Frodl, Košťálek i kanadský bek. Extraligové Pardubice ohlásily pět posil

ČTK ČTK
4. 5. 2021 14:10
Novými posilami hokejistů Pardubic se stali brankář Dominik Frodl z Plzně, v obraně Kanaďan Dennis Robertson z Bolzana z mezinárodní rakouské ligy a Jan Košťálek ze Sparty. Do ofenzivy přišel dosavadní Košťálkův spoluhráč Robert Říčka, David Cienciala z Mladé Boleslavi a Slovák Marek Hecl z Trenčína.
Jan Košťálek
Jan Košťálek | Foto: Milan Kammermayer

"Naše cíle budou v příští sezoně ty nejvyšší. Posilujeme na všech postech. V týmu musí být zdravá konkurence. Potřebujeme široký a zároveň kvalitní kádr, abychom v sezoně, která bude mít s 15 účastníky delší základní část, hráli stabilně nahoře bez výkyvů. Vybírali jsme hráče i s ohledem na vlastnosti důležité pro play off. Tohle je první vlna posil," uvedl na tiskové konferenci většinový vlastník Dynama Pardubice Petr Dědek.

V uplynulé sezoně skončily Pardubice po vyřazení ve čtvrtfinále s Mladou Boleslaví šesté. "Za sportovní úsek jsem spokojený s tím, jak se nám podařilo doplnit tým. Všichni nově příchozí hráči podepsali dlouhodobé kontrakty, což nám zaručuje stabilitu do dalších sezon. Jsme spokojení s kvalitou nově příchozích hráčů i těch, které už v kádru máme. Jsme přesvědčení, že budeme konkurovat top týmům extraligy," uvedl sportovní ředitel Dušan Salfický.

"Chceme hned od začátku soutěže hrát nahoře. Hledali jsme především hráče, kteří budou charakterově dobří, týmoví. Skládali jsme tým s cílem být konkurenceschopní a v této i nadcházejících sezonách hrát stále nahoře, ustálit se v extraligové špičce," doplnil hlavní trenér Richard Král.

Pětadvacetiletý Frodl opustil po třech letech Plzeň, kam přišel v roce 2018 z mateřské prvoligové Slavie. V extralize má na kontě 150 utkání s průměrem 2,28 obdržené branky na zápas, s úspěšností zákroků 91,83 procenta a udržel 15 čistých kont. Předminulý týden si v duelu s Rakouskem (7:2) v Jindřichově Hradci odbyl premiéru v české reprezentaci - po první polovině utkání jej vystřídal jeho nový spoluhráč z Dynama Milan Klouček.

O čtyři roky starší Robertson působil v Bolzanu poslední dva roky a ve 115 duelech si připsal 61 bodů za 18 branek a 43 asistencí. V roce 2011 jej draftovalo v šestém kole na 173. pozici Toronto, ale v NHL se šance nedočkal. V nižší AHL hrál za Charlotte a Rockford.

Šestadvacetiletý Košťálek po třech letech odešel z mateřské Sparty, kam se před sezonou 2008/09 vrátil po šesti letech v Severní Americe. Po třech letech v Rimouski v juniorské QMJHL se snažil prosadit do Winnipegu, který si jej vybral v roce 2013 ve čtvrtém kole draftu na 114. pozici. Když po třech letech na farmách v AHL v Manitobě a ECHL v Jacksonville příležitost v NHL nedostal, vrátil se do extraligy. V té má na kontě ze 160 utkání 76 bodů za 35 tref a 41 asistencí. V české reprezentaci sehrál devět zápasů s bilanci dvou gólů a tří asistencí.

O pět let starší Říčka hájil barvy Sparty po příchodu ze Zlína čtyři roky. V nejvyšší soutěži má odchovanec Havířova na kontě 337 utkání a 147 bodů za 85 gólů a 62 asistencí. V národním týmu dostal šanci ve čtyřech duelech a zaznamenal jednu nahrávku.

Pětadvacetiletý Cienciala se po dvou letech stěhuje z Mladé Boleslavi, kam zamířil z mateřského Třince. V extralize má z 267 utkání bilanci 89 bodů za 43 tref a 46 přihrávek.

Třiadvacetiletý Hecl působil v české extralize už v sezoně 2019/20, kdy sehrál za Olomouc 19 utkání a připsal si tři body za gól a dvě asistence. V minulé sezoně za Trenčín v 51 duelech nasbíral 46 bodů za 20 gólů a 26 asistencí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy