Liberecký kat je zpět. Smoleňák odmítl konec sezony a vystřelil Hradci první výhru nad Třincem

Prohlédněte si fotografie ze čtvrtého semifinále...
Třinečtí totiž v dosavadním průběhu série Mountfieldu ani jednou nepodlehli a po drtivé domácí výhře 5:1 si vytvořili "tři mečboly". Hradec však nastoupil do čtvrtého utkání dobře a Šimon Hrubec (na snímku) neměl o práci nouzi.
V šesti předchozích zápasech Hradec v první třetině neskóroval, ba dokonce měl od sedmého čtvrtfinále proti Liberci sestupnou tendenci. 0:0, 0:1, 0:2 a 0:3.
Čtvrté semifinále černou bilanci Východočechů zlomilo. Svěřenci trenéra Václava Sýkory se tlačili před Hrubcovu branku, ale na gól se čekalo do 15. minuty.
A vstřelili ho domácí, konkrétně Michal Kovařčík. Jednadvacetiletý útočník potvrdil, jak úžasnou formu v play-off chytil, využil na modré čáře chyby bránícího Vopelky a ranou pod horní tyčku nedal brankáři Rybárovi šanci.
Aktualizováno 3. 4. 2018 21:57
Hokejistům Třince se nepodařilo využít první mečbol v semifinálové sérii proti Hradci Králové. Čtvrtý vzájemný duel rozhodl Radek Smoleňák v prodloužení.

Třinec - Hokejová Tipsport extraliga si bude muset na prvního finalistu ještě počkat. Třinečtí Oceláři nedokázali na domácí půdě ukončit sérii s Hradcem Králové. Zápas dospěl za stavu 1:1 do prodloužení, v jehož poslední minutě rozhodl trefou od modré Radek Smoleňák, který měl velký podíl už na postupu Mountfieldu přes Liberec ve čtvrtfinále.

Hosté nastoupili do čtvrtého semifinále série s nožem na krku a také bez svého třetího nejproduktivnějšího hráče v play off Petra Koukala. Hradec si po třech nevydařených úvodech v sérii konečně v první části nezadělal na porážku. "Dneska to bylo jako noc a den oproti včerejšku," pochvaloval si Smoleňák.

Do soupeře se totiž Hradec pustil aktivně a úvodní dvacetiminutovku zvládl jednoznačně nejlépe. Přesto po několika svých náznacích šancí nechal jít Třinec do vedení: hosté umožnili v 15. minutě nabrat rychlost ve středním pásmu Michalu Kovařčíkovi, který se vyhnul Vopelkovi a ranou pod horní tyč překonal Rybára.

Východočeši tentokrát ale přišli s rychlou odpovědí a ještě před koncem první třetiny srovnali. Radovan Pavlík i vinou třineckého faulu svůj průnik nedotáhl, v signalizované výhodě však zpoza branky založil pohlednou křížnou kombinaci, po níž do odkryté brány přesně pálil Cibulskis.

"Snažili jsme do toho vstoupit aktivně. Měli jsme pár šancí, a i když oni skórovali jako první, důležité bylo, že jsme rychle vyrovnali," řekl útočník hostů Rudolf Červený.

Stav 1:1 pak zápas sešněroval víc takticky. Domácí se nikam za každou cenu tlačit nemuseli, přitom bez potíží bořili útočnou aktivitu soupeře, který potřeboval dát další góly. Nejprve z brejku polechtal hostující tyčku Cienciala, pak třineckou obranou proklouzl ve 32. minutě Džerinš, ale Hrubec proti jeho ráně srazil betony. V 38. minutě se zajímavě vypadající kombinací zblízka ideálně v koncovce nenaložil ani Smoleňák.

"Bylo cítit, že se zatáhli. Zlomové asi bylo, že dali brzy gól po našem gólu. Pak to zatáhli, jezdili jsme do plných. Hrají hokej, jaký chtějí. Nám by to mělo být jedno a musí nám to být jedno, jestli chceme zvládnout ten poslední krůček," řekl třinecký brankář Šimon Hrubec.

Spíš opatrnější ráz zápasu přetrval až do konce. Blíž k rozhodujícímu gólu však měli Třinečtí, kterým sázka na brejky vynesla několik slibných, leč nedotažených protiútoků. Michal Kovařčík zblízka v 52. minutě bekhendem nestihl usměrnit puk mezi tyče a na druhé straně hned nato na Hrubcovi pohořel Filip Pavlík. "My jsme dneska nesehráli dobře přesilovky, to byl další faktor. Musíme je zlepšit," mínil třinecký obránce Lukáš Krajíček.

Prodloužení nabídlo málo vzruchu a ještě méně příležitostí. Přišla jen jediná, zato stoprocentní: domácí Rákos ale tváří v tvář Rybárovi v 75. minutě puk do sítě nedostal. Když už oba týmy čekaly na nájezdy, rozhodl se Hrubec nastřelený puk ze středního pásma nepodržet a rozehrát do rohu, kde ho však vybojovali hosté a po nahození od modré čáry rozhodl gólovou tečí Smoleňák.

"Oni to špatně rozehráli, šlo to na Blážu (Gregorce), ten to vystřelil, já jsem se motal kolem brány a tečoval jsem to. Už to bylo opravdu dlouhé a moc sil nezbývalo. Jsme rádi, že jsme dokázali vyhrát, a tohleto nás stoprocentně nakopne," prohlásil Smoleňák.

Semifinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Oceláři Třinec - Mountfield Hradec Králové 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 15. M. Kovařčík (M. Doudera) - 18. Cibulskis (Vopelka, R. Pavlík), 80. Smoleňák (Gregorc, Červený). Rozhodčí: Mrkva, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7, navíc Džerinš (Hradec Králové) 10 min. Bez využití. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 3:1.

Třinec: Hrubec - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Roth, Linhart, Matyáš - J. Petružálek, Marcinko, Rákos - Hrňa, R. Vlach, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

Hradec Králové: Rybár - Zámorský, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Cibulskis, Pláňek - Smoleňák, Džerinš, Červený - Jaroslav Bednář, Kukumberg, M. Látal - Vopelka, Cingel, R. Pavlík - Köhler, Dragoun, Šimánek. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

4. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Verva Litvínov - HC Dukla Jihlava 2:4 (0:2, 0:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 41. Jurčík (F. Lukeš, Hunkes), 43. Trávníček (Gerhát) - 7. Anděl (Žálčík), 9. D. Kajínek (A. Zeman, Čachotský), 46. Čachotský (D. Kajínek), 54. F. Seman. Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4754.

Litvínov: Petrásek - Sörvik, Baránek, Iberer, Hunkes, Frolo, Z. Sklenička - Gerhát, J. Mikúš, J. Černý - Matoušek, Řehoř, Trávníček - Jánský, V. Hübl, F. Lukeš - M. Hanzl, Válek, Jurčík. Trenéři: Šlégr, Weissmann, Skuhrovec a D. Stránský.

Jihlava: Škarek - De la Rose, Suchánek, Půža, Bryhnisveen, D. Kajínek, Váňa, Šidlík - P. Straka, Hamill, Diviš - Čachotský, A. Zeman, Jiránek - Žálčík, M. Hlinka, Anděl - Rabbit, R. Hubáček, F. Seman. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

HC Energie Karlovy Vary - Rytíři Kladno 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Kohout, 11. Vrdlovec (Podlipnik, Tuominen), 55. Vrdlovec (Kovačevič, Stloukal) - 4. Kružík (Redlich, T. Kaut). Rozhodčí: Hejduk, Bejček - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5272.

Karlovy Vary: F. Novotný - Šenkeřík, Podlipnik, Plutnar, M. Rohan, Kovačevič, Krejčí - Flek, Balán, T. Rachůnek - Kohout, Kverka, Stloukal - Gríger, Skuhravý, Zadražil - Vrdlovec, Tuominen, O. Beránek. Trenéři: Pešout a Mariška.

Kladno: Cikánek - Štich, Zelingr, Štindl, Repe, Lenďák, Kehar - Kružík, T. Kaut, Redlich - D. Tůma, Kubík, J. Kloz - Zikmund, Svedlund, M. Hořava ml. - Pekr, Přikryl, Strnad. Trenéři: M. Hořava st. a Patera.