Liberec ovládl reprízu finále a vyskočil na třetí místo, Plzeň slaví podruhé v řadě

Aktualizováno 25. 10. 2016 20:22
Hokejoví mistři z Liberce vyhráli na ledě Sparty jasně 4:1 a v tabulce extraligy povýšili na třetí místo za Třinec a Kometu. Dařilo se i Plzni, která po mizerném startu sezony uspěla podruhé v řadě, tentokrát vyzrála na Hradec.
Radost hokejistů Liberce.
Radost hokejistů Liberce. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Hokejisté Sparty prohráli v předehrávce 16. kola extraligy s Libercem 1:4. Severočeši tak v další repríze finále minulého ročníku vyrovnali účty v této sezoně, pod Ještědem podlehli v polovině září Pražanům těsně 2:3. Vítězný gól Bílých Tygrů dal zkraje druhé třetiny Jan Stránský. Liberecká série bez inkasované branky se zastavila na 235 minutách a 38 vteřinách.

Přestože gólman Lašák neinkasoval v libereckém brankovišti ve všech třech předchozích utkáních, v Praze dostal od trenérů přednost Will. A musel se brzy činit při prvních šancích Sparty. Tu největší měli v přečíslení dvou na jednoho Pech s Kumstátem, ale Will si poradil.

Jenže pak se proti pravidlům provinil Barinka, následoval ho Vrána a Liberec téměř minutovou přesilovku pět na tři zužitkoval díky Šimkovi už po osmi vteřinách. Sparťané sice měli do přestávky několik slibných šancí k vyrovnání, ale gólem neskončila ani jedna z nich.

V nástupu do druhé části naopak podruhé udeřili hosté, když clonící Stránský tečoval nahození od modré čáry mimo Pöpperleho dosah. Ve 25. minutě mohl odpovědět Hlinka, v samostatném úniku na Willa ale nevyzrál. Zanedlouho se hrálo ve čtyřech na obou stranách, Vantuch při přečíslení dvou na jednoho dobře tečoval puk, jenže Pöpperle vytáhl skvělý zákrok.

Ve 33. minutě ještě zkomplikoval Pražanům cestu za obratem útočník Ružička, jenž musel předčasně do kabin s trestem na pět minut a do konce utkání za zásah do oblasti hlavy a krku. Pykal sice i Vantuch, jenže pouze dvě minuty. V následné početní výhodě Pöpperle zpočátku odolal několika velkým příležitostem hostů, ale pak byl ve správný čas na správném místě Bartovič a dorážkou do odkryté branky navýšil skóre na 3:0.

Sparta se pak navíc po Mikušově faulu vysokou holí musela bránit další čtyři minuty v oslabení, jež se přeneslo do začátku třetího dějství. V něm už čelil náporu Severočechů v domácím brankovišti Novotný, jenž nahradil Pöpperleho. Sparta přes velké manko toužila alespoň po čestném úspěchu, který by utnul výbornou sérii hostů bez inkasované branky.

Dlouho Pražané ztroskotávali na pozorném Willovi, ale nakonec se dočkali po povedené trefě Vrány, jenž v 56. minutě při přesilovce Willa propálil. Hosty však už o 32 sekund později uklidnil Jelínek.

Plzeň zvítězila podruhé v řadě

Dnes večer se hrála také předehrávka 34. kola, v níž Plzeň porazila Hradec Králové 3:1 a na osmý pokus poprvé v sezoně doma naplno bodovala. V součtu s nedělním vítězstvím v Třinci Indiáni po předchozí sérii čtyř duelů bez bodu uspěli podruhé za sebou, což se jim v tomto ročníku dosud nepovedlo.

Vítěznou branku vstřelil ve 48. minutě Tomáš Hrnka a za 13 vteřin pojistil výsledek Ondřej Kratěna. Hradečtí potvrdili mizernou sérii z venkovních zápasů, během níž prohráli poosmé z devíti pokusů.

Hokejová extraliga:

Předehrávka 16. kola:

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 56. P. Vrána (J. Mikuš) - 8. Šimek (Radivojevič), 23. J. Stránský (Vantuch, J. Vlach), 37. Bartovič (Ordoš, Svačina), 57. P. Jelínek (Lakatoš). Rozhodčí: Hradil, Šír - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 6:4, navíc Ružička (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 7244.

Sparta Praha: Pöpperle (41. F. Novotný) - Čajkovský, J. Mikuš, Kalina, Gernát, Piskáček, Nedomlel, Barinka - Uher, P. Vrána, Ružička - Ihnacak, J. Hlinka, Klimek - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, M. Procházka. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Liberec: Will - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Jánošík, Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Mikyska, Radivojevič - Svačina, Vantuch, Bartovič - J. Stránský, D. Špaček, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Předehrávka 34. kola:

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. Vondráček (Pulpán), 48. Hrnka (Moravčík), 49. Kratěna (D. Kubalík, Kracík) - 34. Bednář (Köhler). Rozhodčí: Pražák, Hribik - Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 3548.

Plzeň: Sochůrek - Čerešňák, Kvasnička, D. Sklenička, Pulpán, Moravčík, Němeček - Kratěna, Kracík, D. Kubalík - Vondráček, Lev, Johnson - Indrák, Kodýtek, T. Svoboda - Hrnka, Koreis, Vracovský. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Hradec Králové: Rybár - Štajnoch, Gregorc, Pavlas, Newton, Pláněk, Vydarený, Čáp, Dietz - Jarůšek, Dragoun, Šimánek - Köhler, Bednář, T. Knotek - R. Pavlík, Potulny, Bulík - J. Veselý, Nedvídek, J. Dvořák. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.