Sparta vyhrála pod Hořavou posedmé v řadě. V Liberci jí stačil jediný gól

6. 12. 2022 21:11
Hokejisté Sparty zvítězili v dohrávaném utkání 9. extraligového kola na ledě Liberce 1:0. Po šňůře šesti porážek bez bodového zisku tak Pražané uspěli posedmé za sebou a poskočili už na čtvrté místo.
Radost hokejistů Sparty (ilustrační fotografie)
Radost hokejistů Sparty (ilustrační fotografie) | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

U všech výher byl na střídačce týmu kouč Miloslav Hořava, pod jehož vedením tak mužstvo neztratilo ještě ani bod. O výsledku rozhodl ve 27. minutě David Dvořáček. Třetí čisté konto v sezoně uhájil Jakub Kovář.

V domácí sestavě se již objevil po vypršení disciplinárního trestu útočník Vlach, začátek zápasu v liberecké aréně však patřil hostující Spartě. Nápor Pražanů umocnila ve čtvrté minutě přesilovka, Kváča ale ve spolupráci s obranou zlikvidoval všechny střelecké pokusy sparťanů.

Domácí se vrátili do hry až v polovině třetiny, kdy byl vyloučen hostující Němeček. Kováře však vážněji neohrozili. Největší šanci prvního dějství měl nakonec hostující Konečný, jenž trefil z úhlu tyčku Kváčovy branky.

V úvodu druhého dějství nabídli domácí Spartě opět přesilovku. Tlak Sparty byl ale bez gólové tečky. Skóre se v Liberci změnilo až ve 27. minutě: po nepřehledné situaci v libereckém brankovišti si Kváča srazil puk na tyčku a ten se s přispěním nešťastného zásahu Frolíka dostal až za brankovou čáru. Za střelce branky byl označen Dvořáček.

Poté hráli přesilovku domácí a po kolotoči přihrávek orazítkoval tyčku Kovářovy branky Vlach. Velkou šanci na vyrovnání měl pak ve 37. minutě Jelínek. Ve vlastním oslabení se dostal do úniku a byl faulován. Nařízené trestné střílení však neproměnil.

Ve třetí třetině se v obrovské šanci po přečíslení dvou na jednoho ocitl Jandus, ale Kváča vytáhl parádní zákrok a udržel Tygry ve hře. Ve druhé polovině závěrečné části to byli domácí, kteří byli aktivnější, ale sparťanská obrana v čele s Kovářem odolávala.

Tlak Liberce gradoval, minutu před koncem odjel Kváča na střídačku. Po několika sekundách byl navíc vyloučen Buchtele a Liberec hrál přesilovku. V posledních okamžicích měl vyrovnání na hokejce Bulíř, ale neuspěl. Sparta si tak z Liberce odvezla vítězství 1:0 a během její aktuální vítězné série nadále platí, že ani jednou neinkasovala více jak dvě branky.

Staronový lídr tabulky

Pardubice zvítězily v dohrávce 25. kola extraligy 1:0 nad Litvínovem a vrátily se na první místo tabulky. Soutěž vedou o bod před Vítkovicemi. O vítězství Dynama, které za předchozí dvě vystoupení nebodovalo, se postaral brankou ve druhé třetině útočník David Cienciala, jenž skóroval v přesilovce. Třetí čisté konto v sezoně udržel reprezentační gólman Roman Will.

V sestavě Dynama se již objevili útočníci Tomáš Hyka a Tomáš Vondráček. Prvně jmenovaný se vrátil po nemoci z marodky, druhý přišel do Pardubic z Karlových Varů výměnou za Filipa Koffera.

Dohrávka 9. kola hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka: 27. Dvořáček. Rozhodčí: Pražák, Šindel - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4893.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, M. Ivan, Kolmann, Derner - Ordoš, Filippi, Birner - Frolík, Bulíř, A. Najman - Faško-Rudáš, J. Šír, Flynn - Rychlovský, P. Jelínek, J. Vlach. Trenér: P. Augusta.

Sparta: Jakub Kovář - Polášek, Kempný, Moravčík, Mikliš, M. Jandus, Němeček - Simon, Sobotka, M. Forman - Tomášek, R. Horák, E. Thorell - Dvořáček, D. Vitouch, Buchtele - Safin, G. Thorell, Konečný. Trenéři: Hořava a Wallson.

Dohrávka 25. kola hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - HC Verva Litvínov 1:0 (0:0 1:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 25. Cienciala (T. Dvořák). Rozhodčí: Hejduk, Kika - Lučan, Kis. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 7568.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Hrádek, T. Dvořák, Bučko, Vála, od 21. navíc Chabada - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, Poulíček, Cienciala - Vondráček, A. Musil, Říčka - Hyka, Rákos, T. Zeman. Trenér: R. Rulík.

Litvínov: Zajíček - D. Zeman, Zile, Strejček, Freibergs, Jaks, Demel, Šalda - Abdul, M. Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Hlava, Gut, P. Straka - Zygmunt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

1. Pardubice 26 14 6 3 3 80:52 57
2. Vítkovice 26 15 3 5 3 88:63 56
3. Olomouc 26 13 3 1 9 68:55 46
4. Sparta Praha 27 11 4 1 11 70:65 42
5. Třinec 25 11 2 4 8 69:51 41
6. Plzeň 26 10 3 5 8 72:67 41