Blomstrandova show v závěru. Švéd nastřílel Spartě hattrick a Plzeň otočila zápas

19. 10. 2021 20:26
Hokejisté Plzně vyhráli v předehrávce 35. kola extraligy nad Spartou 5:4 a připsali si čtvrté domácí vítězství v řadě.
Bitka mezi Ladislavem Zikmundem ze Sparty (vlevo) a Janem Schleissen z Plzně
Bitka mezi Ladislavem Zikmundem ze Sparty (vlevo) a Janem Schleissen z Plzně | Foto: ČTK

Indiáni sice po úvodní třetině vedli, ale hosté třemi brankami ve druhé dvacetiminutovce skóre otočili. Dramatické utkání nakonec rozhodli domácí čtyřmi góly v závěrečné části, hattrickem se blýskl Ludwig Blomstrand. Sparťané prohráli podruhé za sebou, když je zlomily tři góly inkasované v oslabení.

"Za deset minut jsem ještě tři góly nikdy nedal. Na svůj poslední hattrick si už ani nevzpomínám. Viděl jsem, jak ten můj třetí gól nabudil emoce celého týmu a diváků, tak to bylo pro mě hodně emotivní. Je super, když se vám tvrdá práce zúročí," řekl Blomstrand, který stihl ve třetí třetině tři branky během devíti minut a 38 sekund.

Hosty mohl záhy dostat do vedení Řepík, zblízka ale nepřekonal gólmana Svobodu. Oba týmy pokračovaly ve vysokém tempu, domácí se směrem dopředu připomněli až při vyloučení Jurčiny. Ve 13. minutě po střílené přihrávce Dzierkalse zblízka dorážkou otevřel skóre Mertl. Sparťané sice lépe kombinovali, ale v 16. minutě ve velké šanci opět nepřekonal Svobodu na brankovišti nekrytý Sobotka.

Na začátku prostřední části z přečíslení dvou na jednoho neuspěl ani Chlapík a hosty musel při krátkém dvojnásobném oslabení podržet gólman Neužil. V největší šanci ve 25. minutě pálil z dobré pozice Kodýtek nad. Iniciativu postupně převzala Sparta a po polovině utkání během početní výhody vyrovnal na 1:1 do odkryté branky Erik Thorell.

Švédský útočník prokázal své kvality také ve 35. minutě, kdy doklepnutím Řepíkovy střely dokonal obrat. Domácí nedokázali odpovědět ani při třetím vyloučení hostů za špatné střídání a naopak krátce před koncem druhé třetiny upravil ranou bez přípravy po rychlém protiútoku na 3:1 Sobotka.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky domácí zjednodušili hru, ale Neužil zlikvidoval průnik Přikryla a lépe kombinující hosté hrozili z brejků. Ve 48. minutě však vyloučení Dvořáka potrestal přesnou střelou z levého kruhu Blomstrand a Indiáni se probudili. Švédský forvard poté v 55. minutě využil prostoru na pravé straně a se štěstím srovnal. O 44 vteřin později zaváhání v hostující rozehrávce využil k vedoucí trefě Bulíř.

Sparťané ale minutu nato po chybě Svobody vyrovnali, dorážel Zikmund. Nerozhodný stav nevydržel dlouho a díky faulu Řepíka vrátil Indiánům vedení přesilovkovou ranou v 58. minutě Blomstrand. Dovršil tak hattrick. Hostům ke zvratu nepomohla ani hra bez brankáře a ještě je zachránila pravá tyč prázdné branky po pokusu Martina Langa. Plzeň vyhrála šestý z posledních sedmi zápasů.

Páté Pražany hned ve středu čeká doma v O2 areně předehrávka 18. kola proti vedoucím Pardubicím. "Upřímně, na zítřek vůbec nemyslím. Mám prázdno v hlavě a během cesty domů si musím přerovnat myšlenky. Chceme proti Pardubicím vyhrát stůj co stůj. Hlavně po posledních dvou zápasech, které jsme zazdili," řekl klubovému webu Sparty obránce Michal Moravčík, který je odchovancem Plzně.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 5:4 (1:0, 0:3, 4:1)

Branky a nahrávky: 13. Mertl (Dzierkals, Čerešňák), 48. Blomstrand (Čerešňák, G. Thorell), 55. Blomstrand (F. Suchý, Jiříček), 55. Bulíř (Mertl), 58. Blomstrand (Dzierkals, Mertl) - 31. E. Thorell (Sobotka), 35. E. Thorell (Řepík), 39. Sobotka (Chlapík, Mikliš), 56. Zikmund (M. Forman, Mikliš). Rozhodčí: Pražák, Obadal - Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:8. Využití: 3:1. Diváci: 3357.

Plzeň: Miroslav Svoboda - Čerešňák, L. Kaňák, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička, V. Lang - Schleiss, Kodýtek, Kantner - Dzierkals, Mertl, M. Lang - Bulíř, G. Thorell, Blomstrand - Adamec, F. Přikryl, F. Suchý. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Sparta: Neužil - Moravčík, T. Pavelka, Polášek, Tomáš Dvořák, Jurčina, Mikliš, M. Jandus - Řepík, Sobotka, E. Thorell - D. Kaše, Chlapík, Prymula - M. Forman, P. Hašek, Z. Doležal - Konečný, Zikmund, Buchtele. Trenér: Jandač.

Kauce 150 milionů korun za podnikatele Zadeha propadla státu, rozhodl soud

Kauce 150 milionů korun složená za odsouzeného podnikatele Sahrama Zadeha propadla státu, rozhodl Krajský soud v Brně. Podle soudu opakoval trestnou činnost. Zadeh se díky složené kauci dostal na začátku roku 2016 z vazby, složila ji rodina a jeho blízcí. Zadeha soud na konci října poslal na devět let do vězení v kauze miliardových daňových úniků. Šlo o souhrnný trest, soud mu už dříve uložil osm let za ovlivňování svědků. Zadeh je od pátku podmíněně na svobodě.

Zadeh se do vazby dostal v roce 2014 poté, co podle vyšetřovatelů společně s dalšími lidmi vytvořil řetězec firem a podle obžaloby ošidili stát na daních zhruba o 2,5 miliardy korun. Po složení 150 milionů korun, což je zřejmě nejvyšší kauce v Česku, justice začátkem roku 2016 rozhodla o Zadehově propuštění. Obratem byl ale zadržen kvůli íránskému zatykači. V únoru 2016 Krajský soud v Brně pustil Zadeha na svobodu. Na konci roku 2016 ho ale brněnský městský soud poslal opět do vazby, policie totiž podnikatele v další kauze obvinila z ovlivňování svědků.

Brněnský městský soud Zadeha následně poslal na 3,5 roku do vězení za ovlivňování svědků, krajský soud po odvolání ale trest zpřísnil na osm let vězení, a to i za účast na organizované zločinecké skupině. Právě tento fakt byl pro rozhodnutí o kauci stěžejní. V kauze daňových úniků jej totiž potrestal mimo jiné i za účast na organizované skupině.

před 7 minutami

Soud potvrdil za vraždu 11 lidí doživotí pro žháře z Bohumína

Krajský soud v Ostravě v úterý potvrdil za vraždu 11 lidí doživotní trest pro žháře z Bohumína na Karvinsku. Obžalovaný, který u dveří bytu v panelovém domě založil požár, s žalobcem už před časem uzavřel dohodu. Soud ji v úterý schválil. Rozhodnutí je už pravomocné, obžalovaný ani státní zástupce nemají právo na odvolání.

Požár panelového domu vypukl loni 8. srpna odpoledne. Motivem žhářského útoku byly podle žalobce spory v rodině. Obviněný nezvládl fakt, že jej opustila manželka a nastěhovala se do bytu, kde bydlel její syn s družkou a svým synem. Právě dveře tohoto bytu polil muž podle policie přineseným benzinem a zapálil. V bytě bylo 15 lidí, konala se tam zrovna oslava narozenin.

před 38 minutami

New Orleans porazilo Clippers, Satoranský pomohl z lavičky

Basketbalisté New Orleans porazili ve Staples Center tým Los Angeles Clippers 123:104 a v NBA si vylepšili bilanci na šest výher a 17 porážek. Tomáš Satoranský zasáhl do zápasu jako náhradník na deset minut, stihl jeden doskok a tři asistence, ale zároveň si ve statistice plus minus udržel čtyři plusové body. Hvězdou utkání byl s 39 body a 15 doskoky litevský pivot Jonas Valančiunas.

Výsledky NBA

Chicago - Charlotte 133:119, Dallas - Cleveland 96:114, Houston - Oklahoma City 102:89, LA Clippers - New Orleans 104:123 (za hosty Satoranský 3 asistence a 1 doskok), Miami - Denver 111:120, Minnesota - Indiana 100:98, Philadelphia - Orlando 101:96, San Antonio - Washington 116:99, Utah - Portland 129:107.