kacetl - Porseland, Eklund, Schaus, J. Mikuš, Cardwell, Holland, J. Zdráhal - Machala, Mandát, Horký - Hovorka, Bubela, Rolinek - P. Sýkora, Ihnacak, Marosz - Koffer, Poulíček, Dušek. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Pláněk, Bernad, Kurka, Kotvan, Kovačevič, Dlapa, Němeček - Vondrka, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, T. Knotek, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Cingel (Rosandič, Cibulskis), 12. Smoleňák. 54. Smoleňák (F. Pavlík, Rákos). Rozhodčí: Bejček, Hejduk - D. Klouček, Špringl. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Oslabení: 0:1. Diváci: 7316.

Sestavy:

Brno: Čiliak - O. Němec, Barinka, Z. Michálek, Gulaši, Bartejs, Štencel, Malec - Mallet, P. Holík, Zaťovič - M. Erat, J. Hruška, Orsava - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - Köhler, Kusko, Plášek. Trenéři: L. Zábranský, Pokorný, Oslizlo a Horáček.

Hradec Králové: Maxwell - Zámorský, Linhart, Nedomlel, Cibulskis, F. Pavlík, Rosandič, Graňák - Smoleňák, Koukal, M. Chalupa - Vincour, Cingel, R. Pavlík - Vopelka, Rákos, Miškář - Poppel, Kukumberg, Dragoun. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Zachar (Ševc), 14. L. Krenželok (Zachar, Ševc), 40. L. Hudáček (Lenc, Filippi) - 5. Gríger. Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:5, navíc P. Jelínek (Liberec) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5454.

Sestavy:

Liberec: Will - Derner, Stříteský, Šmíd, Hanousek, Ševc, Doherty, Kolmann - Lenc, L. Hudáček, Birner - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Lakatoš, Filippi, Valský - Zachar, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Augusta.

Karlovy Vary: J. Bednář - Plutnar, Šenkeřík, Eminger, Kozák, M. Rohan, Podlipnik, Šafář - Flek, Gríger, T. Rachůnek - Kohout, R. Vlach, J. Černý - Gorčík, T. Mikúš, Křemen - Šik, Kverka, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

HC Sparta Praha - HC Olomouc 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Sill (Kalina, Smejkal) - 4. Irgl z trest. střílení, 23. Hlaváč (Jergl, Ostřížek), 33. Ostřížek (Jergl, J. Knotek). Rozhodčí: Jeřábek, Hodek - Brejcha, Malý. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 6481.

Sestavy:

Sparta: J. Sedláček - Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Voráček, Piskáček, Blain, Kalina, Delisle - Smejkal, Sill, M. Beran - Roberts Bukarts, Klimek, Jarůšek - Forman, Pech, Buchtele - Rousek, K. Klíma, A. Kudrna. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Olomouc: Konrád - J. Galvas, Vyrůbalík, Dujsík, Švrček, Hlaváč, Ondrušek - Jergl, J. Knotek, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - Mráz, Skladaný, Laš - V. Tomeček, Handl, J. Káňa. Trenéři: Tomajko a Moták.