Vítkovice zaskočily Spartu velkým obratem. Posílená Kometa poprvé bere tři body

Aktualizováno 13. 11. 2020 21:06
Vítkovice v 17. kole hokejové extraligy porazily Spartu 5:4 v prodloužení, přestože v půlce utkání prohrávaly už 0:3. Třinec si poradil s Olomoucí 5:2 a nadále zůstává jediným neporaženým týmem. Tabulce však vévodí Plzeň.
Radost hokejistů Vítkovic.
Radost hokejistů Vítkovic. | Foto: ČTK

Domácí Vítkovice obrátily skóre smrští čtyř gólů během šesti minut.

I z takového direktu se Pražané, které už z lavičky opět vedl i Josef Jandač, otřepali. Pomohla jim přesilovka, v níž Rousek v 54. minutě propasíroval kotouč za Svobodu a vyrovnal.

Poslední část byla jako na houpačce. Sparta v závěru řádné doby mohutně tlačila a měla nakolik šancí, které však stejně jako v úvodu prodloužení pochytal Svoboda. Vítkovice naopak z ojedinělého kontru rozhodly, Marosz svůj únik zakončil zkušeným blafákem.

"Ukázali jsme si, že máme sílu v mančaftu. Takhle se vrátit umí silné mančafty," pochvaloval si hrdina Marosz.

"Hráli jsme špatně a lehkovážně, možná pod dojmem toho vedení," hřímal po utkání Jandač. "Soupeř si za obratem šel a zaslouženě zápas otočil. Extra bod pro něj je asi spravedlivý, protože zápas nezabalili a donutili nás k chybám. My si nějaké systémové věci budeme muset vyříkat. Vedení 3:0 by dobré mužstvo nemělo pustit."

Třinec zvítězil i v šestém utkání sezony. Oceláři položili základ výhry v úvodních čtrnácti minutách, ve kterých si vypracovali vedení 3:0. Hanáci v závěru prostřední části snížili na rozdíl jednoho gólu, ale domácí uklidnili v posledních pěti minutách Ondřej Kovařčík a Martin Růžička.

Plzeň porazila Litvínov 2:1 po samostatných nájezdech. Přispala si tak sedmou výhru za sebou a dál vede soutěž. Indiáni se ujali vedení v první třetině, ale hráči Vervy dokázali během povedené druhé třetiny srovnat. Po bezbrankové třetí části a prodloužení zajistil druhý bod domácím vítězný nájezd kapitána Milana Gulaš, jenž si připsal také asistenci.

Brno přehrálo Mladou Boleslav 3:2 a v šestém utkání sezony poprvé naplno bodovalo. Kometa tak soupeři oplatila porážku ze středečního vzájemného souboje a ukončila sérii tří výher Středočechů.

Kometě sice chyběli nemocní Holík, Mueller, Valský a také Luciani, ale poprvé se v brněnském dresu představily čerstvé posily Hájek, Svoboda a Gajarský. Hájek, bek New York Rangers, se na výhře domácích podílel dvěma asistencemi.

Zlín zdolal Pardubice 3:2 po samostatných nájezdech a poprvé v sezoně se doma radoval z výhry i zisku bodů. Utkání rozhodl Antonín Honejsek. Pardubice prohrály popáté za sebou a i nadále jsou poslední, Zlín je devátý.

V sestavě Dynama chyběl elitní centr Kousal, jenž byl vyřazen ze sestavy, poprvé naopak nastoupil obránce Ďaloga.

Liberec jednoznačně porazil Hradec Králové 4:1 a odčinil tak středeční porážku s Třincem. Naopak Mountfield nedokázal navázat na výhru proti Vítkovicím a připsal si druhou prohru v sezoně. Bílí Tygři potvrdili, že se jim na Hradec v poslední době daří a bodovali v šestém z posledních sedmi vzájemných duelů. Hosté šli sice gólem Kevina Klímy do rychlého vedení, Liberečtí ale třemi zásahy ve druhé třetině zápas otočili. Dvěma góly se blýskl útočník Dávid Gríger.

17. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha 5:4 v prodl. (0:2, 0:1, 4:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 46. Dočekal (Lakatoš, Dej), 50. Lakatoš (L. Kovář, Hruška), 51. Dej (Werbik), 52. Hruška (R. Černý, Koch), 63. Marosz (Schleiss) - 10. Říčka (Pech, Košťálek), 10. Forman (Zikmund), 31. Rousek (Tomášek), 54. Rousek (Horák, Řepík). Rozhodčí: Jeřábek, Pražák - Malý, J. Svoboda. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. V oslabení: 1:1. Bez diváků.

Vítkovice: Miroslav Svoboda - R. Polák, Štencel, Polášek, L. Kovář, R. Černý, Koch - Schleiss, Marosz, L. Krenželok - Lakatoš, Hruška, V. Polák - Dej, J. Mikyska, Šišovský - Dočekal, Werbik, T. Kubalík. Trenér: Trličík.

Sparta: Machovský - Němeček, Košťálek, T. Pavelka, Piskáček, T. Dvořák, M. Jandus - Rousek, Horák, Řepík - Říčka, M. Sukeľ, Tomášek - Buchtele, Pech, Kudrna - Zikmund, Vitouch, Forman. Trenéři: Hořava a Jandač.

HC Oceláři Třinec - HC Olomouc 5:2 (3:0, 0:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. Gernát (M. Růžička, Hrňa), 8. Hrehorčák (Gernát, O. Kovařčík), 14. M. Stránský (M. Růžička, Jaroměřský), 55. O. Kovařčík (M. Doudera, Jašek), 59. M. Růžička (P. Vrána, M. Stránský) - 34. Kucsera (Dujsík), 40. V. Tomeček (Škůrek). Rozhodčí: Pešina, Šindel - Šimánek, Zíka. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Bez diváků.

Třinec: Kořenář - M. Doudera, Gernát, D. Musil, Galvinš, Kundrátek, Jaroměřský - M. Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Chmielewski, Marcinko, F. Zadina - O. Kovařčík, Jašek, M. Kovařčík - Dravecký, M. Roman, Hrehorčák - Hrňa. Trenér: Varaďa.

Olomouc: Lukáš - Škůrek, Švrček, Dujsík, Vyrůbalík, A. Rutar, Ondrušek, T. Černý - V. Tomeček, J. Knotek, Ostřížek - Kucsera, Nahodil, Káňa - Mácha, Čachotský, Olesz - Bambula, Kořenek, Burian. Trenéři: Moták a Tomajko.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 2:1 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Suchý (Gulaš), rozhodující nájezd Gulaš - 39. Zygmunt (Havelka, Helt). Rozhodčí: Hradil, Veselý - Rampír, Špringl. Vyloučení: 1:2, navíc V. Hübl (Litvínov) 10 min. Bez využití. Bez diváků.

Plzeň: Frodl - Kaňák, V. Lang, Čerešňák, Vráblík, Jiříček, Budík, Kvasnička - Gulaš, Mertl, Suchý - Rob, P. Musil, Stach - Pour, Kracík, Kantner - Eberle, Kodýtek, P. Straka. Trenér: Čihák.

Litvínov: Godla - Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Kudla, Demel, Štich - Mahbod, M. Hanzl, Jarůšek - Pospíšil, V. Hübl, P. Zdráhal - Myšák, Gerhát, Válek - Zygmunt, Helt, Havelka. Trenér: Országh.

PSG Berani Zlín - HC Dynamo Pardubice 3:2 po sam. náj. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 22. Ondráček, 31. Řezníček (Ondráček), rozhodující nájezd Honejsek - 3. Poulíček (Nakládal, Ďaloga), 59. Anděl (Kusý). Rozhodčí: Kika, Kubičík - Ganger, D. Klouček. Vyloučení: 2:1, navíc Holland (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Bez diváků.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Řezníček, Gazda, Ferenc, M. Novotný, Žižka, Suhrada - Ondráček, Fryšara, Köhler - Šlahař, Honejsek, Okál - Karafiát, Herman, Sebera - Václavek, P. Sedláček, Kubiš. Trenér: R. Svoboda.

Pardubice: Kantor - J. Mikuš, J. Zdráhal, Ďaloga, Nakládal, J. Kolář, Holland - Mandát, Poulíček, Svačina - Blümel, Claireaux, Tybor - Paulovič, Anděl, Kusý - Machač, Rohlík, Zeman. Trenér: Razým.

HC Kometa Brno - BK Mladá Boleslav 3:2 (1:0, 2:0, 0:2).

Branky a nahrávky: 17. Klepiš (Schneider, L. Hájek), 24. Plášek (Horký, L. Hájek), 35. Horký (J. Zbořil, Vincour) - 48. Jääskeläinen (A. Zbořil, Ševc), 51. R. Zohorna. Rozhodčí: Šír, Mrkva - Bryška, Axman. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Bez diváků.

Brno: Klimeš - O. Němec, F. Král, Pyrochta, J. Zbořil, Svozil, Gulaši, L. Hájek - Schneider, Klepiš, Zaťovič - T. Svoboda, Rákos, Vincour - Horký, Brabenec, Plášek - Kunc, Gajarský, Matěj Svoboda. Trenér: Zábranský.

Mladá Boleslav: Krošelj - Šidlík, Ševc, Dlapa, Pláněk, Klikorka, Fillman - J. Strnad, Bičevskis, J. Stránský - Jääskeläinen, A. Zbořil, Kotala - Flynn, O. Najman, P. Kousal - Lunter, R. Zohorna, D. Šťastný. Trenéři: Rulík a Patera.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Gríger (T. Rachůnek), 25. Gríger (P. Jelínek), 40. Birner (Filippi, A. Musil), 53. Lenc (Birner, Derner) - 4. Kevin Klíma (Lev). Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Lučan, Kis. Vyloučení: 5:5, navíc Lenc - Kevin Klíma oba 10 minut. Využití: 1:0. Bez diváků.

Liberec: Kváča - Šmíd, Knot, Hanousek, Rosandič, Derner, T. Havlín - Lenc, Bulíř, Birner - Gríger, Filippi, T. Rachůnek - Zachar, P. Jelínek, A. Musil - Průžek, A. Najman, J. Vlach - Šír Trenér: Augusta.

Hradec Králové: Mazanec - Zámorský, Nedomlel, Blain, Hronek, F. Pavlík, Jank, Pilař - Smoleňák, Cingel, Orsava - Kelly Klíma, V. Růžička ml., J. Sklenář - Lev, Kevin Klíma, Perret - Chalupa, Koukal, R. Pavlík. Trenér: V. Růžička st.

1. Plzeň 9 6 2 1 0 38:21 23
2. Sparta Praha 10 6 0 1 3 36:25 19
3. Třinec 6 5 1 0 0 30:13 17
4. Hradec Králové 8 5 1 0 2 27:17 17
5. Liberec 8 5 0 1 2 24:16 16
6. Karlovy Vary 7 4 0 0 3 20:25 12