Litvínov i s řadou absencí rozstřílel Vítkovice, Liberec přetlačil Spartu

16. 1. 2022 19:43
Hokejisté Litvínova ve 42. kole extraligy i bez řady důležitých hráčů základní sestavy zvítězili na ledě Vítkovic 6:1 a poskočili na jedenácté místo tabulky. Hattrickem se na výhře Severočechů podílel útočník Petr Straka. Verva naplno bodovala vůbec poprvé v novém kalendářním roce.
Kanadský obránce Akim Aliu v dresu Litvínova (hokejová extraliga 2019/20).
Kanadský obránce Akim Aliu v dresu Litvínova (hokejová extraliga 2019/20). | Foto: ČTK

Bez brankáře Godly a útočníků Kudrny, Sukeľa, Lukeše, Zdráhala, Svobody a Gerháta měl hostující trenér Růžička před zápasem velké problémy se skládáním sestavy, přesto Severočeši v Ostravar aréně předvedli velmi kompaktní výkon a dokázali skórovat v každé třetině.

V úvodní části si domácí vytvořili několik šancí, ta největší z nich, při níž nejprve pálil Fridrich a dorážet se snažil Kovář, ale skončila ve výstroji brankáře Neužila, který za Litvínov nastoupil do zápasu poprvé. Hosté působili velice koncentrovaně a prakticky po celý zápas svého soupeře nepouštěli do trvalého tlaku, naopak sami v 17. minutě otevřeli gólový účet zápasu, když Zygmunt těsně před Stezkou šikovně tečoval nahození od obránce Demela.

I po přestávce domácím, kteří postrádali kapitána Poláka a útočníka Bukartse, chyběla energie. K vyrovnání jim v polovině zápasu nepomohla ani přesilová hra, v níž od modré pálil Stehlík pouze do tyčky Neužilovy branky. A tak se, znovu jen pár minut před přestávkou, trefili hosté. A vůbec poprvé v zápase Straka, který překonal Stezku přesnou střelou příklepem z levého kruhu.

Ideální příležitost snížit a vrátit se zpátky do zápasu Vítkovice dostaly z kraje závěrečné třetiny, jenže Litvínov své oslabení úspěšně ubránil a krátce po návratu kapitána Hübla na led Severočeši přidali uklidňující třetí gól. Útočník Berka v rychlém přečíslení dva na jednoho ideálně našel Straku, který zakončoval do odkryté části branky. Berka si při své premiéře v nejvyšší české soutěži užil výjimečný zápas, ve kterém si připsal nakonec hned dvě asistence.

Třetí gól v zápase se ukázal jako zlomový, Vítkovice od té chvíle ztratily sílu jakkoliv utkání zdramatizovat, navíc dál přibývaly góly v síti brankáře Stezky. V 50. minutě překvapil domácí obranu okamžitě po vyhraném buly střelou od modré čáry Strejček a za další dvě minuty dokonal svůj třígólový večer Straka, který si u levé tyčky počkal na krásnou přihrávku od Hübla.

Až v 54. minutě se poprvé radovali z gólu také domácí, kteří využili přesilovou hru po faulu Straky. O možné první čisté konto brankáře Neužila v extralize připravil Hruška. Byli to ale hosté, kdo v zápase měl poslední slovo. Druhým gólem večera na začátku 57. minuty se z prostoru mezi kruhy prosadil polský útočník Zygmunt. Vítkovice inkasovaly šest branek v zápase podruhé v sezoně a po dvou výhrách v řadě propásli šanci poskočit na čtvrté místo průběžné tabulky.

Sparta nestačila tygrům

Hokejisté Liberce porazili Spartu 4:3, přehráli Pražany poprvé v sezoně a předstihli je v tabulce. Bílí Tygři jsou aktuálně osmí, Sparta desátá. Severočeši, do jejichž sestavy poprvé od poloviny října vrátil obránce Šmíd, vedli v 7. minutě již 3:0. Hosté dokázali zápas zdramatizovat, bez řady zraněných a nemocných hráčů základního kádru ale na body nedosáhli.

Hokejisté Brna vyhráli ve 42. kole extraligy na ledě Hradce Králové 3:2 po samostatných nájezdech a porazili tak Východočechy poprvé v sezoně. Utkání rozhodl v desáté sérii Luboš Horký. Hradec Králové tak nevyužil šanci posunout se do čela extraligy, aktuálně je druhý o skóre za Třincem. Oceláři ale odehráli o dva zápasy méně.

Hokejisté Hradce Králové prohráli doma s Kometou Brno 2:3 po samostatných nájezdech a nevyužili šanci posunout se do čela soutěže. Východočeši jsou aktuálně druzí o skóre za Třincem. Oceláři ale odehráli o dva zápasy méně. O první výhře Komety nad Mountfieldem v sezoně rozhodl v desáté sérii nájezdů útočník Luboš Horký.

42. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Verva Litvínov 1:6 (0:1, 0:1, 1:4)

Branky a nahrávky: 54. J. Hruška (Lakatoš, L. Krenželok) - 17. Zygmunt (Demel, Berka), 38. P. Straka (Balinskis, V. Hübl), 45. P. Straka (Berka), 50. Strejček (J. Jícha), 53. P. Straka (V. Hübl, Fronk), 57. Zygmunt (Jurčík). Rozhodčí: Úlehla, Pražák - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Vítkovice: Stezka - J. Stehlík, Solovjov, Plášil, Galvinš, L. Kovář, Koch - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - Fridrich, Lindberg, Marosz - M. Kalus, Flick, R. Bondra - Bernovský, Chlán, Dej.Trenér: Holaň.

Litvínov: Neužil - Irving, Balinskis, Strejček, Hrbas, Stříteský, Demel, D. Kolář - Havelka, Estephan, Chalupa - Fronk, V. Hübl, P. Straka - Jarůšek, Jícha, Slavík - Berka, Jurčík, Zygmunt. Trenér: V. Růžička.

Mountfield Hradec Králové - HC Kometa Brno 2:3 po sam. náj. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 30. Oksanen (Smoleňák, F. Pavlík), 31. Ščerbak - 1. Tansey (Mueller, Zaťovič), 33. Mueller (Zaťovič, Tansey), rozhodující nájezd Horký. Rozhodčí: Mrkva, Vrba - Lučan, Kis. Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sestavy:

Hradec Králové: Š. Lukeš (41. Kiviaho) - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Šalda, McCormack, Jank - Oksanen, Lalancette, Perret - Orsava, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Kelly Klíma - Pajer, Koukal, Pilař - Ščerbak. Trenér: Tomáš Martinec

Brno: Jakub Sedláček - Bartejs, Tansey, Holland, Kučeřík, Jan Sedláček, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Šalé, Ostřížek, Horký - R. Pavlík, Rákos, Meluzín - Šik, F. Dvořák, Dočekal. Trenéři: Kalous a Zábranský.

Rytíři Kladno - HC Škoda Plzeň 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Melka (M. Indrák), 37. Zikmund, 57. M. Beran (Dotchin, M. Filip) - 11. Bulíř (F. Přikryl), 29. Dzierkals (Mertl), 39. Mertl (L. Kaňák, J. Kindl), 61. Čerešňák (Schleiss, Kodýtek). Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sestavy:

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Wood, Ticháček, J. Suchánek, Babka - Hlava, Plekanec, Kubík - Melka, Zikmund, Pytlík - Kristo, Kuťák, M. Beran - Jágr, M. Filip, M. Indrák. Trenér: D. Čermák.

Plzeň: Miroslav Svoboda - Čerešňák, Budík, Holý, Graňák, J. Kindl, L. Kaňák - Dzierkals, Mertl, Dufek - F. Přikryl, Bulíř, Blomstrand - Schleiss, Kodýtek, F. Suchý - Malát, G. Thorell, M. Marcel. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 4:3 (3:2, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Birner (Filippi, Rosandič), 7. A. Najman (J. Vlach, Birner), 7. P. Jelínek (Klapka), 31. Gríger (Zachar) - 13. Řepík (Horák, E. Thorell), 18. Polášek (D. Kaše, Prymula), 37. Buchtele (Chlapík). Rozhodčí: Hejduk, Veselý - J. Svoboda, Bohuněk. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sestavy:

Liberec: Kváča - Ivan, Šmíd, Aubrecht, Rosandič, Kolmann, J. Šedivý, Bukač - A. Najman, Filippi, Birner - Zachar, Gríger, Ordoš - Klapka, P. Jelínek, J. Vlach - Faško-Rudáš, Šír, Rychlovský. Trenér: Augusta.

Sparta: Machovský - Mikliš, Polášek, Pogorišnyj, Pavelka, M. Jandus, Němeček - Řepík, Horák, E. Thorell - Konečný, Chlapík, Buchtele - Šmerha, D. Kaše, Prymula - Dvořáček, Vitouch, D. Voženílek - T. Jandus. Trenér: Jandač.