Boleslav a Liberec jsou v semifinále. Dynamo promrhalo vedení 3:0, končí i Růžička

Aktualizováno 23. 3. 2021 21:30
Čtvrtfinále hokejové extraligy zatím mají bleskový průběh. Mladá Boleslav vyhrála sérii nad Pardubicemi 4:0, když v posledním klání otočila skóre z 0:3 na 5:3. Bílí Tygři Liberec stejným způsobem převálcovali Hradec, když ve čtvrtém klání díky slepeným gólům ze třetí třetiny vyhráli 3:1.
Radost hokejistů Mladé Boleslavi.
Radost hokejistů Mladé Boleslavi. | Foto: ČTK

Boleslav slaví postup do semifinále podruhé v klubové historii. Zopakovala úspěch z roku 2016.

Dynamo vedlo ve 21. minutě díky gólům Patrika Poulíčka, Radislava Tybora a Anthonyho Camary už 3:0. Za hosty ale rychle snížil Joona Jääskeläinen a ve třetí třetině otočili výsledek Pavel Kousal, obránce Petr Šidlík a Jakub Kotala. Ten pátou brankou v letošním play off rozhodl o vítězi v přesilové hře v čase 50:58. Výsledek pak ještě zpečetil 11 sekund před koncem při power play do prázdné branky Jan Stránský.

Hosté v úvodu nevyužili dvě přesilové hry. Přesně po dvou minutách šel pykat obránce Hrádek, který faulem zmařil šanci Ciencialy. Další oslabení způsobilo Dynamu Camarovo podražení v útočném pásmu, ale domácí se ubránili a v 7. minutě sami udeřili. Blümel našel před brankou Poulíčka, který překonal Růžičku.

Pardubice, které nastoupily bez obránce Ďalogy, navíc hned za 45 sekund zvýšily náskok. Tybor se z levé strany natlačil před mladoboleslavského gólmana a bekhendovým zakončením ho překonal mezi betony. Odpovědět se snažil Šidlík, ale Klouček byl na místě. Další možnost Dynama měl při Kotalově trestu Zohorna.

Po 47 sekundách druhé části našel zpoza branky Kosticyn volného Camaru, který čtvrtým gólem v play off zvýšil už na 3:0. Za 53 vteřin ale skórovali i hosté, Kloučka překonal přes clonu střelou od modré čáry Jääskeläinen.

Středočechy podržel Růžička při šanci Kusého a potom i při vyloučení Stránského zlikvidoval Paulovičovu možnost. Mladá Boleslav se neprosadila při Mikušově vyloučení a domácí nezužitkovali početní výhodu při Najmanově trestu. Kotala nepřekvapil Klouček zpoza branky a před druhou pauzou mohl zvýšit Kosticyn.

Ve 47. minutě se prokličkoval Pavel Kousal do úniku a blafákem do forhendu si vychutnal i Kloučka. Za 78 sekund přes clonu před pardubickým gólmanem zamířil obránce Šidlík z pravého kruhu přesně k protější tyči a náskok Dynama se rozplynul.

Hosté byli při chuti a Klouček musel krýt pokus Pavla Kousala. Na druhé straně měl odkrytou branku Kosticyn, ale po Kolářově přihrávce neuspěl. V 51. minutě při Camarově vyloučení dokonal obrat tečí Ševcovy střely Kotala. Sudí si ještě potvrdili situaci u videa. Kotala skóroval popáté z posledních tří utkání.

Dynamu se odpovědět nepodařilo. Před odkrytou brankou nedosáhl na puk Poulíček, neuspěl ani Robert Kousal a Mladá Boleslav se ubránila i při Jääskeläinenově vyloučení. Pojistku naopak zařídil po Strnadově přihrávce do prázdné branky Stránský.

Rychlý obrat Liberce

Hradečtí pod vedením trenéra Vladimíra Růžičky doma vedli od poloviny první třetiny zásluhou branky Petra Koukala, ale Bílí Tygři kontrovali třemi góly v závěrečné desetiminutovce. V 51. minutě vyrovnal Dávid Gríger, jen o 21 sekund později zařídil postup Petr Jelínek. V závěru pojistil výhru do prázdné branky Michal Bulíř.

Mezi nejlepší čtyřku postoupili Severočeši počtvrté z posledních pěti dohraných sezon. Pouze jedinkrát se to Liberci nepovedlo - před třemi lety po porážce 3:4 na zápasy právě s mužstvem Mountfieldu.

Domácí tým nastoupil do boje o naději bez kapitána Smoleňáka, který sledoval dění na ledě pouze z tribuny. Severočeši začali s velkou chutí a dobře patrným odhodláním, které se promítlo i do jejich střelecké převahy v prvním dějství. Na přesné pokusy mezi tyčky vyhráli 12:6.

Poté co zahrozil Orsava, měl před polovinou první třetiny při svém 400. extraligovém startu v kariéře zblízka možnost zakončit Vlach, Mazance ale nepřekonal. Udeřilo naopak na druhé straně. Veselý sice trefil jen pravou tyčku za Kváčovými zády, ale na brankovišti důrazný Koukal utnul neprůstřelnost libereckého gólmana po 178 minutách a 12 sekundách.

Chvilku nato našlápl Zachar a moc nechybělo, aby zvýšil. Liberec pak nevyužil přesilovku a měl štěstí po závaru v 19. minutě, naopak Musil v posledních sekundách nedokázal překonat Kváču.

Ve druhé třetině převzali aktivitu hosté. Birner pálil v přesilovce, Mazanec byl připravený, Najman při zakončení těsně minul. Před polovinou zápasu hráli Východočeši téměř minutu pět na tři, náskok ale nepojistili.

Kelly Klíma už v klasické přesilovce dobře zakončoval, ale neuspěl, Kolmann s Knotem zablokovali Jergla, který by snadno doklepával do prázdné branky. Lev pak bombou po přečíslení tři na dva těsně minul. Před přestávkou opět hrozil Musil.

Na konci 43. minuty zakončoval z ideální pozice mezi kruhy Blain, radost z navýšení náskoku mu ale sebral výborným zákrokem Kváča. O chvilku později se domácí dostali dvakrát během pár sekund do přečíslení dvou na jednoho, jenže ani jednou si nedokázali připravit pozici pro zakončení. V končící 49. minutě se vyznamenal Kváča proti Jerglovi.

Vyrovnání přišlo jako blesk z čistého nebe, poté co na kruhu po vhazování zablokovaný Gríger dokázal tečí přesměrovat pokus Rosandiče od modré čáry. Vzápětí Zachar přišel ve vlastním obranném pásmu o puk v souboji s Vlachem, ten ho přikopl Jelínkovi, který si pohrál s Mazancem.

Domácí dřeli, ale sérii už zdramatizovat nedokázali. Jergl se v poslední minutě při hře bez gólmana protáhl až před Mazance, jenže nedal, a Bulíř na druhé straně postup zpečetil.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Dynamo Pardubice - BK Mladá Boleslav 3:5 (2:0, 1:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 7. Poulíček (Blümel), 8. Tybor (R. Kousal), 21. Camara (A. Kosticyn, J. Mikuš) - 22. Jääskeläinen (Bernad, Cienciala), 47. P. Kousal, 48. Šidlík (D. Šťastný), 51. Kotala (Ševc, D. Šťastný), 60. J. Stránský (J. Strnad). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Bez diváků. Konečný stav série: 0:4.

Pardubice: M. Klouček - Nakládal, Vála, Bučko, J. Mikuš, Hrádek, J. Kolář - Tybor, O. Roman, R. Kousal - Camara, T. Zohorna, A. Kosticyn - Blümel, Poulíček, Kusý - O. Rohlík, Paulovič, L. Horký. Trenér: R. Král.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Šidlík, Ševc, Pláněk, D. Moravec, Fillman, Bernad, Dlapa - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad - D. Šťastný, A. Zbořil, Kotala - Jääskeläinen, Claireaux, Cienciala - P. Kousal, O. Najman, Flynn. Trenéři: R. Rulík a P. Patera.

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 11. Koukal (J. Veselý, Kelly Klíma) - 51. Gríger (Rosandič, Bulíř), 51. P. Jelínek (J. Vlach), 60. Bulíř (J. Vlach). Rozhodčí: Pešina, Kika - Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Bez diváků. Konečný stav série: 0:4.

Hradec Králové: Mazanec - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Šalda, Graňák, Jank, Pilař - Orsava, Cingel, Perret - Jergl, V. Růžička ml., J. Sklenář - Zachar, Lev, Kevin Klíma - J. Veselý, Koukal, Kelly Klíma. Trenér: V. Růžička st.

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, T. Hanousek, Derner - Lenc, A. Musil, Birner - Bulíř, Gríger, A. Najman - D. Špaček, P. Jelínek, J. Vlach - R. Pavlík, J. Šír, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.