Sparta padla potřetí za sebou v prodloužení, v čele extraligy se osamostatnila Plzeň

Aktualizováno 15. 11. 2017 20:51
Plzeň, Hradec, Jihlava a Litvínov se v 21. kole radují z tříbodových vítězství, Škodovka se díky triumfu nad Chomutovem osamostatnila v čele extraligové tabulky. O svém vítězství přitom Západočeši rozhodli pouhých 11 sekund před koncem, kdy se trefil Dominik Kubalík. V poslední minutě díky Čachotskému triumfovala také Jihlava ve Vítkovicích. Až v prodloužení padlo rozhodnutí duelu mezi Kometou a Pardubicemi a i zde triumfoval papírový outsider. Prodloužení znovu nevyšlo Spartě, která tentokrát podlehla 4:5 Liberci.
Smutní hráči Sparty po prohře v Liberci
Smutní hráči Sparty po prohře v Liberci | Foto: ČTK

Plzeň - Potřetí v řadě nezvládli hokejisté Sparty prodloužení, když ve středu podlehli Liberci 4:5, a připsali si ak celkově už šestou porážku za sebou. Nový trenér František Výborný tak stále čeká na vítězství.

"Může jít o smůlu, ale myslím, že je to trošku karma. Ze začátku sezony hráči nepřistoupili k některým zápasů, jak měli. A pánbůh jim to teď vrací," řekl sportovní manažer Pražanů Michal Broš. "Na druhou stranu ale všichni věříme, že už se to překlopí a začneme vyhrávat," dodal.

V nastaveném čase padla také mistrovská Kometa, jež podlehla Pardubicím 1:2. Naopak výhry za tři body si užívají hokejisté Mountfieldu, jenž porazil Zlín 5:1, Dukly, která vyhrála na ledě Vítkovic 4:3, Litvínova, jenž porazil 6:3 Mladou Boleslav a také Plzně, která se po výhře 3:2 nad Chomutovem osamostatnila v čele extraligové tabulky.

Bod navíc daroval Liberci Jánošík

Liberci vyšel proti Spartě skvěle vstup do utkání, již po 15 sekundách využil ospalosti hostů Jelínek a otevřel skóre. Ještě v první minutě měl navíc velkou šanci za Liberec poprvé hrající Kvapil, ve 2. minutě mohl další gól přidat Krenželok.

Sparta se do hry dostala až při Bulířově vyloučení, brankář Janus byl ale připraven. Poradil si i s Formanovým pokusem při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. V polovině první třetiny se do další šance dostal Kvapil, gólmana hostů Honzíka však nepřekonal.

I díky tomu mohli Pražané srovnat krok. Při Krenželokově trestu se na brankovišti prosadil Pech. Následně duel na dlouhou dobu opanovali Janus s Honzíkem. Liberecký brankář si poradil s Kudrnovou příležitostí i Kumstátovým samostatným nájezdem, jeho sparťanský protějšek zlikvidoval Jaškovo zakončení.

Ve 32. minutě byl vyloučen Bartovič a hosté přesilovku využili. Do vedení je poslala Říčkova přesná střela. Liberec ale dokázal srovnat a pomohlo mu k tomu zaváhání Honzíka, jemuž prošlo za záda Bulířovo bekhendové nahození.

Až poté si zahráli první přesilovku Tygři, Honzík ale předešlou chybu napravil. Navíc mohl Spartu posunout zpět do vedení Hlinka, který se do sestavy vrátil po čtyřzápasové přestávce, v níž měl tréninkem získat zpět herní pohodu. Kapitán Pražanů však v samostatném nájezdu Januse nepřekonal.

Mnohem lépe si v podobné situaci vedl v 46. minutě Říčka, jenž se prosadil i přes faul. "Už v první třetině jsem se dostal do úniku, ale obránce mi na poslední chvíli nadzvedl hokejku, takže jsem ani nezakončil. Teď jsem se jen snažil vystřelit nahoru a povedlo se," pochvaloval si Robert Říčka, který se poprvé od svého letního příchodu do Sparty prosadil v jednom soutěžním utkání dvakrát.

Z vedení se však Sparta radovala jen krátce. V 48. minutě Bulíř pohotově dorazil Dernerovu střelu, navíc o osm sekund později kapituloval Honzík opět. Z akce bezprostředně po buly jej prostřelil Bartovič a připsal si premiérovou trefu v sezoně. "Byl to zápas jak na houpačce, což se ale dalo čekat. Sparta chtěla hrát ofenzivně," řekl dvougólový střelec Liberce Michal Bulíř.

Sparta se však dokázala z tvrdého direktu oklepat a na brankovišti důrazný Forman v 51. minutě vyrovnal. A přestože se oba celky snažily rozhodnout, došlo nakonec i na prodloužení, které Pražané hráli potřetí za sebou. A opět v něm inkasovali. Přestože byli v úvodu aktivnější, Jánošík po 57 sekundách prostřelil Honzíka.

"Zápas skončil asi zaslouženě dělbou bodů, tradičně se nám ale nepovedlo prodloužení. Je na nás nějaká nálepka, musíme na tom zase zapracovat a jít dál. Bodujeme, ale třikrát za jeden bod, to je málo," řekl trenér hostů Jaroslav Nedvěd.

Plzeň a Jihlava rozhodly v poslední minutě

Plzeňští indiáni prodloužili  díky vítězství nad Chhomutovem po reprezentační přestávce svoji vítěznou sérii na čtyři zápasy. Ještě 11 vteřin před koncem normální hrací doby drželi Piráti na západě Čech remízu, ale poté kanonýr Dominik Kubalík rozhodl šťastnou trefou o tříbodovém zisku pro Indiány. Hosté naopak ztratili již desáté utkání z posledních dvanácti a klesají tabulkou.

V poslední minutě vstřelila vítězný gól také Jihlava. Na ledě Vítkovic jí první trefu z cizích kluzišť trefil Tomáš Čachotský. Domácí v utkání třikrát vedli, nováček třikrát dotáhl a těsně před koncem základní hrací doby strhl vítězství na svou stranu.

Rybár přišel o další shutout

Hokejisté Hradce Králové porazili v 21. kole extraligy doma Zlín 5:1 a posunuli se na třetí místo o skóre před Třinec. Mountfield ukončil rázně sérii tří porážek ve vzájemných zápasech s Berany za sebou. Už ve 28. minutě totiž vedl 3:0.

Zlín připravil Rybára o čisté konto až 89 sekund před koncem, když se prosadil Honejsek, který doklepl puk ležící za překonaným hradeckým gólmanem po střele Šťastného.

Hradec šel do utkání bez útočníka Richarda Jarůška, který během odpoledne přestoupil do Sparty. Zároveň ale Mountfield ještě nemohl nasadit posilu, kterou za Jarůška získal. Přesun obránce Petra Zámorského se definitivně dohodl až pár desítek minut před utkáním.

Dva body brali i rivalové Hradce z Pardubic, kteří zvítězili v Brně nad domácí Kometou 2:1 v prodloužení. Vítěznou branku Dynama vstřelil v 61. minutě při přesilovce útočník Petr Sýkora. Pardubice vyhrály venku čtyři z posledních šesti zápasů a získaly během nich devět bodů. Kometa bodovala šestkrát za sebou, dvakrát z toho naplno, jednou vyhrála v prodloužení a sama třikrát v prodloužení či nájezdech podlehla.

Z posledního místa tabulky se ani přes tříbodový zisk neodlepil Litvínov, jenž ve středu porazil Mladou Boleslav 6:3. Zápas rozhodl při vyrovnaném skóre 3:3 gól útočníka Richarda Nejezchleba z 51. minuty, poté potvrdili výhru Vervy ještě Karel Kubát a Viktor Hübl. Severočeši tak uspěli po dvou duelech bez bodového zisku a z poslední příčky ztrácí už jen tři body na desátou příčku, na níž je po dnešku právě Mladá Boleslav.

21. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - Piráti Chomutov 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 25. Gulaš (Mertl, Kratěna), 45. Mertl (Kvasnička, Gulaš), 60. D. Kubalík - 14. J Mrázek (Chlouba), 36. Huml (Flemming, Havel). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kika - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 5665.

Sestavy:

Plzeň: M. Svoboda - Jones, J. Kindl, Kaňák, Moravčík, Čerešňák, Kvasnička - Gulaš, Mertl, Stach - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Kodýtek, P. Straka - Hollweg, Preisinger, Schleiss. Trenéři: Martin Straka, L. Čihák, Vlasák a Jiří Hanzlík.

Chomutov: Š. Lukeš - Valach, J. Mrázek, Flemming, Dlapa, Slovák, L. Chalupa - Vondrka, Skokan, Tomica - Tomeček, Vl. Růžička ml., Sklenář - Havel, Huml, Poletín - Lauko, Chlouba, Koblasa. Trenéři: Vl. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

HC Vítkovice Ridera - HC Dukla Jihlava 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 9. Kolouch (D. Krenželok, Š. Stránský), 33. Kurovský (Szturc), 42. Lev (Baranka, Tybor) - 18. Kajínek (Stříteský), 39. Žálčík (De la Rose, Anděl), 49. Skořepa (T. Kubalík), 60. Čachotský (Stříteský, Ulrych). Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:1. Diváci: 5633.

Sestavy:

Vítkovice: Bartošák - D. Krenželok, Baranka, Sloboda, Klok, Trška, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Lev, Olesz - Š. Stránský, Kolouch, Szturc - Tomi, T. Jáchym, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

Jihlava: Volden - Suchánek, De la Rose, Ulrych, Stříteský, Bryhnisveen, Kajínek, Váňa - T. Kubalík, Skořepa, Jiránek - Čachotský, Seman, A. Zeman - Žálčík, M. Hlinka, Anděl - Diviš, R. Hubáček, Rys. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 39. Zaťovič (J. Hruška, M. Erat) - 28. Marosz, 61. P. Sýkora (Trončinský, Rolinek). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 7405.

Sestavy:

Brno: Čiliak - Štencel, Barinka, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec, Vágner - M. Erat, J. Hruška, Zaťovič - Haščák, L. Čermák, Vincour - T. Svoboda, V. Němec, Dočekal - H. Zohorna, Nečas, Mallet. Trenéři: Zábranský, Pokorný a Haken.

Pardubice: Kacetl - Trončinský, Čáslava, Cardwell, Wishart, Holland, Mojžíš, Ščotka - P. Sýkora, Marosz, Rolinek - Perret, Tomášek, S. Treille - J. Sýkora, Dušek, M. Beran - Kaut, Poulíček, Vondráček. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 5:4 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 1. P. Jelínek (Jašek), 36. Bulíř (Bakoš), 48. Bulíř (Derner, Pyrochta), 48. Bartovič (Ševc, Havlín), 61. Jánošík (Bakoš) - 12. Pech (Forman, P. Vrána), 33. Říčka (A. Kudrna, Kalina), 46. Říčka (T. Dvořák, Saponari), 51. Forman (Říčka). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. Diváci: 5944.

Sestavy:

Liberec: Janus - Havlín, Ševc, Kolman, Jánošík, Pyrochta, Derner - Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Bulíř, Kvapil - Lakatoš, Redenbach, Ordoš - Bartovič, J. Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Sparta: Honzík - Z. Michálek, T. Pavelka, Kalina, Mikuš, T. Dvořák, Švrček, Nedomlel - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, P. Vrána, J. Hlinka - Saponari, Reichenberg, Říčka - Rousek, Černoch, Smejkal. Trenéři: F. Výborný a J. Nedvěd.

HC Verva Litvínov - BK Mladá Boleslav 6:3 (1:0, 2:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 15. K. Pilař (Kubát, V. Hübl), 33. Vandas, 36. J. Černý, 51. Nejezchleb (Dietz, M. Hanzl), 57. Kubát (M. Hanzl, Gerhát), 60. V. Hübl (Jánský, Sörvik) - 24. J. Říha (Bernad, Pacovský), 26. Valský (Klepiš), 45. Urban (Orsava, P. Holík). Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Frodl, Komárek. Vyloučení: 7:8, navíc Gula (Litvínov) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 3825.

Sestavy:

Litvínov: Petrásek - Sörvik, Kubát, Gula, L. Doudera, K. Pilař, Dietz, Sklenička - Jánský, V. Hübl, J. Černý - M. Hanzl, Ihnacak, Nejezchleb - Vandas, Gerhát, Trávníček - Jurčík, Šimeček, Matoušek. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Mladá Boleslav: Maxwell - Eminger, Kotvan, Knot, Jan Hanzlík, J. Říha, Němeček, Bernad - Klepiš, P. Holík, Valský - Orsava, Žejdl, Lenc - Pacovský, P. Musil, L. Pabiška - M. Procházka, Vrdlovec, P. Kousal. Trenéři: Augusta, Ujčík a Žabka.

Mountfield Hradec Králové - Aukro Berani Zlín 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Kukumberg (Köhler), 24. Vopelka (Bednář, Cibulskis), 28. Cibulskis (Vopelka, Džerinš), 43. R. Pavlík (Miškář, Kukumberg), 53. M. Látal (Koukal, Červený) - 59. Honejsek (D. Šťastný). Rozhodčí: Šír, Pražák - Brejcha, Gebauer. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 4519.

Sestavy:

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Cibulskis, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Rosandič - Köhler, Dragoun, Cingel - Bednář, Džerinš, Vopelka - M. Látal, Koukal, Červený - Miškář, Kukumberg, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, T. Martinec a P. Hynek.

Zlín: Kašík - Ferenc, Freibergs, Matějíček, Valenta, Řezníček, Žižka, Petran - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš - D. Šťastný, Honejsek, Roberts Bukarts - Okál, Fořt, O. Veselý - Popelka, Fryšara, Klhůfek. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a Hrazdira.