Gulaš zařídil hattrickem výhru Plzně nad Pardubicemi a překonal rekord Ujčíka

Aktualizováno 13. 10. 2019 19:50
Plzeňští indiáni porazili v 10. kole extraligy Pardubice 5:3 a hattrickem to zařídil kapitán Indiánů Milan Gulaš, který skóroval i v desátém utkání za sebou a vytvořil tak nový rekord samostatné české soutěže v základní části od sezony 1993/94. V neděli vyhrály také Mladá Boleslav, Kometa Brno. Litvínov a Karlovy Vary.
Milan Gulaš
Milan Gulaš | Foto: ČTK

Domácí sice brzy vedli o dvě branky, ale hosté stačili ještě do první pauzy vyrovnat a v prostřední části zareagovali i na další plzeňskou trefu. Vítěznou branku Indiánů zaznamenal až Jan Eberle v 53. minutě, výhru ještě pojistil svým třetím přesilovkovým gólem zápasu Milan Gulaš, kterému hattrick připravil třemi asistencemi Michal Moravčík.

Gulaš překonal výkony Viktora Ujčíka v dresu Slavie z ročníku 1995/96 a Martina Růžičky z Třince z ročníku 2012/13, kteří skórovali v devíti duelech v řadě. V historii nejvyšší soutěže drží rekord s brankou ve 14 duelech za sebou Milan Nový z Kladna.

Hosté sice přečkali úvodní plzeňský nápor, ale již v páté minutě při pardubické přesilovce přihrál Moravčík do jízdy Heřmanovi a ten tváří v tvář brankáři Štěpánkovi střelou k levé tyčce otevřel skóre. Vzápětí mohl zblízka srovnat Tybor, jehož zakončení stačil zastavit vleže Frodl.

Gólman Indiánů se zaskvěl také při Heřmanově vyloučení, když zlikvidoval pokus volného Poulíčka a Hovorkovu šanci. Domácí se znovu probudili až během početní výhody ve 13. minutě, kdy se prosadil trefou z voleje Gulaš.

Hráče Dynama nepříznivý vývoj nezlomil. V 15. minutě po vyhraném vhazování snížil přesnou střelou z levého kruhu na 1:2 Hovorka a o pouhých 26 vteřin později potrestal Houdkovo vyloučení dorážkou na 2:2 Mandát. Nedisciplinovanost domácích mohl ještě v závěru první třetiny ztrestat Kusý, při přesilovkovém přečíslení ale v dobré pozici minul.

Na začátku prostřední části hosté přečkali oslabení a postupně díky dobrému pohybu vyrovnali hru. Pardubičtí však nedokázali využít sérii plzeňských vyloučení a po polovině utkání se znovu probudili domácí hráči. Hrozila zejména elitní řada Indiánů, v 37. minutě se protáhl až před branku Mertl, zblízka však zakončil vedle.

Následovala početní výhoda, během níž nejprve Mertl opět netrefil odkrytou branku, avšak po chvíli už Gulaš ranou bez přípravy z levého kruhu skóroval. Již po 19 vteřinách dokázali hráči Dynama gólem 'do šatny' odpovědět, když po rychlé akci svižnou střelou srovnal na 3:3 Tybor.

V úvodu závěrečné třetiny se nadechli k náporu domácí, hosté se ubránili a díky další přesilové hře se dostali znovu do tempa. Kousal však v 50. minutě nestačil zasunout kotouč do odkryté branky a tři minuty nato udeřilo na druhé straně. Po Kodýtkově vyhraném buly prostřelil Štěpánka pohotový Eberle. Definitivně zlomil pardubický odpor třetím přesilovkovým gólem Gulaš v 57. minutě, když se prosadil střelou z pravého kruhu.

Vary si vyšláply na Hradec, Vítkovicím vedení promrhaly

Hokejisté Karlových Varů vyhráli v 10. kole extraligy v Hradci Králové 3:1 a po sérii pěti porážek uspěli podruhé za sebou. Dvěma góly to zařídil útočník Tomáš Rachůnek. Mountfield nenavázal na páteční domácí vítězství nad Mladou Boleslavi 2:0 a prohrál počtvrté z posledních pěti duelů.

Mladoboleslavští bruslaři porazili v neděli na domácím ledě Vítkovice 5:3. Ostravané vedli během první třetiny už 2:0, přesto zůstali počtvrté za sebou bez bodu. Odvrátit třetí porážku za sebou pomohl domácím třemi body (1+2) Jakub Klepiš, dva góly dal Michal Vondrka. Rovněž dvakrát se prosadil i vítkovický útočník Jan Schleiss.

Kometa Brno porazila v nedělním šlágru kola 7:4 a bodově se dotáhla vedoucí tým tabulkyTřinec. Brňané navázali na sobotní vítězství v Olomouci 3:1 a vyhráli šestý z posledních sedmi duelů. Fanouškům spravili chuť po debaklu se Zlínem 0:7 z minulé neděle.

V posledním nedělním duelu hokejisté Litvínova vyhráli doma nad Zlínem 5:1. Po sérii pěti zápasů bez zisku tak bodovali potřetí za sebou a z toho podruhé zvítězili. Berani potřetí za sebou nebodovali a se šesti body zůstávají poslední.

10. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 50. Cingel (R. Pavlík, Allen) - 2. O. Beránek (Raška), 42. T. Rachůnek (Šenkeřík, Flek), 59. T. Rachůnek. Rozhodčí: Hradil, Kika - Ganger, D. Klouček. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 3715.

Sestavy:

Hradec Králové: Mazanec - Linhart, Zámorský, Allen, Čáp, Gaspar, Nedomlel - Červený, Koukal, Smoleňák - R. Pavlík, Cingel, Vincour - Perret, Kevin Klíma, Paulovič - M. Chalupa, Kubík, Jergl. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

Karlovy Vary: F. Novotný - Eminger, Šenkeřík, Plutnar, Graňák, Kubka, M. Rohan - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, Raška, T. Mikúš - Kohout, T. Knotek, Hlava - Vondráček, Skuhravý, Koblasa. Trenéři: Pešout a Mariška.

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Ridera 5:3 (1:2, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 20. Skalický (Ševc, A. Zbořil), 35. Vondrka (A. Zbořil, Klepiš), 41. Vondrka (Fillman, Skalický), 53. Klepiš (O. Najman, Kurka), 60. O. Najman (Klepiš) - 3. Kurovský (Werbik), 14. Schleiss (D. Krenželok, Gregorc), 51. Schleiss (Roberts Bukarts, Šidlík). Rozhodčí: Pešina, Šindel - L. Kajínek, Špringl. Vyloučení: 1:4, navíc Žejdl (Mladá Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 2956.

Sestavy:

Mladá Boleslav: Krošelj (21. J. Růžička) - Kurka, Ševc, Pláněk, Dlapa, Fillman, Hrbas - Klepiš, Žejdl, Cienciala - Vondrka, A. Zbořil, Skalický - J. Stránský, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, O. Najman, Flynn. Trenéři: Rulík a Patera.

Vítkovice: M. Svoboda - D. Krenželok, Gregorc, Kvasnička, Šidlík, Trška, Výtisk - Schleiss, O. Roman, Roberts Bukarts - P. Zdráhal, Š. Stránský, Lakatoš - Mallet, Vopelka, Dej - Guman, Werbik, Kurovský - od 21. navíc E. Němec. Trenéři: Petr a Trnka.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. M. Heřman (Moravčík), 13. Gulaš (Rob, Mertl), 39. Gulaš (Moravčík), 53. Eberle (Kodýtek), 57. Gulaš (Moravčík, D. Frodl) - 15. Hovorka (M. Látal, Blümel), 15. Mandát (Hovorka, R. Kousal), 39. Tybor (Piché, J. Kolář). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 7:4. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5488.

Sestavy:

Plzeň: D. Frodl - Pulpán, Moravčík, Čerešňák, M. Houdek, L. Kaňák, Budík, Vráblík - Gulaš, Mertl, Pour - Indrák, Roman Vlach, V. Němec - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Kantner, M. Heřman, Rob. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Pardubice: Štěpánek - Holland, Eklund, Ivan, J. Kolář, J. Zdráhal, J. Mikuš, Piché - Tybor, R. Kousal, Mandát - Hovorka, Blümel, M. Látal - Poulíček, J. Kloz, Kusý - O. Matýs, Pochobradský, M. Machač. Trenéři: Bělohlav, Janecký a Čáslava.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 7:4 (1:1, 2:2, 4:1)

Branky a nahrávky: 15. O. Němec (J. Hruška, Plekanec), 34. P. Holík (Zaťovič, Kucsera), 34. Plášek, 46. Zaťovič (Kucsera), 48. P. Holík (Pyrochta, Zaťovič), 53. Lev (Malec), 60. Gulaši - 6. Šmíd, 28. Lenc (Filippi, L. Hudáček), 29. L. Krenželok (A. Musil), 47. Filippi (Lenc). Rozhodčí: Šír, Lacina - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 7229.

Sestavy:

Brno: Vejmelka - O. Němec, Pyrochta, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Svozil - Kucsera, P. Holík, Zaťovič - L. Horký, Plekanec, Plášek - Lev, J. Hruška, Orsava - Kunc, Kusko, Jenyš. Trenéři: Fiala, Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Liberec: Peters - Šmíd, Hanousek, Derner, Havlín, Kotvan, Graborenko, Knot - Ordoš, Bulíř, L. Hudáček - Marosz, Filippi, Lenc - L. Krenželok, P. Jelínek, Zachar - J. Vlach, A. Musil, Rychlovský. Trenéři: Jiří Kudrna a Jiruš.

HC Verva Litvínov - PSG Berani Zlín 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. Gerhát (J. Mikúš), 27. Jarůšek (Ščotka, J. Říha), 36. J. Říha (Gerhát), 44. M. Hanzl (Štich), 60. Ščotka (Myšák, J. Mikúš) - 12. P. Sedláček (Freibergs, Šlahař). Rozhodčí: Hejduk, Kova (Fin.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 8:4, navíc Jarůšek (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4892.

Sestavy:

Litvínov: Janus - Jánošík, Kubát, J. Říha, Ščotka, Štich, L. Doudera - L. Kašpar, V. Hübl, F. Lukeš - Jarůšek, M. Hanzl, J. Petružálek - Jurčík Zygmunt, Válek - Myšák, J. Mikúš, Gerhát - Helt. Trenéři: Šlégr, Skuhrovec, Kotrla.

Zlín: Čiliak - D. Nosek, Žižka, Ferenc, Freibergs, Gazda, Řezníček, Matyáš Hamrlík - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš - Šlahař, Palmberg, Fryšara - Dufek, Honejsek, Szturc - Š. Kratochvil, Popelka, Herman. Trenéři: Stavjaňa a Martin Hamrlík.