Gulaš zařídil hattrickem výhru Plzně nad Pardubicemi a překonal rekord Ujčíka

Aktualizováno 13. 10. 2019 19:50
Plzeňští indiáni porazili v 10. kole extraligy Pardubice 5:3 a hattrickem to zařídil kapitán Indiánů Milan Gulaš, který skóroval i v desátém utkání za sebou a vytvořil tak nový rekord samostatné české soutěže v základní části od sezony 1993/94. V neděli vyhrály také Mladá Boleslav, Kometa Brno. Litvínov a Karlovy Vary.
Milan Gulaš
Milan Gulaš | Foto: ČTK

Domácí sice brzy vedli o dvě branky, ale hosté stačili ještě do první pauzy vyrovnat a v prostřední části zareagovali i na další plzeňskou trefu. Vítěznou branku Indiánů zaznamenal až Jan Eberle v 53. minutě, výhru ještě pojistil svým třetím přesilovkovým gólem zápasu Milan Gulaš, kterému hattrick připravil třemi asistencemi Michal Moravčík.

Gulaš překonal výkony Viktora Ujčíka v dresu Slavie z ročníku 1995/96 a Martina Růžičky z Třince z ročníku 2012/13, kteří skórovali v devíti duelech v řadě. V historii nejvyšší soutěže drží rekord s brankou ve 14 duelech za sebou Milan Nový z Kladna.

Hosté sice přečkali úvodní plzeňský nápor, ale již v páté minutě při pardubické přesilovce přihrál Moravčík do jízdy Heřmanovi a ten tváří v tvář brankáři Štěpánkovi střelou k levé tyčce otevřel skóre. Vzápětí mohl zblízka srovnat Tybor, jehož zakončení stačil zastavit vleže Frodl.

Gólman Indiánů se zaskvěl také při Heřmanově vyloučení, když zlikvidoval pokus volného Poulíčka a Hovorkovu šanci. Domácí se znovu probudili až během početní výhody ve 13. minutě, kdy se prosadil trefou z voleje Gulaš.

Hráče Dynama nepříznivý vývoj nezlomil. V 15. minutě po vyhraném vhazování snížil přesnou střelou z levého kruhu na 1:2 Hovorka a o pouhých 26 vteřin později potrestal Houdkovo vyloučení dorážkou na 2:2 Mandát. Nedisciplinovanost domácích mohl ještě v závěru první třetiny ztrestat Kusý, při přesilovkovém přečíslení ale v dobré pozici minul.

Na začátku prostřední části hosté přečkali oslabení a postupně díky dobrému pohybu vyrovnali hru. Pardubičtí však nedokázali využít sérii plzeňských vyloučení a po polovině utkání se znovu probudili domácí hráči. Hrozila zejména elitní řada Indiánů, v 37. minutě se protáhl až před branku Mertl, zblízka však zakončil vedle.

Následovala početní výhoda, během níž nejprve Mertl opět netrefil odkrytou branku, avšak po chvíli už Gulaš ranou bez přípravy z levého kruhu skóroval. Již po 19 vteřinách dokázali hráči Dynama gólem 'do šatny' odpovědět, když po rychlé akci svižnou střelou srovnal na 3:3 Tybor.

V úvodu závěrečné třetiny se nadechli k náporu domácí, hosté se ubránili a díky další přesilové hře se dostali znovu do tempa. Kousal však v 50. minutě nestačil zasunout kotouč do odkryté branky a tři minuty nato udeřilo na druhé straně. Po Kodýtkově vyhraném buly prostřelil Štěpánka pohotový Eberle. Definitivně zlomil pardubický odpor třetím přesilovkovým gólem Gulaš v 57. minutě, když se prosadil střelou z pravého kruhu.

Vary si vyšláply na Hradec, Vítkovicím vedení promrhaly

Hokejisté Karlových Varů vyhráli v 10. kole extraligy v Hradci Králové 3:1 a po sérii pěti porážek uspěli podruhé za sebou. Dvěma góly to zařídil útočník Tomáš Rachůnek. Mountfield nenavázal na páteční domácí vítězství nad Mladou Boleslavi 2:0 a prohrál počtvrté z posledních pěti duelů.

Mladoboleslavští bruslaři porazili v neděli na domácím ledě Vítkovice 5:3. Ostravané vedli během první třetiny už 2:0, přesto zůstali počtvrté za sebou bez bodu. Odvrátit třetí porážku za sebou pomohl domácím třemi body (1+2) Jakub Klepiš, dva góly dal Michal Vondrka. Rovněž dvakrát se prosadil i vítkovický útočník Jan Schleiss.

Kometa Brno porazila v nedělním šlágru kola 7:4 a bodově se dotáhla vedoucí tým tabulkyTřinec. Brňané navázali na sobotní vítězství v Olomouci 3:1 a vyhráli šestý z posledních sedmi duelů. Fanouškům spravili chuť po debaklu se Zlínem 0:7 z minulé neděle.

V posledním nedělním duelu hokejisté Litvínova vyhráli doma nad Zlínem 5:1. Po sérii pěti zápasů bez zisku tak bodovali potřetí za sebou a z toho podruhé zvítězili. Berani potřetí za sebou nebodovali a se šesti body zůstávají poslední.

10. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 50. Cingel (R. Pavlík, Allen) - 2. O. Beránek (Raška), 42. T. Rachůnek (Šenkeřík, Flek), 59. T. Rachůnek. Rozhodčí: Hradil, Kika - Ganger, D. Klouček. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 3715.

Sestavy:

Hradec Králové: Mazanec - Linhart, Zámorský, Allen, Čáp, Gaspar, Nedomlel - Červený, Koukal, Smoleňák - R. Pavlík, Cingel, Vincour - Perret, Kevin Klíma, Paulovič - M. Chalupa, Kubík, Jergl. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

Karlovy Vary: F. Novotný - Eminger, Šenkeřík, Plutnar, Graňák, Kubka, M. Rohan - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, Raška, T. Mikúš - Kohout, T. Knotek, Hlava - Vondráček, Skuhravý, Koblasa. Trenéři: Pešout a Mariška.

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Ridera 5:3 (1:2, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 20. Skalický (Ševc, A. Zbořil), 35. Vondrka (A. Zbořil, Klepiš), 41. Vondrka (Fillman, Skalický), 53. Klepiš (O. Najman, Kurka), 60. O. Najman (Klepiš) - 3. Kurovský (Werbik), 14. Schleiss (D. Krenželok, Gregorc), 51. Schleiss (Roberts Bukarts, Šidlík). Rozhodčí: Pešina, Šindel - L. Kajínek, Špringl. Vyloučení: 1:4, navíc Žejdl (Mladá Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 2956.

Sestavy:

Mladá Boleslav: Krošelj (21. J. Růžička) - Kurka, Ševc, Pláněk, Dlapa, Fillman, Hrbas - Klepiš, Žejdl, Cienciala - Vondrka, A. Zbořil, Skalický - J. Stránský, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, O. Najman, Flynn. Trenéři: Rulík a Patera.

Vítkovice: M. Svoboda - D. Krenželok, Gregorc, Kvasnička, Šidlík, Trška, Výtisk - Schleiss, O. Roman, Roberts Bukarts - P. Zdráhal, Š. Stránský, Lakatoš - Mallet, Vopelka, Dej - Guman, Werbik, Kurovský - od 21. navíc E. Němec. Trenéři: Petr a Trnka.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. M. Heřman (Moravčík), 13. Gulaš (Rob, Mertl), 39. Gulaš (Moravčík), 53. Eberle (Kodýtek), 57. Gulaš (Moravčík, D. Frodl) - 15. Hovorka (M. Látal, Blümel), 15. Mandát (Hovorka, R. Kousal), 39. Tybor (Piché, J. Kolář). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 7:4. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5488.

Sestavy:

Plzeň: D. Frodl - Pulpán, Moravčík, Čerešňák, M. Houdek, L. Kaňák, Budík, Vráblík - Gulaš, Mertl, Pour - Indrák, Roman Vlach, V. Němec - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Kantner, M. Heřman, Rob. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Pardubice: Štěpánek - Holland, Eklund, Ivan, J. Kolář, J. Zdráhal, J. Mikuš, Piché - Tybor, R. Kousal, Mandát - Hovorka, Blümel, M. Látal - Poulíček, J. Kloz, Kusý - O. Matýs, Pochobradský, M. Machač. Trenéři: Bělohlav, Janecký a Čáslava.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 7:4 (1:1, 2:2, 4:1)

Branky a nahrávky: 15. O. Němec (J. Hruška, Plekanec), 34. P. Holík (Zaťovič, Kucsera), 34. Plášek, 46. Zaťovič (Kucsera), 48. P. Holík (Pyrochta, Zaťovič), 53. Lev (Malec), 60. Gulaši - 6. Šmíd, 28. Lenc (Filippi, L. Hudáček), 29. L. Krenželok (A. Musil), 47. Filippi (Lenc). Rozhodčí: Šír, Lacina - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 7229.

Sestavy:

Brno: Vejmelka - O. Němec, Pyrochta, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Svozil - Kucsera, P. Holík, Zaťovič - L. Horký, Plekanec, Plášek - Lev, J. Hruška, Orsava - Kunc, Kusko, Jenyš. Trenéři: Fiala, Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Liberec: Peters - Šmíd, Hanousek, Derner, Havlín, Kotvan, Graborenko, Knot - Ordoš, Bulíř, L. Hudáček - Marosz, Filippi, Lenc - L. Krenželok, P. Jelínek, Zachar - J. Vlach, A. Musil, Rychlovský. Trenéři: Jiří Kudrna a Jiruš.

HC Verva Litvínov - PSG Berani Zlín 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. Gerhát (J. Mikúš), 27. Jarůšek (Ščotka, J. Říha), 36. J. Říha (Gerhát), 44. M. Hanzl (Štich), 60. Ščotka (Myšák, J. Mikúš) - 12. P. Sedláček (Freibergs, Šlahař). Rozhodčí: Hejduk, Kova (Fin.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 8:4, navíc Jarůšek (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4892.

Sestavy:

Litvínov: Janus - Jánošík, Kubát, J. Říha, Ščotka, Štich, L. Doudera - L. Kašpar, V. Hübl, F. Lukeš - Jarůšek, M. Hanzl, J. Petružálek - Jurčík Zygmunt, Válek - Myšák, J. Mikúš, Gerhát - Helt. Trenéři: Šlégr, Skuhrovec, Kotrla.

Zlín: Čiliak - D. Nosek, Žižka, Ferenc, Freibergs, Gazda, Řezníček, Matyáš Hamrlík - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš - Šlahař, Palmberg, Fryšara - Dufek, Honejsek, Szturc - Š. Kratochvil, Popelka, Herman. Trenéři: Stavjaňa a Martin Hamrlík.

před 21 minutami

Platit kartou bude možné ve všech vlacích ČD s průvodčím, píše deník

S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích Českých drah, kde je průvodčí. Dopravce své zaměstnance vybaví více než 1600 mobilními terminály, zároveň totiž ubudou desítky stanic, kde je možné si jízdenku koupit. Napsaly to dnešní Lidové noviny. V pendolinech je platba kartou možná od srpna 2017, služba se postupně rozšiřovala do dalších vlaků. Dráhy na ní spolupracují s ČSOB.

před 22 minutami

Výbuch ve výrobně zábavní pyrotechniky na Sicílii zabil pět lidí

Pět lidí zemřelo a další dvě osoby utrpěly zranění při explozi v podniku vyrábějícím zábavní pyrotechniku na italské Sicílii. Neštěstí se stalo ve středu odpoledne ve městě Barcellona Pozzo di Gotto v provincii Messina. Informovala o tom agentura ANSA.

Obětí dvou explozí, po nichž následoval požár a jejichž příčina zatím není jasná, se stali čtyři zaměstnanci malé firmy. Při neštěstí zemřela i jednasedmdesátiletá manželka majitele podniku, který vyrábí zábavní pyrotechniku a organizuje i představení s ohňostroji. Sedmatřicetiletý syn majitele firmy byl při neštěstí vážně zraněn a záchranáři ho převezli do nemocnice v Palermu.

před 24 minutami

V centru Prahy shořel autobus, nikdo nebyl zraněn

V ulici Na Poříčí shořel ve středu před půlnocí autobus soukromého dopravce, při požáru nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Kvůli požáru autobusu byl v místě krátce omezen provoz tramvají v obou směrech.

Požár vypukl po půl jedenácté večer, v autobuse nebyli cestující. Plameny zcela zničily autobus a kouř poškodil fasádu vedlejšího domu. Hasiči oheň uhasili zhruba za deset minut, poté ještě místo zkontrolovali termokamerou.

před 30 minutami

Zaměstnankyně amerického rezortu obrany během slyšení zpochybnila republikánský argument na Trumpovu obhajobu

"Co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" ptali se podle Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, ukrajinští diplomaté 25. července. Bylo to ve stejný den, kdy americký prezident Donald Trump telefonoval se svým protějškem v Kyjevě, Volodymyrem Zelenským.

Trumpovi republikánští spojenci dříve tvrdili, že prezident na Ukrajince nemohl tlačit tím, že by jim přislíbil obnovení dodávek pomoci výměnou za zkompromitování svého konkurenta, demokrata Joea Bidena a jeho syna, protože o pozastavení dodávek tehdy jeho partneři vůbec nevěděli.

Výpověď Cooperové tento argument republikánů na Trumpovu obhajobu oslabuje. Cooperová vypovídala ve středu při veřejném slyšení před výborem pro tajné služby. Série výpovědí pokračuje dnes, poslanci si předvolali Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.