Hokejisté Liberce porazili Spartu 4:2 a vynutili si pátý zápas. Pokračují i Pardubice

26. 3. 2022 17:51
Bílí Tygři snížili stav série se Spartou hrané na čtyři vítězství na 1:3, gólem a asistencí se na tom podílel útočník Jakub Klepiš. Konec sezony odvrátily i Pardubice, když ve čtvrtém utkání čtvrtfinále play off extraligy porazily České Budějovice 3:2.
Radost Liberce
Radost Liberce | Foto: ČTK

Hokejisté Liberce porazili ve čtvrtém čtvrtfinále play off extraligy Spartu 4:2 a odvrátili hrozbu konce sezony. Výborný výkon podal brankář Petr Kváča. Čtvrtfinále pokračuje v pondělí v Praze.

Nechtěli jsme samozřejmě mít dnes konec sezony. Možná proto je ta euforie a radost na naší straně trochu větší, nicméně je to stále jen jeden krůček. Sérii jsme vrátili do Prahy a já jsem obrovsky rád. Popravdě mi spadl kámen ze srdce, že jsme vyhráli a můžeme pokračovat dále," řekl Kváča po zápase.

Severočeši začali aktivněji, výraznější šanci si ale vytvořit nedokázali. Za Spartu se v 8. minutě připomněl Buchtele, jenž v sestavě nahradil Šmerhu. Oba týmy se snažily hrát hlavně zodpovědně do obrany. Větší příležitost si vypracoval až v 19. minutě hostující Horák, Kváča byl ale připraven. Domácí odpověděli přečíslením dva na jednoho, střelu Dlouhého však Machovský zlikvidoval.

Do druhé třetiny vstoupili lépe Pražané, do vedení se ale dostal Liberec. Ve 24. minutě otevřel po libereckém tlaku skóre na brankovišti důrazný Klepiš a postaral se o první gól svého týmu při hře pět na pět v sérii. "Šlápli jsme do toho od začátku a byly tam i pasáže, kdy nás soupeř přehrával. Štěstí k tomu patří, můj gól byl taky trošku náhodný. Plácl jsem do toho a brankáři puk propadl pod rukou," řekl Jakub Klepiš.

Sparta rychle odpověděla, Kváču překonal po Sobotkově přihrávce obránce Polášek.

Bílí Tygři se ještě ve druhé části dostali do vedení, když si v přesilovce vstřelil vlastní gól Stoljarov. Ve 38. minutě mohl vyrovnat Buchtele, pozorný Kváča si ale s jeho šancí poradil. Hosté se i nadále tlačili za vyrovnáním, Chlapík trefil tyč, ale Severočeši pozorně bránili a v polovině závěrečné dvacetiminutovky je po Klepišově přihrávce přiblížil výhře Rosandič. Vzápětí mohlo být rozhodnuto, Šír ale čtvrtý gól nepřidal.

V 54. minutě mohl snížit Řepík, Kváča ale předvedl skvělý zákrok a lapačkou střelu kapitána Sparty zastavil. O pár vteřin později podruhé kapituloval, když jej z dorážky překonal Pavelka. I díky dalšímu výbornému zákroku Kváči proti Chlapíkově střele se hostům vyrovnat nepodařilo, naopak při power play inkasovali ještě jednou.

V samém závěru zvedl emoce i zákrok Stoljarova na domácího Šmída, za který dostal trest na pět minut a do konce utkání. "No name hráči nám tady zraňují top hráče českého hokeje. Přijde mi, že Sparta malinko znervózněla, pokud se musí uchylovat k tomuhle. Takhle trefit Láďu Šmída, ikonu českého hokeje, ale je jedno, koho takhle trefí, takhle ho vypnout…," zlobil se po utkání kouč domácích Patrik Augusta.

Jeho protějšek Josef Jandač se po duelu kriticky vyjádřil na adresu rozhodčích a napodobil Augustu po pátečním zápasu. "Myslím si, že utkání ovlivnily některé momenty, které v českém hokeji bohužel pořád jsou. Jestli se bavíme o tom, že někdo kňourá do novin a poté se vytvoří mediální tlak, tak dnes to přesně zapůsobilo. Pokud se metr nesjednotí a nebude se to posuzovat stejně, tak z toho bude furt guláš," uvedl kouč Sparty.

Super vstup Pauloviče

Dynamo vedlo už na začátku sedmé minuty po gólech slovenského útočníka Mateje Pauloviče 2:0, ve třetí třetině snížil Daniel Voženílek, ale další branku domácích přidal Lukáš Anděl. V samém závěru pak dovršil skóre Jakub Valský. Pátý zápas se odehraje v pondělí na jihu Čech.

Východočeši ve snaze oživit své naděje na postup do semifinále začali výborně a po 12 sekundách vedli. Paulovič tečoval před Hrachovinou Mikušův pokus a otevřel skóre. Na začátku šesté minuty se proti pravidlům provinil Valský a domácí mu zkrátili trest na polovinu, když Paulovič překonal českobudějovického gólmana povedenou ranou bez přípravy.

O chvilku později zachránil domácí tým brankář Frodl, jenž vychytal Karabáčka. Stejně úspěšně si vedl i Hrachovina po dobře sehraném přečíslení dvou na jednoho, do něhož se dostali Kousal s Říčkou. První přesilovku si pak zahráli i hokejisté Motoru, snížit však nedokázali.

Velké věci byly k vidění v úvodu druhé části, kdy se do rozmezí 25 sekund vešly tři obrovské šance. Proti Frodlovi nejprve neuspěl z ideální pozice zakončující Ondráček, vzápětí se na něho řítil v sólu Voženílek. Jen co se hra přelila na druhou stranu, čelil Hrachovina úspěšně v souboji tváří v tvář Heclovi.

Ve 26. minutě chyběl jen kousek Kautovi, aby povedenou ranou po ledě bez přípravy přidal v přesilovce třetí gól. V končící 32. minutě neuspěl z prostoru mezi kruhy Vála. Nedlouho poté vytáhl skvělý zákrok Frodl při Pechově zakončení.

Hned úvodní sekundy třetího dějství mohly přinést zápletku, jenže Gulaš po Pechově nahrávce zazvonil ranou bez přípravy pouze na tyčku. Právě zkušený útočník po chvilce fauloval, hosté se však ubránili a sami měli navíc ve 47. minutě k dispozici 63 sekund dlouhou přesilovku pět na tři. Stačilo jim 22. Šenkeříka sice ještě vychytal Frodl, ale krátce nato se dostal k volnému puku Voženílek a zblízka snížil.

Hosté však byli na dostřel jen 107 sekund, než si Anděl pohrál s Hrachovinou a vrátil Východočechům dvoubrankový náskok. Sedm minut před vypršením základní hrací doby mohl dát Pardubicím jistotu Blümel, jenže Hrachovina byl proti. Na druhé straně vzápětí zvonila tyčka po Piskáčkově bombě. Dvě minuty poté přišel obrovský závar v domácím brankovišti, stav se však nezměnil.

Českobudějovičtí sáhli v závěru k power play, kterou ještě umocnilo Kautovo vyloučení. Soustředěně hrající domácí už si však první bod v sérii nenechali sebrat, přestože 19,7 sekundy před koncem skóroval Vondrka.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 24. Klepiš (Melancon, Filippi), 33. Klapka, 51. Rosandič (Klepiš), 60. Gríger (Rychlovský) - 27. A. Polášek (Sobotka), 55. T. Pavelka. Rozhodčí: Lacina, Šír - Lederer, Lučan. Vyloučení: 3:4, navíc Stoljarov (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6135. Stav série: 1:3.

Liberec: Kváča - M. Ivan, Šmíd, Štibingr, Rosandič, Melancon, Kolmann - Klapka, P. Jelínek, J. Vlach - Klepiš, Filippi, Faško-Rudáš - Zachar, Gríger, Dlouhý - A. Najman, Šír, Rychlovský. Trenér: Augusta.

Sparta: Machovský - Němeček, Matuškin, T. Pavelka, Polášek, T. Dvořák, Moravčík, Jurčina - Řepík, Sobotka, Forman - Tomášek, D. Vitouch, Chlapík - Buchtele, Horák, E. Thorell - Dvořáček, Stoljarov, Strnad. Trenéři: Jandač a M. Hořava.

HC Dynamo Pardubice - HC Motor České Budějovice 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. Paulovič (J. Mikuš), 7. Paulovič (Cienciala, Košťálek), 49. Anděl (T. Kaut) - 47. D. Voženílek (M. Hanzl, Pech), 60. Valský. Rozhodčí: Obadal, Stano - Zíka, Klouček. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Diváci: 9452. Stav série: 1:3.

Pardubice: Frodl - Nedbal, J. Mikuš, Košťálek, Vála, Hrádek, J. Kolář, od 41. navíc Petgrave - Camara, Poulíček, Paulovič - Cienciala, R. Kousal, Říčka - Blümel, T. Kaut, Hecl - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štich, Bučko, Šenkeřík, Percy, Piskáček - J. Ondráček, Pech, Abdul - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - Gulaš, Holec, Vondrka - Valský, J. Novotný, D. Voženílek. Trenér: Modrý.