Liberec se nevzdává boje o čtyřku. Rozstřílel lídra extraligy, vyhrál posedmé v řadě

Aktualizováno 28. 2. 2023 21:34
Hokejisté Liberce porazili v dohrávce 50. kola extraligy Pardubice 5:1 a připsali si sedmou výhru v řadě. Bílí Tygři jsou v tabulce i nadále pátí, snížili ale odstup za čtvrtým Hradcem Králové na dva body. Dynamo, již jistý vítěz základní části, si připsalo čtvrtou porážku z posledních šesti zápasů. Sparta podlehla Olomouci 1:2 po nájezdech a na druhé místo se nedostala.
Radost hokejistů Liberce.
Radost hokejistů Liberce. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Po dvou třetinách vyrovnané utkání rozhodli Severočeši na začátku třetí části, kdy v rozmezí 42. a 44. minuty třikrát skórovali. Dvěma góly a asistencí se blýskl útočník Michal Birner, tři body si připsal i obránce T.J. Melancon. Liberec se třikrát prosadil v početních výhodách, další gól přidal při hře čtyři na čtyři.

Domácí začali aktivněji a hned v úvodu nadělalo Růžičkovi problémy několikrát tečované nahození Ivana od modré čáry. Poté ujel do rychlého přečíslení Rychlovský, jeho střela ale orazítkovala pouze levou tyč branky Růžičky, který nastoupil za Pardubice poprvé po příchodu z Hradce Králové na konci ledna.

První přesilovku v utkání si zahráli Tygři a proměnili ji ve vedoucí gól. Po Birnerově přihrávce propálil Růžičku dobře umístěnou ranou Melancon. Pardubice zkoušely odpovědět akcí Sedláka, Kváča byl ale pozorný. Poté hráli Severočeši další početní výhodu a zasypali Růžičku několika střelami, hostující brankář tentokrát odolal.

Na začátku druhé části dostalo možnost přesilovky také Dynamo a dokázalo ji bleskově po osmi sekundách využít. Košťálkovo nahození od modré čáry doklepnul za Kváčova záda pohotový Sedlák a vyrovnal. Vzápětí mohl hosty poslat do vedení Vondráček, Kváča ale předvedl perfektní zákrok lapačkou. Liberec měl poté početní výhodu, nesehrál ji ale dobře a Růžičku prakticky neohrozil. Velkou šanci měl po Sedlákově akci i hostující Hyka, poloodkrytou branku však netrefil.

Krátce po zahájení třetí části fauloval Cienciala vysokou holí Filippiho a Severočeši měli k dispozici hned čtyřminutovou přesilovku. A Bílí Tygři tuto šanci dokonale využili. Nejprve dorazil Balinskisovu střelu důrazný Faško-Rudáš a poslal domácí znovu do vedení. To navíc za dalších 46 vteřin navýšil Birner, který si na brankovišti našel odražený kotouč a zamířil přesně nad Růžičkovo rameno.

Liberečtí byli i nadále při chuti a za další dvě minuty lovil Růžička kotouč ze své branky počtvrté. Souhru s Najmanem a Melanconem zakončil trefou do odkryté branky bruslí Flynn a zvýšil na rozdíl tří gólů. Východočeši byli vývojem zaskočeni a zcela vypadli z role. Naopak v pohodě hrající Liberec hru kontroloval a po krásné přihrávce Filippiho v přečíslení dvou na jednoho upravil na konečných 5:1 svým druhým gólem v zápase Birner.

Olomouc uspěla v Praze navzdory marodce

Hokejisté Sparty prohráli v dohrávaném utkání 42. extraligového kola s Olomoucí 1:2 po samostatných nájezdech a nevyužili tak šanci přeskočit druhé Vítkovice. Hosté vedli díky gólu obránce Dalibora Řezníčka ze 12. minuty a prosadili se tak po dvou zápasech bez vstřeleného gólu. Ve druhé třetině vyrovnal Michal Řepík. V nájezdech rozhodl kapitán hostů Jan Knotek.

Olomoučtí nastoupili při rozsáhlé marodce se čtyřmi juniory a jedním dorostencem v sestavě, ale hned na začátku potrápili favorita několika útočnými výpady, které musel likvidovat brankář Pražanů Kovář. V sedmé minutě zahrozil z domácích jako první výrazněji Kaše, olomoucký gólman Lukáš byl však pozorný.

Sparta si zahrála i první přesilovku, ale mohla v ní inkasovat, když Klimek uháněl sám na Kováře, překonat ho však nedokázal. V polovině úvodního dějství musel na trestnou lavici Jandus a Hanáci trestali - po dlouhých 131 minutách a 29 sekundách mohli slavit gól díky Řezníčkově povedené ráně od modré čáry. Na konci 14. minuty měli hosté k dispozici další početní výhodu, v ní ale úspěšní nebyli.

Sparta se prosadila rovněž až díky přesilovce. Na začátku 24. minuty se provinil proti pravidlům Dujsík a jen krátce po polovině jeho trestu ho poslal zpět do hry Řepík. Kapitán Pražanů se prosadil po ráně bez přípravy těsně za kruhem a dal již 24. gól v sezoně. Ve 35. minutě mohl vrátit hostům vedení Plášek, jenž se dostal do výborné pozice, ale Kovář byl proti. Po chvilce na druhé straně z velmi podobné střelecké parkety nedokázal prostřelit Lukáše Safin.

Po začátku třetí třetiny fauloval Olesz a přestože se přesilovka Spartě příliš nepovedla, dostal se v jejím závěru do obrovské šance Horák, zblízka však skvěle chytajícího Lukáše nepřekonal. Pražané se snažili vystupňovat svůj tlak a rozhodnout v základní hrací době, jenže jejich snaha dál ztroskotávala na Lukášovi.

V 52. minutě se před olomouckého gólmana protáhl povedenou individuální akcí Tomášek, ani on však na něho nevyzrál. Další šanci nevyužil Řepík. Polášek bombou od modré čáry sestřelil před brankou clonícího Formana, jehož zasáhl do tváře. I díky úklidu krve z hrací plochy mohli hosté na chvilku vydechnout. A když pak přečkali další závary před svým brankovištěm, měli jistý bod.

V prodloužení měli navrch sparťané, jenže o rozhodující zásah usilovali marně. Největší šanci měl Kousal, jenž se dostal sám před Lukáše, ale ten snahu o chytré zakončení mezi betony přečetl. Rozhodovalo se proto až v nájezdech. Ve druhé série nejprve překonal Kováře Plášek, ve třetí na něho navázal Knotek, za Spartu sice hned odpověděl Tomášek, ale to bylo pro domácí málo.

Dohrávka 50. kola hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - HC Dynamo Pardubice 5:1 (1:0, 0:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 10. Melancon (Birner), 42. Faško-Rudáš (Balinskis, A. Najman), 42. Birner (Ordoš, Filippi), 44. Flynn (Melancon, A. Najman), 55. Birner (Filippi, Melancon) - 22. Sedlák (Košťálek, Cienciala). Rozhodčí: Jeřábek, Pražák - Lhotský, Zíka. Vyloučení: 3:6. Využití: 3:1. Diváci: 6023.

Sestavy:

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, Derner, Kolmann, M. Ivan, Štibingr - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, Šír, Ordoš - Dlouhý, J. Vlach, Jenčovský. Trenér: Augusta.

Pardubice: J. Růžička - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, J. Kolář, Vála, Hrádek - Hyka, Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, O. Rohlík - Paulovič, Poulíček, Říčka - Vondráček, A. Musil, Mandát. Trenér: Rulík.

Dohrávka 42. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Olomouc 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Řepík (M. Jandus) - 12. Řezníček (Dujsík, Klimek), rozhodující nájezd J. Knotek. Rozhodčí: Hribik, Hejduk - J. Ondráček II, Špůr. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 10.728.

Sestavy:

Sparta: Jakub Kovář - M. Jandus, Mikliš, Krutil, Němeček, T. Tomek, Polášek - E. Thorell, Horák, Tomášek - Řepík, D. Kaše, Forman - P. Kousal, D. Vitouch, Buchtele - Konečný, G. Thorell, Safin - Vauhkonen. Trenéři: Hořava a Wallson.

Olomouc: Lukáš - Dujsík, Rašner, Švrček, Řezníček, T. Černý, Mareš, T. Galvas - J. Navrátil, Klimek, Plášek - Bambula, J. Knotek, Olesz - A. Rutar, Menšík, Strapáč - Matašovský, Kučera, M. Tomeček. Trenér: Tomajko.

1. Pardubice 50 29 8 4 9 156:104 107
2. Vítkovice 50 27 4 9 10 153:118 98
3. Sparta Praha 50 27 6 3 14 150:115 96
4. Hradec Králové 50 22 7 5 16 136:120 85
5. Liberec 50 19 8 10 13 150:125 83
6. Třinec 50 20 5 7 18 142:118 77