Na řadě jsou hráči. Každé mužstvo má sílu, snad ji v Boleslavi probudíme, věří Rulík

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 10. 2018 15:00
Je cosi shnilého v království bruslařském. Mladé Boleslavi znovu utekl vstup do extraligy a jako první vyměnila trenéra. Respektive rovnou celé trenérské trio. Odvolaného Kýhose nahradil Hořava a oslovil kamarády Rulíka a Pateru. Ti neváhali ani na chvilku a společně se pokusí nastartovat drahnou dobu stagnující klub.
Ani největší posila Mladé Boleslavi Michal Vondrka dosud neprobudila stagnující mužstvo.
Ani největší posila Mladé Boleslavi Michal Vondrka dosud neprobudila stagnující mužstvo. | Foto: ČTK

Mladá Boleslav - Ještě o měsíc dříve než před rokem odvolali v Mladé Boleslavi hlavního trenéra. Vloni v tomto ohledu Středočeši následovali Spartu, letos jsou vůbec prvním extraligovým klubem, který se k tomuto kroku odhodlal. Skončil Vladimír Kýhos, nahradil ho Miloslav Hořava.

"Netvrdím, že jsem odchod očekával, ale zároveň vím, jaká se v extralize volí obvyklá řešení," řekl Kýhos v rozhovoru pro deník Sport. Po porážce na ledě tehdy posledního Chomutova skončili na střídačce také asistenti Čermák a Žabka, hlavní kouč vydržel ve městě automobilů necelý rok.

V minulé sezoně nedošli Bruslaři pod jeho vedením do play off a nový ročník rozjeli třemi výhrami z devíti zápasů. "Můj názor je, že tým nemá vnitřní sílu, potřebnou sílu, postavit se čelem špatné situaci. V tomhle směru je mužstvo takové nijaké," pokračoval odvolaný Kýhos.

Hořava si vybral asistenty Radima Rulíka a Pavla Pateru, tým převzal bleskově v neděli ráno a večer už koučoval proti Olomouci. Ani v tomto utkání nedokázala Mladá Boleslav zlomit sérii porážek a prohrála 1:2.

"Jsme s týmem krátce, ale mám pocit, že se na něm podepsala hned ta nešťastná porážka s Litvínovem v prvním kole. Ani dál se nedařilo vítězit a dolehlo to na hráče i trenéry," soudí Rulík. "Věřím, že z toho mužstvo dostaneme," dodává třiapadesátiletý trenér jedním dechem.

Rulík se těší na chemii s Hořavou a Paterou

Zkraje roku se po odvolání z Litvínova přidal ve Spartě k Výbornému s Nedvědem, ale po vyřazení v předkole byl bez angažmá. "Hokeje jsem teď sledoval zejména přes internet, osobně jsem byl v Karlových Varech na zápase proti Litvínovu," popisuje bývalý reprezentační asistent.

Hořavu zná výborně z působení v Litvínově, kde spolu jako trenéři před třemi lety slavili mistrovský titul. Proto Rulík na nabídku z Mladé Boleslavi okamžitě kývl. "Na spolupráci s Milošem se strašně moc těším, ale totéž se dá říct také o Pavlu Paterovi," zmiňuje třetího člena silného tria.

"Pavla znám z Omsku. Před 16 lety tam hrál jako hráč, já byl na lavičce s Ivanem Hlinkou. Prožili jsme spolu krásnou sezonu," vzpomíná Rulík. "A sedli jsme si hlavně po lidské stránce," potvrdil Patera v pořadu Hokej den poté v České televizi. "Miloše znám výborně z Kladna," dodal.

Dá se předpokládat, že všichni tři budou pracovat na stejné úrovni, byť hlavní zodpovědnost nese Hořava. "Ve spolupráci s Milošem se pořád posouváme, ale v zásadě to děláme stejně. Jak je to psáno na papíře, není vůbec podstatné," podotýká Rulík.

V roce 2016 dosáhli Mladoboleslavští postupem do semifinále play off svého největšího úspěchu v extralize, jenže od té doby se nedostali ani mezi nejlepších osm. A trenéři se proměnili už třikrát. "Teď je řada na hráčích," sdělil Hořavovi boleslavský majitel Jan Plachý.

Hráči přešlapující na místě? Takové už nestrpíme

Nový trenér hned po zápase s Olomoucí ukázal, že se s ničím nebude mazat. "Kdo nebude pracovat, ten odejde," řekl Hořava jasně. Zjevně tím reagoval na prohlášení odvolaného Kýhose nebo také na slova Františka Výborného, který v Mladé Boleslavi skončil vloni na jaře po pěti letech.

Ten mluvil o rozežranosti extraligových hráčů, kteří podepíší v mladém či středním věku lukrativní smlouvy a nechtějí se zlepšovat. A stále se zdá, že se Bruslaři tohoto problému nezbavili. Přestože Michal Vondrka mluvil v létě po příchodu do Mladé Boleslavi o perfektním charakteru hráčů.

Zkušený Vondrka má z deseti zápasů pět bodů, další posily zůstávají za očekáváními ještě daleko více. David Šťastný, který v Dánsku bojoval do poslední chvíle o mistrovství světa, má na kontě bodů nulu. Slovenský reprezentant Pavol Skalický stihl za deset utkání jednu asistenci.

Tým je závislý na výkonech Jakubů Klepiše a Orsavy, případně Lukáše Žejdla. "Když jsme působili s Milošem v Litvínově, byla Boleslav jedním z nejlépe bruslících týmů v extralize. Hrála skvělý hokej. Od té doby se tým změnil, ale jsou tu hráči, kteří to pamatují," všímá si Rulík.

Jenže pryč jsou lídr David Výborný, bojovník Richard Jarůšek, šikulové Tomáš Hyka s Radanem Lencem, obr Tomáš Urban nebo produktivní obránce Marek Trončinský. "V každém mužstvu však nějaká síla je a věřím, že ji probudíme a začneme bodovat," uzavírá Rulík.

V tandemu s Hořavou si kázeň nepochybně pohlídají, příspěvek Patery se projeví hlavně ve hře nebo výběru hráčů. Pokud je v Mladé Boleslavi skutečně něco shnilého, musí to trojice trenérů odříznout co nejdříve.

Bruslaři ztrácejí na desáté místo čtyři body, navíc mají proti Pardubicím jedno utkání k dobru. V pátek odehrají důležité utkání s tabulkovým sousedem, od 17:30 nastoupí na ledě jedenáctého Zlína.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy