Sestupová hádanka: Kladno musí bodovat, jinak spadne. Vítkovice jsou zpět v bahně

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
3. 3. 2020 6:12
O tom, kdo z kvarteta Litvínov, Pardubice, Vítkovice a Kladno si vytáhne černého Petra, rozhodnou až poslední dvě kola základní části hokejové extraligy. Mužstvům na jedenáctém až třináctém místě tabulky stačí k záchraně shodně tři body. Poslední Jágrovi Rytíři potřebují v obou zápasech nutně bodovat, aby zachovali naději.
Pokud získá Litvínov v 51. a 52. kole alespoň tři body, může slavit. Totéž platí pro Pardubice a Vítkovice.
Pokud získá Litvínov v 51. a 52. kole alespoň tři body, může slavit. Totéž platí pro Pardubice a Vítkovice. | Foto: ČTK

Na poslední čtrnácté příčce, která v aktuální sezoně hokejové extraligy znamená přímý sestup o patro níže, uvízlo Kladno a ne a ne ji opustit. Ve čtvrtek přerušili Rytíři úmornou šňůru 11 porážek v řadě a zdolali Spartu 4:2. V neděli vyhráli 2:1 v Brně, ale ani to jim zatím k posunu nepomohlo.

Nicméně tyto dvě výhry udržely klub majitele Jaromíra Jágra při životě. Na ledě Komety nastupovalo Kladno do třetí třetiny s tím, že vzhledem k průběhu zápasů svých konkurentů musí nutně bodovat, nejlépe zvítězit za tři body. Středočeši to zvládli a stav 1:1 překlopili na svou stranu.

Pardubice uspěly za tři body v Třinci a Litvínov doma přehrál Vítkovice. Dynamo a Verva si tedy před posledním Kladnem uchovaly náskok tří bodů, zatímco Ostravané místo pohodové záchrany znovu zabředli do pořádných problémů. Také oni teď mají jen o tři body více než Rytíři.

Přestože Vítkovice, které mohly ještě před týdnem tajně spřádat plány na "last minute" vniknutí do předkola play off, náhle opustila forma, mohou se teď konejšit alespoň faktem, že mají lepší bilanci vzájemných zápasů proti Kladnu. Totéž platí pro Litvínov s Pardubicemi.

Kladnu tato skutečnost výrazně komplikuje boj o přežití. V závěrečných dvou kolech kvůli ní potřebuje někoho ze soupeřů bodově předskočit, ne pouze dorovnat, takže musí získat minimálně čtyři body z šesti možných. Navíc Rytíři jako jediní nemají situaci ve svých rukách.

Body ze vzájemných zápasů:

Litvínov - Pardubice 8:4

Litvínov - Vítkovice 6:6 (skóre 13:9)

Litvínov - Kladno 8:1

Pardubice - Vítkovice 4:8

Pardubice - Kladno 7:5

Vítkovice - Kladno 6:6 (skóre 10:8)

Stejně jako před dvěma koly platí, že ani pokud uhrají plný počet bodů, nemají záchranu jistou. Proti Spartě a Kometě předvedli velké zlepšení, nadstandardní výkony, ale přesto se vlastně nepohnuli z místa.

Tři výhry za tři body by Kladno srazily

Tvrzení, že je potřeba bodovat hlavně s tabulkovými sousedy, která v dlouhodobé fázi sezony často zaznívají, se ukazují jako opodstatněná. Kladno nedokázalo být ve vzájemných střetnutích lepší než Litvínov, Pardubice ani Vítkovice, a proto teď čeká na jejich klopýtnutí.

Zatímco Rytíři musí jet stále nadoraz a ani tak nemají nic jisté, ostatním stačí v posledních dvou kolech získat shodně "jen" tři body. Chemici si pro ně mohou dojít dnes v Olomouci (17:30, ČT Sport), Pardubice hostí Spartu a Vítkovice nastoupí na vlastním ledě proti Karlovým Varům.

Vítězství všech tří konkurentů v základní hrací době by poslala Kladno zpět do první ligy bez ohledu na výsledek domácího utkání Rytířů proti Mladé Boleslavi. Jágr a spol. dnes zkrátka potřebují uhrát minimálně o bod více než aspoň jeden jejich soupeř. Jinak se s extraligou rozloučí.

V pátek končí Kladno v Litvínově, což by nakonec mohla být rozhodující přímá bitva o udržení. Za předpokladu, že Verva předtím nevyhraje za tři body v Olomouci, Kladno smrskne její náskok na dva nebo méně bodů a Pardubice s Vítkovicemi si zajistí záchranu samy ve svých zápasech.

Vzrušující koncovka extraligy by tak dostala vskutku vyšperkovanou korunku. Dlouholetí kamarádi Jágr a Jiří Šlégr, předseda litvínovského představenstva a generální ředitel, by si nemohli pomoct navzájem, jak spekulují někteří fanoušci. Naopak by šli v duelu o všechno proti sobě.

Kvůli zrušení baráže a zavedení přímého sestupu hrají týmy na spodku tabulky naplno až do samého konce, nemají se na co šetřit. Kladno má teď 57 bodů, tolik měl na kontě po odehrání základní části i Chomutov před sedmi lety. Od té doby však čtrnáctý celek nahrál vždy méně.

Více bodů získala z pozice posledního mužstva extraligy už jen Mladá Boleslav v roce 2012 (61) a právě Kladno v roce 2010 (58), pokud počítáme statistiku od ročníku 2006/07, odkdy si týmy po remízovém prodloužení nedělí po bodu, ale rozhoduje mezi nimi nájezdový rozstřel.

Nahoře jde o domácí výhodu a Ligu mistrů

Určení sestupujícího klubu je poslední zásadní otázkou základní části. Již je rozhodnuto o vítězi Prezidentského poháru, o šestici mužstev, která se kvalifikují rovnou do čtvrtfinále, a také o čtveřici pro předkolo play off.

Od desátého místa výše se bude bojovat o výhodu domácího prostředí a Mladá Boleslav, Plzeň, Sparta a Třinec se mezi sebou poperou ještě o druhé místo, zajišťující přímou vstupenku do Ligy mistrů. Tu už mají v kapse Bílí Tygři, které doplní v evropské soutěži ještě dva české kluby: druhý tým základní části a vítěz play off.

Pakliže se šampionem stane Liberec nebo druhý tým základní části, projde do Ligy mistrů i třetí nejlepší mužstvo dlouhodobé soutěže.

Aktuálně.cz bude všech sedm utkání 51. kola extraligy monitorovat v souhrnném online přenosu s hlavním zaměřením na mužstva hrající o záchranu. Úterní program extraligy začíná v jednotném čase 17:30.

Zelené kolo překonalo rekord

Během 50. kola překonala celková sezonní návštěvnost extraligových stadionů hranici 2 milionů diváků. Pomyslnou odměnu připravil hokejovým příznivcům úvodní ročník projektu ´Naše kolo´, v rámci kterého se všech 7 extraligových stadionů převléklo do zelených barev oficiálního partnera soutěže, společnosti ŠKODA AUTO a.s a fanoušci soutěžili o exkluzivní hokejové ceny.

Na každém stadionu se tři fanoušci přímo na ledové ploše poměřili v hokejových dovednostech, vítěz si odnesl voucher na zájezd pro 2 osoby na úvodní utkání české hokejové reprezentace v rámci MS 2020 ve Švýcarsku. Zbývající dva soutěžící nemuseli smutnit, získali 2 permanentky na další sezonu domácího klubu, respektive 2 VIP vstupenky na vybraný zápas. O hlavní cenu se soutěžilo na všech 7 stadionech najednou. Hostesky v tradičních zelených barvách automobilového partnera sbíraly tipy fanoušků na celkovou návštěvu všech stadionů v 50. kole. Vítězem se stal fanoušek v pražské O2 Areně, který se od oficiálního součtu návštěv 41 660 odchýlil pouze o 5 pomyslných fanoušků. Těšit se tak může ze zájezdu pro dvě osoby na finálový víkend v rámci světového šampionátu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy