Estephan trefil Litvínovu dva body, Hradec Králové zkrotil Rytíře až ve třetí třetině

29. 1. 2023 18:54
Hokejisté Litvínova zdolali v 43. kole extraligy doma České Budějovice, zabrali po dvou porážkách za sebou a předstihli právě Motor o skóre na 12. místě. Ze tříbodového zisku se mohou radovat v Hradci Králové poté, co porazili Kladno 4:2.
Hokejisté Litvínova.
Hokejisté Litvínova. | Foto: Vladislav Kollert / HC Verva Litvínov

O triumfu Litvínova rozhodl v šesté sérii rozstřelu kanadský útočník Giorgio Estephan, který proměnil oba své pokusy v nájezdech. Gólman Šimon Zajíček přispěl k třetí výhře ve vzájemných duelech za sebou prvním čistým kontem v extraligové kariéře. Jeho protějšek Dominik Hrachovina si připsal druhou nulu v sezoně.

V úvodu se hrálo dlouho bez šancí, až v 5. minutě málem překonal Hrachovinu domácí bek Strejček. Vzápětí nabídl hostům faulem přesilovou hru Freibergs, ale Verva se ubránila. V oslabení naopak zahrozil Gut, s jehož bekhendovým pokusem si gólman Motoru poradil. Na druhé straně bekhendovou střelou z otočky minul Dzierkals.

Potom ohrozili Hrachovinu svými ranami Jaks a Strejček. Největší šanci měl po kombinaci třetí litvínovské formace Hlava, ale hostující gólman mu ji zmařil lapačkou. Po Zdráhalově přihrávce minul Šalda. Zajíčka zase nepřekonal bekhendovým zakončením Hanzl. Bezbrankový stav neprolomil ani Zdráhal po Abdulově přihrávce.

V úvodu druhé části se hosté ubránili při Pechově trestu a v dalším jejím průběhu měli navrch. Přestříleli Severočechy v poměru 15:4, ale Zajíčka nepřekonali svými pokusy Tomeček, Šenkeřík či Vondrka. Raška se před litvínovského gólmana protlačil zpoza branky, jenže ani on neuspěl. Za domácí dvakrát v rychlém sledu zaměstnal Hrachovinu Zdráhal a další možnost měl Wesley.

Ve 42. minutě se dostal sám před Zajíčka Hanzl, ale bekhendovým blafákem na něj nevyzrál. V čase 42:52 sice překonal Hrachovinu tečí Strejčkovy střel Gut, avšak sudí Sýkora se Šindelem si na videu potvrdili, že to bylo vysokou holí.

Ve 45. minutě nabídl Hanzl puk před odkrytou branku Štenclovi, ale ten mu přeskočil hokejku. Motor se neprosadil při Zileho trestu a potom po objetí branky nepřekonal Zajíčka ani nadvakrát bekhendem obránce Vráblík.

V nastavení nejdříve minul v šanci domácí bek Demel, na druhé straně neuspěl s bekhendovým blafákem zadák Štencel. Hrachovina nedovolil skórovat Hlavovi a z protiútoku neproměnil únik Valský, který o chvíli později nevyužil ani svou další šanci. Rozhodnout se nepodařilo bekhendovým blafákem ani na druhé straně Kudrnovi.

V rozstřelu Estephan poslal domácí do vedení v první kole, jenže v páté sérii odpověděl zakončením jednoruč po vzoru Petera Forsberga Pech. Následně ale uspěl opět Estephan a Pech už nikoliv.

Rozhodnutí až v závěru

Východočeši díky vítězství nad Kladnem bodovali naplno potřetí za sebou a nadále posilují naději na umístění v elitní čtveřici soutěže. V 52. minutě rozhodl za stavu 2:2 útočník Lukáš Cingeľ. Jednu ze tří asistencí v duelu si u jeho gólu připsal francouzský útočník Jordann Perret. Rytíři jsou nadále poslední a na třinácté České Budějovice i dvanáctý Litvínov ztrácí už sedm bodů.

Hosté se - podobně jako řada dalších týmů - jen těžko srovnávali s hradeckou rychlostí, domácí zprvu produkovali brankové šance v téměř dvouminutovém intervalu. V koncovce se ale trápili. Jágrův faul na Chalupu nepotrestal z trestného střílení Jergl, Perret v úniku přetáhl kličku, tyčka zazvonila po zakončení nové posily Ethana Wereka. Kanadský útočník dostal prostor v druhé formaci vedle Lalancettea a Radovana Pavlíka.

Mountfield šel celkem zaslouženě do vedení až ve 14. minutě zásluhou Kevina Klímy, který přebruslil Ticháčka a z dorážky dopravil puk bruslí do branky. Kontrola u videa neprokázala úmyslné kopnutí.

Kladno svůj výkon stupňovalo a i když ve druhé třetině vystřelilo jen šestkrát, šlo o zakončení z nebezpečných pozic. Indrák ještě únik neproměnil, ale ve 39. minutě už vyrovnal Procházka, jenž projel zkoprnělou královéhradeckou sestavou a dorazil svůj vlastní pokus.

Do minulé patnáctigólové přestřelky na hradeckém ledě měl dnešní vzájemný zápas daleko, třetí část ale přece jen nabídla víc brankových radostí. Po minutě vystihl Klepišovu chybu Radovan Pavlík a sám před Bowem zamířil mezi betony, hosté zanedlouho opět vyrovnali z přesilovky zásluhou Kubíka.

Na využitou početní výhodu z hole Cingeľa už ale odpověď nenašli. Bláhovu teč vytáhl zákrokem večera Kiviaho, jenž neinkasoval ani v zesílené power play hostů. Vítězství favorizovaného týmu Hradce snadno potvrdil po třetí Perretově asistenci Jergl.

43. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Motor České Budějovice 1:0 po sm

Branka: Rozhodující sam. nájezd Estephan. Rozhodčí: Sýkora, Šindel - Frodl, Hynek. Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 4126.

Litvínov: Zajíček - D. Zeman, Zile, Strejček, Freibergs, Jaks, Demel, Wesley - Jurčík, M. Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Abdul - Hlava, Gut, Havelka - Danielčák, Berka, Šalda. Trenér: Mlejnek.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Šenkeřík, Kachyňa, Bindulis - Gulaš, Pech, Čachotský - Valský, M. Hanzl, Vondrka - Z. Doležal, M. Toman, Dzierkals - V. Tomeček, Raška, Strnad. Trenér: Čermák.

Mountfield Hradec Králové - Rytíři Kladno 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 14. Kevin Klíma (Perret, Jergl), 42. R. Pavlík, 52. Cingeľ (Perret), 59. Jergl (Perret) - 39. M. Procházka (Klepiš, Zikmund), 46. Kubík (Plekanec, Dotchin). Rozhodčí: Úlehla, Stano - Synek (oba SR), J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 5735.

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Werek, Lalancette, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - M. Novák, Štohanzl, Chalupa. Trenér: T. Martinec.

Kladno: Bow - Dotchin, Ticháček, Cibulskis, Sotnieks, Babka, Slováček, Veber - Jágr, Plekanec, Kubík - Indrák, Klepiš, Brodecki - Zikmund, Filip, M. Procházka - O. Bláha, Pytlík, Melka. Trenér: O. Vejvoda ml.

HC Olomouc - HC Energie Karlovy Vary 3:4 (0:0, 2:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 22. Plášek (Kusko, Rašner), 38. Rašner (Olesz), 41. J. Káňa (Orsava, A. Rutar) - 28. Kohout (Havlín, Redlich), 36. O. Beránek (Černoch, D. Mikyska), 47. Gríger (T. Rachůnek), 60. Kohout (D. Mikyska). Rozhodčí: Hribik, Obadal - J. Ondráček II, Rožánek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 3927.

Olomouc: Konrád - Dujsík, Ondrušek, Škůrek, Rašner, Švrček, T. Černý, Řezníček - Orsava, J. Knotek, J. Káňa - Navrátil, Kusko, Plášek - Bambula, J. Kučera, Klimek - A. Rutar, Anděl, Olesz. Trenér: J. Tomajko.

Karlovy Vary: Š. Lukeš - D. Mikyska, Huttula, Bartejs, Stříteský, Havlín, Dlapa, od 21. navíc A. Rulík - O. Beránek, Černoch, Koblasa - Koffer, Gríger, T. Rachůnek - Kofroň, Hladonik, Juusola - Kohout, Jiskra, Redlich. Trenér: Bruk.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 29. Kučeřík (Kollár, K. Pospíšil), 52. Strömberg (Horký, A. Zbořil), 60. Ďaloga (K. Pospíšil). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Rampír, Axman. Vyloučení 4:3. Využití 3:0. Diváci: 6224.

Brno: D. Furch - L. Forman, Ďaloga, Hrbas, Ščotka, Holland, Kučeřík - Horký, Holík, Okál - K. Pospíšil, Kollár, Flek - Koblížek, Strömberg, Vincour - Šalé, A. Zbořil, Dufek. Trenér: P. Martinec.

Liberec: Neužil - Nedomlel, Balinskis, Melancon, M. Ivan, Štibingr, Derner, Kolmann - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, P. Jelínek, Ordoš - J. Šír, J. Vlach. Trenér: P. Augusta.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 4:3 po sm (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Mertl (Zámorský, Rekonen), 37. Rekonen (Piskáček, Kodýtek), 44. Kodýtek (Blomstrand, Holešinský), rozhodující sam. nájezd Houdek - 27. Konečný, 46. Sobotka (M. Forman, Řepík), 47. D. Vitouch (Buchtele, Vauhkonen). Rozhodčí: Jaroš, Šír - Brejcha, Lederer. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5738.

Plzeň: Miroslav Svoboda - Zámorský, Baránek, Kaňák, Houdek, Piskáček, Skok, A. Jiříček - Pour, Suchý, Schleiss - Blomstrand, Kodýtek, Holešinský - Rekonen, Mertl, Hrabík - Adamec, Malát, Bitten. Trenér: Kořínek.

Sparta: Kořenář - M. Jandus, Němeček, Mikliš, Kempný, Polášek, Moravčík - P. Kousal, Horák, Tomášek - Řepík, Sobotka, M. Forman - Safin, D. Vitouch, Buchtele - Vauhkonen, G. Thorell, D. Kaše - Konečný. Trenéři: Hořava a Wallson.

BK Mladá Boleslav - HC Dynamo Pardubice 3:5 (1:2, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. J. Stránský (Bičevskis, Šťastný), 40. Lantoši (O. Najman), 53. Söderlund (Lantoši, Pláněk) - 14. D. Musil (L. Sedlák), 18. Čerešňák (R. Kousal, Radil), 23. Paulovič (Poulíček, T. Zeman), 31. L. Sedlák (Hyka, Košťálek), 44. L. Sedlák (Vondráček, Štetka). Rozhodčí: Pražák, J. Ondráček - Kajínek, Zíka. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:2. Diváci: 4012.

Mladá Boleslav: Krošelj - Pláněk, Lintuniemi, Pýcha, Jánošík, Čech, R. Jeřábek, Bernad - Lantoši, O. Najman, Söderlund - Šťastný, Bičevskis, J. Stránský - Dvořáček, Přibyl, Lunter - Kelly Klíma, Hradec, M. Beránek. Trenér: Kalous.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Bučko, J. Kolář, Vála - Hyka, L. Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - T. Zeman, Poulíček, Paulovič - Vondráček, Mandát, Štetka. Trenér: R. Rulík.

1. Pardubice 43 26 8 4 5 135:84 98
2. Vítkovice 42 22 4 9 7 130:102 83
3. Sparta Praha 41 21 5 2 13 116:92 75
4. Třinec 41 18 4 5 14 118:87 67
5. Liberec 43 14 6 10 13 125:111 64
6. Olomouc 42 18 4 2 18 106:107 64