Liberec na druhý pokus uhájil domácí led, finále extraligy je srovnané

19. 4. 2019 19:41
Hokejisté Liberce vyrovnali stav finálové série play off extraligy na 1:1, když porazili ve druhém domácím utkání Třinec 3:1.
Bílí Tygři ve finále oslavili první triumf.
Bílí Tygři ve finále oslavili první triumf. | Foto: Lukáš Caha

Bílí Tygři si po bezbrankové první třetině vybudovali ve druhém dějství během necelých dvou minut dvoubrankový náskok zásluhou Tomáše Filippiho a Libora Hudáčka, ale Tomáš Marcinko snížil. V závěru potvrdil úspěch vítěze základní části Jaroslav Vlach.

Série se nyní přesouvá pod Javorový vrch, kde se v pondělí a v úterý odehrají na ledě Ocelářů další dva zápasy. Po dnešku je zároveň jisté, že se série určitě vrátí v pátek 26. dubna ještě i na sever Čech, kdy je na programu duel číslo pět.

Úvodní třetina byla oboustranně hodně opatrná. Na konci druhé minuty sice nebyl daleko od vedoucí branky Adamský, ale jinak bylo vzruchu před oběma brankami poskrovnu. Nijak zásadní změnu nepřinesla ani první početní výhoda, kterou hrál Liberec. Třinečtí velmi pozorně bránili a Hrubec nečelil žádné výraznější příležitosti.

Teprve když hříšník Chmielewski naskočil zpět do hry, nechybělo mnoho k vedoucímu gólu Valskému, jenž zkusil štěstí z úhlu. Pak si zkusili po Vlachově faulu hru v početní výhodě také hosté, ale se se stejným výsledkem - ani Will nemusel sáhnout k ostřejšímu zásahu. První opravdu velkou šanci přinesla 19. minuta, kdy mohl po Dernerově vyražené střele zakončovat do odkryté branky Zachar, promáchl ale naprázdno a puk minul.

Mnohem více událostí nabídla druhá část. Zachar po pár vteřinách dostal zbytečný trest za nesportovní chování, když svou brzdou ohodil Hrubce, k němu navíc po vyhození puku do hlediště brzy přisedl Filippi a Oceláři měli k dispozici 55 sekund přesilovky pět na tři. Martin Růžička sice vystrašil Willa ranou z první, ale to bylo od hostů vše.

Pak se ve 25. minutě nechal vyloučit Cienciala a Slezané pykali. Kvapil v boji o puk přetlačil Adamského, nabil Filippimu a ten trefil přesně horní růžek branky. Neuběhly ani dvě minuty, když Oceláři chybovali v rozehrávce, Birner duchapřítomně posunul kotouč do jízdy Hudáčkovi a ten se sám proti Hrubcovi nemýlil.

Liberečtí se dostali do své obvyklé pohody a ve 35. minutě mohl přidat třetí zásah Vlach, zblízka zakončil ale pouze do Hrubce. Krátce nato hrál Třinec přesilovku, v níž se vyznamenal Will. Nejprve vychytal Růžičku, vzápětí v obrovské šanci i Vránu při dorážce.

Jenže zároveň fauloval Doherty a Třinec hrál dokonce 99 sekund pět na tři. Hostující kouč Varaďa si vzal i oddechový čas a Marcinko zblízka po Růžičkově nabídce vrátil Třinec do hry.

Liberečtí ve třetí části pečlivě střežili těsné vedení, ve 48. minutě ho zachránil Will proti Michalu Kovařčíkovi. V závěru přišla pojistka, když Šmíd povedeným lobem vyslal na zteč Krenželoka, jenž předložil kotouč Vlachovi a ten si věděl rady. Pěstní výměnu názoru pak nabídli vyprodanému hledišti ještě Filippi s Adamským, ale výsledek se nezměnil.

Finále play off hokejové extraligy - 2. zápas:

Bílí Tygři Liberec - HC Oceláři Třinec 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Filippi (M. Kvapil), 29. L. Hudáček (Birner), 58. J. Vlach (L. Krenželok, Šmíd) - 38. Marcinko (Martin Růžička, P. Vrána). Rozhodčí: Šír, Pražák - Lhotský, J. Ondráček. Vyloučení: 8:6, navíc J. Vlach (Liberec) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 1:1.

Liberec: Will - Kolmann, Derner, Hanousek, Šmíd, Stříteský, Ševc, Doherty - Lenc, L. Hudáček, Birner - J. Valský, Filippi, M. Kvapil - Zachar, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Augusta.

Třinec: Hrubec - Roth, Gernát, D. Musil, Galvinš, M. Doudera, Dravecký, Husák - Martin Růžička, P. Vrána, Chmielewski - Hrňa, Marcinko, Werek - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.