Zelenka je po transplantaci. Hokejové legendě Sparty selhaly ledviny

Sport Sport
31. 7. 2019 8:38
Šestačtyřicetiletému bývalému hokejistovi Sparty Jiřímu Zelenkovi selhaly ledviny a musel podstoupit transplantaci.
Jiří Zelenka (2007)
Jiří Zelenka (2007) | Foto: ČTK

"Čtyřnásobný sparťanský mistr, druhý nejlepší střelec historie klubu, trenér naší mládeže a klubová legenda Jiří Zelenka v nedávné době úspěšně prodělal transplantaci ledviny. Držíme palce, přejeme co nejrychlejší uzdravení a brzký návrat zpátky na led!" oznámila hokejová Sparta na svém facebookovém profilu v úterý večer.

Podle deníku iSport sparťanskému kanonýrovi, který v extralize nasázel 287 branek, selhaly obě ledviny kvůli dědičným problémům i důsledkům hokejových srážek a Zelenka byl poslední měsíce odkázán na domácí dialýzu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy