Blomstrandova show v závěru. Švéd nastřílel Spartě hattrick a Plzeň otočila zápas

19. 10. 2021 20:26
Hokejisté Plzně vyhráli v předehrávce 35. kola extraligy nad Spartou 5:4 a připsali si čtvrté domácí vítězství v řadě.
Bitka mezi Ladislavem Zikmundem ze Sparty (vlevo) a Janem Schleissen z Plzně
Bitka mezi Ladislavem Zikmundem ze Sparty (vlevo) a Janem Schleissen z Plzně | Foto: ČTK

Indiáni sice po úvodní třetině vedli, ale hosté třemi brankami ve druhé dvacetiminutovce skóre otočili. Dramatické utkání nakonec rozhodli domácí čtyřmi góly v závěrečné části, hattrickem se blýskl Ludwig Blomstrand. Sparťané prohráli podruhé za sebou, když je zlomily tři góly inkasované v oslabení.

"Za deset minut jsem ještě tři góly nikdy nedal. Na svůj poslední hattrick si už ani nevzpomínám. Viděl jsem, jak ten můj třetí gól nabudil emoce celého týmu a diváků, tak to bylo pro mě hodně emotivní. Je super, když se vám tvrdá práce zúročí," řekl Blomstrand, který stihl ve třetí třetině tři branky během devíti minut a 38 sekund.

Hosty mohl záhy dostat do vedení Řepík, zblízka ale nepřekonal gólmana Svobodu. Oba týmy pokračovaly ve vysokém tempu, domácí se směrem dopředu připomněli až při vyloučení Jurčiny. Ve 13. minutě po střílené přihrávce Dzierkalse zblízka dorážkou otevřel skóre Mertl. Sparťané sice lépe kombinovali, ale v 16. minutě ve velké šanci opět nepřekonal Svobodu na brankovišti nekrytý Sobotka.

Na začátku prostřední části z přečíslení dvou na jednoho neuspěl ani Chlapík a hosty musel při krátkém dvojnásobném oslabení podržet gólman Neužil. V největší šanci ve 25. minutě pálil z dobré pozice Kodýtek nad. Iniciativu postupně převzala Sparta a po polovině utkání během početní výhody vyrovnal na 1:1 do odkryté branky Erik Thorell.

Švédský útočník prokázal své kvality také ve 35. minutě, kdy doklepnutím Řepíkovy střely dokonal obrat. Domácí nedokázali odpovědět ani při třetím vyloučení hostů za špatné střídání a naopak krátce před koncem druhé třetiny upravil ranou bez přípravy po rychlém protiútoku na 3:1 Sobotka.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky domácí zjednodušili hru, ale Neužil zlikvidoval průnik Přikryla a lépe kombinující hosté hrozili z brejků. Ve 48. minutě však vyloučení Dvořáka potrestal přesnou střelou z levého kruhu Blomstrand a Indiáni se probudili. Švédský forvard poté v 55. minutě využil prostoru na pravé straně a se štěstím srovnal. O 44 vteřin později zaváhání v hostující rozehrávce využil k vedoucí trefě Bulíř.

Sparťané ale minutu nato po chybě Svobody vyrovnali, dorážel Zikmund. Nerozhodný stav nevydržel dlouho a díky faulu Řepíka vrátil Indiánům vedení přesilovkovou ranou v 58. minutě Blomstrand. Dovršil tak hattrick. Hostům ke zvratu nepomohla ani hra bez brankáře a ještě je zachránila pravá tyč prázdné branky po pokusu Martina Langa. Plzeň vyhrála šestý z posledních sedmi zápasů.

Páté Pražany hned ve středu čeká doma v O2 areně předehrávka 18. kola proti vedoucím Pardubicím. "Upřímně, na zítřek vůbec nemyslím. Mám prázdno v hlavě a během cesty domů si musím přerovnat myšlenky. Chceme proti Pardubicím vyhrát stůj co stůj. Hlavně po posledních dvou zápasech, které jsme zazdili," řekl klubovému webu Sparty obránce Michal Moravčík, který je odchovancem Plzně.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 5:4 (1:0, 0:3, 4:1)

Branky a nahrávky: 13. Mertl (Dzierkals, Čerešňák), 48. Blomstrand (Čerešňák, G. Thorell), 55. Blomstrand (F. Suchý, Jiříček), 55. Bulíř (Mertl), 58. Blomstrand (Dzierkals, Mertl) - 31. E. Thorell (Sobotka), 35. E. Thorell (Řepík), 39. Sobotka (Chlapík, Mikliš), 56. Zikmund (M. Forman, Mikliš). Rozhodčí: Pražák, Obadal - Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:8. Využití: 3:1. Diváci: 3357.

Plzeň: Miroslav Svoboda - Čerešňák, L. Kaňák, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička, V. Lang - Schleiss, Kodýtek, Kantner - Dzierkals, Mertl, M. Lang - Bulíř, G. Thorell, Blomstrand - Adamec, F. Přikryl, F. Suchý. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Sparta: Neužil - Moravčík, T. Pavelka, Polášek, Tomáš Dvořák, Jurčina, Mikliš, M. Jandus - Řepík, Sobotka, E. Thorell - D. Kaše, Chlapík, Prymula - M. Forman, P. Hašek, Z. Doležal - Konečný, Zikmund, Buchtele. Trenér: Jandač.

1. Pardubice 14 8 2 1 3 48:33 29
2. Třinec 13 7 2 3 1 46:28 28
3. Hradec Králové 14 8 2 0 4 40:27 28
4. Mladá Boleslav 14 8 1 1 4 40:26 27
5. Sparta Praha 14 6 3 2 3 54:44 26
6. Plzeň 14 7 1 2 4 47:41 25