Třinec rozhodl tři sekundy před koncem, Sparta natáhla bodovou sérii i v Liberci

17. 2. 2021 19:17
Třinec i Sparta ve středu dokázaly zvítězit a jejich dostihy v čele extraligy pokračují. Oceláři rozhodli duel s Plzní tři sekundy před koncem, Sparta skolila Liberec čtyřmi góly v závěrečné periodě. Zlín po šesti prohrách porazil Mladou Boleslav 3:2, Olomouc si poradila s Litvínovem 4:3, stejně jako Pardubice s Hradcem. Vítkovice přehrály Motor 5:3 a Karlovy Vary porazily Kometu na nájezdy 5:4.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Třinec rozhodl v čase 59:57

O výhře Ocelářů nad Plzní rozhodl Tomáš Marcinko svým druhým gólem v utkání v čase 59:57. Pod všechny tři branky se podepsal Jack Rodewald (1+2). Hosté hráli poprvé v sezoně bez svého lídra Milana Gulaše a po dvou třetinách vedli 2:1, ale stejně jako v předchozích třech zápasech venku zůstali bez bodu. Domácí zvítězili v devátém z posledních deseti utkání.

Třinci chyběl produktivní centr Špaček i ve druhém zápase po návratu ze Švédských her. Plzeň začala šancí, v níž ale Suchý zblízka nepřehodil levý beton Kacetla. V dalším střídání udeřil Marcinko, když překonal Pavláta z dorážky.

Domácí Rodewald zazvonil v úvodu druhé třetiny na tyč, následující minuty ale patřily Plzni. Pour, který v elitním útoku nahradil Gulaše, vyrovnal z nenápadné akce střelou zpoza obránce. Vzápětí se Malát hezky zbavil beka a dostal se tím před Kacetla, kterého ale neprostřelil. To se povedlo až Kvasničkovi po přihrávce Dočekala zpoza branky. Vyrovnání měl na hokejce Michal Kovařčík, ale z úniku jen těsně minul levou tyčku.

Třinec vstoupil podle očekávání do třetí části aktivně. Vynutil si hned přesilovou hru, ve které zahodil Stránský gólovou šanci, ale pár sekund po vypršení trestu se prosadil na hranici brankoviště stojící Rodewald. Ke kanadskému útočníkovi se odrazil puk od tyčky po Romanově střele.

Pavlát následně udržel nerozhodný stav po šancích Michala Kovařčíka a Hrehorčáka. Kacetl byl ve třetí třetině až na střelu Poura, kterou efektně ukryl v lapačce, bez práce. Domácí se ale dlouho nemohli prosadit a zápas už směřoval k prodloužení, když se ve skrumáži před brankou prosadil bekhendem Marcinko.

Výhru Sparty režíroval Tomášek

Sparta zvítězila na ledě Liberce 5:2 a i nadále má v čele tabulky náskok dvou bodů na Třinec. Pražané pod Ještědem vyhráli v normální hrací době poprvé od prosince 2016, čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence se na tom podílel reprezentační útočník David Tomášek. Zatímco Sparta bodovala v sedmnáctém utkání v řadě, Bílí Tygři poznali hořkost porážky po čtyřech výhrách v řadě.

Hned v úvodní minutě měl velkou šanci hostující Horák, Kváča ale proti jeho střele výborně zasáhnul. První přesilovku v zápase si zahráli Liberečtí a do vedení je mohl poslat Vlach, také Salák ale předvedl dobrý zákrok. Skóre utkání se tak poprvé měnilo až v polovině první třetiny, kdy další početní výhodu domácích už využil šikovnou tečí Vlachovy střely Gríger. Pražané mohli odpovědět rovněž v přesilové hře, Košťálkovo nahození ale zastavila horní tyč. Další příležitost měl vzápětí Rousek, ani nadvakrát však Kváču nepřekonal.

V úvodu druhé části hrál Liberec přesilovku, sehrál ji ale špatně a Saláka vůbec neohrozil. Na opačné straně měl velkou šanci na vyrovnání Řepík, Kváča ale svůj tým podržel. V další početní výhodě Bílých Tygrů měl dobrou pozici Vlach, Salák ale byl u své tyče včas. Poté dostali možnost přesilovky také hosté a v gólové pozici byl Sobotka, Kváča však bravurně zasáhnul. Hra však pokračovala a po Horákově přihrávce se dostal kotouč znovu k Sobotkovi, který se tentokrát už nemýlil a střelou nad Kváčovo rameno vyrovnal.

Hostující forvard byl hodně aktivní i po přestávce, Kváča ale tentokrát Sobotkovu střelu i následnou dorážku vyrazil. Sparta však pokračovala v náporu a odměnou ji ve 45. minutě po pěkné souhře s Tomáškem byla vedoucí branka z hole Košťálka, který dnes slaví 26. narozeniny. Tygři však dokázali odpovědět, dorážkou vlastní střely se prosadil Lenc.

Lídr tabulky si ale vedení vzal po minutě hry zpět. Sobotka v přesilovce nabil do mezikruží Tomáškovi, na jehož střelu bez přípravy byl Kváča krátký. Na rozdíl dvou branek mohl po rychlém protiútoku zvýšit Rousek, mířil ale těsně vedle. Čtyři minuty před koncem ale využil nedůrazu v domácí obraně Tomášek a svým druhým gólem a celkově čtvrtým bodem v utkání dodal hostům klid. Na konečných 5:2 pro Pražany ještě minutu před závěrečnou sirénou upravil Pech.

Zlín utnul sérii porážek, Dynamo vyhrálo derby

Hokejisté Vítkovic ve středu porazili Motor České Budějovice po jasném průběhu 5:3. Domácí zlomili odpor nováčka čtyřmi góly během jedenácti minut ve druhé části, když gól a přihrávku si připsal Rastislav Dej. Hostující Miroslav Holec dvěma góly v závěru už pouze zkorigoval vysoké vedení domácích.

Zlínští berani dnes přehráli Mladou Boleslav 3:2 a ukončili tak sérii šesti porážek, při které doma neuspěli třikrát za sebou. Středočeši naopak vyšli po šesti utkáních bodově naprázdno, i nadále jsou ale třetí. Zlín je předposlední.

Olomouc se ve 45. kole dočkala výhry nad Litvínovem, který po dvou předchozích prohrách porazila 4:3 a v domácím prostředí navíc uspěla po sérii tří porážek. Hanáci se díky této výhře přiblížili svému dnešnímu soupeři v tabulce na pět bodů. Olomouc je desátá, Litvínov devátý.

Pardubičtí hokejisté přehráli Hradec Králové 4:3 a poprvé v sezoně tak ovládli východočeské derby. Mountfield na ledě rivala vždy vedl, domácí vždy vyrovnali a o své výhře rozhodli využitou přesilovkou v 59. minutě. Hrdinou zápasu se stal útočník Anthony Camara.

Karlovy Vary porazily ve středu Kometu Brno 5:4 po samostatných nájezdech a bodovaly tak popáté v řadě. Podruhé za sebou Energie uspěla v nájezdech, které tentokráte rozhodl uzdravený Tomáš Rachůnek. Vary doma vyhrály po třech prohrách.

45. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Marcinko (Rodewald, Kurovský), 43. Rodewald (M. Roman, Gernát), 60. Marcinko (Rodewald, Martin Růžička) - 24. Pour (Kodýtek), 31. Kvasnička (Dočekal, F. Přikryl). Rozhodčí: Hradil, Veselý - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Třinec: Kacetl - Gernát, M. Doudera, Kundrátek, Freibergs, M. Adámek, D. Musil - Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Rodewald, Marcinko, Kurovský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Kofroň - Hrňa, M. Roman, Hrehorčák - Dravecký. Trenér: Varaďa.

Plzeň: Pavlát - Čerešňák, Kvasnička, Stříteský, V. Lang, Kaňák, Budík, Houdek - Pour, P. Musil, Suchý - Malát, Kodýtek, P. Straka - Rob, Kracík, Michnáč - Dočekal, F. Přikryl, M. Lang. Trenér: Čihák.

HC Vítkovice Ridera - Madeta Motor České Budějovice 5:3 (1:1, 4:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 2. M. Kalus (Koch), 25. J. Mikyska (Svačina), 29. L. Krenželok (Lakatoš), 31. Dej (Gewiese), 36. R. Černý (Dej) - 12. D. Voženílek, 47. Holec (Z. Doležal), 60. Holec (D. Voženílek). Rozhodčí: Šír, Úlehla - Kis, Lučan. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Bez diváků.

Sestavy:

Vítkovice: M. Svoboda - Gewiese, Galvinš, L. Kovář, Pyrochta, Koch, R. Černý - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - Irgl, J. Mikyska, Svačina - M. Kalus, Flick, Mallet - Schleiss, Dej, Fridrich. Trenér: Holaň.

České Budějovice: Čiliak - Plášil, Vydarený, Slováček, Štencel, Lytvynov, Kubíček - P. Novák, Toman, M. Beránek - Holec, D. Voženílek, Jonák - Z. Doležal, R. Přikryl, Karabáček - M. Novák, Gilbert, Alderson - od 41. Ville. Trenér: Prospal.

PSG Berani Zlín - BK Mladá Boleslav 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Řezníček (Gazda), 25. Köhler (Sebera), 56. Dufek (Gazda, Žižka) - 24. Ševc (D. Šťastný, A. Zbořil), 60. D. Šťastný (P. Kousal, Ševc). Rozhodčí: Hodek, Roman Svoboda - Pešek, Malý. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Bez diváků.

Sestavy:

Zlín: Huf - Gazda, Řezníček, Ferenc, M. Novotný, Suhrada, Žižka, Matyáš Hamrlík - Vopelka, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Sebera - Dobiáš, Köhler, Dufek - Ondráček, Karafiát, Václavek. Trenér: Robert Svoboda.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Allen, Ševc, Šidlík, Dlapa, Fillman, Bernad - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad - D. Šťastný, A. Zbořil, Kotala - Jääskeläinen, Claireaux, Cienciala - P. Kousal, O. Najman, G. Szturc. Trenéři: Rulík a Patera.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 2:5 (1:0, 0:1, 1:4)

Branky a nahrávky: 11. Gríger (J. Vlach, Rosandič), 50. Lenc (Birner) - 37. Sobotka (Horák, Tomášek), 45. Košťálek (Tomášek), 51. Tomášek (Sobotka, Řepík), 56. Tomášek (Kudrna), 59. Pech. Rozhodčí: Pešina, Hejduk - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. Bez diváků.

Sestavy:

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, Hanousek, Derner - Lenc, Bulíř, Birner - A. Musil, Gríger, A. Najman - Rychlovský, P. Jelínek, J. Vlach - Průžek, Šír, D. Špaček. Trenér: Augusta.

Sparta: Salák - Jurčina, T. Dvořák, Polášek, Košťálek, O. Němec, Němeček, M. Jandus - Forman, Pech, Říčka - Rousek, Tomášek, Kudrna - Řepík, Horák, Sobotka - D. Vitouch, M. Sukel, Dvořáček. Trenéři: Hořava a Jandač.

HC Olomouc - HC Verva Litvínov 4:3 (3:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Klimek (Kunc, Nahodil), 2. Handl (Strapáč, Ostřížek), 9. Kolouch (Ondrušek), 28. J. Knotek (Bambula) - 3. Irving (Havelka, L. Stehlík), 24. M. Hanzl (Irving, Jarůšek), 39. P. Zdráhal (Jarůšek). Rozhodčí: Horák, Pražák - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Olomouc: Konrád - A. Rutar, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík, Valenta, Švrček - Bambula, J. Knotek, Káňa - Kunc, Nahodil, Klimek - Handl, Strapáč, Ostřížek - Olesz, Kolouch, Burian. Trenéři: Moták a Tomajko.

Litvínov: Godla (9. Zajíček) - Balinskis, Cibulskis, Demel, Kudla, Irving, Ščotka - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Žejdl, Gerhát, M. Látal - P. Zdráhal, M. Hanzl, Jarůšek - Havelka, Helt, L. Stehlík. Trenér: Országh.

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 5:4 po sam. náj. (2:2, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Kohout (Koblasa, Černoch), 4. Koblasa (Kohout, L. Zábranský ml.), 29. Kohout (Koblasa, D. Mikyska), 38. T. Rachůnek (Flek), rozhodující nájezd T. Rachůnek - 9. Mueller (Zaťovič, Holland), 12. Bondra (Svozil), 22. Vincour (Rákos, Gulaši), 50. P. Holík (Mueller, Zámorský). Rozhodčí: Kika, Sýkora - Hynek, Votrubec. Vyloučení: 4:2, navíc Koblasa (K. Vary) 10 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Sestavy:

Karlovy Vary: F. Novotný (na nájezdy Habal) - Šenkeřík, Weinhold, Plutnar, D. Mikyska, Pulpán, L. Zábranský ml., Kowalczyk - Flek, T. Mikúš, T. Rachůnek - Osmík, Kulich, Hladonik - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Skuhravý, Redlich. Trenér: Pešout.

Brno: Vejmelka - Zámorský, F. Král, Holland, Kučeřík, Svozil, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Klepiš, V. Němec, Schneider - Vincour, Rákos, Valský - Bondra, Střondala, Kusko - Plášek. Trenér: L. Zábranský st.