Hradec vyhrál v Liberci podruhé, má mečbol. Třinec přetlačil Spartu a srovnal sérii

Aktualizováno 24. 3. 2023 22:22
Hokejisté Hradce Králové vyhráli ve čtvrtém utkání čtvrtfinále v Liberci 2:1, vedou 3:1 na zápasy a dělí je jediná výhra od postupu mezi nejlepší čtyři týmy extraligy. Třinec uspěl doma proti Spartě rovněž 2:1, sérii vyrovnal na 2:2 a o třetí bod se bude hrát v neděli v Praze.
Radost hokejistů Hradce Králové.
Radost hokejistů Hradce Králové. | Foto: Stanislav Souček / Mountfield HK

Gólem a asistencí přispěl k výhře Mountfieldu útočník Matěj Chalupa, který dostal příležitost poprvé v letošním play off. Pátý duel se odehraje v neděli od 18:00 v Hradci Králové.

Liberec nastoupil v brance s Jakubem Neužilem. Nahradil jedničku Petra Kváču, jenž měl problémy ve čtvrtečním utkání po zákroku rozklekem ve 43. minutě, ale duel dochytal. Kouč Patrik Augusta promíchal složení tří útoků s výjimkou elitní formace Adama Najmana. V sestavě chyběl stejně jako při duelech v Hradci ve druhém utkání ve dvou dnech kapitán Radek Smoleňák a poprvé od závěrečného kola základní části hrál Chalupa.

"Jeli jsme do Liberce vyhrát oba zápasy, nikdy nejedete nikam prohrát. Jsme rádi, že se nám to povedlo, podali jsme výborné výkony. Hodně nám pomáhá Matěj Machovský, chytá fantasticky. O tom ale play off je; když máte výborného gólmana, který vás drží, tak můžete být úspěšní. Po snížení se Liberec dostal na koně a věděli jsme, že závěr bude ještě těžký. Koncovku jsme ale ubránili a máme třetí bod v sérii," řekl novinářům po utkání hradecký útočník Jakub Lev.

Tým Mountfieldu dal i počtvrté v sérii první gól a dočkal se už ve 46. sekundě. Lalancette se u levého mantinelu zbavil Melancona, vyhnul se i Flynnovi a z levého kruhu překonal Neužila. Bílí Tygři mohli vyrovnat ve čtvrté minutě při Perretově vyloučení, v přesilovce orazítkoval Najman horní tyčku.

V osmé minutě trefil Okuliar ramenem do hlavy Flynna, který nebyl u puku, a domácí měli k dispozici další přesilovku. Opět dvouminutovou, i když kouč Augusta se dožadoval u sudích Pražáka a Šindela trestu na pět minut a do konce utkání.

"Zákrok Okuliara jsem zpětně ještě neviděl, ale kdyby to trefil ještě lépe na hlavu, tak to bylo na ukončení kariéry. Viděl jsem jeho pohled, než mě sejmul a byla to prasárna," řekl útočník Oscar Flynn, který se později vrátil do hry. Kouč Hradce Tomáš Martinec neočekával, že by jeho svěřenci hrozil dodatečný trest od disciplinární komise. "Co jsem ten zákrok viděl o přestávce, tak to byl zbytečný faul, ale nevymykalo se to zákrokům, které v play off vidíme," prohlásil Martinec.

Liberec však ani druhou početní výhodu nevyužil. V 17. minutě mohl zvýšit Klíma, který se dostal před Neužila, ale bekhendem jej nepřekonal. Hosté přestříleli v první třetině Liberec 8:2 a i do druhé části vstoupili aktivněji.

Ve 23. minutě na druhé straně prověřil Machovského Bulíř, do dobrých střeleckých pozic se pak ale dostali opět Východočeši. Ránu Filipa Pavlíka obětavě zblokoval Šír a Jerglův pokus vychýlil hokejkou Balinskis.

Na druhé straně vyslali nebezpečné pokusy Flynn, Filippi a před hradeckým gólmanem neuspěl ani Faško-Rudáš držený Marcelem. Přesilovka z toho však nebyla. Ve 33. minutě při Balinskisově vyloučení se prodral do šance v oslabení Vlach, ale Machovský zasáhl.

V pokračující přesilovce po střele Wereka a dorážce Okuliara skončil puk za Neužilem v brance, ale Werek mu posunul beton bruslí a sudí gól po trenérské výzvě Liberce podle videa neuznali. Další šanci měl po Lvově přihrávce Cingeľ. Bílí Tygři naopak při Chalupově trestu nebezpeční nebyli.

V úvodu závěrečné části se Liberec ubránil při Frolíkově trestu, ale ve 44. minutě po Jerglem tečované Jankově střele doklepl puk do odkryté branky Chalupa. Bílí Tygři se vrátili do hry v čase 52:29 při přesilovce čtyř proti třem, kdy si najel do ideální pozice k zakončení Bulíř a sebral Machovskému čisté konto. Vyrovnat mohl dvakrát Birner, ale nejdříve v 54. minutě zasáhl hradecký gólman a v závěru zamířil do boční sítě.

"Spoustu věcí přehráváme, nedáváme puky do branky a hrajeme po rozích. Opět jsme po prvním střídání prohrávali, to už je tragédie. Zaměřujeme se na to, přesto ale zase inkasujeme a jen jsme kroutili hlavou, jak je možné, že se to stalo znovu. Hodně by nám pomohlo jít v zápase do vedení a udávat tempo. Snad nás Hradec podcení a my do toho dáme všechno, Nic jiného nám nezbývá, šance ještě je, protože soupeř ještě nevyhrál čtyřikrát," dodal Flynn.

Oceláři podruhé vyrovnali sérii

Třinec zdolal Spartu 3:1 a vyrovnal stav série na 2:2. Obhájce titulu vedl už po 42 sekundách trefou Martina Marinčina. Domácí ale oslabil v 16. minutě Tomáš Marcinko, který byl vyloučen za sekání na pět minut a do konce zápasu. V dlouhé přesilové hře vyrovnal Roman Horák. Třinci vrátil vedení Daniel Voženílek v čase 47:50 a při risku hostů bez gólmana zpečetil výhru Jakub Jeřábek. Série pokračuje pátým duelem v neděli v Praze od 16:30 hodin.

Domácí udeřili hned z první střely; od modré čáry se trefil Marinčin a Třinec poprvé v sérii v průběhu utkání vedl. Sparta odpověděla náporem a v úvodní třetině přestřílela domácí 17:5. Kacetl se zejména vyznamenal, když vykopl betonem puk mířící do branky po odrazu od brusle Marcinka. Ve dvou slibných šancích jej nepřekonal ani Horák.

Pražanům pomohl i zbytečný zákrok Marcinka, který na hranici brankoviště Sparty oplácel a sekl Warga. Přesilovou hru využil už po 16 sekundách Horák. O delší výhodu připravili hosty faulující Tomášek a Vitouch, Třinec ale nevyužil 42 sekund dlouhou přesilovku čtyři na tři. Při hře ve čtyřech ještě zahrozil z rychlého protiútoku domácí Kurovský a zbytek trestu Oceláři přečkali bez problémů.

V prostřední části ubylo gólových šancí. Střelecky byli opět aktivnější Pražané (9:6), ale Kacetl vše vyřešil. Domácí kontrovali akcemi Růžičky a Voženílka, který nahradil v elitním útoku Marcinka. Oba vyprášili Kovářovi betony.

Sparta hrála v úvodu třetí třetiny přesilovou hru, největší šanci si ale vytvořili domácí. Voženílek v přečíslení dvou na jednoho vzal zodpovědnost na sebe, vybruslil si před Kováře, ale nepřekonal jej zakončením nad lapačku. Za obranu hostů se dostal i Růžička, jenže s bekhendovým blafákem mezi betony neuspěl. Třinec se však přece jen dočkal: Kaňák nahazoval puk od modré čáry a Voženílek jej tečoval mimo dosah Kováře.

Třetí třetiny patří v dosavadním průběhu série Třinci, v součtu je vyhrává se skóre 5:1, přičemž jediný gól inkasoval při hře bez brankáře. I tentokrát se Sparta dlouho na nic extra nezmohla, až v 54. minutě se ocitl v předbrankovém prostoru Kaše, ale zakončil jen do náruče Kacetla.

Pražané se pak necelé tři minuty před koncem odhodlali ke hře bez gólmana, Tomáškovu nebezpečnou střelu kryl Kacetl a Němečkův pokus prosvištěl těsně mimo. Další naději vzal hostům Jeřábek, který trefil přes celé hřiště prázdnou branku.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápasy:

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 53. Bulíř (Birner) - 1. Lalancette (M. Chalupa), 44. M. Chalupa (Jergl, Jank). Rozhodčí: Pražák, Šindel - Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 1:3.

Sestavy:

Liberec: Neužil - Nedomlel, Balinskis, Melancon, Derner, Kolmann, M. Ivan, Štibingr - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, Filippi, Birner - Faško-Rudáš, Bulíř, J. Vlach - J. Šír, P. Jelínek, Ordoš. Trenér: P. Augusta.

Hradec Králové: Machovský - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Lev, Cingeľ, M. Chalupa - Jergl, Lalancette, Perret - Okuliar, Kevin Klíma, Werek - Pilař, Zachar, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 1. Marinčin (Kaňák, Marcinko), 48. D. Voženílek (Kaňák, J. Jeřábek), 60. J. Jeřábek (D. Voženílek) - 16. Horák (Řepík, Sobotka). Rozhodčí: Kika, Stano (SR) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 2:3, navíc Marcinko (Třinec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 5400 (vyprodáno). Stav série: 2:2.

Sestavy:

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, Marian Adámek, M. Doudera - M. Růžička, Marcinko, Daňo - D. Voženílek, Vrána, Nestrašil - Dravecký, L. Hudáček, Chmielewski - Kurovský, Miloš Roman, Buček - Hrňa. Trenér: Moták.

Sparta: Jakub Kovář - Polášek, Kempný, Moravčík, Krejčík, Warg, Němeček - P. Kousal, D. Vitouch, Buchtele - Řepík, Sobotka, D. Kaše - Tomášek, R. Horák, E. Thorell - Vauhkonen, G. Thorell, Konečný. Trenéři: Hořava a Wallson.