Birner poslal v prodloužení hokejisty Liberce do semifinále a Boleslav na dovolenou

27. 3. 2019 20:08
Hokejisté Liberce zdolali v pátém čtvrtfinále extraligy Mladou Boleslav 2:1 v prodloužení, ovládli sérii 4:1 na zápasy a po roční pauze si opět zahrají semifinále. Rozhodl o tom v čase 64:32 v přesilové hře útočník Michal Birner. Bruslařský klub historický úspěch v podobě čtvrtého místa z roku 2016 nepřekoná ani nevyrovná.
Michal Birner, střelec postupového gólu Liberce
Michal Birner, střelec postupového gólu Liberce | Foto: Dalibor Sosna

Vítěz základní části Liberec doplnil mezi nejlepšími čtyřmi mistrovskou Kometu Brno a Třinec. O jeho soupeři v semifinále rozhodne až výsledek série Plzně s Olomoucí, ve které vedou Západočeši 3:2 na zápasy. Bílí Tygři podle něj narazí buď na Kometu, nebo na Olomouc.

Oba celky od úvodu hrály pozorně z obrany, šance dlouho chyběly a gólman hostů Krošelj i domácí Will si se střeleckými pokusy soupeře bez problémů poradili. Až v sedmé minutě se ocitl sám před slovinským gólmanem Bruslařského klubu Krenželok, ale neuspěl.

O tři minuty později se dostal do úniku Birner, ale Krošelj opět zasáhl. Mladá Boleslav se pak neprosadila při Redenbachově trestu a domácí také neuspěli při Pláňkově pobytu na trestné lavici. V početní výhodě hostů při Jelínkově trestu nepřekonal Willa Pacovský.

V úvodu druhého dějství při Najmanově vyloučení tečoval Valský přihrávku Filippiho, ale Krošelj svůj tým podržel. Na druhé straně už po přesilovce po akci Šťastného minul z dobré pozice Procházka. Při Kvapilově trestu mohli Bílí Tygři udeřit v oslabení, ale Vlach řešil přečíslení místo střely nepřesnou přihrávkou.

Liberec ale udeřil v přesilovce v 28. minutě, kdy pykal Pacovský, a Birner otevřel skóre. Bílí Tygři se pak tlačili za zvýšením náskoku, jenže gólman hostů odolal.

Ve 37. minutě po brejku vyrovnal Látal, jehož pokus z pravého kruhu nešťastně tečoval Kolmann. Odpovědět mohl Hudáček, ale Krošelj při jeho šanci stačil puk vytěsnit lapačkou. Potom zahrozil ještě Kvapil.

Ve třetí třetině se Severočeši ubránili při trestu Valského. Po oslabení následoval tlak a série šancí Bílých Tygrů, ale Kvapil, Birner, Jelínek ani Lenc neuspěli.

V 54. minutě byl blízko gólu opět Lenc, ale trefil horní tyč, což si sudí Hejduk a Hodek ještě ověřili u videorozhodčího. O tři minuty později na druhé straně po přihrávce Skalického nezamířil přesně z pravého kruhu Klepiš. Prodloužení neodvrátila ani Ševcova rána.

V úvodu nastavení vyzkoušel Willa z úhlu Klepiš a domácí přečkali nápor Mladé Boleslavi. Potom Liberec zatlačil čtvrtou lajnu hostů a vynutil si Najmanovo vyloučení. To zužitkoval Birner, který trefil odkrytou branku. Bílí Tygři tak budou hrát semifinále potřetí za poslední čtyři roky. V roce 2016 slavili historický titul a o rok později získali stříbro.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Birner (M. Kvapil), 65. Birner (Filippi, M. Kvapil) - 37. M. Látal (Hrdinka). Rozhodčí: Hejduk, Hodek - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 7324. Konečný stav série: 4:1.

Liberec: Will - Ševc, Šmíd, Kolmann, Derner, Hanousek, Havlín, Doherty - Valský, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, L. Hudáček, Birner - Lenc, Filippi, M. Kvapil - Zachar, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a P. Augusta.

Mladá Boleslav: Krošelj - Kurka, Kotvan, Pláněk, Hrdinka, Kovačevič, J. Drtina - Vondrka, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, R. Zohorna, M. Procházka - M. Látal, P. Musil, Pacovský - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.