Salákovi premiéra ve sparťanské brance zhořkla, Kometa zvítězila v prodloužení

12. 1. 2021 20:23
Hokejisté Komety porazili v dohrávce 12. kola hokejové extraligy Spartu 4:3 v prodloužení. Dva góly Brňanů dal Jakub Klepiš, v čase 60:49 rozhodl další útočník Peter Mueller, jenž si připsal i dvě nahrávky. V brance Sparty debutoval v české nejvyšší soutěži ve věku 34 let Alexander Salák.
Pavel Pýcha, obránce hokejových Českých Budějovic.
Pavel Pýcha, obránce hokejových Českých Budějovic. | Foto: ČTK

V zajímavém zápase neproměnili Mueller a hostující David Tomášek trestné střílení. Sparta i přes porážku, která přišla po třech tříbodových výhrách, zůstala v čele tabulky, Brňané jsou devátí.

Sparta dostala hned na začátku od Komety luxusní dar. Ve čtvrté minutě byl po faulu u mantinelu na pět minut a do konce zápasu vyloučen obránce Gulaši. Jenže hosté naložili s početní výhodou špatně - pár střel bez problémů vychytal Vejmelka.

Hosté měli i v dalším průběhu první třetiny herně navrch, ale svoji převahu nedokázali střelecky využít. Blízko ke gólu pak měli domácí, jenže ideální Klepišovu přihrávku poslal Vincour těsně nad horní tyčku Salákovy branky. Sparťanský gólman pak uspěl při své první extraligové výzvě, když zlikvidoval trestné střílení Muellera za faul Němečka na Horkého.

Kometa se ale nakonec dočkala vedení. V poslední minutě využila přesilovou hru, na konci kombinace byl v bezprostřední blízkosti Klepiš, po jehož střele dostal Salák první extraligový gól. Klepiš tak skóroval potřetí v sezoně.

Hrálo se nadále ve svižném tempu se snahou prosadit se před brankou soupeře. Zblízka neuspěl Vincour, nájezd Rouska na Vejmelku hasil na poslední chvíli Ondřej Němec za cenu faulu, ale Tomášek při trestném střílení na brněnského gólmana nevyzrál.

Centimetry pak chyběly Spartě k vyrovnání po střelách Řepíka a Dvořáčka, které zazvonily o brněnskou tyč, slibně se vyvinula akce, na jejímž konci byl Pech, ale ani on Vejmelku nepřekonal.

V záplavě střeleckých příležitostí na obou stranách vyniklo v závěru druhé třetiny Pechovo gesto. Za zákrok na něj vylučoval sudí domácího Valského, ale sparťanský útočník přiznal, že o faul nešlo a hrálo se dál v plném počtu.

Ve třetí třetině rozvinula Sparta svoji aktivitu, ale pykala při vyloučení Dvořáčka, když rychlou kombinaci zakončil Holík. Pražané se ale během půl minuty vrátili do hry, když podobně pohlednou spolupráci zakončil zblízka Dvořáček.

Hosté se i v dalším průběhu tlačili před Vejmelku se snahou o vyrovnání, ale čáru přes rozpočet jim udělal Klepiš, který nachytal Saláka v nedbalkách při střele z úhlu a opět navýšil vedení Brna na rozdíl dvou branek. Jenže zase jen na chvíli, opět po půl minutě se trefil Košťálek. Vyrovnání přišlo 2:12 před koncem, když se důrazně prosadil v brankovišti Řepík, gól přes trenérskou výzvu potvrdilo video.

Dramatický a kvalitní duel dvou silných týmů přinesl rozuzlení hned v první minutě prodloužení, když Mueller zakončil krásnou individuální akci střelou do růžku Salákovy branky.

Zlín porazil Liberecké

Hokejisté Zlína porazili v dohrávaném 12. kole extraligy Liberec 4:3 po samostatných nájezdech. Alespoň bod Bílým Tygrům, kteří v předchozích čtyřech duelech bodovali naplno, v čase 58:54 zachránil útočník Michal Bulíř, v nájezdech ale rozhodl Zdeněk Okál. Berani se dočkali po třech vystoupeních bez zisku.

Po pětizápasové šňůře Libora Kašíka zlínští trenéři znovu pustili do branky Daniela Hufa, jenž musel být v prvních minutách pozornější než jeho protějšek Pavelka. Při úvodní přesilovce zahrozil Lenc, po ní pak Birner, stav se ale neměnil. V 10. minutě si zahráli početní výhodu i domácí poté, co právě Birner nepřiměřeně dohrál Novotného a dostal trest na 2+10 minut.

Birnerův zákrok ještě Berani nepotrestali, do vedení se ale dostali v čase 15:08. Noskovu střelu od mantinelu vykopl Pavelka jen mezi kruhy, odkud otevřel gólový účet Fořt. Druhou trefu mohli Zlínští přidat posléze, nejprve se Vopelka snažil dobře v oslabení dostat puk do brány o záda libereckého brankáře, poté zase hledal volného Fořta, stav se ale neměnil.

V prostředním dějství byli aktivnějším týmem Bílí Tygři, k vyrovnání jim však dopomohla až chyba Beranů krátce za polovinou základní doby. Dufek při rozehrávce nezvládl kličku na střed hřiště, o puk jej obral Průžek a skvěle vyřešil situaci přihrávkou na Grígera, který měl před sebou už jen prázdnou branku.

Tlak Liberce sílil; jednou Hufa zachránila tyčka, podruhé Lenc pálil jen do jeho betonu. Zlín se osmělil až krátce před sirénou, sám na branku mohl jet Kubiš, kotouč mu ale utekl. Promarněná šance musela domácí mrzet dvojnásob, neboť při následném pokusu získat puk zpět se zranil útočník Šlahař a ze zápasu odstoupil.

Zlín tahal za kratší konec, ze začátku třetí třetiny se hrálo jen před Hufem. Liberec nakonec své obléhání proměnil v gól ve 46. minutě, kdy ihned po buly namířil svou dělovku přesně do horního rohu Kolmann. Domácí se však dokázali chytnout stébla. V 50. minutě při vyloučení Grígera Berani vyprodukovali zásluhou Novotného vůbec první střelu na branku ve třetím dějství a byla rovnou gólová.

Zanedlouho se hosté opět vinou útočného faulu dostali do oslabení a i tentokrát Zlín trestal. Gazda vytvořil před Pavelkou zmatek, ze kterého kotouč vyplaval na kruh k Noskovi, jenž propálil ležícího libereckého brankáře - 3:2. I hosté ale nakonec využili početní výhodu vylepšenou o šestého hráče v poli a poslali duel do prodloužení. Po zbytečném trestu pro Köhlera doklepl odražený puk od zadního hrazení za Hufa Bulíř.

V prodloužení měl více šancí k rozhodnutí Liberec, který hrál také dvě minuty ve čtyřech proti třem, ale rozuzlení přinesly až nájezdy. Rozhodl je krásnou kličkou Okál. Už se zdálo, že Liberec podruhé v utkání spasí Bulíř, jeho pokus ale podle videorozhodčího brankovou čáru nepřešel.

Hradec zvítězil v Plzni

Hokejisté Hradce Králové zvítězili v dohrávaném 12. kole extraligy na ledě Plzně 4:1. Hosté si dvěma trefami v první a druhé třetině vytvořili důležitý náskok, když se dvakrát prosadili během početní výhody a jednou ve vlastním oslabení.

Hokejisté Pardubic zvítězili v dohrávaném 12. extraligovém kole v Karlových Varech Pardubice 5:4. Domácí vyrovnali ve třetí třetině z 2:4 na 4:4, v čase 57:04 ale rozhodl prvním gólem v sezoně útočník Ondřej Roman, jenž si připsal i asistenci. Po dvou brankách dali domácí útočník Tomáš Mikúš a hostující bek Marek Ďaloga.

Hokejisté Mladé Boleslavi porazili v dohrávaném 12. kole extraligy Třinec 3:2. Oceláři tak počtvrté za sebou nebodovali a Středočeši je přeskočili na druhé místo tabulky. Domácí měli první, ale nakonec i poslední slovo. O dovršení obratu z 1:2 na 3:2 se postaral vítězným gólem v čase 34:55 útočník Ondřej Najman.

Hokejisté posledních Českých Budějovic zdolali v dohrávaném 12. kole extraligy Litvínov 4:3 a zvítězili na domácím ledě počtvrté za sebou. Bodovali tak celkově v pátém z posledních šesti utkání. Vítězným gólem a asistencí se na tom podílel ve svém 700. utkání v české nejvyšší soutěži slovenský obránce René Vydarený. Litvínov prohrál podruhé z uplynulých šesti duelů.

Hokejisté Mladé Boleslavi vyhráli v dohrávaném 12. kole Tipsport extraligy nad Třincem 3:2 a dostali se před něj na druhé místo. Navíc se přiblížili na rozdíl dvou bodů vedoucí Spartě, o proti které mají ještě zápas k dobru. Pražané prohráli v Brně s Kometou 3:4 v prodloužení. Třetí Třinec má ale odehráno o dva zápasy méně než lídr.

Dohrávané 12. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 47. F. Suchý (P. Straka, Eberle) - 4. Smoleňák (V. Růžička ml., Orsava), 11. Blain (Kelly Klíma), 26. Zachar (Koukal), 37. Blain (Lev, Orsava). Rozhodčí: Mrkva, Micka - J. Svoboda, Špringl. Vyloučení: 8:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Plzeň: Frodl (41. Pavlát) - Vráblík, L. Kaňák, Stříteský, V. Lang, Jiříček, Budík, Kvasnička - Gulaš, Kodýtek, M. Lang - Eberle, F. Suchý, P. Straka - Pour, F. Přikryl, Rob - Malát, Slanina. Trenér: Čihák.

Hradec Králové: Mazanec - Blain, Nedomlel, Pilař, F. Pavlík, Šalda, Čáp, Gaspar - Orsava, Koukal, Kevin Klíma - Kelly Klíma, V. Růžička ml., J. Sklenář - Smoleňák, Cingel, Perret - Lev, Morong, Zachar. Trenér: V. Růžička st.

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 31. Werbik (Dočekal, Fridrich) - 14. V. Tomeček (Ostřížek), 32. Dujsík (M. Tomajko, Gřeš). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Gebauer, Rampír. Vyloučení: 3:1. Bez využití. Bez diváků.

Vítkovice: Dolejš - R. Polák, Pyrochta, Galvinš, Gewiese, L. Kovář, Koch, od 21. navíc R. Černý - Lakatoš, J. Hruška, Svačina - Schleiss, Dej, L. Krenželok - M. Kalus, J. Mikyska, Mallet - Fridrich, Werbik, Dočekal. Trenér: Holaň.

Olomouc: Konrád - Dujsík, Švrček, Škůrek, Vyrůbalík, Ondrušek, A. Rutar, Valenta - Kucsera, Nahodil, J. Káňa II - V. Tomeček, Kolouch, Ostřížek - Bambula, Mácha, Burian - M. Tomajko, Handl, Gřeš. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

PSG Berani Zlín - Bílí Tygři Liberec 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 2:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Fořt (D. Nosek), 49. M. Novotný (Fryšara), 53. D. Nosek, rozhodující sam. nájezd Okál. - 31. Gríger (Průžek), 46. Kolmann (Birner), 59. Bulíř (J. Vlach, Birner). Rozhodčí: Kika, Pilný - Bryška, Lederer. Vyloučení: 5:4, navíc Birner (Liberec) 10 min. Využití: 2:1. Bez diváků.

Zlín: Huf - Řezníček, Gazda, Žižka, Ferenc, M. Novotný, D. Nosek, Suhrada - Kubiš, Fořt, Vopelka - Köhler, Honejsek, Dufek - Okál, Herman, Šlahař - Sebera, P. Sedláček, Fryšara. Trenér: R. Svoboda.

Liberec: J. Pavelka - Knot, Kolmann, T. Hanousek, Rosandič, Štibingr, Derner, Kunst - Lenc, A. Musil, Birner - Gríger, Bulíř, Průžek - R. Pavlík, P. Jelínek, J. Vlach - D. Špaček, A. Najman, J. Šír. Trenér: P. Augusta.

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Flynn (O. Najman, Hrbas), 20. Pláněk (D. Šťastný), 35. O. Najman (Claireaux, Cienciala) - 11. O. Kovařčík (M. Kovařčík, Dravecký), 13. Martin Růžička (P. Vrána, Hrňa). Rozhodčí: Pešina, Sýkora - Pešek, Malý. Vyloučení: 8:8, navíc D. Musil (Třinec) 10 min. Využití: 1:1. Bez diváků.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Hrbas, Pláněk, Moravec, Šidlík, Klikorka - Alderson, Bičevskis, J. Strnad - D. Šťastný, Cienciala, Lunter - Claireaux, A. Zbořil, Jääskeläinen - P. Kousal, O. Najman, Flynn. Trenéři: R. Rulík a P. Patera.

Třinec: Kacetl - M. Doudera, Gernát, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Leier - Rodewald, Marcinko, Hrehorčák - Hrňa, Peterek, Dravecký - Kurovský. Trenér: Varaďa.

Madeta Motor České Budějovice - HC Verva Litvínov 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 5. Pýcha (M. Forman, R. Přikryl), 24. Prokeš (Jonák, Vydarený), 32. Allen (Karabáček, M. Toman), 60. Vydarený - 28. P. Zdráhal (Irving, Jarůšek), 54. Fronk (V. Hübl), 60. F. Lukeš (Demel, Balinskis). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Axman, Kis. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:1. Bez diváků.

České Budějovice: Čiliak - Plášil, Vydarený, Slováček, J. Suchánek, Allen, Pýcha - Jonák, Prokeš, Christov - Z. Doležal, D. Voženílek, M. Forman - Karabáček, M. Toman, Holec - P. Novák, R. Přikryl, M. Beránek - Ville. Trenér: Prospal.

Litvínov: Godla - Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Štich, Demel, D. Kolář - P. Zdráhal, Žejdl, Jarůšek - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Petružálek, M. Hanzl, M. Látal - Fronk, Helt, Zygmunt. Trenér: Országh.

HC Energie Karlovy Vary - HC Dynamo Pardubice 4:5 (1:2, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. Černoch (Kohout, Koblasa), 35. T. Mikúš, 44. Vondráček (M. Rohan), 51. T. Mikúš (Pulpán, L. Zábranský ml.) - 6. Mandát (R. Kousal, Nakládal), 17. Ďaloga (R. Kousal, Vála), 25. Ďaloga (Poulíček, Blümel), 36. Camara (O. Roman), 58. O. Roman (Blümel). Rozhodčí: Hejduk, Pražák - Brejcha, Kajínek. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:2. Bez diváků.

Karlovy Vary: A. Horák - Šenkeřík, M. Rohan, Weinhold, Graňák, L. Zábranský ml., Pulpán, D. Mikyska - Flek, D. Kaše, T. Rachůnek - O. Beránek, T. Mikúš, Lauko - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Skuhravý, Redlich. Trenér: Pešout.

Pardubice: Kantor - Nakládal, Ďaloga, Holland, J. Mikuš, Hrádek, J. Kolář, Vála - Kusý, Poulíček, Mandát - Camara, O. Roman, Anděl - Blümel, R. Kousal, Paulovič - Koffer, O. Rohlík, Pochobradský. Trenér: R. Král.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 4:3 v prodl. (1:0, 0:0, 2:3 - 1:0)

Branka a nahrávky: 20. Klepiš (Mueller, Zaťovič), 45. P. Holík (Zámorský, Mueller), 49. Klepiš (O. Němec, F. Král), 61. Mueller (P. Holík, Zaťovič) - 46. Dvořáček (M. Sukeľ, Piskáček), 50. Košťálek (Pech, Buchtele), 58. Řepík (R. Horák, Košťálek). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Špůr, Klouček. Vyloučení: 4:6, navíc Gulaši 5 min. a do konce utkání, Zaťovič (oba Brno) 10 min. Využití: 2:1. Bez diváků.

Brno: Vejmelka - Zámorský, F. Král, O. Němec, Mlčák, S. Svozil, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Valský, Klepiš, Vincour - Plášek, V. Němec, L. Horký - D. Bondra, F. Dvořák, T. Šoustal - Kusko. Trenér: L. Zábranský st.

Sparta: Salák - Košťálek, Piskáček, Němeček, Poizl, Kalina, Jurčina - Řepík, R. Horák, Sobotka - Tomášek, M. Sukeľ, Rousek - Říčka, Pech, Buchtele - Šmerha, D. Vitouch, Zikmund - Dvořáček. Trenéři: Hořava a Jandač.