Sparta i s novým trenérem prohrála v prodloužení, Brno se tak dotáhlo na vedoucí Plzeň

3. 11. 2017 20:12
Obnovená premiéra Františka Výborného na lavičce Sparty nevyšla podle představ. Jeho svěřenci prohráli na brněnském ledě 2:3 v prodloužení. Domácí výhru si v 19. kole extraligy připsaly Vítkovice proti Chomutovu.
Mezi Brnem a Spartou to bylo na ostří nože.
Mezi Brnem a Spartou to bylo na ostří nože. | Foto: Lukáš Caha

Brno - Hokejisté Sparty pod vedením nového trenéra Františka Výborného prohráli v 19. kole extraligy v Brně s Kometou 2:3 v prodloužení. Pražané ukončili sérii tří zápasů, ve kterých vyšli bodově naprázdno. O výhře Brna rozhodl v 62. minutě Jan Hruška.

V sestavě Brna se objevil po měsíční přestávce uzdravený obránce Ondřej Němec, Sparta naopak představila poprvé novou posilu zadních řad Zbyňka Michálka.

Aktivnější Kometa si vypracovala v úvodních minutách převahu, ze které také vytěžila úvodní branku. V šesté minutě využil první přesilovku Nečas, který prostřelil brankáře Honzíka. O pět minut později ještě trefil domácí obránce Malec tyčku.

Sparta se po čtvrthodině probrala a srovnala krok. Těžila z důrazného napadání soupeře a dobrého bránění středního pásma. Domácí hokejisté ztratili jistotu při zakládání útočných akcí a jejich chyby Pražané využívali k bleskovým protiútokům.

V kritických momentech podržel tým brankář Čiliak, který zlikvidoval nájezdy Pecha a Formana. Ovšem další hrubku už brněnský brankář nezachránil. Po špatné rozehrávce domácích se dostali do brejku Vrána s Kudrnou, který srovnal skóre.

Podobným způsobem nabídla Sparta svému soupeři získat zpět jednobrankový náskok. Ve 26. minutě se získal snadno u středové čáry kotouč Mallet, jenž vytáhl brankáře Honzíka do strany a chytře přihrál najíždějícímu Hynku Zohornovi, jenž snadno trefil volnou polovinu branku.

Ke druhému srovnání skóre Spartě napomohla po vyloučeních Nahodila a Gulašiho početní výhoda pět na tři. Po spolupráci s Michálkem brankáře Čiliaka překonal ve 35. minutě Forman.

V závěrečné třetině ve vyrovnaném průběhu Sparta zpřesnila defenzívu, rozhodnutí ale přineslo až prodloužení. V něm po akci Zohorny s Nečasem překonal brankáře Honzíka Hruška.

Souboj o páté místo tabulky vyzněl lépe pro Vítkovice, které doma porazily Chomutov 4:2. Ostravané rozhodli zápas za stavu 1:1 sérií tří gólů během deseti minut ve druhé části a předstihli tak na páté pozici svého soupeře. Zkraje sezony nejlepší tým na venkovních hřištích nyní na ledě soupeřů utrpěl už pátou porážku v řadě.

Zlínští zvítězili na ledě Litvínova 3:1 a potvrdili, že se jim proti Vervě daří. Berani vyhráli šestý z posledních sedmi vzájemných soubojů. O branky vítězů se postarali útočníci Antonín Honejsek, Pavel Klhůfek a Roberts Bukarts. Brankář Libor Kašík přišel o čisté konto v 55. minutě obránce Karel Kubát, který stanovil konečný výsledek. Litvínov neuspěl poprvé po sérii tří výher.

Pardubice vyhrály na ledě Jihlavy 3:2 po samostatných nájezdech a i podruhé v sezoně s nováčkem uspěli. Dynamo nejdříve vedlo díky brance Tomáše Rolinka, ale stav otočil ve prospěch Dukly dvěma góly Josef Skořepa. Hosté dokázali v čase 58:57 díky trefě obránce Marka Trončinského vynutit prodloužení a v rozstřelu rozhodl David Tomášek.

Hráči Liberce zdolali Třinec 5:3 a po čtvrté domácí výhře za sebou se posunuli z posledního na 11. místo. Naopak Oceláři nevyužili možnost poskočit do čela tabulky a po druhé porážce v řadě klesli na třetí místo. Dvě branky vítězů vstřelil Dominik Lakatoš a úspěšnou premiéru si v brankovišti Bílých Tygrů odbyl Jaroslav Janus, který pod Ještěd zamířil ze Slovanu Bratislava.

Olomoučtí vyhráli doma nad Hradcem Králové 1:0 a ukončili dlouhou sérii 11 porážek ve vzájemných zápasech. Hanáci se radovali poprvé od 28. listopadu 2014, kdy vyhráli na východě Čech 4:1. O úspěchu Olomouce rozhodl ve 49. minutě slovenský útočník Bruno Mráz. Jeho krajan Branislav Konrád udržel díky 19 úspěšným zákrokům už popáté v sezoně čisté konto.

19. kolo hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Nečas (Mallet), 26. H. Zohorna (Mallet), 62. J. Hruška (H. Zohorna, Nečas) - 18. A. Kudrna (P. Vrána, Rousek), 35. Forman (Z. Michálek). Rozhodčí: Kubuš (SR), Šír - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - O. Němec, Barinka, Krejčík, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs - M. Erat, Nečas, Zaťovič - Dočekal, L. Čermák, T. Svoboda - H. Zohorna, J. Hruška, Mallet - Haščák, V. Němec, Nahodil. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Haken.

Sparta: Honzík - Z. Michálek, T. Pavelka, Kalina, J. Mikuš, Tomáš Dvořák, Švrček, Piskáček - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, P. Vrána, Rousek - Reichenberg, Klimek, Říčka - Uher, Černoch, Smejkal. Trenéři: F. Výborný a J. Nedvěd.

HC Vítkovice Ridera - Piráti Chomutov 4:2 (1:1, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. D. Květoň (Hrbas), 22. Lev (Olesz), 27. Š. Stránský (Szturc, Kolouch), 32. Kurovský (Tomi, Sloboda) - 19. Sklenář (Skokan), 52. J. Havel (Huml, Poletín). Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Ganger, Hlavatý. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 6217.

Vítkovice: Bartošák - Hrbas, Baranka, Sloboda, Klok, Trška, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Lev, Olesz - Š. Stránský, Kolouch, Szturc - Tomi, T. Jáchym, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

Chomutov: J. Laco (32. Š. Lukeš) - Flemming, J. Mrázek, Valach, Grman, Slovák, Dlapa, L. Chalupa - Vondrka, Skokan, Tomica - V. Tomeček, Huml, Poletín - Lauko, Sklenář, Koblasa - J. Havel, Chlouba, Šťovíček. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

HC Verva Litvínov - Aukro Berani Zlín 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 55. Kubát (Gula, Ihnacak) - 8. Honejsek, 18. Klhůfek (Okál), 33. Roberts Bukarts (Valenta, Honejsek). Rozhodčí: Hradil, Pražák - Pešek, J. Svoboda. Vyloučení: 7:8, navíc Kubát (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4278.

Litvínov: Petrásek - Sörvik, Kubát, Gula, L. Doudera, K. Pilař, Baránek - Jánský, V. Hübl, Gerhát - M. Hanzl, Ihnacak, J. Černý - Vandas, Jurčík, Trávníček - M. Hořava, Šimeček, Matoušek. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Zlín: Kašík - Ferenc, Freibergs, Matějíček, Valenta, Petran, Žižka, Řezníček - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš - D. Šťastný, Honejsek, Roberts Bukarts - Okál, Fořt, O. Veselý - Popelka, Fryšara, Klhůfek. Trenéři: R. Svoboda a M. Hamrlík.

HC Olomouc - Mountfield Hradec Králové 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 49. B. Mráz (Strapáč, L. Galvas). Rozhodčí: M. Sýkora, Lacina - Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4143.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Ondrušek, J. Galvas, L. Galvas - Eberle, J. Knotek, Laš - Skladaný, Sundher, Burian - Ostřížek, Strapáč, B. Mráz - Buc, Herman, Roman Vlach. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Hradec Králové: Rybár - Cibulskis, Gregorc, Rosandič, Graňák, Pláněk, Vydarený (30. F. Pavlík) - Köhler, Dragoun, Jarůšek - Jaroslav Bednář, Kukumberg, M. Látal - Cingel, Koukal, Červený - Vopelka, Džerinš, R. Pavlík. Trenér: V. Sýkora, T. Martinec a Hynek.

HC Dukla Jihlava - HC Dynamo Pardubice 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 35. Skořepa (De la Rose, Bryhnisveen), 51. Skořepa (De la Rose) - 12. Rolinek (Tomášek, P. Sýkora), 59. Trončinský (P. Sýkora, M. Beran), rozhodující sam. nájezd Tomášek. Rozhodčí: Hejduk, Kika - Brejcha, D. Klouček. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváků: 5504.

Jihlava: Škarek - De la Rose, Suchánek, Šidlík, J. Zdráhal, Bryhnisveen, Ulrych, Váňa - T. Kubalík, Skořepa Jiránek - Čachotský, F. Seman, A. Zeman - Žálčík, M. Hlinka, Anděl - Diviš, R. Hubáček, Rys. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Pardubice: M. Klouček - Cardwell, Wishart, Ščotka, Mojžíš, Holland, Trončinský - J. Sýkora, Marosz, Rolinek - P. Sýkora, Tomášek, S. Treille - Beran, Poulíček, Starý - Perret, Bojko, M. Kaut. Trenéři: Holaň, P. Marek a Janecký.

Bílí Tygři Liberec - HC Oceláři Třinec 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Bakoš (L. Krenželok), 12. Lakatoš (Ordoš, Jašek), 27. Lakatoš (Bakoš), 29. P. Jelínek (Kolmann), 42. J. Stránský - 8. M. Doudera (Krajíček), 27. Mikulík (Martin Růžička), 51. Adámek (Mikulík). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5849.

Liberec: Janus - Havlín, Šmíd, Jánošík, Pyrochta, Kolmann, Derner - Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Redenbach, Lakatoš - J. Stránský, D. Špaček, Ordoš - Bartovič, Vantuch, Hrabík. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Třinec: Hrubec (29. Strmeň) - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Adámek, Linhart, Jank - Martin Růžička, Marcinko, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - Chmielewski, M. Kovařčík, Rákos - Irgl, Mikulík, Cienciala. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.