Ton o problému českého hokeje: Umíme dobře mluvit o tom, jak makáme, ale nemakáme

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 5. 2019 15:11
Nejlepší střelec v historii Sparty Petr Ton se rychle rozkoukává v pozici sportovního manažera pražského hokejového klubu. Pětačtyřicetiletý bývalý vynikající útočník strávil ve Spartě jedenáct let a získal s ní dva tituly. Teď chce klubu pomoct k návratu do popředí tabulky.
Nový sportovní manažer hokejové Sparty Petr Ton ještě v dobách, kdy dres pražského klubu sám nosil
Nový sportovní manažer hokejové Sparty Petr Ton ještě v dobách, kdy dres pražského klubu sám nosil | Foto: Jakub Šafránek

"Ve čtvrtek se to zveřejnilo, v pondělí jsme se představili týmu, v úterý už děláme rozhovor. Přijde mi, že se od rána do večera nezastavím. Vše zatím poznávám, získávám informace. Přebírám nejdůležitější věci," popsal Ton v rozhovoru pro klubový web poslední hektické dny.

Již před jeho příchodem Sparta představila hlavní posily pro příští sezonu a změny v kádru, takže Ton nebude mít klíčovou roli v sestavování týmu. "Přišel jsem ke kádru, který je z velké části sestavený. Uvidíme, jestli se nám v létě podaří tým ještě doplnit, nebo po dohodě s trenéry přivedeme posily až v průběhu soutěže. Titul se nevyhrává v září," podotkl Ton.

Nový šéf sportovního úseku už má za sebou i setkání s trenérem Uwem Kruppem, jenž Spartu povede druhou sezonu. "Cítím z něj obrovskou chuť, je plný elánu. Teprve se poznáváme, zatím jsem se vyptával spíše já. Spolupráci manažera s trenérem vnímám jako hodně důležitou. Nastínil jsem mu, že bych se chtěl od začátku sezony pohybovat mezi šesti nejlepšími týmy, a slíbil mu, že mu připravím co nejlepší podmínky," řekl Ton.

Sparta má nyní na soupisce čtyři brankáře, devět obránců a 20 útočníků. Ton ale ještě plánuje mužstvo posílit. "Rád bych měl k dispozici dva produktivní beky, což je ale nedostatkové zboží. Na trhu se objevují zajímavá jména, která by mohla pozvednout kreativitu. Jména ale zatím prozrazovat nechci. Samozřejmě bych rád získal i produktivního útočníka do 25 let. Takového hráče aktuálně na trhu nevidím," uvedl Ton.

Pražané letos podruhé za sebou nedokázali postoupit ani do čtvrtfinále play off. Ton, který sledoval poslední sezonu z pozice televizního experta, se do minulosti moc ohlížet nechce.

"Chci se klukům pokusit nastavit do hlavy věci, které by mohly fungovat. Věřím i našim mladým klukům. Nákup drahých hráčů nemusí být zárukou úspěchu. Největší problém českého hokeje je, že umíme dobře mluvit o tom, jak makáme, ale nemakáme. Jinak by všichni hráči v zahraničí nebyli vždy tak vykulení, jak se v jiných ligách maká i bez trenérů," podotkl Ton, který působil šest let ve Finsku.

Nástupce Michala Broše chce na Spartě změnit například i zázemí v tréninkové hale v Holešovicích. "Chci zvýšit komfort nejen A týmu, ale i mládežnickým kategoriím," řekl Ton, jenž se chce více věnovat i kondiční přípravě nebo správné stravě. "Chci také s kluky co nejvíce mluvit a vštípit jim do hlavy, že než hledat chybu v systému a trenérovi, je třeba ji hledat především nejdřív u sebe," podotkl.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy