Smoleňák zajistil v poslední minutě pokračování série mezi Hradcem a Libercem na sedm zápasů

Aktualizováno 24. 3. 2018 15:15
Hradec Králové zvládl zápas o přežití proti Liberci lépe a čtvrtfinálovou sérii rozhodne sedmé utkání. Rozhodující branku vstřelil 32 sekund před koncem Smoleňák.
Radek Smoleňák slaví rozhodující trefu v šestém zápase Hradce proti Liberci.
Radek Smoleňák slaví rozhodující trefu v šestém zápase Hradce proti Liberci. | Foto: ČTK

Liberec - Hradec Králové zvítězil v šestém čtvrtfinále play-off extraligy na ledě Liberce 2:1 a v sérii vyrovnali na 3:3. V čase 59:28 rozhodl při přesilovce úspěšnou tečí útočník Radek Smoleňák.

Netradiční začátek duelu už v 11 hodin se nijak nepodepsal na návštěvnosti a domácí hráče hnala za dovršením postupu vyprodaná aréna. Jenže hosté, do jejichž branky se po Pavelkově jednozápasovém intermezzu vrátil Rybár, dávali velmi koncentrovaným výkonem od začátku najevo, že na dovolenou se jim ještě nechce.

Z oboustranně opatrného průběhu úvodního dějství vybočily prakticky jen tři okamžiky. V první přesilovce zápasu po Dragounově faulu pozlobila Rybára v šesté minutě Pyrochtova tečovaná rána. Ve 13. minutě nabil Bakoš mezi kruhy Redenbachovi, kterého ale Rybár vychytal. A v posledních vteřinách před přestávkou se neujala ani Cibulskisova bomba.

Dění ve druhé třetině rozproudila už po 75 vteřinách od návratu hokejistů na led úvodní trefa Mountfieldu, o kterou se postaral Červený. V početní výhodě při vyloučení Filippiho míchal pukem při hledání spoluhráče, jemuž by adresoval nahrávku, tak dlouho, až zkusil sám vypálit a trefil se parádně pod horní tyč.

Východočeši tak na šestý pokus skórovali v sérii jako první a záhy mohli vedení zvýraznit, Šmídův faul kolenem ale nepotrestali. A iniciativu začali přebírat domácí. Bakoš však na Rybára nevyzrál, sílící tlak Severočechů pak přibrzdil hostující kouč Sýkora oddechovým časem a proti Rybárovi neuspěl ani Ordoš.

Ve 33. minutě vystřelil při kontru hostů Bednář, Will puk vyrazil betonem a měl velké štěstí, že dojíždějící Džerinš ho už přejel. Vzápětí Vydarený napálil hned po buly tyč a od Willova těla zamířil kotouč mimo branku.

Na začátku třetího dějství odčinil Filippi svůj podíl na inkasovaném gólu. Na kruhu pro vhazování se opřel do puku a ten po lehké teči clonícího Bulíře skončil za Rybárem.

V 50. minutě přimáčkli domácí Mountfield před Rybára po Kukumbergově faulu a měli dvě obrovské příležitosti. Filippi se už chytal z úhlu zakončit do prázdné branky, jenže v klíčové chvíli mu puk sklouzl z čepele, vzápětí pálil zblízka Bulíř, ale Rybár stihl zakročit.

Když už se zdálo, že zápas přes několik dalších příležitosti spěje do prodloužení, v čase 59:13 byl vyloučen za hákování domácí kapitán Ševc. V přesilovce Bednář nabil Koukalovi a jeho ránu z první usměrnil 32 vteřin před koncem za Willova záda Smoleňák. Liberec to ještě zkusil bez brankáře a měl dvě šance na vyrovnání, hosté však už odolali. Rozhodující sedmé utkání se odehraje v pondělí na královéhradeckém ledě od 17:20.

Čtvrtfinále play-off hokejové extraligy - 6. zápas:

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 44. Bulíř (Filippi, Pyrochta) - 22. Červený (Zámorský, Jaroslav Bednář), 60. Smoleňák (Koukal, Jaroslav Bednář). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 3:3.

Liberec: Will - Pyrochta, Ševc, Jánošík, Šmíd, Maier, Derner - Jašek, P. Jelínek, Ordoš - Bakoš, Redenbach, L. Krenželok - Bulíř, Filippi, M. Kvapil - J. Stránský, Lakatoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Hradec Králové: Rybár - Zámorský, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Cibulskis, Vydarený - Smoleňák, Koukal, Červený - Bednář, Džerinš, Cingel - Köhler, Dragoun, Berger - Vopelka, Kukumberg, Zigo. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.