Devátá výhra a marš za Prezidentským pohárem. Sparta v bitvě o čelo zdolala Třinec

Aktualizováno 9. 2. 2021 22:52
Hokejisté pražské Sparty otočili utkání dohrávaného 10. kola hokejové extraligy proti Třinci, zvítězili 3:2 a upevnili si první místo v tabulce. Ruský brankář Pardubic Konstantin Barulin zaznamenal v Českých Budějovicích svou premiérovou výhru a zároveň nulu. Zlín ztrácí po porážce s Vítkovicemi na předkolo play off už devět bodů.

Sparťané doma zvítězili, přestože prohrávali po první třetině 0:2. Obrat dovršil v čase 57:23 slovenský útočník Andrej Kudrna. Pražané se radovali už z devátého vítězství za sebou a před Oceláři, kteří mají zápas k dobru, vedou tabulku už o čtyři body. Slezané neuspěli po sedmi výhrách v řadě.

Sparta se vedle absencí kvůli marodce musela obejít bez dvou reprezentantů - obránce Davida Němečka a útočníka David Tomáška. Oceláři mimo zdravotně indisponovaných hráčů mají na Švédských hrách v Malmö hned trio opor - zadáka Davida Musila a z ofenzivy Michaela Špačka a nejlepšího střelce extraligy Matěje Stránského.

Hned po minutě hry se dostali do potyčky Kudrna s Freibergsem a při hře čtyř proti čtyřem Oceláři v čase 2:50 otevřeli skóre. Obránce Marian Adámek měl po Hrňově přihrávce čas si na levém kruhu najít ideální střeleckou pozici a zamířil pod vyrážečku Machovského.

Sparta se ubránila při vyloučení kapitána Řepíka, ale v deváté minutě znovu inkasovala díky práci Kurovského. Ten nejdříve zadovkou zpoza branky uvolnil Marcinka, jehož zakončení u levé tyče Machovský ještě vyrazil levým betonem, ale puk se odrazil na druhou stranu ke Kurovskému, který o pravou tyč a pravý beton dostal puk za brankovou čáru.

Machovského vystřídal Salák, který se dostal do hry místo jedničky týmu v průběhu druhého utkání za sebou. V neděli při výhře nad Pardubicemi 5:4 po samostatných nájezdech opustil Machovský brankoviště za stavu 1:3 po první třetině. Za domácí v úvodním dějství měli ojedinělé šance střelou z otočky Řepík a díky teči Pech.

Oceláři dlouho nepouštěli Pražany do velkých příležitostí. V jedné z mála se dostal před Kacetla Horák, ale neprostřelil jej. Až ve 32. minutě se sparťané radovali. Ve finální fázi přečíslili soupeře a po Horákově přihrávce zamířil k levé tyči Řepík.

Ve 36. minutě neuspěl se svým pokusem nejproduktivnější obránce soutěže Gernát a z protiútoku po Formanově přihrávce odražené o levý mantinel prostřelil Kacetla mezi betony Polášek.

Vrátit Třinci náskok mohl po efektní kličce mezi nohama Kurovský, ale atakovaný nezakončil. Před koncem druhé části nabídly fauly Adámka a Romana domácím na 104 sekund přesilovku pět na tři a po Kundrátkově vyloučení pak ještě na dalších sedm vteřin.

Přesilovku si zahrál při Jandusově trestu i Třinec, ale stav se neměnil. Další početní výhodu nabídl Třinci v 54. minutě Pech, ale Saláka ohrozil jen Ondřej Kovařčík z dorážky. Růžička při dalším tlaku zakončil do boční konstrukce. Udeřila naopak Sparta a Kudrna z dorážky rozhodl.

Hokejisté Vítkovic zdolali Zlín 3:0 a výrazně si tím upevnili pozici zajišťující předkolo play off, když svůj bodový odstup od třináctého Zlína zvýšili na jedenáctém místě 17 bodů. Na dvanáctou Olomouc, která je nyní posledním postupujícím týmem do vyřazovací fáze, ztrácí Zlín už devět bodů.

Ostravané potřetí v řadě dokázali moravského rivala na domácím ledě porazit bez inkasované branky a od Zlína už 220 minut na vlastním ledě neinkasovali. Vítkovičtí zdolali Berany v domácím prostředí už posedmé za sebou.

Olomouc uspěla na ledě Karlových Varů 4:3 v prodloužení. O výhře Hanáků, kteří ve třetí třetině prohospodařili vedení 3:1, rozhodl v čase 60:25 svým druhým dnešním gólem obránce Jiří Ondrušek. Západočeši prohráli popáté za sebou, v jejich dresu dvakrát skóroval Martin Kohout.

Pardubice zvítězily v Českých Budějovicích 1:0. Třetí výhru z posledních čtyř utkání vystřelil hostujícímu Dynamu na začátku 13. minuty obránce Juraj Mikuš. První čisté konto v extralize uhájil brankář Konstantin Barulin, potřeboval k němu 17 úspěšných zákroků. Mistr světa z roku 2012 se v bráně dočkal první výhry v české soutěži na čtvrtý pokus.

Hokejisté Brna prohráli s Hradcem Králové 3:4 a utrpěli doma sedmou porážku v řadě. Kometa třikrát vedla, i díky dvěma gólům Petera Muellera, Hradec dokázal třikrát vyrovnat a v čase 57:08 rozhodl Jakub Orsava svou druhou brankou v utkání. Hradec zůstal v tabulce šestý a Brno deváté, ovšem jen zásluhou lepšího skóre před Litvínovem a Vítkovicemi.

Mladá Boleslav porazila Litvínov 3:2 po samostatných nájezdech. Středočeši dvakrát během utkání ztráceli, ale nakonec protáhli bodovou šňůru na pět utkání. O čtvrtou výhru za dané období se postaral až v osmé sérii nájezdů Pavel Kousal.

Dohrávané 10. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Řepík (R. Horák, Rousek), 36. Polášek (M. Forman, Zikmund), 58. A. Kudrna (Říčka, M. Sukeľ) - 3. M. Adámek (Hrňa, Kurovský), 9. Kurovský (Marcinko). Rozhodčí: Hodek, Šír - Lederer, Lhotský. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Sparta: Machovský (9. Salák) - Kalina, O. Němec, Košťálek, Polášek, M. Jandus, Tomáš Dvořák - Řepík, R. Horák, Rousek - M. Forman, Pech, Šmerha - Říčka, M. Sukeľ, A. Kudrna - Dvořáček, D. Vitouch, Zikmund. Trenéři: Hořava a Jandač.

Třinec: Kacetl - M. Doudera, Gernát, Kundrátek, Freibergs, M. Adámek, Zahradníček - Martin Růžička, P. Vrána, Miloš Roman - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Hrehorčák - Kurovský, Marcinko, Kofroň - Hrňa, Peterek, Dravecký - Ramik. Trenér: Varaďa.

HC Vítkovice Ridera - PSG Berani Zlín 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. M. Kalus (Mallet), 34. Flick (Gewiese, Schleiss), 38. L. Krenželok (Koch, L. Doudera). Rozhodčí: Hejduk, Kika - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Vítkovice: Miroslav Svoboda - Gewiese, Galvinš, L. Kovář, Pyrochta, L. Doudera, Koch - Schleiss, J. Hruška, L. Krenželok - Irgl, Stach, Svačina - M. Kalus, Flick, Mallet - Fridrich, Werbik, Dej. Trenér: Holaň.

Zlín: Huf - Řezníček, Ferenc, D. Nosek, M. Novotný, Suhrada, Žižka, Matyáš Hamrlík - Kubiš, Fořt, Dufek - Köhler, Vopelka, Šlahař - Sebera, P. Sedláček, J. Ondráček - Václavek, Karafiát, Dobiáš. Trenér: R. Svoboda.

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 3:4 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Kohout (Černoch), 46. Vondráček, 53. Kohout (Pulpán) - 23. Olesz (Kolouch, Vyrůbalík), 40. Ondrušek (Handl, Burian), 43. Nahodil (Kunc, Švrček), 61. Ondrušek (J. Knotek). Rozhodčí: Jeřábek, Pilný - Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Bez diváků.

Sestavy:

Karlovy Vary: F. Novotný - Weinhold, Šenkeřík, Plutnar, D. Mikyska, Pulpán, L. Zábranský ml., Kowalczyk - O. Beránek, Hladonik, T. Mikúš - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Skuhravý, Redlich - Osmík, Vildumetz, M. Zabloudil. Trenér: Pešout.

Olomouc: Konrád - A. Rutar, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík, Valenta, Švrček, T. Černý - Bambula, J. Knotek, Ostřížek - Kunc, Nahodil, Klimek - Olesz, Kolouch, Strapáč - Gřeš, Handl, Burian. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Madeta Motor České Budějovice - HC Dynamo Pardubice 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 13. J. Mikuš (Tybor). Rozhodčí: Horák, Pražák - Pešek, Malý. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

České Budějovice: Strmeň - Kubíček, Vydarený, Slováček, Štencel, Plášil, Lytvynov - Holec, D. Voženílek, V. Jonák - Z. Doležal, R. Přikryl, Karabáček - Alderson, Gilbert, M. Novák - G. Ville, Toman, M. Beránek. Trenér: Prospal.

Pardubice: Barulin - J. Zdráhal, J. Mikuš, Nakládal, J. Kolář, Bučko, Ďaloga, Oliva - Camara, T. Zohorna, R. Kousal - Tybor, Poulíček, Paulovič - Pochobradský, O. Rohlík, Horký - T. Zeman, Matýs, Štetka. Trenér: R. Král.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Mueller, 10. P. Holík, 31. Mueller (P. Holík, Zaťovič) - 8. Orsava (Jank, F. Pavlík), 13. Blain (Cingel), 37. Cingel (Graňák), 58. Orsava (V. Růžička ml., Blain). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. Bez diváků.

Sestavy:

Brno: Jekel - Zámorský, S. Svozil, Holland, Kučeřík, Mlčák, Gulaši, Barinka - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Klepiš, V. Němec, Schneider - Vincour, Süss, Plášek - Valský, Kusko, D. Bondra. Trenér: L. Zábranský st.

Hradec Králové: Mazanec - Blain, Čáp, F. Pavlík, Jank, Graňák, Šalda, Gaspar - Kevin Klíma, Koukal, Perret - Orsava, V. Růžička ml., J. Sklenář - Smoleňák, Cingel, Lev - Jergl, Zachar, R. Pilař. Trenér: V. Růžička st.

BK Mladá Boleslav - HC Verva Litvínov 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Bernad (Dlapa, J. Stránský), 46. D. Šťastný (Ševc, A. Zbořil), rozhodující nájezd P. Kousal - 11. Irving (Demel, P. Zdráhal), 35. Ščotka (M. Hanzl, P. Zdráhal). Rozhodčí: Hradil, Sýkora - J. Svoboda, Rožánek. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Bez diváků.

Sestavy:

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Allen, Dlapa, Bernad, Šidlík, D. Moravec - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad - D. Šťastný, A. Zbořil, Kotala - Jääskeläinen, Claireaux, G. Szturc - P. Kousal, O. Najman, V. Polák. Trenéři: R. Rulík a P. Patera.

Litvínov: Godla - Balinskis, D. Zeman, Demel, Štich, Irving, Ščotka, Kudla - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Zygmunt, Gerhát, M. Látal - P. Zdráhal, M. Hanzl, Jarůšek - Havelka, Žejdl, Helt. Trenér: Országh.

Kanadské bodování:

1. Martin Růžička (Třinec) 42 zápasů/53 bodů (15 branek + 38 asistencí), 2. Gulaš (Plzeň) 42/48 (15+33), 3. Mueller (Brno) 36/46 (22+24), 4. Řepík (Sparta) 43/44 (22+22), 5. M. Stránský (Třinec) 41/43 (28+15), 6. D. Šťastný (Mladá Boleslav) 41/43 (22+21), 7. Tomášek (Sparta) 42/40 (17+23), 8. Birner (Liberec) 39/38 (11+27), 9. R. Horák (Sparta) 42/37 (15+22), 10. Lenc (Liberec) 40/35 (17+18).