Řepík před olympiádou pomohl Spartě dvěma góly, Zlín prohrál a je poslední o 15 bodů

1. 2. 2022 20:05
Hokejisté Sparty otočili ve 48. kole extraligy zápas s Pardubicemi a vyhráli 5:4. Pražský celek porazil Dynamo podruhé v sezoně a vyhrál potřetí za sebou. Vítěznou branku vstřelil v čase 59:13 reprezentant Michal Řepík, který se před odjezdem na olympijské hry do Pekingu blýskl dvěma góly.
Radost hokejistů Plzně
Radost hokejistů Plzně | Foto: ČTK

Sparta i Pardubice naposledy nastoupily s hokejisty nominovanými na olympijské hry. Domácím Pražanům bude již v příštím extraligovém kole chybět dvojice zkušených útočníků Řepík a Sobotka. Dynamo se bude muset obejít bez talentovaného Blümela, který s reprezentací odletí do Pekingu jako jeden ze tří náhradníků.

Po úvodní sérii nedorozumění na obou stranách se k první vážnější střele dostal obránce domácích Polášek, jeho prudký pokus ze 4. minuty ale brankář Dynama Frodl vykopl betonem. V 9. minutě se po přesilovkové souhře Sparty dostal do nadějné pozice na brankovišti Šmerha, Frodl ale výborným rozštěpem udržel nerozhodné skóre. Sparta pokračovala v náporu i po konci početní výhody a z tlaku vytěžila další šanci pro Šmerhu, ten však na Frodla v souboji jeden na jednoho nevyzrál ani napodruhé.

Pardubice dlouho působily zaskočeným dojmem, v závěru třetiny ale převzaly iniciativu a dostaly se do dvou zajímavých šancí. Camara se po Košťálkově pasu dostal sám před Machovského a Blümel zkoušel štěstí střelou z pravého kruhu, s oběma pokusy si však domácí brankář poradil.

První gól utkání padl ve 24. minutě, kdy se prosadil Řepík. Kapitán domácího celku šikovně tečoval Moravčíkovo nahození od modré čáry a poslal Spartu do vedení. Pardubice po inkasované brance zatlačily Pražany do obranného pásma a ze svého tlaku záhy vytěžily vyrovnávací trefu. V čase 26:12 se středem hřiště probil obránce Robertson a vstřelil svou čtvrtou branku v pardubickém dresu.

O obrat ve skóre se postarala nejproduktivnější útočná formace Dynama. Centr druhého pardubického útoku Musil se ve vlastním obranném pásmu dostal ke kotouči a v přečíslení nadvakrát překonal Machovského. V 35. minutě v samostatném úniku vychytal Frodl nejproduktivnějšího hráče Sparty Chlapíka a prakticky z protiútoku potřetí udeřily Pardubice. Sám mezi kruhy se objevil Matýs, který přesnou ranou do horního rohu zvýšil pardubický náskok.

Sparta ještě před pauzou zásluhou obránce Dvořáka snížila. Šestadvacetiletý bek potrestal nedůrazné počínání pardubických hokejistů v obranné třetině ranou na vzdálenější tyč Frodlovy branky.

Také úvod třetí části zvládla lépe Sparta. Domácí ve 41. minutě využili propadnutí pardubických obránců v útočném pásmu a z přečíslení dva na jednoho díky Chlapíkovi srovnali na 3:3. Útočník, jenž po sezoně zamíří do švýcarského celku Ambri-Piotta, svým 50. bodem v sezoně potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče extraligy.

Nerozhodný stav vydržel jen čtyři minuty, po kterých poslal Dynamo do opětovného vedení obránce Sergijenko. Ruský bek dorazil za Machovského Košťálkovu střelu do tyče a v pátém zápase v pardubickém dresu získal první bod. V 56. minutě srovnal domácí Pavelka a o vítězství Sparty rozhodl v poslední minutě zápasu svým druhým gólem v zápase Řepík.

Plzeň přemohla Olomouc

Hokejisté Plzně porazili ve 48. kole extraligy 2:1 Olomouc, kterou zdolali potřetí v řadě. Domácí uspěli díky dvěma využitým přesilovým hrám, hosté před odjezdem olympionika Davida Krejčího skórovali jen jednou a prohráli pošesté z posledních sedmi utkání. V plzeňském dresu se vítěznou trefou a jednou přihrávkou blýskl Gustaf Thorell, dvěma asistencemi mu zdatně sekundoval další Švéd Ludwig Blomstrand.

Třinec dál vede ligu, Zlín tápe

Hokejisté vedoucího Třince zvítězili v utkání 48. kola extraligy na ledě Litvínova 6:2. Oceláři porazili Severočechy i počtvrté v sezoně, přenechali jim pouze jediný bod. Zatímco domácí si připsali čtvrtou porážku za sebou, obhájci titulu uspěli po dvou prohrách.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali poslední Zlín 3:2 po nájezdech a potřetí za sebou vyhráli. V rozstřelu rozhodl útočník Jakub Valský, který si v minulém domácím duelu v pátek proti Třinci (5:4 v prodloužení) připsal také vítěznou branku. Motor porazil Zlín posedmé za sebou.

Berani po výhrách v Litvínově a doma nad Kometou bojovali také v Budvar aréně, odkud si odvezli alespoň bod. Přesto se jejich manko na čtrnácté Kladno zvýšilo na 15 bodů.

Hokejisté Brna zvítězili ve 48. kolo extraligy nad Mladou Boleslaví 2:1 a přerušili tak sérii tří proher v řadě. Z plného bodového zisku se Kometa radovala po šesti zápasech. O výhře domácích rozhodly dvě branky na konci první třetiny v rozmezí 16 vteřin. Mladá Boleslav neuspěla venku po dvou jasných výhrách a v tabulce bodově srovnala krok se svým dnešním přemožitelem.

48. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Mertl (Blomstrand, G. Thorell), 35. G. Thorell (Bulíř, Blomstrand) - 28. V. Burian (Kunc). Rozhodčí: Šír, Horák - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 2:4, navíc Mertl - Švrček oba 5 min. Využití: 2:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Plzeň: Pavlát - Čerešňák, L. Kaňák, Holý, Graňák, Budík, J. Kindl, Kremláček - Dufek, Mertl, M. Lang - F. Přikryl, Bulíř, F. Suchý - Schleiss, Kodýtek, Blomstrand - Malát, G. Thorell, M. Marcel. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Olomouc: Konrád - Rašner, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček, A. Rutar - Kunc, Krejčí, J. Káňa II - Handl, J. Knotek, Kolouch - Navrátil, Nahodil, V. Burian - Lichanec, Olesz. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 2:6 (1:1, 1:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 14. Estephan, 29. Irving (M. Sukeľ, Jarůšek) - 19. Svačina (M. Doudera), 26. P. Vrána (M. Adámek), 39. Hrehorčák (P. Vrána), 53. Chmielewski (Svačina), 55. Kofroň (R. Szturc), 57. R. Szturc (Dravecký, Kofroň). Rozhodčí: Hejduk, Ondráček - Rampír, Bohuněk. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Litvínov: Godla (41. Zajíček) - Irving, D. Kolář, Strejček, Demel, O. Baláž, Hrbas, Stříteský - P. Zdráhal, Estephan, P. Straka - Jarůšek, M. Sukeľ, A. Kudrna - Fronk, V. Hübl, Zygmunt - P. Svoboda, Gerhát, Havelka. Trenér: V. Růžička.

Třinec: Mazanec - M. Adámek, M. Doudera, Zahradníček, Jaroměřský, Teper, D. Krenželok - Martin Růžička, P. Vrána, Chmielewski - O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil - Svačina, Marcinko, Kurovský - Dravecký, R. Szturc, Hrehorčák - Kofroň. Trenér: Varaďa.

Motor České Budějovice - PSG Berani Zlín 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Gulaš (Šenkeřík, Pech), 55. Štich (M. Beránek, Percy), rozhodující sam. nájezd Valský - 8. Zabusovs (Kubiš), 28. Ferenc (Honejsek, Mamčics). Rozhodčí: Pražák, Obadal - Lederer, Zíka. Vyloučení: 2:7. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

České Budějovice: Strmeň - Bindulis, Šenkeřík, Percy, Štich, Vráblík, Štencel, Bučko - Gulaš, Pech, Holec - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - Valský, D. Voženílek, J. Ondráček - Chlubna, Koláček, Vondrka. Trenér: Modrý.

Zlín: Kašík - Gazda, M. Novotný, Suhrada, O. Němec, Ferenc, Mamčics - Mallet, Claireaux, Honejsek - Michasjonok, Hejcman, Köhler - Zabusovs, R. Veselý, Kubiš - P. Sedláček, Makarenko, Okál. Trenér: L. Jenáček.

HC Kometa Brno - BK Mladá Boleslav 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Zaťovič (Roth, P. Holík), 18. Šik (Ostřížek, Rákos) - 53. J. Stránský (Bičevskis, Ševc). Rozhodčí: Lacina, Šindel - Pešek, Malý. Vyloučení: 6:1. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Brno: Čiliak - Roth, Kučeřík, Holland, Ďaloga, Bartejs, Gulaši, Tansey - Mueller, P. Holík, Zaťovič - L. Horký, A. Zbořil, Kollár - Šalé, Malý, Meluzín - Šik, Rákos, Ostřížek. Trenér: Kalous.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Jánošík, Pláněk, D. Moravec, Fillman, Pýcha, Bernad - D. Šťastný, Fořt, Kantner - Kelemen, Kotala, Pospíšil - P. Kousal, O. Najman, Flynn - J. Stránský, Bičevskis, Grim. Trenér: R. Rulík.

Mountfield Hradec Králové - Rytíři Kladno 3:4 (1:4, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. F. Pavlík (Jergl), 47. Nedomlel (Orsava, Koukal), 53. Jergl (Kevin Klíma, Kelly Klíma) - 4. Wood (Zikmund), 7. M. Beran (Wood), 17. M. Filip, 17. Kubík z trestného střílení. Rozhodčí: Kika, Sýkora - Špůr, Klouček. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Hradec Králové: Kiviaho - Blain, Jank, F. Pavlík, Pilař, McCormack, Nedomlel - Oksanen, Cingel, Smoleňák - Lev, Lalancette, Ščerbak - Jergl, Kevin Klíma, Orsava - Kelly Klíma, Koukal, Miškář. Trenér: T. Martinec.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Ticháček, Wood, J. Suchánek, Baránek, Arzamascev - Kubík, Plekanec, Hlava - Melka, Zikmund, Pytlík - M. Beran, M. Filip, M. Indrák - O. Bláha, Kuťák, Babka. Trenér: D. Čermák.

HC Sparta Praha - HC Dynamo Pardubice 5:4 (0:0, 2:3, 3:1)

Branky a nahrávky: 24. Řepík (Moravčík, Šmerha), 38. Tomáš Dvořák (M. Forman, D. Kaše), 41. Chlapík (R. Horák), 56. T. Pavelka (Sobotka), 60. Řepík - 27. Robertson (A. Musil), 32. A. Musil (R. Kousal), 35. Matýs, 45. Sergijenko (Košťálek, Anděl). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 2:4. Využití 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sparta: Machovský - Tomáš Dvořák, Matuškin, T. Pavelka, Polášek, Moravčík, Němeček, M. Jandus - Řepík, Sobotka, Šmerha - Chlapík, R. Horák, E. Thorell - M. Forman, Stoljarov, D. Kaše - Dvořáček, D. Vitouch, J. Strnad. Trenér: Jandač.

Pardubice: Frodl - J. Mikuš, J. Zdráhal, Košťálek, Sergijenko, Robertson, Vála, Kaštánek - Blümel, Poulíček, Cienciala - Camara, A. Musil, R. Kousal - O. Rohlík, Anděl, Paulovič - Matýs, O. Roman, Hecl. Trenér: R. Král.