Fabrika a hokej. Cheza bere diváka za kulisy a odhaluje patriotismus obyčejných lidí

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 4. 2020 10:01
Klub, který vychoval desítky úspěšných reprezentantů, se otevírá hokejovým příznivcům. Dokumentární snímek "Cheza je jen jedna" ukazuje zákulisí Litvínova a vedle hráčů a vedení neopomíjí ani lidi stojící v pozadí. Záchranou extraligy v posledním kole dostal film mimořádně emotivní nádech.

Projekt Bez frází od roku 2016 publikuje na svých stránkách životní a často dosud nepoznané příběhy sportovců vyprávěné jimi samými. Později se projekt rozvinul také do oblasti videa a v přípravném období před hokejovou sezonou 2018/19 mapoval v několikadílném seriálu prostředí Sparty.

Pohled za kulisy Litvínova se liší v tom, že natáčení probíhalo v tomto případě přímo uprostřed soutěžního ročníku, který Vervě v nejvyšší soutěži nevycházel vůbec dobře. Výsledkem je proto skutečně věrný obraz dění ve sportovním týmu z malého města.

"Ukážeme vám výbuchy štěstí i vztek, zmar a zlobu. Emoce, které přináší jenom sport, jenom hokej. V Litvínově to platí především. Ve městě, které je symbolem českého hokeje a v němž je tamní tým nositelem hrdosti obyvatel, ať už se zrovna daří, nebo ne," zve režisér Adam Sušovský.

"Je to jedinečný a syrový pohled do zákulisí týmu, který je zrovna totálně v pytli a přitom je jeho počínání dál smyslem života mnoha lidí v jednom zdánlivě obyčejném městě," dodává ředitel obsahu Bez frází a producent dokumentu František Suchan.

Filmaři byli jako součást týmu

Litvínov pustil štáb do kabiny a dalšího zázemí na Zimním stadionu Ivana Hlinky, přestože už před Vánoci bylo jasné, že místo play off bude znovu v extralize bojovat pouze o záchranu. "Zpočátku jsem si říkal, že to bude nepříjemné," přiznává trenér Vladimír Kýhos.

Primárně měl snímek vzniknout ku příležitosti unikátního zápasu pod otevřeným nebem v Drážďanech, který odehrál Litvínov zkraje letošního ledna proti Spartě. Nevšednímu duelu s rekordní extraligovou návštěvou je ve filmu věnována podstatná část, nicméně nejde o hlavní motiv.

"Je to památeční věc pro všechny zúčastněné. Proto jsme se rozhodli do toho jít, zápas v Drážďanech byl pro nás zážitkem do konce života. Proto jsme se rozhodli otevřít divákům dveře do kabiny našeho týmu a ukázat jim bezprostředně život hokejistů," říká šéf klubu Jiří Šlégr.

Nakonec si tým na natáčení rychle zvykl. "Filmaři byli v kabině pořád a po pár dnech už mi připadali jako součást týmu. Jejich přítomnost mi vůbec nenarušila práci a byla to dobrá zkušenost. Lidi uvidí, jak to v hokejových týmech doopravdy funguje, v tom je přínos filmu," míní kouč Kýhos.

Jak se na film podívat

Kvůli nouzovému stavu v zemi z důvodu pandemie koronaviru se Cheza nedočká premiéry na plátnech v kině, nýbrž prostřednictvím internetového streamu v sobotu 11. dubna. Vstupenky jsou k dostání na webu GoOut.

Všem, kdo si lístek zakoupí, přijde pět minut před začátkem promítání email s odkazem, na kterém bude film v sobotu od 18 hodin dostupný. Majitel virtuální vstupenky, a tedy i odkazu, si však bude moct Chezu přehrát také později, ne nutně v daný čas premiéry.

Ano, hokejová kabina bez příkras. S legráckami i občasnými vulgaritami. S pochvalným uznáním trenéra, motivačními proslovy, ale také s ráznými projevy nespokojenosti po mizerném výkonu. Cheza poutavě vykresluje minipříběhy jednotlivých členů mužstva a zařazuje dynamické záběry přímo z bojiště důležitých utkání o udržení.

Originální příběhy od fanoušků z první ruky

To hlavní však pro mnoho diváků Chezy nebudou pouze hráči a život v kabině, minimálně stejně uchvátí odhalení zajímavých osudů skalních fanoušků, kteří hokej v nejmenším extraligovém městě pod Krušnými horami snídají, obědvají a večeří. Pro některé je bez nadsázky vším.

"Těšíme se na zápas den předem a den poté to ještě komentujeme. My máme hokejový zápas na tři dny," usmívá se Pavel Herzán, dlouholetý fanoušek Litvínov a mistr v místní chemičce, která za klubem stojí.

Jeho manželka Vladimíra vypráví příběh kamaráda Petra, jenž na konci mistrovské sezony v roce 2015 odkládal nástup na léčbu. "Diagnostikovali mu rakovinu, když se blížilo finále, a chtěli, aby nastoupil na operaci. On řekl, že ne, že přijde až po sezoně," popisuje prodavačka z pekárny.

Podobných unikátních a originálních historek je Cheza plná. "Poděkování od nás patří nejenom klubu, ale stejně tak fanouškům, kteří nás pustili do svého soukromí a dali nám šanci tohle všechno ukázat divákům," dodává s vděkem režisér Sušovský.

Jak se sezona blížila ke konci a bylo jasné, že se Litvínov utká o udržení v přímém souboji proti Kladnu v 52. kole, stoupalo napětí v celém mužstvu, včetně filmařů. Sestup by jejich dílu tak trochu sebral budovanou pointu.

Emotivní finále a Hofmannův šmrnc

Ale chemici vyhráli 6:2, odsoudili k pádu Kladno s Jaromírem Jágrem a dokumentu přidali sladkou, mimořádně emotivní tečku. "Perfektně si to sedlo. Netušili jsme, jak kouzelný závěr film dostane a že z něj v polovině dubna bude jediná hokejová událost v republice," podotýká vzhledem k ukončení extraligy a zrušení mistrovství světa producent Suchan.

Potřebný šmrnc dodává filmu mimo jiné jeho průvodce Martin Hofmann. Známý český herec a představitel Luďana ze seriálu Most! se vztahem k litvínovskému hokeji a rázovitému kraji pod Krušnými horami netají.

"Jsem fanda Litvínova i toho dokumentu. Neskromně si tedy myslím, že to nemohl namluvit nikdo jiný. Může to znít blbě, ale sorry kámo, je to tak. Prostě Cheza je jen jedna. A se mnou - se mnou jsme jen dva!" říká Hofmann, jehož hlas působí ve filmu velmi realisticky a uvěřitelně.

Litvínovský útočník a odchovanec Jakub Petružálek, který viděl film ještě před oficiální premiérou, o angažování Hofmanna nevěděl. "Ve chvíli, kdy začal mluvit, mi naskočila husí kůže. Do jisté míry to bude dáno tím, že v tom prostředí žiju, ale troufám si říct, že je to jeden z nejlepších filmů, které jsem za poslední rok dva viděl," uznává bývalý reprezentant.

Cheza je jen jedna je snímek, který by si čeští hokejoví fanoušci neměli nechat ujít. A nejen ti litvínovští, pro něž bylo mělo jít o "must-see" film. Na konci jim dost možná ukápne i slza, když si osvěží, že nepřetržitá cesta Litvínova v nejvyšší soutěži od roku 1959 bude pokračovat.

Trailer k filmu Cheza je jen jedna:

Trailer dokumentárního filmu o hokeji v Litvínově Cheza je jen jedna. | Video: YouTube Bez frází
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy