Budějovice senzačně otočily v poslední minutě, 2:0 vede v sérii i Sparta

Aktualizováno 22. 3. 2022 21:56
Hokejisté Českých Budějovic díky obratu v poslední minutě porazili ve druhém utkání čtvrtfinále play off extraligy doma Pardubice 3:2 a vedou v sérii 2:0 na zápasy. Stejně je na tom Sparta, která i ve druhém domácím klání přehrála Liberec, tentokrát těsně 3:2.
Radost hokejistů Českých Budějovic
Radost hokejistů Českých Budějovic | Foto: Petr Tibitanzl / Motor České Budějovice

Dynamu zařídili dvoubrankové vedení obránce Ondřej Vála a v přesilové hře kanonýr Robert Říčka. Za Motor se nejdříve prosadil jen ve 32. minutě Miroslav Holec, v čase 59:19 vyrovnal Martin Hanzl a devět sekund před koncem rozhodl Lukáš Pech. Série pokračuje v pátek a v sobotu v Pardubicích.

Motor vstoupil do utkání aktivněji, ale potom se musel bránit dvakrát v rychlém sledu v oslabení při trestech Bučka, který v sestavě nahradil Bindulise, a Ondráčka. Při druhé přesilovce projel Cienciala před Hrachovinu, ale nezakončil přesně. V polovině úvodní části nebezpečně pálil těsně mimo domácí obránce Percy a Dynamo odolalo i při následném náporu Českých Budějovic. Na druhé straně v 11. minutě obránce Vála trefil tyč.

Východočeši, kteří do utkání nastoupili oproti pondělku s pozměněným složením útoků, se ubránili při Hrádkově trestu a v čase 15:28 se radovali z vedení. Camara našel od pravého mantinelu na levé straně Válu, který překonal českobudějovického gólmana. Krátce před první pauzou mohl vyrovnat Pech, který se v přečíslení rozhodl místo přihrávky sám zakončit, ale Frodl zasáhl pravým betonem.

V úvodu druhé části měl nejdříve možnost Abdul, který pak ve 24. minutě v přečíslení nabídnul šanci Šenkeříkovi, jenž prvním pokusem trefil gólmana Frodla a napodruhé bekhendem minul.

Potom byla v vidění strkanice domácího Šticha s Kolářem i následně s Camarou, jehož bek Motoru poslal k zemi. V čase 26:51 se prosadilo v závěru Ondráčkova trestu Dynamo, které v té době už hrálo bez útočníka Musila. Cienciala našel Říčku a kanonýr Pardubic překonal Hrachovinu.

Motor se neprosadil při Kofferově vyloučení, ale ve 32. minutě už se dočkal snížení. Po kombinaci se po Vondrkově nahození z levé strany odrazil puk před Holce, který zamířil do levého horního rohu Frodlovy branky. Do další šance domácích se dostal Voženílek, Dynamo se ubránilo i v oslabení poté, co Paulovič po hře čtyř proti čtyřem zasáhl do hry ještě z trestné lavice při svém návratu. Před druhou pauzou mohl zvýšit Kousal, ale sám před Hrachovinou neuspěl.

Hned po přestávce pomohla domácím tyč, kterou trefil po Camarově přihrávce kapitán Poulíček. Při Percyho vyloučení měli možnost Cienciala a Říčka. Hrachovinovi potom pomohla dvakrát tyč při Kousalových střelách ve 45. a v 50. minutě. Jihočeši se snažili tlačit za vyrovnáním, ale Dynamo hrozilo z protiútoků. Říčka, Rohlík ani Blümel ale pojistku skóre nepřidali.

Potom minul po přihrávce Novotného Valský, ale Motor se obratu dočkal. V čase 59:19 po Percyho střele z dorážky vyrovnal Hanzl a devět sekund před koncem zpoza branky u pravé tyče překonal Frodla Pech a rozhodl. Z gólu se radovat nemohl, protože po Camarově zákroku zůstal dlouhou otřesený ležet na ledě.

Sparta uspěla i podruhé

Sparta ve druhém čtvrtfinále porazila Liberec 3:2 a v sérii vede 2:0. Všechny branky padly v první třetině, o vítěznou trefu Pražanů se postaral David Tomášek. Série pokračuje v pátek a v sobotu v Liberci.

Severočeši po pondělním debaklu vstoupili do utkání aktivně a již na začátku druhé třetiny mohl otevřít skóre Ordoš, nedokázal však ideálně zakončit. Domácí rychle srovnali hru, ale inkasovali jako první. Sparta dostala trest za příliš mnoho hráčů na ledě a úvodní přesilovku utkání využil Šmíd, který projel celé hřiště a překonal Machovského.

O minutu později ale hráli v šesti i hosté a Pražané bleskově vyrovnali. Sobotka ukončil přesilovku již po třinácti sekundách. Ve 13. minutě připravil přesnou křížnou přihrávkou Matuškin gól pro Němečka a Sparta vedla. Vzápětí šli navíc Tygři do tří, a přestože 59 vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovku domácí nedokázali využít, ještě než se první z vyloučených Šír zapojil do hry, prosadil se důrazný Tomášek.

Hosté ale ještě v první třetině v přesilovce snížili, když za ležícího Machovského dotlačil v přesilovce puk Vlach. Rozhodčí Lacina gól uznal navzdory předcházejícímu kontaktu Ordoše s brankářem Sparty a trenérské výzvě domácích. Za střet podle rozhodčích mohl bek Sparty Jurčina.

Ve 24. minutě mohli zvýšit vedení domácích Sobotka s Řepíkem, kteří se dostali sami před Kváču. Gólman Liberce ale pokus kapitána Sparty vyrazil. Emoce ve druhé části výrazně poklesly, více šancí skórovat měli Pražané, Kváča ale chytal spolehlivě.

Na začátku třetí části mohl přidat čtvrtý gól Chlapík, ani nejproduktivnější hráč základní části ale libereckého brankáře nepřekonal. Oba týmy se snažily hlavně neudělat chybu a nenabídnout soupeři výraznou příležitost. Těsnou výhru nakonec Sparta udržela a připsala si devátou výhru za sebou včetně závěru základní části.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 2. zápasy:

HC Motor České Budějovice - HC Dynamo Pardubice 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 32. Holec (Vondrka, Percy), 60. M. Hanzl (Percy, Pech), 60. Pech (J. Ondráček) - 16. Vála (Camara, Matýs), 27. Říčka (Cienciala, R. Kousal). Rozhodčí: Jeřábek, R. Svoboda - Ondráček, Zíka. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 6421 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Piskáček, Bučko, Šenkeřík, Štich - J. Ondráček, Pech, Abdul - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - Gulaš, Holec, Vondrka - Valský, J. Novotný, D. Voženílek. Trenér: Modrý.

Pardubice: Frodl - J. Zdráhal, J. Mikuš, Košťálek, Vála, Hrádek, J. Kolář, Nedbal - A. Musil, Poulíček, Blümel - Cienciala, R. Kousal, Říčka - Camara, Paulovič, Matýs - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 3:2 (3:2, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Sobotka (Moravčík, Šmerha), 13. Němeček (Matuškin, Horák), 15. Tomášek - 8. Šmíd (Kváča), 17. J. Vlach (Zachar, P. Jelínek). Rozhodčí: Šír, Lacina - Brejcha, Lederer. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:2. Diváci: 9514. Stav série: 2:0.

Sparta: Machovský - Matuškin, Němeček, T. Pavelka, Polášek, T. Dvořák, Moravčík, Jurčina - Řepík, Sobotka, Forman - Tomášek, D. Vitouch, Chlapík - Šmerha, Horák, E. Thorell - Dvořáček, Stoljarov, Strnad. Trenéři: Jandač a M. Hořava.

Liberec: Kváča - M. Ivan, Šmíd, Kolmann, Rosandič, Melancon, Aubrecht - Klapka, P. Jelínek, J. Vlach - Zachar, Filippi, Ordoš - Klepiš, Gríger, Faško-Rudáš - A. Najman, Šír, Rychlovský - Trenér: Augusta.