Liberec přišel o vedení 3:0, přesto nad Chomutovem vydřel druhou výhru

Aktualizováno 1. 4. 2017 22:49
Liberec vyhrál i druhé extraligové semifinále s Chomutovem, tentokrát zvítězili Bílí tygři 4:3 v prodloužení. Piráti přitom dokázali vyrovnat skóre z 0:3 na 3:3, ale ve druhé minutě prodloužení rozhodl důrazný Dominik Lakatoš.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Liška

Liberec - Hokejisté mistrovského Liberce porazili ve druhém semifinále extraligy Chomutov 4:3 v prodloužení a vedou v sérii 2:0 na zápasy. Bílí Tygři sice ztratili vedení 3:0, ale v čase 62:58 rozhodl svou druhou brankou v utkání útočník Dominik Lakatoš. Série hraná na čtyři vítězství pokračuje v úterý a ve středu v Chomutově.

"Bylo to pro nás velmi těžké utkání. Třetí třetina nebyla vůbec v naší režii a nakonec jsme i přišli o tříbrankové vedení. Dostali jsme takovou facku, ale klobouk dolů přede všema, jak jsme se s tím popasovali. V prodloužení se nám povedlo opět Chomutov trochu sestřelit a urvat vítězství na naši stranu," zářil Lakatoš po utkání spokojeností.

Piráti po páteční prohře 1:4 nastoupili s pozměněným složením útoků. Místo útočníka Rašky se zařadil do sestavy Hlava a v obraně místo Mrázka byl Kudělka. Liberec začal náporem a hned v úvodu měl po akci Lakatoše šanci Vitásek.

Chomutov aktivitu Bílých Tygrů přečkal a v šesté minutě nebezpečně vypálil Růžička. Za dvě minuty při hře čtyř proti čtyřem trefil Hlava tyč. Piráti se ubránili při Dlapově trestu a Liberec při Ordošově vyloučení.

Ve 12. minutě pomohlo Lašákovi po Dlapově nahození břevno. Liberec po faulech Růžičky a Valacha hrál 38 vteřin v pěti proti třech. Piráti se sice ubránili, ale při klasické přesilovce už skóroval po Ordošově pokusu Lakatoš, který puk doklepl z brankové čáry.

Hned po 50 vteřinách druhého dějství úřadující mistr zvýšil. Ordoš vystihl Lacovu rozehrávku a Radivojevič po jeho přihrávce zamířil do odkryté branky. Po vyloučeních Vitáska a Bartoviče získal Chomutov výhodu pěti proti třem na 71 vteřin, ale snížení se přes velký tlak nedočkal. Naopak Bílí Tygři si pojistili vedení. Ve 28. minutě Valský zadovkou uvolnil Svačinu, který z pravého kruhu překonal Laca střelou na bližší tyč.

Liberec ještě přidal nebezpečné teče Jelínka a Bližňáka. Po faulu Dlouhého a Šimkově vyhození puku do hlediště nevyužili Piráti ani 115 vteřin v pěti proti třem. Valachova rána propadla Lašákovi mezi betony, ale puk skončil vedle pravé tyče.

Piráti ožili, kouč Liberce Pešán reagoval oddechovým časem, ale svými taktickými pokyny snížení nezabránil. V 37. minutě Huml vysunul Vondrku, který se z pravého kruhu přes obránce Ševce trefil k pravé tyči. "Nebudu si nic nalhávat, inkasovaný gól patří do kategorie střel, které bych měl chytat. Byla to střela na dřevěnou nohu, musel jsem dvakrát přenášet váhu a bohužel mi to prošlo pod betonem," uvedl gólman Ján Lašák. Odpovědět mohl Valský, ale po kombinaci s Vitáskem a Bartovičem trefil jen boční síť prázdné branky. Lašáka vzápětí málem překonal Lauko.

Na začátku třetí třetiny Piráti odolali v oslabení a Laco si poradil i s dalšími pokusy Liberce. Ve 49. minutě udeřil opět Chomutov, když se trefil od modré čáry Valach. Po akci Růžičky a Sklenářově střele se hosté ještě vyrovnání nedočkali, ale v 52. minutě už z pravého kruhu překonal Lašáka mezi betony střelou před beka Dernera Kämpf.

"Byla to rychlá střela zpoza hráče. Mrzelo to, ale v zápase nebyl čas si něco vyčítat. Člověk si toho taky nesmí brát příliš mnoho na sebe, protože pořád ještě do konce zbývalo dost času," doplnil Lašák. O chvíli později mohl otočit stav znovu Kämpf. V poslední minutě třetího dějství neodvrátil prodloužení Ordoš, který se natlačil před Laca a vytvořil velký závar.

V nastavení byli aktivnější domácí a po Jelínkově nahození ze záporného úhlu, které srazil do pravé tyče bek Valach rozhodl z dorážky Lakatoš. "Snažil jsem se jít důrazně do brány. Trochu se štěstím se to tam odrazilo a já jsem jen máchnul hokejkou," líčil Lakatoš vítěznou trefu.

"Opět jsme ukázali, že nevěšíme hlavy a neskládáme zbraně a vždycky bojujeme do konce. Ať série dopadne jakkoliv, tak si myslím, že jsme skvělý tým a je vidět, že když hrajeme spolu a bojujeme, tak se nám to většinou v zápase vrátí a výsledek dotáhneme nebo otočíme. Je to 0:2, mrzí to, ale co se dá dělat. Jdeme dál," řekl chomutovský zadák Juraj Valach.

Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov 4:3 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 19. Lakatoš (Ordoš), 21. Radivojevič (Ordoš), 28. Svačina (Valský), 63. Lakatoš (P. Jelínek) - 37. Vondrka (Huml, Rutta), 49. Valach (Koblasa, V. Růžička ml.), 52. Kämpf (L. Chalupa, Rutta). Rozhodčí: Hribik, Hradil - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

Sestavy:

Liberec: Lašák - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Mojžíš, Derner - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok, od 30. navíc Pyrochta - Ordoš, Bližňák, Radivojevič - Valský, Vantuch, Svačina - A. Dlouhý, J. Stránský, Bartovič. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Chomutov: J. Laco - Rutta, L. Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, Dlapa, Kudělka - Vondrka, Huml, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Račuk, Kämpf, Koblasa - Hlava, Lauko, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.