Třinec ovládl derby na ledě Vítkovic, Sparta potřetí v řadě padla

Aktualizováno 20. 10. 2021 21:34
Hokejisté Třince zvítězili v dohrávaném utkání 8. extraligového kola na ledě Vítkovic 4:1. Oceláři tak bodovali podvanácté za sebou, derby opanovali potřetí v řadě, vedou tabulku a vítězně odstartovali čtyřzápasovou sérii zápasů v arénách soupeřů. Sparta podlehla Pardubicím 1:2 po samostatných nájezdech. Rozhodl útočník Robert Kousal. Pražané prohráli potřetí za sebou.
Slavící Patrik Hrehorčák se spoluhráči z Třince
Slavící Patrik Hrehorčák se spoluhráči z Třince | Foto: ČTK

Hned zkraje úvodní dvacetiminutovky se do slibné šance probil domácí útočník Krenželok, vylákal třineckého gólmana Mazance ven z branky, jenže poté nedokázal zasunout puk mezi tyče. Hosté pak měli k dispozici dvě přesilovky krátce za sebou, ale nedokázali s nimi naložit úspěšně.

I přesto šli do šatny po první části spokojeni, protože 17 sekund před sirénou Ondřej Kovařčík střelou zpoza pravého kruhu propálil brankáře Stezku a Třinec vedl. Po vyloučení Šedivého vteřinu před koncem první třetiny odstartovaly Vítkovice druhou část přesilovkou, jenže ji nevyužily. A krátce nato inkasovaly podruhé.

Po nenápadném průniku vystřelil Kundrátek zpoza Plášila, Stezka měl zakrytý výhled a puk mu propadl mezi betony do branky - 0:2. Ostravané přidali a měli šance. Pokusy Kaluse a Hrušky sice zlikvidoval Mazanec, ale na pohotovou dorážku Chlána ze 30. minuty byl krátký.

Vítkovický celek vycítil šanci, třinecký gólman Mazanec si však poradil s dělovkou Plášila od modré čáry i pohotovou střelou Bernovského z levého kruhu. Úřadující šampion definitivně překlopil výsledek na svou stranu ve třetí části.

V jejím úvodu zůstal mezi kruhy volný Daňo, jenž si chytře poradil se Stezkou. A když v čase 48:47 sebral puk v mezikruží Roman a pohotově propálil domácího gólmana, bylo o výsledku bitvy tradičních soupeřů jasno.

Vítkovičtí prohráli 1:4 a na svém ledě v probíhající sezoně ztratili druhé ze tří utkání, zato Oceláři navázali na domácí výhru nad Mladou Boleslaví a zvítězili v šestém z posledních sedmi duelů.

Sparta zase prohrála

Sparťané prohráli v předehrávaném zápase 18. kola extraligy s Pardubicemi 1:2 po samostatných nájezdech a připsali si třetí nezdar v řadě. Pražané jsou tak i nadále pátí, Dynamo kleslo na druhé místo za Třinec. Při shodném bodovém zisku mají Oceláři lepší skóre.

"Bohužel mohu mužstvo pochválit jen za 58 minut, v závěru jsme zase udělali dva hloupé fauly a šli jsme do penalt, které nám bohužel nejdou. Bereme jen bod, ale mužstvo dřelo a makalo," řekl kouč domácích Josef Jandač.

Východočeši bodovali poosmé v řadě, sedm zápasů z toho vyhráli. Spartu nyní čeká série devíti utkání na kluzištích soupeřů, doma se opět představí až 28. listopadu.

"Bylo tady jedenáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a v zápase bylo plno šancí na obou stranách. Kuba Neužil chytal na druhé straně výborně, mě taky něco trefilo a mělo to všechno," řekl brankář Pardubic Dominik Frodl. "V O2 areně je to vždy show, vždy jsem tady hrál atraktivní zápasy. Plno lidí přijelo z Plzně, teď z Pardubic. Souboj v hledišti. Je to svátek hokeje," doplnil.

Kouč Jandač udělal po nevydařeném úterním zápase v Plzni změny v sestavě, pohromadě zůstala pouze elitní Sobotkova formace. Úvod Spartě ulehčila přesilová hra, brankář Frodl však největší šanci Sobotky zlikvidoval.

V šesté minutě prověřil gólmana Pražanů Neužila hned několikrát Blümel, ani on ale nedokázal otevřít skóre. Následně byli domácí potrestáni za příliš mnoho hráčů na ledě, stejně jako hned třikrát o den dříve. Musil ale ve slibné příležitosti přestřelil.

"Byla to kuriózní situace, Erik (Thorell) si spletl Janduse, obránce a útočníka, takže skončil na led místo někoho jiného, než byl určený," vysvětlil Jandač špatné střídání. Dres Pražanů totiž oblékají dvojčata Tomáš a Martin Jandusové. "Chtěli jsme si na to dát pozor, ale hráč si splete dvojče, které já taky nepoznám," pousmál se kouč Pražanů.

Dynamo bylo hokejovější a mělo střeleckou převahu, Sparta ale přečkala oslabení na přelomu první a druhé třetiny i pokračující soupeřův tlak. Následně se hra vyrovnala a téměř 11 tisíc diváků v O2 areně čekalo na další výraznější šanci. Ve 33. minutě zahrozil hostující Roman, neuspěl ale stejně jako domácí při Válově vyloučení. Thorella i Chlapíka vychytal pozorný Frodl.

"V té době začala Sparta zase hrát. Do té doby moc šancí neměla. Až pak přišly střely, kdy jsem mohl vyniknout, když to řeknu blbě. Nastartovalo se to," řekl Frodl.

Na začátku třetí části mohli otevřít skóre Prymula nebo Kousal, ani jeden z nich ale neuspěl. Bezbrankový stav zrušil až v 52. minutě domácí Chlapík, který využil šestou početní výhodu domácích a třetí v závěrečné dvacetiminutovce.

V 58. minutě ale byli současně vyloučeni Moravčík s Poláškem a Dynamo přesilovku pět na tři využilo. O vyrovnání se postaral Mikuš. Sparta tak potřetí za sebou nedokázala ve třetí třetině dovést dobře rozehraný zápas do vítězného konce.

Duel nakonec rozhodly až samostatné nájezdy, v prodloužení totiž nikdo neskóroval. Blízko k tomu měl především Chlapík. Druhý bod získali hosté, v nájezdech se prosadil jen Kousal.

Dohrávka 8. kola hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Oceláři Třinec 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 30. Chlán (Gewiese, J. Stehlík) - 20. O. Kovařčík (M. Adámek, M. Doudera), 24. Kundrátek, 45. Daňo (Kundrátek), 49. Miloš Roman (Daňo). Rozhodčí: Šír, Kubičík - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 5325.

Sestavy:

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Plášil, Gewiese, Galvinš, J. Stehlík, P. Koch, L. Kovář - Svačina, Marosz, L. Krenželok - Fridrich, J. Hruška, Afanasjev - M. Kalus, Dej, R. Bondra - Bernovský, Chlán, J. Krejsa. Trenér: Holaň.

Třinec: Mazanec - Kundrátek, D. Musil, Marinčin, M. Doudera, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, Miloš Roman, A. Nestrašil - Hrňa, Marcinko, O. Šedivý - Kofroň, R. Szturc, Hrehorčák - Dravecký. Trenér: Varaďa.

Předehrávka 18. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Dynamo Pardubice 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 52. Chlapík (E. Thorell, Moravčík) - 59. J. Mikuš (Košťálek, Camara), rozhodující sam. nájezd R. Kousal. Rozhodčí: Pešina, M. Sýkora - Špůr, D. Klouček. Vyloučení: 7:9, navíc Říčka (Pardubice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 10.712.

Sestavy:

Sparta: Neužil - Moravčík, Mikliš, Polášek, T. Pavelka, T. Dvořák, Jurčina, M. Jandus - Řepík, Sobotka, E. Thorell - Forman, Chlapík, D. Kaše - Doležal, Zikmund, Buchtele - T. Jandus, Hašek, Prymula. Trenér: Jandač.

Pardubice: Frodl - Nakládal, J. Mikuš, Košťálek, Robertson, Hrádek, J. Kolář, Vála - Camara, Poulíček, Paulovič - Cienciala, O. Roman, Říčka - Blümel, A. Musil, R. Kousal - Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

1. Třinec 14 8 2 3 1 50:29 31
2. Pardubice 15 8 3 1 3 50:34 31
3. Hradec Králové 14 8 2 0 4 40:27 28
4. Mladá Boleslav 14 8 1 1 4 40:26 27
5. Sparta Praha 15 6 3 3 3 55:46 27
6. Plzeň 14 7 1 2 4 47:41 25
7. České Budějovice 14 7 0 2 5 43:44 23
8. Olomouc 12 5 3 0 4 28:24 21