Hokejisté Jihlavy slaví návrat do extraligy po 12 letech, České Budějovice zůstávají ve WSM lize

Aktualizováno 21. 4. 2017 23:06
Hokejová Jihlava uhrála v 11. kole barážové skupiny potřebný bod a slaví po jedenácti letech návrat do extraligy. Pardubice vyhrály v Českých Budějovicích, které tak zůstávají ve WSM lize. Dynamo si to během posledního barážového kola na dálku rozdá s Karlovými Vary o setrvání v extralize.
Radost hokejistů Jihlavy (ilustrační foto).
Radost hokejistů Jihlavy (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Jihlava - Hokejisté Jihlavy slaví po 12 letech návrat do nejvyšší soutěže. Dvanáctinásobný mistr sice v 11. kole baráže o extraligu doma podlehl Karlovým Varům 2:3 v prodloužení, ale díky získanému bodu slavil už po třetí třetině postup. Energie si zachovala před nedělním závěrečným kolem naději na udržení.

České Budějovice prohrály s Pardubicemi 1:3 a ztratili naději na postup do nejvyšší soutěže. Naopak vítězové se udržení mezi elitou přiblížili. Rozhodující gól dnešního duelu vstřelil ve třetí části z přesilové hry pardubický útočník Rastislav Špirko.

Jihlavě stačil bod

Dukla v utkání dvakrát prohrávala, ale dočkala se kýženého bodu. Na trefu Matěje Zadražila z konce první třetiny odpověděl po 43 vteřinách druhého dějství kapitán Tomáš Čachotský. Západočechům vrátil v 27. minutě vedení Dávid Gríger a v čase 38:32 vyrovnal v přesilové hře obránce Jiří Říha. Zápas rozuzlil po 43 vteřinách prodloužení Gríger.

"Bylo důležité, že se nám podařilo srovnat skóre na 2:2. Nevím, jestli to byl můj nejdůležitější gól v prozatímní kariéře. Důležitější bylo, že jsme to pak už nějak umlátili, a tohle je neskutečný pocit," líčil Říha novinářům bezprostředně po utkání na ledové ploše, obklopený slavícími fanoušky.

Utkání na Horáckém zimním stadionu začalo opatrně. První střelu na branku vyslali až ve třetí minutě Karlovarští díky Duškovi. O tři minuty později už měli hosté větší šanci. Bekhendový pokus Vojtěcha Tomečka Svoboda vyrazil před sebe, ale obránci odklidili puk do bezpečí.

Ve 14. minutě mohli otevřít skóre domácí po Kajínkově střele, kterou Honzík vyrazil k Semanovi, ale jihlavskému útočníkovi se puk zamotal mezi nohy, takže gólman západočeského týmu byl bez práce. Za čtyři minuty se radovali hosté. Harant vyslal do sóla přihrávkou mezi beky Zadražila, který kličkou do bekhendu překonal Svobodu.

Fanoušky Dukly ve vyprodaném hledišti rozjásal po necelé minutě druhého dějství Čachotský, jehož zpoza branky uvolnil bekhendem naslepo Zeman a jihlavský kapitán zblízka nasměroval puk za Honzíka. Další možnost domácích měl Jiránek, na druhé straně zahrozil Harant.

V 27. minutě udeřila Energie, když se před Svobodou prosadil z dorážky bekhendem Gríger. Jihlava se pak ubránila při Kajínkově trestu a v 39. minutě při vyloučení karlovarského kapitána Skuhravého znovu vyrovnala. Říha se ránou od modré čáry trefil přesně k pravé tyči mimo Honzíkův dosah.

Karlovy Vary se s hrozbou sestupu v případě nulového bodového zisku tlačily ve třetí třetině do útoku, ale Jihlava odolávala. Ve velké šanci nepřekonal Svobodu bekhendem Rachůnek. V 55. minutě měl první jihlavskou šanci třetího dějství Seman, který ale zblízka proti Honzíkovi rovněž neuspěl. Svoboda zase zlikvidoval Beránkův únik.

V dramatickém závěru při nebezpečných pokusech na obou stranách mohl v 59. minutě rozhodnout ve prospěch Dukly Anděl, ale před odkrytou brankou se mu nepodařilo zakončit. Hosté sáhli 53 vteřin před koncem k power play, aby zvýšili naději na záchranu.

Gól nepadl a Jihlava po vypršení 60 minut rozjela první spontánní oslavy na ledě. V nastavení rychle rozhodl zápas Gríger, Dukla však i po porážce pokračovala v postupových radovánkách.

"Chtěli jsme dneska vyhrát, ale po tom, co proběhlo na ledě po skončení základní hrací doby, tak to asi nejde. Kluci asi nebyli tak koncentrovaní, jak jsme hráli ta prodloužení v základní části, v play off a baráži. Oni už měli splněno," uvedl kouč Dukly Petr Vlk. V nastavení rychle rozhodl zápas Gríger, Dukla však i po porážce pokračovala v postupových radovánkách.

"Asi mi to ještě nedochází, ale mám ohromnou radost, že se to v Jihlavě povedlo dotáhnout do úspěšného konce. Dnešní zápas už byl z naší strany na krev, a to úplně. Sáhli jsme si se silami opravdu na úplné dno, ale důležité je, že jsme to zvládli. Před baráží nám nikdo nevěřil, rozhodl jedním slovem tým," uvedl jihlavský útočník Tomáš Jiránek.

Pardubice mají k záchraně blíže

Dynamo má na druhém postupovém místě tabulky před posledním kolem bod náskoku před Karlovými Vary a k udržení v extralize musí v neděli jakkoli porazit Jihlavu.

České Budějovice se v celé baráži na domácím ledě spíš trápily. Potvrdil to i duel s Pardubicemi. Jihočeši získali z šesti domácích duelů jen tři body a ani jednou nedokázali zvítězit v normální hrací době.

S pocitem, že právě výhra za tři body jim ponechá naději na extraligu, vstupovali i do duelu s Pardubicemi. Jenže lépe zápas začali hosté, když českobudějovickou defenzivu rozebrali Bárta s Davidem Tomáškem, který vstřelil první gól zápasu.

Přestože opticky nebyl mezi soupeři tak velký rozdíl, Pardubice působily jistějším a sebevědomějším dojmem. Jejich příležitosti likvidoval brankář Motoru Kváča a Trončinského pokus při přesilové hře ve druhé třetině zastavila tyč. Domácí se dostali do nadějné příležitosti až ve 33. minutě, ale Filip Vlček nedokázal nájezd proměnit.

O zápase definitivně Pardubice rozhodly ve třetí části. V jejím úvodu dostal českobudějovický obránce Suchánek čtyřminutový trest za hru vysokou holí a v přesilové hře přidal druhý gól hostů Špirko.

Domácí sice měli v závěru tlak, ale šance dlouho nedokázali proměnit. V té největší selhal Miloslav Čermák, jenž byl sám před pardubickým gólmanem, ale přestřelil. Až v závěru snížil tečovanou střelou Vlček, ale víc už Jihočeši nestihli. Navíc při hře bez brankáře inkasovali potřetí.

11. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Dukla Jihlava - HC Energie Karlovy Vary 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky:  21. Čachotský, 39. J. Říha (F. Seman) - 18. M. Zadražil (Harant, Baránek), 27. Gríger (Flek, Sičák), 61. Gríger (T. Rachůnek). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 6500 (vyprodáno).

Jihlava: M. Svoboda - J. Říha, Dundáček, Szathmáry, Šidlík, Půža, Kajínek, Kaláb - Jiránek, J. Skořepa, Anděl - Čachotský, F. Seman, A. Zeman - Důras, R. Hubáček, Diviš - D. Čermák, Březina, Jícha. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Karlovy Vary: Honzík - Sičák, M. Rohan, Baránek, Harant, Baldajev, Tomáš Dvořák - V. Tomeček, Tuominen, T. Rachůnek - Gorčík, Skuhravý, Vachovec - Flek, Gríger, O. Beránek - Kohout, M. Zadražil, Dušek. Trenér: Tlačil, Antonik a Kverka.

Motor České Budějovice - HC Dynamo Pardubice 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 56. F. Vlček (Fillman, Nouza) - 17. D. Tomášek (M. Bárta), 44. Špirko (Hubáček, Schaus), 60. Nahodil (Trončinský). Rozhodčí: Hodek, Šír - Bláha, Špůr. Vyloučení: 7:4, navíc M. Heřman (Č. Budějovice) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 6421.

Č. Budějovice: Kváča - F. Novák, Fillman, Pýcha, Pavlin, Mucha, Suchánek, Žovinec - M. Čermák, Chovan, Pajič - M. Heřman, Nouza, Vlček - Rob, Vak, Hřebejk - Dostálek, Babka, Šulek. Trenéři: Stavjaňa, Štrba a R. Turek.

Pardubice: Martin Růžička - Schaus, Ščotka, Trončinský, Chaloupka, Ovčačík, Čáslava, Zajíc - P. Sýkora, Nahodil, Rolinek - J. Sýkora, Špirko, P. Hubáček - M. Bárta, D. Tomášek, M. Beran - Panna, T. Kaut, Starý. Trenéři: Holaň, P. Marek a Janecký.