Sparta si ve Zlíně neškrtla, Třinec přetlačil ve vypjatém zápase Vítkovice 4:3

22. 2. 2019 19:56
Sparta opět prohrála, když ve 47. kole hokejové extraligy podlehla Zlínu 1:4. Stejným výsledkem venku porazila Plzeň Mladou Boleslav. Kometa loupila ve Varech, Čiliak udržel nulu.
Předkolo play off: Sparta - Liberec; smutek Sparty
Předkolo play off: Sparta - Liberec; smutek Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Hokejisté Zlína porazili ve 47. kole extraligy Spartu 4:1. Berani se na pozicích, které zajišťují předkolo play off, dotáhli bodově na svého dnešního soupeře, získali navíc tříbodový náskok na jedenáctý Litvínov. Pražané sice v první třetině odpověděli na vedoucí trefu Zlínských, ale to bylo z jejich strany vše.

Středeční debakl 2:9 z Plzně hodili domácí za hlavu, na domácím ledě nastoupili na Spartu s velkým tlakem a po zásluze šli do vedení. V 11. minutě Dufek při přečíslení vybídl mezi kruhy ke střele Valentu, který se přesnou ranou pod horní tyč nemýlil. Pro Dufka to byl první bod hned v prvním zápase za Berany.

Za minutu a půl však bylo vyrovnáno - gólman Kašík pustil za svá záda nikterak ostrou střelu Piskáčka. Domácí si už v čase 13:17 vzali vedení zpět, když Noskovu odraženou střelu zametl do sítě Fořt. Pražané sice moc šancí v první třetině neměli, ale když už, tak to stálo za to. Vyrovnání měl na holi Rousek, zblízka ale místo prázdné branky nastřelil jen tyč.

Vstup do prostředního dějství byl taktéž v režii Beranů. Po dvou minutách dostal přesně nabito Kulda, který zvyšoval již na 3:1. Další nepovedené představení Pražanů pokračovalo, ve 27. minutě již na rozdíl tří branek zvyšoval tečí Šlahař.

Následně přišel zajímavý okamžik: Machovský odjel z branky střídat, po debatě s náhradním brankářem Sedláčkem, který ve Zlíně sezonu začínal, se ale vrátil do brankoviště duel dochytat.

Zlín už po zbytek hrací době zápas kontroloval, a to i proto, že se dokázal vyvarovat faulů. První přišel až v 51. minutě, Pražané už se ale do hry dostat nedokázali. V poslední minutě mohl alespoň kosmeticky upravit skóre Pech, při nařízeném trestném střílení ale hrubě selhal a korunoval tak tím dnešní výkon Sparty.

Hokejisté Třince po velkolepém obratu vyhráli ve 47. kole extraligy ve Vítkovicích 4:3. I když domácí v moravskoslezském derby vedli už 3:0, závěr zvládli lépe Oceláři a čtyřmi brankami v rozmezí šestnácti minut utkání otočili. Vítězství trefil v 54. minutě Michal Kovařčík. Ostravané si připsali pátou porážku z posledních šesti kol a doma nebodovali po deseti výhrách v řadě.

"Už s Kometou jsme hráli doma velmi dobře, jezdili, bruslili. V Litvínově to bylo výborné a dneska jsme to korunovali tím obratem. Jsme za to moc rádi, že se nám to povedlo, protože minule nás tady Vítkovice obraly gólem v poslední minutě a měli jsme to trošku v hlavách, že to chceme urvat," řekl třinecký útočník Martin Růžička.

Vítkovice do derby vyrukovaly s uzdraveným Bartošákem, který se do branky vrátil po třech týdnech. Mnohem vytíženější byl však jeho třinecký protějšek Hrubec, jelikož Vítkovice v první polovině zápasu tahaly za delší konec. Domácí byli dravější, lépe se pohybovali a už v šesté minutě jel sám na bránu Zdráhal, ale jeho bekhendový blafák byl neúspěšný.

Pak se domácím naskytla přesilovka pět na čtyři. Tybor v ní nejprve rozezněl tyčku, ale další kombinaci už v osmé minutě přesným švihem pod břevno zúročil Roman.

Do druhé třetiny vlétly Vítkovice ještě lépe. Už po 28 sekundách vyslal kotouč na Hrubce Trška, přestože střela nevypadala příliš nebezpečně, gólový punc jí těsně před brankářem dodal šikovnou tečí Dej.

Možnosti měl i Třinec, ale jistý Bartošák pokazil radost Gernátovi. Naopak na druhé straně Olesz z dálky překvapil Hrubce a ten prchl z branky. Na náhradníka Kantora se hned záhy řítil Tybor, ale ani dorážející Schleiss puk do sítě nedostal. Třinec pak nedohrál několik nadějných situací, ale dočkal se v 38. minutě zásluhou Novotného, který zblízka mířil k tyči. "Prohrávali jsme 0:3 a nikdo by si na nás v tu chvíli asi nevsadil. Ukázali jsme ale sílu toho týmu, že se nevzdáme za žádném stavu, a bylo to i vidět," uvedl Růžička.

A vicemistr ukázal, že ani na konci druhé části za stavu 0:3 ještě nemusí být hotovo. Hrňa dělovkou v úvodu třetí části využil přesilovku pět na tři a Oceláři byli na koni. "Ke konci druhé třetiny jsme dostali gól na 3:1, ze začátku třetí třetiny jsme se dostali do oslabení ve třech proti pěti, ale to ať si každý přebere. Nemůžu komentovat výroky rozhodčích. Rozhodčímu nemám nic za zlé, ale aby hráč takového formátu, jako je Růžička, po doteku jedné ruky hokejkou před devíti tisíci fanoušků začal mávat, aby to rozhodčí viděli…," zlobil se vítkovický útočník Jakub Lev.

Záhy už třinecká střídačka znovu jásala, ale puk z prázdné brány vyhodil jeden z beků. Nicméně ve 46. minutě zůstal před bránou neobsazený Vrána a po Růžičkově přihrávce zblízka vyrovnal.

Vítkovice se zvedaly těžce a Třinec chtěl rozhodnout už v řádném času. Což se mu i povedlo v 54. minutě, když si Michal Kovařčík po pasu bratra Ondřeje roztáhl Bartošáka a po ledě ho blafákem překonal. "Hokej se hraje šedesát minut a my jsme ho dneska přesně tu dobu hráli. Ta třetí třetina byla z naší strany vynikající a hodně nám pomohl ten gól v přesilovce pět na tři. To nám vlilo novou krev do žil a myslím, že jsme pak už byli markatně lepší. A dali jsme i góly, takže se to štěstí přiklonilo k nám," konstatoval Martin Růžička.

Hokejisté Mladé Boleslavi podlehli doma druhé Plzni 1:4. V boji o play off doma potřetí za sebou nebodovali a prohráli tři z posledních čtyř utkání. Západočeši naopak poosmé za sebou nevyšli naprázdno a z toho sedmkrát vyhráli. Třemi asistencemi k úspěchu v Mladé Boleslavi pomohl útočník Jan Kovář.

Už po 86 vteřinách se dočkali domácí přesilové hry po Kovářově faulu, ale hosté se ubránili. Frodl si poradil s šancemi Šťastného a Flynna. V sedmé minutě se ale domácí dočkali vedení. Po Musilově střele se dostal k puku Zohorna, který si jej přehodil na bekhend a otevřel skóre.

Hosté po středeční kanonádě proti Zlínu (9:2) v úvodu hrozili ojediněle a po vyhraném Kovářově vhazování musel Růžička vytěsnit střelu Gulaše, který v minulém utkání vstřelil pět branek. Skóre se mohlo měnit na druhé straně. V 11. minutě prošla Frodlovi Kotvanova rána od modré čáry mezi betony, ale puk stihl plzeňský gólman se štěstím vytěsnit.

Na druhé straně se ocitl v šanci Kodýtek, jenže minul. Potom vybídnul na druhé straně Šťastný Procházku, ale plzeňský gólman zasáhl. Radovali se naopak hosté, kteří 17 sekund před první pauzou proměnili přesilovku. Kovářovu ideální přihrávku usměrnil za Růžičku Kodýtek.

I do druhého dějství nastoupili aktivněji domácí, ale Plzeň se ubránila a v 25. minutě otočila stav. Indrák hledal před brankou Nedorosta, puk si však srazil nešťastně do vlastní branky Flynn.

Druhá třetina moc nenabídla. Plzeň aktivní hrou rozbíjela snahu domácích už od založení protiútoků. V 36. minutě navíc nejlepší střelec extraligy Gulaš z pravého kruhu propálil Růžičku a svým 28. gólem v sezoně zvýšil na 3:1. Svou střeleckou bilanci mohl ještě vylepšit hned za dvě minuty, ale tentokrát Růžička jeho ránu kryl.

V úvodu závěrečného dějství se nepodařilo snížit tečí Kotvanovy střely Procházkovi a ve 47. minutě opět úřadovala elitní formace Plzně. Gulašovu přihrávku proměnil Pour a o osudu utkání bylo definitivně rozhodnuto. Zkorigovat skóre se nepodařilo Vondrkovi. Na druhé straně měl ještě možnost Indrák.

Hokejisté mistrovské Komety Brno zvítězili v Karlových Varech 3:0 a posunuli se ze šestého na páté místo před Vítkovice. Dvanáctá Energie prohráli posedmé za sebou a předposlední Chomutov se na ni v boji o únik baráži bodově dotáhnul. Gólman Marek Čiliak udržel v pátém utkání po návratu do Komety ze Slovanu Bratislava podruhé čisté konto.

Hradec Králové porazil Litvínov 4:1. Východočeši vyhráli popáté za sebou v základní hrací době, vždy přitom inkasovali maximálně gól. Mountfield udělal zásadní krok k úspěchu již v první třetině, kterou vyhrál 3:0. Na první Liberec tak ztrácí ze třetí příčky už jen tři body.

Předposlední Chomutov porazil poslední Pardubice 3:0 a bodově se dotáhli na dvanácté Karlovy Vary. Piráti se oklepali z úterního debaklu na ledě Vítkovic 1:9 a připsali si třetí výhru z posledních pěti utkání. Dynamu unikli na rozdíl 13 bodů. Kanadský gólman Justin Peters udržel potřetí v sezoně čisté konto.

47. kolo hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Zaťovič (M. Erat, P. Holík), 24. P. Holík (Štencel, M. Erat), 34. Gulaši (J. Hruška). Rozhodčí: Pražák, M. Petružálek - Ganger, Lhotský. Vyloučení: 1:4, navíc M. Erat (Brno) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 3410.

Karlovy Vary: J. Bednář - Šenkeřík, Plutnar, Kozák, Eminger, M. Rohan, Podlipnik, Šafář - Havránek, Gríger, T. Rachůnek - Kohout, R. Vlach, J. Černý - Kohout, Skuhravý, T. Mikúš - Šik, Kverka, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

Brno: Čiliak - O. Němec, Štencel, Z. Michálek, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - M. Erat, P. Holík, Zaťovič - Mallet, J. Hruška, Orsava - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - Köhler, Kusko, Süss. Trenéři: L. Zábranský, Pokorný, Oslizlo a Horáček.

HC Vítkovice Ridera - HC Oceláři Třinec 3:4 (1:0, 2:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 8. O. Roman (Lev, Schleiss), 21. Dej (Trška, Lev), 29. Olesz (Lev, Hrabal) - 38. Š. Novotný (D. Musil, M. Růžička), 43. Hrňa (P. Vrána), 46. P. Vrána (M. Růžička, Svačina), 54. M. Kovařčík (O. Kovařčík). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 9030.

Vítkovice: Bartošák - Trška, Výtisk, Gregorc, Šidlík, Hrabal, D. Krenželok - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, Schleiss - Szturc, Poletín, D. Květoň - P. Zdráhal, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.

Třinec: Hrubec (29. Kantor) - Roth, Gernát, D. Musil, Galvinš, Matyáš, M. Doudera - M. Růžička, P. Vrána, Svačina - Hrňa, Marcinko, Dravecký - Š. Novotný, Polanský, Werek - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - A. Raška II. Trenéři: Varaďa, Zadina a Raszka.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. R. Zohorna (P. Musil, Vondrka) - 20. Kodýtek (Jan Kovář, D. Kindl), 25. Indrák, 36. Gulaš (Jan Kovář), 47. Pour (Gulaš, Jan Kovář). Rozhodčí: Hribik, Kubičík - Lučan, Pešek. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 3269.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Pláněk, Bernad, Kurka, Kotvan, Kovačevič, Dlapa, Němeček - Vondrka, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, T. Knotek, M. Procházka - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava st., Rulík a Patera.

Plzeň: D. Frodl - Vráblík, Pulpán, N. Jones, Allen, L. Kaňák, Moravčík - Gulaš, Jan Kovář, Pour - Kodýtek, Preisinger, P. Straka - D. Kindl, Kracík, V. Němec - Indrák, V. Nedorost, Kantner. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

PSG Berani Zlín - HC Sparta Praha 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Valenta (Dufek), 14. Fořt (D. Nosek), 22. E. Kulda (P. Sedláček), 27. Šlahař (P. Sedláček, Kubiš) - 12. Piskáček (Pech, Buchtele). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 5427.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Řezníček, Gazda, Ferenc, Valenta, Matyáš Hamrlík - Šlahař, Fořt, Kubiš - Okál, Honejsek, Herman - E. Kulda, P. Sedláček, Fryšara - Dufek, Popelka, L. Krejčík. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík a Hrazdira.

Sparta: Machovský - Blain, Kalina, T. Voráček, Piskáček, Košťálek, Tomáš Dvořák, Delisle - Smejkal, Sill, M. Beran - Roberts Bukarts, Klimek, Jarůšek - Forman, Pech, Buchtele - Rousek, Kevin Klíma, A. Kudrna. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Piráti Chomutov - HC Dynamo Pardubice 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Klhůfek (Blaha), 38. A. Raška (Tomica, Dietz), 47. Blaha (V. Růžička ml.). Rozhodčí: Horák, R. Svoboda - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 7:5, navíc Dietz (Chomutov) 10 min. Bez využití. Diváci: 3571.

Chomutov: Peters - Knot, Trefný, L. Kovář, Jank, Blaha, Dietz - Marjamäki, V. Růžička ml., Sklenář - Klhůfek, A. Raška, Tomica - Duda, Vantuch, Koblasa - J. Havel, Gut, Chrpa. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

Pardubice: M. Klouček - Porseland, Eklund, Holland, J. Mikuš, Schaus, J. Zdráhal - Horký, Mandát, Rolinek - P. Sýkora, Ihnacak, Marosz - Koffer, Poulíček, Machala - Hovorka, Bubela, Dušek. Trenéři: Lubina a Čáslava.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 34. Strapáč (Burian, Vyrůbalík). Rozhodčí: Hejduk, Bejček - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 4213.

Olomouc: Lukáš - Škůrek, Vyrůbalík, Dujsík, Švrček, Rutar, Ondrušek - Jergl, J. Knotek, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - Mráz, Skladaný, Laš - V. Tomeček, Handl, J. Káňa. Trenéři: Tomajko a Moták.

Liberec: Will - Stříteský, Ševc, Hanousek, Kolmann, Doherty, Havlín - Lenc, L. Hudáček, Birner - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Zachar, Filippi, Valský - Lakatoš, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Augusta.

Mountfield Hradec Králové - HC Verva Litvínov 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Zámorský (M. Chalupa, Smoleňák), 8. Rosandič (Miškář), 10. Kukumberg (Zámorský, Linhart), 22. Cingel (Rosandič) - 36. J. Mikúš (Trončinský, V. Hübl). Rozhodčí: Šír, Kika - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci 5237.

Hradec Králové: Maxwell - Zámorský, Linhart, Graňák, Cibulskis, F. Pavlík, Rosandič - Smoleňák, Rákos, M. Chalupa - Vincour, Cingel, R. Pavlík - Vopelka, Kukumberg, Miškář - Štindl, Nedvídek, D. Sklenář. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

Litvínov: Janus - Trončinský, Šesták, Březák, Ščotka, Graborenko, L. Doudera, Strejček - Válek, V. Hübl, F. Lukeš - J. Petružálek, M. Hanzl, Trávníček - Kašpar, J. Mikúš, Jurčík - M. Havelka, Jícha, Helt. Trenéři: Razým a Skuhrovec.