Pardubice jsou v baráži stoprocentní. Kladno první výhrou prolomilo zmar

2. 4. 2019 20:06
I ve třetím kole baráže o hokejovou extraligu dokázaly Pardubice uspět. V Chomutově vyhrály jednoznačně 5:1. Zápas mezi prvoligovými týmy ovládlo Kladno nad Českými Budějovicemi 2:0.
Zleva Jan Kloz z Pardubic a Tomáš Svoboda z Chomutova.
Zleva Jan Kloz z Pardubic a Tomáš Svoboda z Chomutova. | Foto: ČTK

Pardubice vládnou tabulce bez ztráty bodu. Shodně dvěma body za gól a asistenci pomohli k dalšímu úspěchu nejhoršího týmu nejvyšší soutěže Francouz Jordann Perret a Luboš Horký. Piráti podruhé za sebou prohráli a mají na druhém místě na kontě stále čtyři body.

V utkání dvou týmů bojujících o záchranu v extralize se radovali jako první už ve třetí minutě Pardubičtí po Perretově dorážce. Odpovědět mohl rychle Huml, ale v úniku během přesilovky neprostřelil Kacetla.

V sedmé minutě při hře čtyř proti čtyřem využil většího prostoru na ledě Flemming a vyrovnal. Autor branky pak na druhé straně sebral povedeným blokem před odkrytou klecí gól Ihnacakovi. Ve 12. minutě ale přetavil Mandátovu přihrávku zpoza brány v opětovné vedení Dynama Horký.

Bleskurychlý vstup do prostřední třetiny předvedl Sýkora, jenž po 22 sekundách prostřelil Peterse na vzdálenější tyčku. Poté co Piráti bez problémů ubránili oslabení, Dietz obkroužil branku a z mezikruží trefil jenom blokujícího Porselanda. Ve 35. minutě Kloz využil početní výhodu, když prostřelil přesouvajícího se brankáře domácích a upravil na 4:1.

Piráti v závěrečném dějství marně bušili do pardubické obrany, která vyhazováním puku šetřila čas. Od 47. minuty měli domácí více než minutu výhodu ve čtyřech proti třem, ale nevyužili ji. Potom udeřilo opět Dynamo, Poulíčkovo nahození tečoval do horního rohu branky pardubický kapitán Rolinek a definitivně zlomil odpor Pirátů.

Kladno se v baráži dočkalo prvních bodů. Premiérový gól Rytířů v bojích o nejvyšší soutěž vstřelil ve 12. minutě v přesilové hře Antonín Melka a ve druhém dějství pojistil vedení kanadský obránce Brendon Nash. Hráči Českých Budějovic gólmana Lukáše Cikánka nepřekonali a klesli na poslední místo tabulky o bod za své přemožitele.

Rytíři se museli hned v úvodu při vyloučeních Plekance a Kauta bránit v dlouhém oslabení včetně 40 sekund ve třech proti pěti, ale tlaku Motoru odolali. Největší šanci měl už při klasické výhodě Gilbert, ale Cikánek zasáhl. Za Kladno zahrozil poprvé až v deváté minutě Plekanec a vzápětí pálil nebezpečně Nash.

V polovině úvodní části pykali hosté za Kváčovo posunutí branky a Středočeši první přesilovku využili. Z pravého kruhu překonal českobudějovického gólmana přesnou střelou na bližší tyč Melka a ukončil po 131 minutách a čtyřech sekundách půst Rytířů v letošní baráži.

Další možnost měl Plekanec, který bekhendem na Kváču nevyzrál. Neuspěl ani Machač. Za Motor zahrozil Gilbert, ale kladenský gólman situaci vyřešil.

V úvodu druhého dějství si při Pavlinově trestu poradil Kváča s Říhovou ranou od modré čáry a Motor se ubránil i při následném vyloučení Martina Janduse. Ve 31. minutě vyřešil Plekanec přečíslení dvou na jedno s Jágrem, ale Kváča jeho pokus vytěsnil.

Motor se neprosadil při Machačově trestu, při kterém měl možnost zvýšit kapitán Rytířů Strnad, ale v úniku ztroskotal na Kváčově pravém betonu. V 35. minutě Plekanec při přečíslení hledal Jágra, ale ten nebyl v ideální pozici. O chvíli později se už domácí radovali, když se přes stínícího Jágra trefil od modré čáry po ledě Nash.

Další šanci Kladna měl Melka, pojistku náskoku ale Kladno nepřidalo ani na začátku závěrečného dějství při Gilbertově trestu. Jihočeši dostali možnost početních výhod po Keharově faulu a následně po špatném střídání domácích, ale Cikánek byl nadále neprůstřelný.

Ve 49. minutě mohl z brejku zvýšit Jágr, ale jeho pokus se otřel o pravou tyč. Kladno se neprosadilo při vyloučeních Karabáčka ani Pavlina, Kváča si v závěru poradil i s šancí Strnada, ale Rytíři náskok uhájili i při závěrečné power play.

3. kolo baráže o hokejovou extraligu:

Piráti Chomutov - HC Dynamo Pardubice 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Flemming (Jank, Raška) - 3. Perret, 12. L. Horký (Mandát), 21. P. Sýkora (Ihnacak, M. Kratochvil), 35. J. Kloz (L. Horký), 49. Rolinek (Poulíček, Perret). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal - Pešek, Hynek. Vyloučení: 7:3. Využití: 0:1. Diváci: 2882.

Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, Dietz, L. Kovář, Štich, Trefný - Duda, V. Růžička ml., Koblasa - Klhůfek, Huml, J. Sklenář - J. Stránský, Vantuch, Tomica - Raška, T. Svoboda, M. Svoboda. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

Pardubice: Kacetl - Holland, Eklund, Schaus, J. Mikuš, J. Zdráhal, Porseland, od 38. navíc Nedbal - P. Sýkora, Ihnacak, M. Kratochvil - Hovorka, Bubela, Rolinek - L. Horký, Poulíček, Mandát - J. Kloz, Marosz, Perret. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.

Rytíři Kladno - ČEZ Motor České Budějovice 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Melka (B. Nash), 36. B. Nash (Plekanec, A. Lakos). Rozhodčí: Úlehla, Kika - Bryška, Lederer. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4720.

Kladno: Cikánek - J. Říha, Kehar, B. Nash, Zajíc, A. Lakos, P. Hořava - Jágr, Plekanec, Zikmund - Redlich, Vampola, J. Strnad - Melka, Machač, Svedlund - Hajný, T. Kaut, Š. Bláha. Trenéři: D. Čermák, Lidický a Kregl.

České Budějovice: Kváča - Pavlin, Pýcha, Plášil, Kutlák, M. Jandus, Vydarený - Z. Doležal, R. Přikryl, Karabáček - Endál, Gilbert, M. Novák - J. Doktor, M. Heřman, M. Čermák - Babka, Dančišin, M. Beránek. Trenéři: Prospal, Totter a S. Hrubec.