Mladík Dostál vychytal Kometě výhru nad Vary. Liberec je po kanonádě první

11. 1. 2019 20:22
Brankář Lukáš Dostál, který nedávno zazářil na mistrovství světa dvacítek v Kanadě, dostal první šanci v hokejové extralize. Za Kometu odchytal povedený zápas, 21 zákroky pomohl k výhře 3:1 nad Karlovými Vary. Liberec po hladkém zdolání Olomouce povýšil na první příčku před Třinec.
Extraliga 2018/19, Kometa Brno, Lukáš Dostál
Extraliga 2018/19, Kometa Brno, Lukáš Dostál | Foto: ČTK

Kometa dosáhla ve 34. kole tříbodového zisku především zásluhou skvělého úvodu. Po devíti minutách a pěti sekundách vedla 3:0, i ve čtvrtém domácím duelu po sobě bodovala a díky lepšímu skóre poskočila před Vítkovice na čtvrtou příčku.

V brance Brna si odbyl extraligovou premiéru teprve osmnáctiletý Dostál, opora české reprezentace na nedávném mistrovství světa hráčů do 20 let. V úvodu přihlížel ze svého brankoviště téměř exhibiční hře spoluhráčů, mezi nimiž chyběl zraněný Erat, ale nastoupila už posila do obrany Baranka. Slovenský reprezentant také asistoval Zaťovičovi při první brance, která byla jubilejní stou brankou Komety v tomto ligovém ročníku.

Hosté v úvodu nevěděli, kde jim hlava stojí. Kometa přesně kombinovala, rychle přecházela střední pásmo a kromě dalších dvou gólů měla i další šance, Gulaši trefil tyč. Po první třetině mohlo být skóre pro Kometu ještě mnohem příznivější než 3:0.

Po první přestávce se jasný obraz hry změnil. Hosté, v jejichž brankovišti nahradil Novotného po třetím inkasovaném gólu Kuchař, zpřesnili obranu a byli důraznější. Mikúš se dostal do vyložené šance, jenže na debutanta Dostála si nepřišel. Tohle už neplatilo ve 32. minutě, kdy právě Mikúš dal první gól Karlových Varů.

Kometa už nehrála tak důrazný a rychlý hokej, v koncovce jí chyběl klid a přesnost. V závěru dějství nevyužila dvě dvojnásobné přesilovky v celkovém trvání 89 vteřin a navíc mohla v oslabení inkasovat, když se na Dostála řítil osamocený Beránek, ale bez gólového úspěchu.

Na začátku třetí třetiny měl na holi kontaktní trefu naděje Gríger, Dostál však prokázal, že jeho nominace do zápasu byla více než oprávněná a opět svůj tým podržel. Jeho spoluhráči pak přece jen zvýšili obrátky, velkou šanci měli v krátkém časovém rozpětí Köhler a Zaťovič, ovšem i karlovarský Kuchař byl mužem na svém místě. Nakonec za téměř 50 minut pobytu na ledě udržel čisté konto, ale k bodům to jeho týmu nestačilo.

Liberec vyhrál nad Olomoucí 5:1 a po šesté výhře za sebou se opět po pár dnech vrátil do čela tabulky o tři body před druhý Třinec i třetí Hradec Králové. Naopak Olomouc prohrála osmý z posledních devíti zápasů a v tabulce klesla na osmou pozici. Gólem a asistencí se na vítězství domácích podíleli útočníci Michal Birner a Libor Hudáček.

Sparta porazila Zlín 3:2 a upevnila si postavení v elitní desítce extraligy. Pražané zůstali v tabulce devátí, na jedenáctý Zlín ale mají náskok šesti bodů. Mezi střelce Sparty se zapsala i posila Kevin Klíma, v brance hostů prožil výsledkově nepodařený návrat do mateřského klubu Libor Kašík.

Hradec Králové vyhrál na ledě Litvínova těsně 2:1. Mountfield uspěl počtvrté za sebou, Verva naopak potřetí v řadě nebodovala. Vítězství zajistil Východočechům v 53. minutě útočník Radek Smoleňák.

Mladá Boleslav zvítězila na ledě Plzně 3:2 v prodloužení a připsala si již šestou výhru za posledních osm zápasů. Hosté po brance do šatny ovládli první třetinu, ale domácí dvěma góly v prostřední části skóre otočili. Středočechům se během třetí dvacetiminutovky podařilo vyrovnat a v nastavení rozhodl v čase 62:50 o zisku bonusového bodu David Šťastný.

Chomutov vyhrál v souboji dvou posledních celků v Pardubicích 3:2 po nájezdech. Dynamo v utkání vedlo, ale hosté dvěma brankami v přesilovkách otočili stav ve svůj prospěch. Prodloužení zařídil rovněž při početní výhodě Ondřej Machala. Utkání rozhodl v rozstřelu útočník Vladimír Růžička mladší. Piráti tak odskočili svému soupeři v tabulce na rozdíl devíti bodů a na pět bodů se přiblížili dvanáctým Karlovým Varům.

34. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:3 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 22. Eberle (Kodýtek), 35. Allen (Jan Kovář, Gulaš) - 20. Žejdl (Vondrka), 45. Pláněk, 63. D. Šťastný (Pláněk). Rozhodčí: Obadal, Pešina - L. Kajínek, K. Zavřel. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 5757.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Pulpán, N. Jones, Allen, Kaňák, Vráblík, Kvasnička - Gulaš, Jan Kovář, Indrák - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Pour, Kracík, D. Kindl - V. Němec, Preisinger, Kantner. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Mladá Boleslav: Krošelj - Bernad, Němeček, Pláněk, Hrdinka, Kurka, Dlapa - Vondrka, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, Flynn - P. Kousal, T. Knotek, Grim. Trenéři: M. Hořava st., Rulík a Patera.

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. V. Hübl (F. Lukeš, Válek) - 3. Koukal (Smoleňák, Cibulskis), 53. Smoleňák (Koukal, Zámorský). Rozhodčí: Hradil, Bejček - Komárek, Lučan. Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 4623.

Litvínov: Petrásek - Graborenko, Baránek, L. Doudera, Ščotka, Suchánek, Romančík - Válek, V. Hübl, F. Lukeš - Kašpar, J. Mikúš, M. Hanzl - J. Petružálek, Helt, Trávníček - Jícha, Havelka, Jurčík. Trenéři: Razým a Skuhrovec.

Hradec Králové: J. Pavelka - Zámorský, Linhart, Graňák, Cibulskis, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel - Smoleňák, Koukal, M. Chalupa - Dragoun, Cingel, R. Pavlík - Paulovič, Bičevskis, Miškář - Vopelka, Kukumberg, Rákos. Trenéři: T. Martinec, P. Svoboda a Krátoška.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (3:0, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Zaťovič (O. Němec, Baranka), 6. Štencel (L. Čermák), 10. P. Holík (Mueller) - 32. T. Mikúš (J. Černý, Roman Vlach). Rozhodčí: Hribik, Kubičík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Dostál - O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Mallet, Plekanec, Střondala - Köhler, J. Hruška, R. Zohorna - Vondráček, L. Čermák, Kusko. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Oslizlo a Horáček.

Karlovy Vary: F. Novotný (10. Kuchař) - Šenkeřík, Plutnar, Kozák, Kovačevič, M. Rohan, Šafář, Podlipnik - Flek, Gríger, T. Rachůnek - Kohout, Balán, O. Beránek - J. Černý, Skuhravý, Stloukal - Lapšanský, Roman Vlach, T. Mikúš. Trenéři: Pešout a Mariška.

Bílí Tygři Liberec - HC Olomouc 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 17. L. Krenželok (J. Vlach, Ordoš), 18. L. Hudáček (Birner), 30. Ševc (T. Hanousek, L. Hudáček), 36. Birner (M. Kvapil), 60. Šmíd (P. Jelínek) - 47. J. Galvas (Ostřížek). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Diváci: 5575.

Liberec: Will - Stříteský, Derner, Hanousek, Šmíd, Doherty, Ševc - Valský, L. Hudáček, Birner - Lenc, Filippi, M. Kvapil - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Zachar, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Augusta.

Olomouc: Lukáš - Jaroměřský, Staněk, J. Galvas, Ondrušek, Švrček, Rutar - Jergl, J. Knotek, Ostřížek - Handl, Strapáč, Burian - V. Tomeček, Kolouch, Holec - B. Mráz, Skladaný. Trenéři: Tomajko a Moták.

HC Dynamo Pardubice - Piráti Chomutov 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Perret (Eklund), 49. Machala (Daniel Voženílek, Ihnacak) - 15. Raška (Klhůfek), 36. Jank (V. Růžička ml., Flemming), rozhodující sam. nájezd V. Růžička ml. Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Kika - D. Jelínek, Brejcha. Vyloučení: 8:6, navíc Tomica (Chomutov) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 6465.

Pardubice: Hamerlík - Eklund, Budík, J. Mikuš, Holland, Hrabal, Schaus - Hovorka, Marosz, Rolinek - Machala, Ihnacak, Daniel Voženílek - Mandát, Poulíček, Kusý - Koffer, Dušek, Perret. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.

Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, Antropov, Valach, Dietz, Trefný - T. Svoboda, V. Růžička ml., Marjamäki - Klhůfek, J. Sklenář, Raška - Duda, Vantuch, Tomica - Chlouba, Huml, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

HC Sparta Praha - PSG Berani Zlín 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Kevin Klíma (Sill, Košťálek), 8. Pech (Kumstát), 53. A. Kudrna (Blain, P. Vrána) - 37. Fořt (Kubiš, J. Ondráček), 59. Lakatoš (D. Nosek, Freibergs). Rozhodčí: Šír, Horák - J. Frodl, Lederer. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. Diváci: 7235.

Sparta: Machovský - Delisle, Piskáček, Blain, Kalina, Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Pavelka - A. Kudrna, P. Vrána, Buchtele - Forman, Klimek, Smejkal - Rousek, Pech, Kumstát - Kevin Klíma, Sill, B. Jones. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Řezníček, Žižka, M. Zbořil, Valenta - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - E. Kulda, P. Sedláček, Lakatoš - Okál, Honejsek, Herman - Šlahař, Fryšara, Popelka. Trenéři: R. Svoboda a Martin Hamrlík.