Sparta vyhrála v Třinci a ve čtvrtfinálové sérii opět vede. Hradec veze bod z Liberce

23. 3. 2023 20:38
Hokejisté Sparty zvítězili na ledě Třince 4:2 a ujali se ve čtvrtfinálové sérii extraligy vedení 2:1. Stejným poměrem v sérii vedou i hokejisté Hradce Králové, kteří zvítězili v Liberci 2:1 v prodloužení.
Třinecký Marian Adámek a sparťan Jan Buchtele
Třinecký Marian Adámek a sparťan Jan Buchtele | Foto: ČTK

Pražané přečkali pětiminutový trest Miroslava Formana a v oslabení dokonce otevřel skóre Roman Horák. Hosté v zápase třikrát vedli o gól, Vladimír Sobotka upravil na 2:1, Michal Kempný na 3:2 a výhru zpečetil David Tomášek do prázdné branky. Obhájce titulu vyrovnal díky brankám Mariana Adámka a Tomáše Marcinka. Start třetí třetiny se zpozdil kvůli díře v ledu zhruba o 45 minut. Čvrtý zápas se hraje v pátek od 19:00 opět v Třinci.

Po opatrném úvodu rozproudilo zápas seknutí Formana do slabin Adámka na konci přesilové hry Sparty. Hostující útočník byl za zákrok vyloučen na pět minut a do konce utkání.

"Pro mě to byl nejtěžší moment v kariéře, protože vím, jak moc důležitý tenhle zápas byl. Chodil jsem tam a zpátky celé dvě a půl třetiny, byl jsem strašně nervózní. Moc děkuju klukům, že to zvládli," uvedl Forman. "Faul to byl, nesmí se to stávat, ale úmysl ne. Spíš nešikovnost. Dostal jsem krosček, a jak jsem se otáčel, snažil jsem se jít do hokejky a do brány. Sám jsem byl překvapený, jak mi hokejka vyletěla nahoru a trefila ho mezi nohy. Mrzelo mě to," doplnil.

Dlouhé oslabení začalo pro Oceláře šokem. Marcinko nezpracoval na útočné modré čáře nepřesnou přihrávku a do sólového úniku se dostal Horák, který překonal Kacetla kličkou mezi betony.

Sparta přežila Formanův trest bez větších problémů, sama ještě zahrozila přečíslením Moravčíka s Buchtelem, který ale netrefil v těžké pozici puk ze vzduchu. Kacetl vychytal i Kousala a Třinec z nenápadné akce vyrovnal 39 sekund před první sirénou. Nahození Adámka od modré čáry skončilo po odrazu od brusle Sobotky za zády Kováře. Vlastní gól Pražanů rozhodl i minulý duel v prodloužení.

Sparta znovu vedla ve 23. minutě, ve které zakončil Sobotka povedenou souhru na jeden dotek do odkryté branky. Už za 16 sekund ale vyrovnal Marcinko z mezikruží nad lapačku Kováře a stylově oslavil příchod svého syna Leona na svět. Kvůli porodu vynechal slovenský útočník minulé utkání.

Třinecký Buček trefil ve 32. minutě tyč, poté ale převzala iniciativu Sparta. Její převahu vyjádřil Kempný v čase 35:05 gólem zpoza mezikruží při signalizované výhodě. S dalšími šancemi i závary Pražanů si Kacetl poradil. Na ledě se také jiskřilo a do bitky se pustili Adámek s Buchtelem. Oba už řešili konflikt o pár střídání dříve, sparťanskému útočníkovi se zjevně nelíbilo, že šel Adámek po seknutí Janduse ochotně na led.

Třinec dominoval ve třetí třetině v obou duelech v Praze, ve kterých doháněl manko a i tentokrát se hnal za vyrovnáním. Růžička v šanci ještě vylepšoval pozici pro Daňa, který promáchl, a proti dorážce Marcinka se rychle přesunul Kovář. Pražané kontrovali nebezpečnými střelami Němečka, Buchteleho a v 58. minutě trefil Kempný tyč. Oceláři se odhodlali ke hře bez gólmana minutu a čtvrt a šanci spálil Daňo. Hosté si definitivě oddechli až po gólu Tomáška.

"Nám dlouhá pauza (před třetí třetinou) pravděpodobně prospěla, protože jsme konečně hráli hokej, jaký chceme hrát. Mohli jsme nejméně srovnat," uvedl třinecký trenér Zdeněk Moták.

Nevěděl, proč se v poslední době rozmáhají na českých stadionech problémy s ledem. Stejně reagoval i sparťanský kouč Miloš Hořava. "Nevyznám se v tom," řekl Hořava. "Problémy mívají starší zimáky, alespoň, co jsem četl. Ale toto je nový a krásný stadion. Nemám ponětí. Ale hráči, co u toho byli, říkali, že byla díra docela velká. Muselo se to udělat," doplnil Hořava.

Hradec ve vedení

Hokejisté Hradce Králové vyhráli ve třetím čtvrtfinálovém utkání play off extraligy v Liberci 2:1 v prodloužení a ujali se v sérii vedení 2:1 na zápasy. Domácí Bílí Tygři sice na úvodní branku Radovana Pavlíka z 12. minutě odpověděli 71 sekund před koncem třetí třetiny v přesilové hře umocněné power play díky gólu kapitána Petra Jelínka, ale v čase 60:37 rozhodl Aleš Jergl. V početní výhodě potrestal faul Adama Najmana. Čtvrtý duel se hraje v pátek od 17:00 opět na severu Čech.

Čestné buly vhodily opory biatlonové reprezentace Markéta Davidová a Michal Krčmář. Do sestavy Mountfieldu se vrátil kapitán Radek Smoleňák, který se do ní v pondělním druhém zápase nevešel. Při absenci Jana Eberleho se do prvního útoku posunul liberecký odchovanec Marek Zachar.

Východočeši začali aktivně a dělali Bílým Tygrům potíže forčekingem. Do první větší šance se ale dostal až v 7. minutě Lalancette, jehož střelu z otočky kryl Kváča.

Domácí se potom ubránili při vyloučení Filippiho, ale v čase 11:02 už inkasovali. V přečíslení dvou na jednoho přihrál Perret Radovanu Pavlíkovi, který jeho nabídku zužitkoval. Hradec přestřílel domácí v úvodní části 8:1.

"Bylo to hodně náročné a bojovné utkání. Takhle se hraje play off. Rozhodne jedna dvě branky, zaplaťpánbůh jsme měli štěstí a padlo to tam. Přesilovky nás trápily a padlo to tam v pravý čas," řekl autor úvodního gólu Pavlík. "Před prodloužením jsme si říkali, že máme sílu, ať si věříme, že to zvládneme."

Ve druhé třetině nejdříve prověřil libereckého gólmana opět Lalancette. Na druhé straně neměl přesnou mušku z levého kruhu Balinskis a před Machovského se natlačil Nedomlel, ale hradecký gólman odolal. Ve 26. minutě mohl zvýšit náskok hostů Smoleňák, který v brejku neměl rychlost, přesto se po otočce dostal k ohrožení Kváči, jenž situaci zachránil.

Největší šanci měl Liberec v 37. minutě, kdy Birner přečíslení s Filippim vyřešil individuálně, ale Machovský první pokus vyrazil a poradil si i s jeho následnou dorážkou. V závěru druhé části se Bílí Tygři ubránili při Vlachově vyloučení.

"Říkali jsme si, že chceme první gól vstřelit my. Opět se nám to ale nepovedlo a museli jsme znovu dotahovat. Takto to ale nepůjde donekonečna, bere to navíc hodně síly," řekl liberecký útočník Oscar Flynn.

Ve 44. minutě po zásahu proti Lvově střele zůstal ležet v brankovišti Kváča, ale ve hře pokračoval. Vzápětí zlikvidoval Klímovu šanci. Hradec se ubránil po vyloučení Radovana Pavlíka a Filipa Pavlíka i 25 sekund ve třech proti pěti.

Hosté se dlouho úspěšně bránili. V 57. minutě sice nabídl Pilař faulem domácím přesilovku, ale hned za devět sekund ji přerušil Kváča, který se ohnal vyrážečkou po Radovanu Pavlíkovi. Za dalších 56 sekund se ale dostali domácí opět do početní výhody a při power play ji využili. Po Flynnově bekhendové střele se z dorážky prosadil Jelínek.

"Ukázali jsme ale opět charakter, když jsme dokázali v závěru vyrovnat. V prodloužení tam pak byl z naší strany trochu nešťastný zákrok a v oslabení jsme dostali rozhodující gól. Na zítra se musíme připravit hlavně v hlavách, to je nejdůležitější. Musíme také zlepšit přesilovky a více se tlačit do koncovky," podotkl Flynn.

Po 31 sekundách nastavení fauloval Najman v útočném pásmu u mantinelu Janka a přesilovku využil už po šesti sekundách střelou z levého kruhu k protější tyči Jergl.

"Vyplynulo to z toho, že jsme konečně vyhráli buly. To byl základ. Já jsem si najel doleva na pozici, ze které jsem dával vždycky góly. Dostal jsem to pěkně od (Jérémieho) Blaina a věděl jsme, že tam Cingy (Lukáš Cingeľ) stojí před bránou. Říkal jsem si, že to musím dostat na bránu, vypálil jsem a padlo to tam," popsal vítězný gól Jergl.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Marian Adámek (Chmielewski, Dravecký), 23. Marcinko (M. Růžička, Daňo) - 10. R. Horák, 23. Sobotka (Moravčík, Řepík), 36. Kempný (Sobotka, D. Kaše), 60. Tomášek. Rozhodčí: Hribik, Pilný - Axman, Rampír. Vyloučení: 1:0, navíc Marian Adámek - Buchtele oba 5 min., M. Forman 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5400 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, Marian Adámek, M. Doudera - M. Růžička, Marcinko, Daňo - D. Voženílek, L. Hudáček, Nestrašil - Dravecký, P. Vrána, Chmielewski - Kurovský, Miloš Roman, Buček - Hrňa. Trenér: Moták.

Sparta: Jakub Kovář - Polášek, Kempný, Moravčík, Krejčík, Warg, Němeček, M. Jandus - P. Kousal, D. Vitouch, Buchtele - Řepík, Sobotka, M. Forman - Tomášek, R. Horák, E. Thorell - Vauhkonen, G. Thorell, D. Kaše. Trenéři: Hořava a Wallson.

Bílí Tygři Liberec - Hradec Králové 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 59. P. Jelínek (Flynn, Balinskis) - 12. R. Pavlík (Perret), 61. Jergl (Blain). Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš - J. Svoboda, Špůr. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 6841. Stav série: 1:2.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, Derner, Kolmann, M. Ivan - Flynn, A. Najman, Frolík - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Rychlovský, Bulíř,Ordoš - J. Šír, P. Jelínek, J. Vlach - A. Dlouhý. Trenér: P. Augusta.

Hradec Králové: Machovský - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Lev, Cingeľ, Zachar - Jergl, Lalancette, Perret - Okuliar, Kevin Klíma, Werek - Smoleňák, Pilař, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.