Extraliga startuje. Třinec šetří (na Jágra?), nejvíce posílila Plzeň. Drtivá síla dříme i v Hradci

Adam Sušovský Adam Sušovský
6. 9. 2017 7:31
Šlágrem Kometa-Třinec a po něm kompletním prvním kolem odstartuje v pátek nová sezona Tipsport extraligy. Kdo bude útočit na titul, a kdo naopak bojovat o záchranu? Který trenér vstupuje do sezony pod největším tlakem a komu mohou dojít peníze? A na co se mají fanoušci nejvíce těšit? Deník Aktuálně.cz sestavil přehled toho nejdůležitějšího, čím si během léta prošlo všech čtrnáct extraligových týmů. Podívejte se.
Dukla Jihlava, baráž 2017
Dukla Jihlava, baráž 2017 | Foto: ČTK

HC Dukla Jihlava

Až v pátek přijede na Horácký zimní stadion Mladá Boleslav, dočká se Dukla Jihlava návratu do nejvyšší české soutěže po dlouhých dvanácti letech. A to ve chvíli, kdy to popravdě nikdo nečekal. Jihlava ale na jaře zvládla baráž lépe než movitější kluby a splnila sen mnoha generacím. Extraliga se vrací do míst, kde se kdysi nevyhrávalo. Dukla je s dvanácti tituly historicky nejúspěšnější český tým. V nové sezoně, jako nováček, ale žádné mistrovské plány spřádat nebude. Klub vlastněný městem hraje na starém zimáčku. Stejně jako nejsou peníze na jeho kompletní rekonstrukci, nemá klub prostředky ani na výrazné posily. Bez hvězd, s mladým talentem Jakubem Škarkem v brance a sázkou na zdravý kolektiv a obětavost musí nováček bavit lidi jinak. A dokázat, že v náročné soutěži nebude jen do počtu. 

Nejmladší brankářská dvojice v lize

Jakubu Škarkovi je osmnáct, Nor Lars Volden oslavil nedávno pětadvacáté narozeniny. A třetí do party brankářů extraligového nováčka Josef Kořenář, jenž sezonu nejspíš začne střídavými starty v prvoligových Benátkách, oslaví dvacáté narozeniny až v lednu příštího roku. Suma sumárum, Jihlava disponuje nejmladší a nejméně zkušenou brankářskou trojicí v extralize. Tohle je výzva!

Tři největší hvězdy týmu: Jakub Škarek, Adam Zeman, Josef Skořepa

Umístění podle Aktuálně.cz: Baráž

Už jen to, že se Dukla Jihlava v konkurenci ex-extraligových Karlových Varů nebo mnohem bohatšího Motoru České Budějovice na jaře prokousala baráží do nejvyšší české soutěže, byla svým způsobem senzace. Rozpočet klubu se nijak závratně nenavýšil, Dukla si velké posily dovolit nemohla. První rok v soutěži je cíl prvořadý: zachránit se.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy