Fabrika a hokej. Cheza bere diváka za kulisy a odhaluje patriotismus obyčejných lidí

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 4. 2020 10:01
Klub, který vychoval desítky úspěšných reprezentantů, se otevírá hokejovým příznivcům. Dokumentární snímek "Cheza je jen jedna" ukazuje zákulisí Litvínova a vedle hráčů a vedení neopomíjí ani lidi stojící v pozadí. Záchranou extraligy v posledním kole dostal film mimořádně emotivní nádech.

Projekt Bez frází od roku 2016 publikuje na svých stránkách životní a často dosud nepoznané příběhy sportovců vyprávěné jimi samými. Později se projekt rozvinul také do oblasti videa a v přípravném období před hokejovou sezonou 2018/19 mapoval v několikadílném seriálu prostředí Sparty.

Pohled za kulisy Litvínova se liší v tom, že natáčení probíhalo v tomto případě přímo uprostřed soutěžního ročníku, který Vervě v nejvyšší soutěži nevycházel vůbec dobře. Výsledkem je proto skutečně věrný obraz dění ve sportovním týmu z malého města.

"Ukážeme vám výbuchy štěstí i vztek, zmar a zlobu. Emoce, které přináší jenom sport, jenom hokej. V Litvínově to platí především. Ve městě, které je symbolem českého hokeje a v němž je tamní tým nositelem hrdosti obyvatel, ať už se zrovna daří, nebo ne," zve režisér Adam Sušovský.

"Je to jedinečný a syrový pohled do zákulisí týmu, který je zrovna totálně v pytli a přitom je jeho počínání dál smyslem života mnoha lidí v jednom zdánlivě obyčejném městě," dodává ředitel obsahu Bez frází a producent dokumentu František Suchan.

Filmaři byli jako součást týmu

Litvínov pustil štáb do kabiny a dalšího zázemí na Zimním stadionu Ivana Hlinky, přestože už před Vánoci bylo jasné, že místo play off bude znovu v extralize bojovat pouze o záchranu. "Zpočátku jsem si říkal, že to bude nepříjemné," přiznává trenér Vladimír Kýhos.

Primárně měl snímek vzniknout ku příležitosti unikátního zápasu pod otevřeným nebem v Drážďanech, který odehrál Litvínov zkraje letošního ledna proti Spartě. Nevšednímu duelu s rekordní extraligovou návštěvou je ve filmu věnována podstatná část, nicméně nejde o hlavní motiv.

"Je to památeční věc pro všechny zúčastněné. Proto jsme se rozhodli do toho jít, zápas v Drážďanech byl pro nás zážitkem do konce života. Proto jsme se rozhodli otevřít divákům dveře do kabiny našeho týmu a ukázat jim bezprostředně život hokejistů," říká šéf klubu Jiří Šlégr.

Nakonec si tým na natáčení rychle zvykl. "Filmaři byli v kabině pořád a po pár dnech už mi připadali jako součást týmu. Jejich přítomnost mi vůbec nenarušila práci a byla to dobrá zkušenost. Lidi uvidí, jak to v hokejových týmech doopravdy funguje, v tom je přínos filmu," míní kouč Kýhos.

Jak se na film podívat

Kvůli nouzovému stavu v zemi z důvodu pandemie koronaviru se Cheza nedočká premiéry na plátnech v kině, nýbrž prostřednictvím internetového streamu v sobotu 11. dubna. Vstupenky jsou k dostání na webu GoOut.

Všem, kdo si lístek zakoupí, přijde pět minut před začátkem promítání email s odkazem, na kterém bude film v sobotu od 18 hodin dostupný. Majitel virtuální vstupenky, a tedy i odkazu, si však bude moct Chezu přehrát také později, ne nutně v daný čas premiéry.

Ano, hokejová kabina bez příkras. S legráckami i občasnými vulgaritami. S pochvalným uznáním trenéra, motivačními proslovy, ale také s ráznými projevy nespokojenosti po mizerném výkonu. Cheza poutavě vykresluje minipříběhy jednotlivých členů mužstva a zařazuje dynamické záběry přímo z bojiště důležitých utkání o udržení.

Originální příběhy od fanoušků z první ruky

To hlavní však pro mnoho diváků Chezy nebudou pouze hráči a život v kabině, minimálně stejně uchvátí odhalení zajímavých osudů skalních fanoušků, kteří hokej v nejmenším extraligovém městě pod Krušnými horami snídají, obědvají a večeří. Pro některé je bez nadsázky vším.

"Těšíme se na zápas den předem a den poté to ještě komentujeme. My máme hokejový zápas na tři dny," usmívá se Pavel Herzán, dlouholetý fanoušek Litvínov a mistr v místní chemičce, která za klubem stojí.

Jeho manželka Vladimíra vypráví příběh kamaráda Petra, jenž na konci mistrovské sezony v roce 2015 odkládal nástup na léčbu. "Diagnostikovali mu rakovinu, když se blížilo finále, a chtěli, aby nastoupil na operaci. On řekl, že ne, že přijde až po sezoně," popisuje prodavačka z pekárny.

Podobných unikátních a originálních historek je Cheza plná. "Poděkování od nás patří nejenom klubu, ale stejně tak fanouškům, kteří nás pustili do svého soukromí a dali nám šanci tohle všechno ukázat divákům," dodává s vděkem režisér Sušovský.

Jak se sezona blížila ke konci a bylo jasné, že se Litvínov utká o udržení v přímém souboji proti Kladnu v 52. kole, stoupalo napětí v celém mužstvu, včetně filmařů. Sestup by jejich dílu tak trochu sebral budovanou pointu.

Emotivní finále a Hofmannův šmrnc

Ale chemici vyhráli 6:2, odsoudili k pádu Kladno s Jaromírem Jágrem a dokumentu přidali sladkou, mimořádně emotivní tečku. "Perfektně si to sedlo. Netušili jsme, jak kouzelný závěr film dostane a že z něj v polovině dubna bude jediná hokejová událost v republice," podotýká vzhledem k ukončení extraligy a zrušení mistrovství světa producent Suchan.

Potřebný šmrnc dodává filmu mimo jiné jeho průvodce Martin Hofmann. Známý český herec a představitel Luďana ze seriálu Most! se vztahem k litvínovskému hokeji a rázovitému kraji pod Krušnými horami netají.

"Jsem fanda Litvínova i toho dokumentu. Neskromně si tedy myslím, že to nemohl namluvit nikdo jiný. Může to znít blbě, ale sorry kámo, je to tak. Prostě Cheza je jen jedna. A se mnou - se mnou jsme jen dva!" říká Hofmann, jehož hlas působí ve filmu velmi realisticky a uvěřitelně.

Litvínovský útočník a odchovanec Jakub Petružálek, který viděl film ještě před oficiální premiérou, o angažování Hofmanna nevěděl. "Ve chvíli, kdy začal mluvit, mi naskočila husí kůže. Do jisté míry to bude dáno tím, že v tom prostředí žiju, ale troufám si říct, že je to jeden z nejlepších filmů, které jsem za poslední rok dva viděl," uznává bývalý reprezentant.

Cheza je jen jedna je snímek, který by si čeští hokejoví fanoušci neměli nechat ujít. A nejen ti litvínovští, pro něž bylo mělo jít o "must-see" film. Na konci jim dost možná ukápne i slza, když si osvěží, že nepřetržitá cesta Litvínova v nejvyšší soutěži od roku 1959 bude pokračovat.

Trailer k filmu Cheza je jen jedna:

Trailer dokumentárního filmu o hokeji v Litvínově Cheza je jen jedna. | Video: YouTube Bez frází
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 40 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy