Plzeň přetlačila Vítkovice ve třetím nejdelším utkání historie. Obrat v sérii dokonal i Chomutov

Aktualizováno 12. 3. 2017 22:16
Chomutov se stal prvním týmem, jemuž se podobný obrat v předkole podařil. Sérii hranou na tři vítězné zápasy dokázala z 0:2 na 3:2 otočit v historii play off samostatné české extraligy jen Olomouc v semifinále v roce 1994 proti Kladnu. V neděli pozdě večer se pak totéž podařilo Plzni.
Radost plzeňských hokejistů.
Radost plzeňských hokejistů. | Foto: Milan Kammermayer

Chomutov - Hokejisté Chomutova deklasovali v rozhodujícím pátém utkání předkola play off extraligy Mladou Boleslav 6:1 a postoupili do čtvrtfinále, v němž se utkají s Třincem. Piráti tak před vlastními fanoušky dokonali obrat v sérii z 0:2 na 3:2.

Totéž se povedlo Plzni, která ve třetím nejdelším utkání historie ligy vyhrála ve Vítkovicích 2:1 v prodloužení. V čase 94:22 rozhodl svým prvním gólem v play off David Stach. Západočeši otočili stav série z 0:2 na zápasy a ve čtvrtfinále extraligy se utkají s obhájcem titulu i vítězem dlouhodobé části Libercem.

Souboj brankářů nakonec ovládl Machovský

Domácí pro rozhodující duel uschopnili zraněného útočníka Tybora, který se na led vrátil po třech týdnech, kouč Petr zamíchal sestavou, ale úvod byl podle očekávání opatrný. Plzeň v takticky vedeném utkání vypadala sice krapet odvážněji, ale pak Machovského vyděsil domácí Klok - jeho pokus z úhlu se otřel o tyč. Největší šanci si hosté nevytvořili ve dvou přesilovkách, ale až v 19. minutě při hře pět na pět, kdy se do Němečkovy rány obětavě vrhl Výtisk.

Vítkovice začaly měnit herní obraz k lepšímu ve druhé části, a také jim k tomu dopomohly přesilovky. Ve dvou početních výhodách v řadě se usadily před Machovským, kterého ve 24. minutě dokázal překonat Stastny, ale zahrál vysokou holí a gól nebyl uznán.

Vítkovice mezi 20. a 30. minutou prohospodařily tři přesilové hry a mentálně povzbuzený protivník se znovu vrhl kupředu. Dírami v domácí defenzivě pronikli do velkých šancí Preisinger a úplně samotný Kratěna, ale Bartošák dvakrát bravurně zakročil. V 34. minutě ještě zázračně vyhodil puk z brankové čáry, jenže nekompromisní dorážku Indráka už při vší snaze lapit nemohl.

Až pod tlakem vyřazení se domácí v závěru vzepjali k mohutné ofenzivě. Machovský kouzlil při šanci Tybora a sólovém nájezdu Květoně, ale ve 46. minutě už nedosáhl na blafák Kucsery, který třetím gólem v sérii potrestal chybné Procházkovo vyhození z obranného pásma. Plzeň v hluboké defenzivě přečkala závěr třetí části, zato prodloužení zahájila lépe a hned v úvodních minutách zahodili dvě velké šance Kubalík a Indrák.

Poté se hra zklidnila a dostala nové obrátky až v úvodu páté dvacetiminutovky, ale Zdráhal trefil zblízka jen gólmanův beton. Rozuzlení přinesla 95. minuta a rychlý výpad Preisingera, který posunul puk bekhendem Stachovi a ten bez přípravy překonal Bartošáka.

Chomutov nasměroval k postupu Huml

Severočechy, kteří obsadili v základní části sedmé místo, nasměroval za postupem dvěma góly v první třetině Ivan Huml. Hned čtyřikrát se domácí prosadili v přesilových hrách, nejproduktivnějším hráčem utkání byl nakonec Vladimír Růžička mladší, jenž si připsal čtyři body za gól a tři asistence.

Chomutov je prvním týmem, jemuž se podobný obrat v předkole podařil. Sérii hranou na tři vítězné zápasy dokázala z 0:2 na 3:2 otočit v historii play off samostatné české extraligy jen Olomouc v semifinále v roce 1994 proti Kladnu.

Předkolo play off hokejové extraligy - 5. zápas:

Piráti Chomutov - BK Mladá Boleslav 6:1 (2:0, 4:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Huml (Poletín, Rutta), 9. Huml (L. Chalupa, Skokan), 24. Flemming (V. Růžička ml., Kämpf), 28. V. Růžička ml., 33. Kämpf (Skokan, V. Růžička ml.), 37. D. Kaše (V. Růžička ml., Kämpf) - 52. Žejdl (Klepiš). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7, navíc Klepiš 10 min., Štich (oba Ml. Boleslav) 5 min. a do konce utkání + 10 min. a do konce utkání. Využití: 4:0. Diváci: 5250 (vyprodáno). Konečný stav série: 3:2.

Chomutov: J. Laco - Rutta, L. Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, J. Mrázek - Skokan, Huml, Tomica (47. Lauko) - Vondrka, V. Růžička ml., Sklenář - D. Kaše, Kämpf, Koblasa - Raška, Šťovíček, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Mladá Boleslav: Maxwell - Stříteský, Štich, Hrdinka, Jan Hanzlík, Bernad, Kučný, od 30. navíc Voráček - Hyka, Musil, Lenc - Orsava, Klepiš, Žejdl - M. Látal, Urban, L. Pabiška - Pacovský, Vampola, Pospíšil. Trenéři: F. Výborný a Žabka.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň 1:2 ve 2. prodloužení (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 46. Kucsera (Vandas) - 34. Indrák, 95. Stach (Preisinger). Rozhodčí: Hodek, Hradil - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 9687. Konečný stav série: 2:3.

Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Hrbas, Baranka, Klok, Urbanec, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Stastny, Olesz - Tomi, Balán, Szturc. Trenéři: Petr a Trnka.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Němeček, Pulpán, D. Sklenička, Čerešňák, Frühauf - M. Procházka, Kratěna, Lev - Indrák, Kracík, D. Kubalík - T. Svoboda, Preisinger, Stach - Schleiss, Koreis, Kodýtek. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.