Spartu pokořil Filippi, Olomouc přehrála rivala ze Zlína. Litvínov má už jasnou baráž

Aktualizováno 6. 3. 2018 20:59
Začátek vyřazovacích bojů hokejové extraligy přinesl velká dramata. Olomouc rozhodla o vítězství nad Zlínem až v 56. minutě, iberec porazil Spartu až v prodloužení.
Jakub Herman z Olomouce a David Šťastný ze Zlína v prvním zápase předkola play off hokejové extraligy. | Foto: ČTK

Praha - Hokejisté Liberce v úterý porazili v úvodním utkání předkola play off extraligy, pražskou Spartu 3:2 v prodloužení. Vítěznou trefu si připsal v čase 62:11 v přesilové hře útočník Tomáš Filippi.

Olomouc na svém ledě zdolala Zlín 3:2. Kohouti potvrdili, že se jim v derby s Berany na domácím ledě daří, neboť v osmi zápasech po sobě neprohráli. Tentokrát rozhodly dva góly Petra Strapáče.

Hráči Ltvínova jsou již po odehrání 1. kola skupiny o umístění prvním jistým účastníkem baráže. Rozhodla o tom jejich ztráta v Chomutově, kde sice Verva zvítězila v severočeském derby 4:3 v prodloužení, jenže k zachování alespoň teoretické naděje potřebovala bodovat naplno.

O minimální šanci přišel tým extraligových šampionů z roku 2015 i proto, že v souběžně hraném utkání Mladá Boleslav porazila Jihlavu vysoko 5:1. Rovněž naděje Dukly jsou po úterý minimální. Nováček ztrácí na Středočechy 11 bodů, na Chomutov ještě o jeden víc. Ve hře přitom bude už jen 15 bodů, které může Jihlava při maximální úspěšnosti získat.

Sparta na severu Čech vždy jen dotahovala

V úvodu byl Liberec proti Pražanům aktivnější. Nejprve dorážel Redenbach a v šesté minutě vyrazil Aittokallio Lakatošovu střelu a Dlouhý u levé tyče nestihl zasunout puk do branky. Vzápětí se už domácí radovali, když po chybné rozehrávce Ďalogy přihrál Ordoš za pravý kruh Redenbachovi, který přesnou střelou otevřel skóre.

Pak začali hrozit hosté. Kudrnův pokus po brejku Will ukryl v lapačce a poradil si i s šancí Ďalogy, jehož vyslal do úniku Hlinka. Pak ještě minul Kudrna, ale v 18. minutě Pražané vyrovnali. Řepík našel zpoza branky Vránu a ten zblízka už libereckého gólmana překonal.

Bílí Tygři mohli hned odpovědět, když Ordoš našel zadovkou Bakoše, ale Aittokallia neprostřelil. Na druhé straně se dostal do šance Hlinka, domácí však odolali.

V úvodu druhého dějství se Liberec ubránil při Redenbachově vyloučení a krátce po něm byl blízko gólu, ale Will stihl zasáhnout pravým betonem. Ve 24. minutě se při Voráčkově trestu radovali domácí. Jašek nabil za pravý kruh Redenbachovi, který si připsal druhý gól v utkání.

Hned za 50 sekund Sparta odpověděla. Pech přihrál mezi kruhy obránci Mikušovi, na jehož ránu Will lapačkou nedosáhl. Po polovině druhé části odolala Sparta při Hlinkově pobytu na trestné lavici. Potom měli další šance domácích Redenbach a Filippi.

Liberec se neprosadil ani v další přesilovce po špatném střídání Sparty a hned po návratu z trestné lavice se dostal do brejku Černoch, jenže Will zasáhl pravým betonem. Pražané pak hráli znovu v šesti, ale opět se v oslabení ubránili.

Ve třetí třetině oba týmy pozorně bránily, šancí bylo dlouho minimum a se střeleckými pokusy si oba brankáři bez potíží poradili. Až v 55. minutě se dostal do dobré pozice mezi kruhy liberecký bek Jánošík, ale minul.

V úvodu nastavení si Will poradil s Buchteleho dorážkou, na druhé straně neuspěl Bakoš. Při vyloučení Buchteleho ale už domácí rozhodli, když se prosadil Filippi.

Moru nasměroval k výhře dvěma góly Strapáč

Do sestavy Olomouce se vrátil uzdravený brankář Konrád a poprvé po olympijské přestávce také útočník Herman, který v posledních třech vzájemných duelech vždy bodoval. Beranům naopak chyběl druhý nejproduktivnější hráč, útočník Honejsek.

Zlín vsadil na důrazný ofenzivní hokej, ze kterého vytěžil převahu i úvodní gól. Ve 14. minutě našel Popelka před brankou volného Klhůfka, jenž si snadno s Konrádem poradil. Kohouti působili nervózním dojmem a byli nepřesní. Po inkasovaném gólu ale přidali na důrazu, brankář Kašík však držel čisté konto až do poloviny zápasu.

Šanci k vyrovnání měl po sólovém úniku ve 25. minutě rychlý Irgl, nestihl ale přesně zakončit. Ani při druhém úniku zlínským zadákům ve 30. minutě nebyl Irgl úspěšný, jeho střelu Kašík nicméně vyrazil jen před Strapáče, kterému nechali obránci Zlína volný prostor k doklepnutí puku do branky. Hanáci se po vyrovnávacím gólu uklidnili, přesněji kombinovali, Zlín zase odpovídal rychlými protiútoky.

Větší důraz pomohl Kohoutům v úvodu třetí třetiny otočit výsledek. Obránce Vyrůbalík našel u modré čáry volného Holce a ten přesnou střelou do horního růžku Kašíka překvapil. Zlín odpověděl o sedm minut později, když po Bukartsovu akci vyrovnal Šťastný.

V bojovném závěru nevyužil Zlín přesilovku po Knotkově vyloučení. Zato Olomouc byla úspěšná, početní výhodu po vyloučení Šlahaře využil Strapáč. V závěru ještě zkusil Zlín v power play vyrovnat, Olomouc ale těsnou výhru ubránila.

Předkolo play off hokejové extraligy - 1. zápasy:

HC Olomouc - Aukro Berani Zlín 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 30. Strapáč (Irgl, Laš), 43. Holec (Jergl, Vyrůbalík), 56. Strapáč (J. Galvas, Irgl) - 14. Klhůfek (Popelka), 50. D. Šťastný (Roberts Bukarts, Okál). Rozhodčí: Hejduk, Kubičík - Tošenovjan, Kis. Vyloučení: 5:2. Využití: 1:0. Diváci: 4271.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, J. Galvas, L. Galvas - Eberle, J. Knotek, Laš - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, Mráz, J. Káňa - Jergl, Herman, Holec. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Zlín: Kašík - Ferenc, Freibergs, Nosek, Valenta, Žižka, Řezníček, Matějíček - Okál, D. Šťastný, Roberts Bukarts - J. Ondráček, Fořt, Šlahař - Kubiš, Fryšara, O. Veselý - Klhůfek, Popelka, P. Sedláček. Trenéři: R. Svoboda a M. Hamrlík.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Redenbach (Ordoš, Šmíd), 24. Redenbach (Jašek, Ševc), 63. Filippi (Bulíř, M. Kvapil) - 18. P. Vrána (Řepík, J. Hlinka), 25. J. Mikuš (Pech). Rozhodčí: Hradil, Kika - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 1:5. Využití: 2:0. Diváci: 4920. Stav série: 1:0.

Liberec: Will - Pyrochta, Ševc, Maier, Šmíd, Jánošík, Derner - Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Redenbach, Ordoš - Bulíř, Filippi, M. Kvapil - Lakatoš, J. Vlach, A. Dlouhý. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Sparta: Aittokallio - Z. Michálek, T. Pavelka, Ďaloga, Kulda, T. Voráček, J. Mikuš - Řepík, P. Vrána, J. Hlinka - Forman, Pech, Buchtele - Jarůšek, Klimek, A. Kudrna - Kumstát, Černoch, Říčka. Trenéři: F. Výborný, Rulík, J. Nedvěd a Janeček.

1. kolo skupiny o umístění v hokejové extralize:

BK Mladá Boleslav - HC Dukla Jihlava 5:1 (0:0, 5:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 21. Klepiš (Orsava, Žejdl), 24. Klepiš (L. Pabiška), 32. Kotvan (Pacovský, L. Pabiška), 36. Pacovský (Klepiš, Nahodil), 40. Pacovský - 38. A. Zeman (De la Rose, Čachotský). Rozhodčí: Hribik, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:5 navíc Nedomlel 10 min. a do konce utkání - D. Kajínek 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 1853.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Jan Hanzlík, Eminger, Němeček, Dlapa, Kotvan, Nedomlel, od 41. navíc Kurka - Valský, Žejdl, Orsava - Pacovský, Nahodil, Klepiš - L. Pabiška, V. Němec, Lenc - Flynn, Urban, P. Kousal. Trenéři: Kýhos, Ujčík a Žabka.

Jihlava: Škarek (41. Kořenář) - Stříteský, Šidlík, Suchánek, Váňa, Půža, D. Kajínek, De la Rose - Seman, A. Zeman, Čachotský - Jiránek, Skořepa, P. Straka - Anděl, Hamill, Rabbit - Diviš, R. Hubáček, Žálčík. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Piráti Chomutov - HC Verva Litvínov 3:4 v prodl. (2:1, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Skokan (V. Růžička ml., Knot), 17. Šťovíček (Lauko, Flemming), 46. Lauko (Šťovíček, Slovák) - 5. J. Mikúš (Gula, J. Černý), 25. V. Hübl (F. Lukeš), 35. J. Mikúš (Iberer), 64. L. Doudera (V. Hübl, Marek Růžička). Rozhodčí: R. Svoboda, Bejček - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 3:9, navíc Hlava (Chomutov) 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3132.

Chomutov: Š. Lukeš - Flemming, Dietz, Valach, Knot, Slovák, J. Mrázek, L. Chalupa - J. Havel, V. Růžička ml., Sklenář - Vantuch, Huml, Poletín - V. Tomeček, Skokan, Koblasa - Hlava, Šťovíček, Lauko. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Litvínov: Petrásek - Šesták, Iberer, Čutta, L. Doudera, Sklenička, Baránek, Gula - Jánský, V. Hübl, F. Lukeš - Marek Růžička, Gerhát, Trávníček - M. Hanzl, J. Mikúš, J. Černý - Řehoř, Válek, Jurčík. Trenéři: Šlégr, Weissmann, Skuhrovec a D. Stránský.