Krejčí po svém návratu čekal na gól jen třetinu, Třinec začal obhajobu mistrovsky

Aktualizováno 10. 9. 2021 22:36
Navrátilec z NHL David Krejčí se prosadil hned ve svém prvním duelu v extralize, když gólem pomohl k výhře Olomouce nad Mladou Boleslaví 3:2 po prodloužení. Z výhry za tři body se radují Třinec, Litvínov, Vítkovice, Liberec a Pardubice.
David Krejčí při premiéře v Olomouci
David Krejčí při premiéře v Olomouci | Foto: ČTK

Krejčí čekal na gól jen třetinu

Do zápasu mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví vstoupili lépe hosté a po pěti minutách své mírné převahy se dočkali také úvodní branky. Kotala v úniku dvou proti jednomu předložil puk před prázdnou branku Claireauxovi a francouzský útočník se nemýlil.

Vzápětí mohla srovnat Krejčího formace, ale neujala se střela Kucsery a ani bekhendová dorážka Káni. Jen těsně vedle levé tyče pak proletěla střela boleslavského Kelemena a Dufkovu střelu po vhazování si pohlídal Lukáš. Z dobré pozice střílel také domácí obránce Černý, Krošelj však zasáhl.

Olomouci vyšel vstup do druhé třetiny a po 21 sekundách vyrovnala. Ondruškovo nahození od modré čáry tečoval mimo Krošeljův dosah Krejčí a připsal si hned v prvním zápase za Olomouc první branku.

Podívejte se na první trefu Davida Krejčího po návratu do extraligy z NHL:

Těžkým zákrokem se poté prezentoval domácí brankář Lukáš, který v přečíslení dvou proti jednomu vychytal Dufka. Stejně dobrý zákrok předvedl o malou chvíli později také hostující Krošelj proti teči Nahodila.

Dobré brankářské výkony potvrzovali maskovaní muži i nadále: olomoucký Lukáš uspěl proti Kousalovi i následným dorážkám a Krošelj betonem vytěsnil střelu Ostřížka z mezikruží. Brankou pak neskončila ani střela Koloucha z podobné pozice během přesilové hry. Hosté zahrozili před koncem druhé třetiny, jenže Kousal puk za Lukáše nedostal a vzápětí došlo na pěstní souboj mezi Dujsíkem a Jánošíkem.

Na začátku třetí třetiny sehráli dobrou přesilovou hru hosté, jenže puk za Lukáše a obětavé bránící olomoucké hráče nedostali. Následujících 10 minut bylo oboustranně opatrných a cílem obou mužstev bylo hlavně neinkasovat. Další velká šance přišla znovu v přesilové hře a byla hned gólová. Kousalovu přihrávku šikovnou tečí usměrnil za Lukášova záda Claireaux a přidal svoji druhou branku v zápase.

Vedení však Boleslavi nevydrželo dlouho, hned o 16 sekund později prostřelil Krošelje Švrček a srovnal na 2:2. Tři minuty před koncem základní hrací doby mohl rozhodnout Tomeček, jenže trefil jen lapačku hostujícího brankáře.

Domácí vstoupili do prodloužení v pokračující přesilové hře a vytěžili z ní několik nebezpečných střel, v brance však žádná z nich neskončila. Následně dostala možnost přesilové hry také Mladá Boleslav, ale gól v ní paradoxně inkasovala. V oslabení ujel obráncům Knotek, položil si bránícího hráče a Krošelje překonal střelou mezi betony.

"První domácí zápas proti jednomu z favoritů soutěže byl ohromně těžký. Dostali jsme laciný gól na 0:1, což nás trošku zbrzdilo. Potom už jsme se do toho dostali a byl to takový náš typický ubojovaný zápas. Dvakrát jsme prohrávali a dokázali jsme to srovnat. Pro vývoj zápasu byl strašně důležitý hlavně náš druhý gól. V prodloužení pak Honza Knotek krásnou individuální akcí rozhodl. Jsme rádi, že jsme dnes dali tři góly, protože v přípravě jsme jich moc nedávali. Pro nás jsou to dnes zlaté dva body," komentoval utkání domácí kouč Jan Tomajko.

Třinec začal mistrovsky

Třinečtí hokejisté odstartovali novou extraligovou sezonu domácí výhrou 4:0 nad Českými Budějovicemi. Úřadující mistr vedl už v desáté minutě po trefách Martina Růžičky a Arona Chmielewského o dvě branky. Extraligovou premiéru ozdobil gólem Marko Daňo a brankář Marek Mazanec se v novém působišti uvedl čistým kontem.

Hosté, kteří byli nejhorším mužstvem poslední sezony, během léta obměnili trenérský tým, který vede Jaroslav Modrý, a posílili kádr o zvučná jména. Motor získal například několikanásobného nejproduktivnějšího hráče soutěže Milana Gulaše a gólmana Dominika Hrachovinu, který si ale pořádně nesáhl na puk a už jej dvakrát vytahoval ze sítě.

Ani v jednom případě ale neměl Hrachovina nárok. Před prvním gólem špatně rozehrál hostující obránce Štencel, puk získal v pravém kruhu útočné třetiny Nestrašil a po jeho pasu zakončoval Růžička do odkryté branky. O chvíli později domácí Chmielewski nejdříve trefil horní tyčku, ale ještě v témže střídání po nepřesné střele Ondřeje Kovařčíka uklidil kotouč do zcela prázdné branky. Hosté se dostali do pár přečíslení, ale ani jedno nedotáhli.

Třinec vs. České Budějovice
Třinec vs. České Budějovice | Foto: ČTK

Někteří domácí fanoušci křičeli ve 26. minutě gól, puk se ale po teči kapitána Vrána odrazil od pravé tyčky pod chrániče Hrachoviny. Oceláři byli v této pasáži mnohem aktivnější, soupeři dovolili jen tři střely.

Plány hostů o zdramatizování zápasu narušil po 72 sekundách závěrečné třetiny Daňo, který tečoval střelu Marinčina od modré čáry. Hrňa vzápětí střelou z pravého kruhu využil přesilovou hru. A byť se Českobudějovičtí nevzdávali a snažili se o čestný úspěch, tak Mazance nepřekonali.

"Prohráli jsme 0:4, tým Třince nás přehrál ve všech aspektech. Čekal jsem od týmu víc, ale musíme si uvědomit, v jaké byli domácí situaci. Prohráli čtyřikrát (v Lize mistrů) po sobě a ty jejich detaily hry a obětování se v touze najít cestu k vítězství, to vše bylo trošku větší než u nás. Chvíli si to bude sedat, musíme najít ty správné vazby, abychom byli úspěšní," hodnotil zápas trenér hostů Jaroslav Modrý.

Jágr sledoval zápas jen ze střídačky

Kladno bez hrajícího majitele Jaromíra Jágra v sestavě vstoupilo do extraligy porážkou s Vítkovicemi 1:2. O výhře hostů rozhodl v 53. minutě obránce Patrik Koch, gól a asistenci si připsal Rostislav Marosz.

O jedinou branku Rytířů se postaral Tomáš Plekanec. Utkání, které se hrálo s ohledem na rekonstrukci kladenského stadionu v Chomutově, sledovalo dva tisíce diváků.

"Z našeho pohledu to bylo vyrovnané utkání, ve kterém bylo hodně nepřesností. Byl to první zápas, hodně nervozity. Byli jsme hodně bojovní a dokráčeli jsme si pro vítězství právě bojovným výkonem," prohlásil po zápase vítkovický kouč Miloš Holaň.

Hokejisté Litvínova zvítězili  na ledě Zlína 4:2. Hosté vstřelili dva góly v závěru první části a udělali tak rozhodující krok za tříbodovým ziskem. Berani v dalším průběhu sice snížili z 0:3 na 2:3, ale vyrovnat nedokázali. V 57. minutě pojistil úspěch Severočechů dalším gólem Patrik Zlámal.

Kváča a Frodl vychytali nuly

Poslední poražený finalista Liberec vstoupili do nové extraligové sezony vítězně, když v repríze jarního čtvrtfinále porazili nejtěsnějším rozdílem Hradec Králové 1:0. Jediný gól zápasu vstřelil ve 23. minutě zkušený obránce Ladislav Šmíd, čisté konto vychytal brankář Petr Kváča.

"Bylo to velice těžké a vyrovnané utkání proti kvalitnímu soupeři. I na střely to byl vyrovnaný zápas, nakonec o jeho osudu rozhodla jediná branka. Soupeř hrál jednoduše, přímočaře a tlačil se do branky. My jsme se naopak snažili být někdy až příliš kreativní. Vítězství jsme si odpracovali," komentoval zápas domácí lodivod Patrik Augusta.

Nulu udržel také Dominik Frodl, který dovedl Pardubice k výhře nad svým bývalým zaměstnavatelem z Plzně 4:0. Ještě po 24 minutách duelu 1. kola byl stav bezbrankový, Dynamo ale pak dalo ještě do druhé přestávky tři góly a o osudu zápasu tak bylo prakticky rozhodnuto. Dvakrát skóroval Robert Říčka, tři asistence zaznamenal další útočník David Cienciala.

"Začátek byl pro nás těžký i proto, že jsme měli během šesti minut tři šití, což jsem ještě nezažil. Pak jsme se ale dostali do hry a myslím, že jsme dneska měli velice dobrý pohyb, byli jsme velice silní na kotouči v útočném pásmu a dokázali jsme proměnit šance, co jsme si vypracovali. Celkově podali kluci skvělý výkon od Frodlíka v brance až po poslední levé křídlo, uvedl trenér Dynama Richard Král.

1. kolo hokejové extraligy:

HC Olomouc - BK Mladá Boleslav 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Krejčí (Ondrušek, J. Káňa II), 55. Švrček (J. Knotek), 64. J. Knotek - 6. Claireaux (Kotala, Dufek), 55. Claireaux (P. Kousal, Ševc). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 5:4, navíc Dujsík - Jánošík oba 5 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4502.

Sestavy:

Olomouc: Lukáš - T. Černý, Ondrušek, Škůrek, Švrček, Dujsík, Řezníček, Rašner - Kucsera, Krejčí, J. Káňa II - V. Tomeček, Nahodil, Klimek - Navrátil, J. Knotek, Ostřížek - Olesz, Kolouch, Strapáč. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Bernad, Jánošík, Pýcha, Pláněk, D. Moravec, Šidlík - D. Šťastný, A. Zbořil, Lunter - P. Kousal, O. Najman, Kelemen - Dufek, Claireaux, Kotala - J. Stránský, Bičevskis, Eberle. Trenéři: R. Rulík a Patera.

HC Oceláři Třinec - Madeta Motor České Budějovice 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Martin Růžička (A. Nestrašil), 10. Chmielewski (O. Kovařčík, M. Kovařčík), ), 42. Daňo (Marinčin, Marcinko), 46. Hrňa (M. Doudera, Martin Růžička). Rozhodčí: Kubičík, Šír - Gergely, Hlavatý. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 2619.

Sestavy:

Třinec: Mazanec - Kundrátek, D. Musil, M. Doudera, Marinčin, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, A. Nestrašil - Hrňa, Marcinko, Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Kofroň, Miloš Roman, Hrehorčák - Dravecký. Trenér: Varaďa.

České Budějovice: Hrachovina - Bučko, Piskáček, Bindulis, Vráblík, Slováček, Štich, Štencel - Gulaš, Pech, J. Ondráček - Karabáček, D. Voženílek, Venkrbec - Valský, M. Toman, Abdul - M. Beránek, M. Hanzl, Vondrka. Trenér: Modrý.

PSG Berani Zlín - HC Verva Litvínov 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 38. Fořt (T. Mikúš), 45. Vopelka (Gazda) - 17. Jarůšek (F. Lukeš, Pospíšil), 19. Estephan (Irving, Stříteský), 34. P. Straka, 57. P. Zdráhal (Demel, Estephan). Rozhodčí: Hradil, Obadal - Gančarčík, Klouček. Vyloučení: 3:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3452.

Sestavy:

Zlín: Kašík - O. Němec, Suhrada, Ferenc, Trška, Gazda, M. Novotný, Matyáš Hamrlík - Kubiš, Fořt, T. Mikúš - Vopelka, Honejsek, Köhler - Šlahař, Fryšara, Okál - Karafiát, P. Sedláček, Hejcman. Trenér: R. Svoboda.

Litvínov: Godla - Irving, Demel, Balinskis, Hrbas, Stříteský, D. Kolář, D. Zeman - F. Lukeš, V. Hübl, Pospíšil - P. Zdráhal, Estephan, A. Kudrna - Jarůšek, M. Sukeľ, P. Straka - Zygmunt, Havelka, L. Stehlík. Trenér: Országh.

Rytíři Kladno - HC Vítkovice Ridera 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 47. Plekanec (Hlava, Kubík) - 26. Marosz, 53. Koch (Dej, Marosz). Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Pešek, Malý. Vyloučení: 5:6, navíc Račuk - Flick oba 5 min. Bez využití. Diváci: 2016.

Sestavy:

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Donaghey, Baránek, Nilsen, Ticháček - Hlava, Plekanec, Ciampini - Kristo, Kubík, Machala - Beran, Pitule, Račuk - Bílek, Filip, Hajný. Trenér: Čermák.

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Plášil, Gewiese, Galvinš, L. Kovář, Koch, Machů - Svačina, J. Hruška, Roberts Bukarts - Fridrich, Marosz, L. Krenželok - Kalus, Flick, Bondra - Dej, Chlán, Bernovský. Trenér: Holaň.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 23. Šmíd (Melancon, Filippi). Rozhodčí: Pražák, Pilný - Hynek, Gerát. Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 4433.

Sestavy:

Liberec: Kváča - Melancon, Šmíd, Rosandič, Vitásek, Ivan, Derner - Ordoš, Filippi, Birner - Zachar, Gríger, Záborský - Faško-Rudáš, Klepiš, A. Najman - Rychlovský, P. Jelínek, J. Vlach. Trenér: P. Augusta.

Hradec Králové: Š. Lukeš - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Kalina, Jank - Jergl, Cingel, Smoleňák - Orsava, Lev, Perret - Oksanen, Lalancette, R. Pilař - Kelly Klíma, P. Koukal, Kevin Klíma. Trenér: T. Martinec.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Hecl (Cienciala), 27. J. Mikuš (Blümel, Nakládal), 40. Říčka (Cienciala, J. Kolář), 52. Říčka (Cienciala, Košťálek). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 6:5, navíc Jiříček (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 7280.

Sestavy:

Pardubice: Frodl - J. Mikuš, Košťálek, Robertson, Nakládal, Vála, J. Kolář, Hrádek - R. Kousal, Paulovič, Camara - A. Musil, Poulíček, Blümel - Říčka, O. Roman, Cienciala - Hecl, Anděl, O. Rohlík. Trenér: R. Král.

Plzeň: D. Furch - Budík, Čerešňák, Graňák, Jiříček, V. Lang, J. Kindl, L. Kaňák - Bulíř, Mertl, Dzierkals - Blomstrand, Kodýtek, Schleiss - F. Suchý, P. Musil, Kuťák - Malát, F. Přikryl, Kantner. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.