Budějovice předvedly senzační obrat. V boji o udržení ztratilo Kladno a Litvínov

27. 1. 2023 19:55
České Budějovice porazily ve 42. kole hokejové extraligy Mladou Boleslav 5:4 v prodloužení. Zápas jim zachránil Martin Hanzl, který vyrovnal sekundu před třetí sirénou. V prodloužení rozhodl po Hanzlově asistenci Jan Štencel.
Radost hokejistů Českých Budějovic (uprostřed brankář Dominik Hrachovina a kapitán Milan Gulaš).
Radost hokejistů Českých Budějovic (uprostřed brankář Dominik Hrachovina a kapitán Milan Gulaš). | Foto: Petr Tibitanzl / Motor České Budějovice

"Dva body do tabulky jsou super, ale celkově to byl zápas nahoru dolů. Vedli jsme, pak jsme ztráceli a přišli o náskok, ale v naší situaci jsou dva body určitě dobré," řekl Hanzal na klubovém webu.

Bruslaři venku prohráli podeváté za sebou a stále se jich týká boj o záchranu.

Budějovice poskočily díky dvěma bodům na 12. příčku. Drží bodový náskok nad předposledním Litvínovem, který prohrál v Liberci vysoko 1:5. Všechny předešlé tři vzájemné zápasy těchto týmů skončily po základní hrací době nerozhodně 2:2, dnes ale měli Bílí Tygři duel pod kontrolou. Dvoubrankový náskok si vypracovali již v první třetině.

Poslední s pětibodovou ztrátou zůstává Kladno, které i s Jaromírem Jágrem v sestavě podlehlo Kometě Brno 0:3. Domácím nepomohl ani návrat zkušeného útočníka Jakuba Klepiše, který od 11. prosince marodil se zlomenou nohou.

Kometa měla už po první třetině dvoubrankový náskok a naplno bodovala podruhé za sebou. Poslední Rytíře zdolali Jihomoravané ve vzájemných soubojích potřetí za sebou a vzdálili se jim na devět bodů.

Brankář Komety Dominik Furch uhájil potřetí v sezoně čisté konto, vítězný gól dal obránce Jan Ščotka.

Karlovy Vary, další tým, který bojuje o udržení, porazily favorizovaný Třinec 4:1 a poprvé od prosince 2015 tak proti Ocelářům doma naplno bodovaly. Energie je v tabulce i nadále jedenáctá, na poslední Kladno má ale k dobru devět bodů. Oceláři prohráli popáté za sebou, udrželi se ale na čtvrtém místě.

Vítkovice podlehly na domácím ledě Hradci Králové 2:5. Hosté dokázali zvítězit i přesto, že už prohrávali 0:2. Zápas však závěrečnou smrští a čtyřmi góly během šesti minut otočili ve svůj prospěch.

Vítěznou trefu zaznamenal v 56. minutě Jakub Lev, branku a dvě asistence si v klíčových momentech připsal Jan Eberle. Vítkovice po spanilé jízdě v úvodu sezony na vlastním ledě prohrály čtvrtý z posledních pěti duelů.

42. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové 2:5 (1:0, 1:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 8. Kalus (Raskob, Roberts Bukarts), 26. Roberts Bukarts (Mueller, Koch) - 28. Kalina (Perret), 54. Eberle, 56. Lev (Eberle), 60. Cingel (Eberle, Blain), 60. Jergl (Lalancette, Perret). Rozhodčí: Kika, Stano - Rampír, Rožánek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 4955.

Vítkovice: Stezka - Raskob, Koch, Grman, Mikuš, Prčík, Gewiese, J. Stehlík - Lakatoš, Marosz, L. Krenželok - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Kalus, Dej, Kotala - Lednický, Chlán, Fridrich. Trenér: Holaň.

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Marcel - Chalupa, Cingel, Eberle - Jergl, Lalancette, Perret - Novák, Lev, R. Pavlík - K. Lang, Štohanzl, Morong. Trenér: T. Martinec.

HC Energie Karlovy Vary - HC Oceláři Třinec 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 31. Gríger (Koffer, Hladonik), 37. Kohout (Jiskra), 52. Černoch (O. Beránek, Huttula), 59. Hladonik (Gríger) - 50. Chmielewski (Hrehorčák, M. Roman). Rozhodčí: Pražák, Květoň - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 3179.

Karlovy Vary: Habal (44. Lukeš) - Mikyska, Huttula, Bartejs Stříteský, Rohan, Dlapa - O. Beránek, Černoch, Koblasa - Koffer, Gríger, Rachůnek - Kofroň, Hladonik, Juusola - Kohout, Jiskra, Redlich. Trenér: Bruk.

Třinec : Mazanec - Marinčin, M. Doudera, J. Jeřábek, Zahradníček, Roth, Čukste, Havránek - M. Růžička, Voženílek, Nestrašil - Hudáček, M. Roman, Svačina - Kurovský, Hrehorčák, Chmielewski - Hrňa, Dravecký, Ramik . Trenér: Moták.

HC Motor České Budějovice - BK Mladá Boleslav 5:4 v prodl. (0:1, 2:0, 2:3 - 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Koláček (Chlubna, Tomeček), 36. Vondrka (Gulaš, Hovorka), 57. M. Hanzl (Šenkeřík), 60. M. Hanzl (Gulaš, Pech), 63. Štencel (M. Hanzl) - 11. Lunter (Dvořáček), 45. Lintuniemi (Přibyl, Dvořáček), 54. Šťastný (Bičevskis, J. Stránský), 56. Bičevskis (Šťastný, J. Stránský). Rozhodčí: Šindel, Hribik - J. Svoboda, Špůr. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 5377.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Šenkeřík, Hovorka, Bindulis - Gulaš, Pech, Vondrka - Valský, M. Hanzl, Dzierkals - Doležal, Toman, Strnad - Tomeček, Koláček, Chlubna. Trenér: Čermák.

Mladá Boleslav: Novotný - Pláněk, Pýcha, Lintuniemi, Jánošík, Čech, R. Jeřábek, od 41. navíc Štich - Lantoši, O. Roman, Söderlund - Šťastný, Bičevskis, J. Stránský - Kelly Klíma, O. Najman, M. Beránek - Dvořáček, Přibyl, Lunter. Trenér: Kalous.

Rytíři Kladno - HC Kometa Brno 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Ščotka (Flek, Pospíšil), 16. Okál (Holland), 38. Pospíšil (Kollár, Kučeřík). Rozhodčí: J. Ondráček, Hejduk - Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 3389.

Kladno: Brízgala - Dotchin, Kehar, Veber, Cibulskis, Babka, Slováček, Sotnieks - Filip, Plekanec, Kubík - Indrák, Klepiš, Brodecki - Jágr, Zikmund, M. Procházka - Beran, Pytlík, Melka. Trenér: Vejvoda.

Brno: Furch - Kundrátek, Ďaloga, Hrbas, Ščotka, Holland, Kučeřík - Horký, Holík, Okál - Pospíšil, Kollár, Flek - Šalé, Strömberg, A. Zbořil - Jenyš, F. Dvořák, Vincour - Koblížek. Trenér: P. Martinec.

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Flynn (A. Najman, Frolík), 20. Derner (Flynn), 34. Rychlovský (Ordoš, Kolmann), 45. Šír (Jelínek, Rychlovský), 57. Jelínek z trestného střílení - 39. Kudrna (Zile, Freibergs). Rozhodčí: Hradil, M. Sýkora - Zíka, Klouček. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Diváci: 5613.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, M. Ivan, Štibingr, Derner, Kolmann - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, P. Jelínek, Ordoš - Šír, J. Vlach. Trenér: Augusta.

Litvínov: Zajíček - D. Zeman, Zile, Strejček, Freibergs, Jaks, Demel, Wesley - P. Zdráhal, Sukeľ, Kudrna - Hlava, Estephan, Abdul - Berka, Gut, Danielčák - Šalda, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

1. Pardubice 42 25 8 4 5 130:81 95
2. Vítkovice 42 22 4 9 7 130:102 83
3. Sparta Praha 40 21 5 1 13 113:88 74
4. Třinec 41 18 4 5 14 118:87 67
5. Liberec 42 14 6 10 12 125:108 64
6. Olomouc 41 18 4 2 17 103:103 64