Extraliga začala. Boleslav smetla Zlín, vyhrála i Sparta

12. 9. 2014 19:31
Mladá Boleslav přejela mistrovský Zlín na jeho ledě 5:2, další zápasy překvapení nepřinesly a uspěli i tři hlavní aspiranti na zisk mistrovského titulu.
Mladá Boleslav rozdrtila Zlín na jeho ledě 5:2, i když zápas začal o hodinu později. Hosté se zdrželi v zácpě na dálnici. | Foto: ČTK

Praha - Hokejová extraliga začala debaklem úřadujícího mistra od nováčka soutěže. Mladá Boleslav vyhrála na ledě Zlína 5:2. Kuriózní přitom bylo, že zápas začal o hodinu později. Hosté totiž uvízli v dopravní zácpě na dálnici D1 a přijeli do Zlína pozdě.

Další zápasy už ale překvapení nepřinesly a první tři body v sezoně slaví všichni tři hlavní favorité na zisk mistrovského titulu. Třinec přehrál ve vyprodané aréně Pardubice 2:1, Brno vyhrálo v Liberci 5:3 a Sparta doma přehrála Plzeň 3:1.

Utkání Sparta - Plzeň jsme sledovali v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE

První bod v extralize slaví i Olomouc, ta však v infarktovém závěru odešla z ledu před téměř vyprodaným zimákem poražena. Slavii na domácím ledě podlehla 2:3 po samostatných nájezdech.

Rozbruslení pět minut, pak kanonáda do sítě mistra

Mladá Boleslav si hned v prvním kole jako nováček málem uřízla ostudu, nakonec bude možná týmem kola. Bruslaři měli nejprve poruchu autobusu, pak uvízli v zácpě na dálnici D1 a do Zlína přijeli patnáct minut po plánovaném začátku zápasu.

Ani zkrácené pětiminutové rozbruslení a o hodinu posunuté úvodní buly zápasu na nich nebylo znát, právě naopak. Nováček soutěže úřadujícího mistra jasně přehrával a nakonec dokráčel k pohodlnému vítězství 5:2.
Jasno přitom bylo už po čtyřiceti minutách, kdy si hosté vypracovali pohodlný čtyřbrankový náskok.

Za Zlín v poslední třetině jen zmírnili porážku góly Balaštík s Ondráčkem.

Vítkovicím nepomohly ani dva góly za 14 vteřin

Tomáš Mertl a Jaroslav Kudrna řádili v Ostravě, oba dvěma góly pomohli k vítězství Hradce Králové v úvodním utkání nového ročníku extraligy ve Vítkovicích 5:3.

Vítkovicím k bodovému zisku nestačily dva slepené góly na konci druhé třetiny, když bleskově během čtrnácti vteřin srovnaly stav na 2:2, ani na poslední chvíli získaná posila Rostislav Olesz.

Ten navíc po zápase Vítkovicím přidal další ránu: Řekl, že v Ostravě nemá v plánu na delší dobu zůstat.

"Čekám na NHL, je to moje poslední šance. Když nepřijde, tak se ale svět nezboří. Až jestli mi nepřijde pozvánka na zkoušku do nějakého try-out kempu, které začínají 18. září, pak si budu hledat klub v Evropě," vysvětlil Olesz.

Obrat Sparty řídil urostlý obránce

Sparta před sezonou vyměnila technické hráče za urostlé obránce a to se v úvodním utkání sezony ukázalo jako klíčové. Obrat proti Plzni totiž na domácím ledě řídil téměř dva metry vysoký obránce Marek Ďaloga.

Posila z Pardubic se v novém dresu uvedla dvěma góly, když nejprve na začátku druhé třetiny Ďaloga srovnal na 1:1 a o deset minut později už zvýšoval na konečných 3:1.

Utkání poznamenal  nevybíravý zákrok plzeňského buřliváka Holwega, který na konci zápasu u střídačky narazil k mantinelu mladíka Réwaye. Holweg dostal trest ve hře a zítra se jeho zákrokem bude zabývat disciplinární komise.

Třinec otočil zápas v poslední třetině

Stejně jako Sparta nezačal dobře ani Třinec, další z hlavních favoritů  na zisk mistrovského titulu.

Oceláři poprvé ukázali extralize novou arénu a v zápase s Pardubicemi jí do posledního místečka vyprodali. Nervozita však na nich byla znát a ukázala to minimálně první polovina zápasu, ve které byli hosté jasně nebezpečnější.

Skóre zápasu otevřel na konci první třetině nádherným průnikem mezi obránci a následným blafákem Jan Kolář, jenže Pardubice v dalších stoprocentních šancích selhaly a Třinec v poslední třetině trestal.

Nejprve tečí na hraně vysoké hole srovnal stav Jiří Polanský a krátce na to dvojnásobnou přesilovou hru využil  nováček v dresu Třince Zbyněk Irgl a stanovil tak konečný výsledek 2:1.

Liberec třikrát vedl, stejně prohrál

První bod už si v novém působišti připsal také Petr Ton, který měl jednou asistencí prsty ve výhře Brna na ledě Liberce. Bílí Tygři v zápase přitom třikrát vedli.

Zápas začal velkou přestřelkou a Brno až do stavu 3:3 na konci druhé třetiny vždy dotahovalo. Závěrečná dvacetiminutovka však už patřila papírovým favoritům.

O vítězství 5:3 rozhodla Kometa v poslední třetině. Ve 47. minutě nejprve strhl vedení na její stranu tvrdou bombou Vojtěch Němec a sedm minut před koncem pojistil vítězství Brna Jan Hruška.

Litvínov smetl Vary, Slavia vyhrála v Olomouci

První vysokou výhru v sezoně slaví také Litívnov, který na domácím ledě rozdrtil 5:0 Karlovy Vary. Čisté konto si jako jediný v prvním kole připsal gólman Pavel Francouz, dva góly a jednu asistenci si do statistik zaznamenal muž zápasu Viktor Hübl, který v devatenácté vteřině vstřelil dosud nejrychlejší gól nové sezony.

Bod má i Olomouc, na jehož ledě se letos poprvé v extralize prodlužovalo a zápas se Slavii nakonec rozhodly samostatné nájezdy. Ty rozhodl hostující Jaroslav Bednář a Slavia tak veze do Prahy dva body za vítězství 3:2.

1. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - Mountfield Hradec Králové 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 36. J. Káňa I (E. Němec, Szturc), 36. Roman, 49. J. Káňa I (Szturc, E. Němec) - 19. Kudrna (Mertl), 23. Mertl (Kudrna, Šimánek), 41. Kudrna, 46. Červený (Knotek), 50. Mertl (Kudrna, Šimánek). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 4842.

Vítkovice: Šindelář - Šenkeřík, Stehlík, Zíb, Kovář, Štencel, Klok, Čerešňák - Šedivý, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, Olesz, Kolouch - J. Káňa I, E. Němec, Szturc. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Hradec Králové: Kantor - Slovák, Frühauf, Jank, Mikuš, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Šimánek, Mertl - Dej, Valcourt, Kukumberg - Beránek, Červený, Knotek - Kopta, Tvrdík, Nedvídek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahránky: 1. Hübl (Jánský), 36. Hübl (Jánský, Lukeš), 39. Zeman (Trávníček), 54. Ručinský (Hübl), 58. Lukeš (Kubát). Rozhodčí: Hradil, Šír - Charvát, Gebauer. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 4856.

Litvínov: Francouz - Gula, Kubát, Zeman, Sklenička, Pavelka, Chaloupka - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Karlovy Vary: Závorka - Tomeček, Sičák, Rohan, Redlihs, Harant, Šmach - Duda, R. Hruška, Štals - D. Hruška, Balán, Vachovec - Tomeček, J. Kverka ml., R. Pšurný - Gorčík, Skuhravý, Heizer. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

HC Olomouc - HC Slavia Praha 2:3 po sam. náj. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Dlouhý (Marosz, Rác), 55. Rác (Jaroměřský) - 40. Vlasák (Bednář, Valach), 45. Stránský (Valach, Krejčí), rozhodující nájezd Bednář. Rozhodčí: Minář, R. Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 5451.

Olomouc: Vošvrda - Majeský, Ondrušek, Houdek, Skrbek, Jaroměřský, Staněk, Škůrek - Matai, Cibák, Švaňhal - Hrňa, Patera, Laš - Rác, Marosz, Dlouhý - Jergl, Knotek. Trenéři: Fiala a Dopita.

Slavia Praha: Furch - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Knot, Štich - Bednář, Vlasák, Tomica - Stránský, Vas, Sklenář - M. Čermák, Weissmann, J. Doležal - Tomek, Klhůfek, Poletín. Trenéři: Lubina a Beránek.

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 3:5 (1:1, 2:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Valský (Filippi, Bulíř), 27. Vampola, 30. Škoula (Vampola, J. Vlach) - 11. Ptáček (P. Ton), 29. J. Hruška z trest. střílení, 37. J. Káňa (T. Svoboda, Kempný), 47. V. Němec (J. Káňa), 53. J. Hruška (Ostřížek, Kempný). Rozhodčí: Turčan, Wagner - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5312.

Liberec: Lašák - Voráček, Škoula, Derner, Gřegořek, Výtisk, Vitásek, Plutnar - Krenželok, Bulík, Bartek - J. Vlach, Vampola, Urban - Bulíř, Filippi, Valský - Kica, K. Jass. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Brno: Čiliak - Jan Hanzlík, Kuboš, Kempný, König, Malec, Ptáček - J. Hruška, Ostřížek, P. Ton - J. Káňa, V. Němec, T. Svoboda - Dočekal, H. Zohorna, Jakub Svoboda - Vondráček, Raška, P. Mrázek. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran

HC Oceláři Třinec - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 47. Polanský (Adamský, Irgl), 49. Irgl (Roth) - 15. Kolář (Starý, Benák). Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Nosek, Linhart, Trončinský, M. Doudera - Kreps, Plíhal, Adamský - Irgl, Polanský, Rufer - Jašek, Žejdl, Orsava - Dravecký, Matuš, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Pardubice: Kristan - Píša, Čáslava, Benák, Ščotka, Gregorc, Kočí, Korím - P. Sýkora, T. Zohorna, Nahodil - Radil, Marcinko, Tybor - Kolář, Špaček, Starý - Moučka, Cetkovský, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 22. Ďaloga (Pech, Forman), 22. Sabolič (Cingel), 33. Ďaloga - 16. T. Sýkora (Kratěna, Mozík). Rozhodčí: Šindler, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:3, navíc Hollweg (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5018.

Sparta Praha: Staňa - Pilař, Piskáček, Ďaloga, Barinka, Švrček, Polášek, J. Mikuš - Réway, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Forman - Cingel, Přibyl, Sabolič - Dvořáček, Volek, Klimek. Trenéři: Jandač a Moták.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Pulpán, Mozík, Jeřábek, Moravčík, Kubka - Kratěna, Simon, Pletka - Balej, Lev, J. Sýkora - M. Dvořák, T. Sýkora, Hollweg - Michel, Kašpařík, Beran. Trenéři: Razým a M. Straka.

PSG Zlín - BK Mladá Boleslav 2:5 (0:2, 0:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 45. Ondráček, 58. Balaštík (Köhler, Marušák) - 5. D. Výborný (Robar), 19. R. Čermák (M. Látal), 35. Pabiška (D. Výborný, Pacovský), 40. M. Látal, 47. Mikulík (Klimenta, Broš). Rozhodčí: Pešina, Horák - Bryška, Skopal. Vyloučení: 7:10, navíc Pacovský (Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4225.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Žižka, Matějíček, Tesařík, Valenta - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, Kubiš - Ondráček, Roman Vlach, F. Čech - Okál, Fořt, Sedláček. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík a Hrazdira.

Mladá Boleslav: Rittich - Kučný, Stříteský, M. Hruška, Robar, Trška, Žabka, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - Pabiška, D. Výborný, Pacovský - Lenc, Musil, Hyka - Bárta, Vrbata, M. Látal. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.