Extraliga v číslech: Smolař Kubalík, tvrďák Výtisk nebo atak Kvapila na bodový rekord

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
9. 11. 2016 11:01
Ani česká hokejová extraliga již nechce být pozadu ve sběru statistik z jednotlivých utkání. Svým rozsahem patří ke špičce mezi evropskými soutěžemi. A nabízí spoustu zajímavých údajů. Tak schválně. Věděli byste kdo z ligových hráčů je nejlepší na vhazování? Kdo sbírá hlavně primární body a který ranař má nejvíce hitů a zblokovaných střel? Dozvíte se v článku.
Zaútočí Marek Kvapil na ligový rekord v počtu bodů Martina Růžičky ze sezony 2012/2013?
Zaútočí Marek Kvapil na ligový rekord v počtu bodů Martina Růžičky ze sezony 2012/2013? | Foto: ČTK

Praha – Kdo vede kanadské bodování a tabulku střelců české hokejové extraligy by tuzemský fanoušek zřejmě dal dohromady. Statistiky pořizované ze všech utkání však skýtají mnohá další a nutno poznamenat neméně zajímavá čísla.

Začněme vhazováním. Veledůležitá statistika centrů rozhoduje například o tom, zda se v přesilovce puk dostane na hole spoluhráčů a usadíte se v pásmu nebo přijdete o drahocenné vteřiny a musíte začít akci třeba až za vlastní brankou.

Z hráčů, kteří se buly účastní pravidelně a v sezoně jich absolvovali alespoň stovku, stojí za zmínku pětice borců s úspěšností přes 60 procent. Kolem této hodnoty se pohybují Petr Vrána s Robinem Hanzlem, třinecký Kamil Kreps a olomoucký Jan Knotek. Všem ale kraluje s excelentními 68 procenty Mario Bližňák z Liberce.

V týmové statistice buly jsou Bílí Tygři vůbec nejlepší ze všech celků. Tím nejhorším je pak kupodivu jinak suverénní brněnská Kometa.

Bojovnosti kraluje Výtisk

Hitům, neboli česky bodyčekům, jasně kraluje vítkovický kapitán Jan Výtisk. V průměru rozdá 3 a půl hitu za zápas. Stejného krále má taky statistika zblokovaných střel. Tu vede Výtisk s 55 vlastním tělem zastavenými ranami naprosto suverénně. Druhý Jan Hanzlík jich má na kontě "pouze" dvaatřicet.

I další statistice vévodí obránci. Čas na ledě. Ten má z dosavadních sedmnácti odehraných kol nejvyšší hradecký Blaž Gregorc, což je ale způsobeno zejména tím, že Mountfield má odehrány o dva zápasy více než zbytek ligy. V průměru vytěžovanosti na jedno utkání vede s náskokem více než dvou minut pardubický Nicholas Schaus, který na ledě pobyde v zápase skoro 26 minut.

V přesilovce je nejvytěžovanějším hráčem Petr Vampola, v oslabení pak Michal Barinka. Právě jeho Sparta je totiž nejtrestanějším týmem ligy. Paradoxem pak je to, že nejvíc početních výhod si zahráli Karlovy Vary, poslední tým extraligové tabulky.

Když dá Kubalík gól, Plzeň nevyhraje

Ale zpátky k jednotlivcům. Oblíbené pořekadlo třineckého Martina Adamského zní: Není ranky, není branky. V počtu střel na soupeřovu klec mu však patří až 15. místo. Na čele ostrostřelců je s 66 pokusy Dominik Kubalík.

K tomuto plzeňskému kanonýrovi se však pojí i jedna nelichotivá zajímavost. Ač je s devíti trefami na čela tabulky střelců, ani jeden z jeho gólů nepřinesl Plzni vítězství. Sedm ze svých devíti branek totiž dal, když Škodovka prohrávala o dva či více gólů a ztrátu dorovnat nedokázala.

Největším expertem na vítězné góly je Jiří Šimánek, který se letos prosadil třikrát a všechny jeho trefy byly rozdílové. V přesilovkách to pak nejvíc pálí Ivanu Humlovi, který v početní výhodě síť rozvlnil pětkrát. Zajímavé je rovněž to, že všech sedm Humlových asistencí bylo primárních, tedy prvních. Od něj tedy vždy putoval puk rovnou ke střelci, který skóroval. 

V žebříčku právě oněch primárních bodů, což značí součet gólů a prvních asistencí, kraluje Martin Erat. Dvacet z jeho dvaadvaceti kanadských bodů má přívlastek primární. V zámoří je tohle velmi ceněná statistika.

A na závěr statistického sumáře jeden hypotetický výpočet. Rekord extraligy v počtu bodů v základní části drží Ocelář Martin Růžička se ziskem 83 bodů. Pokud by Marek Kvapil sbíral góly a asistence stejným kvapem jako do teď, dostal by se na metu 73 bodů, což není od Růžičkova rekordu tak daleko. Každopádně by se jednalo o nejlepší bodový počin od sezony 12/13, kdy třinecké pravé křídlo rekord stanovilo.

Všechny z výše uvedených statistik a mnoho dalších naleznete na webu hokej.cz pod tímto odkazem.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy