Extraliga vrcholí. Získá titul nejmladší kouč v historii, nebo Jandač?

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 3. 2016 15:07
Hokejová extraliga vstupuje do rozhodující fáze sezony. Prosadí se podle předpokladů Liberec a Sparta, vládci základní části? Největší favority povedou zajímavé trenérské osobnosti. Na Tygry dohlíží teprve 38letý Filip Pešán, Pražany vede budoucí reprezentační kouč Josef Jandač, který ještě nikdy nezískal extraligový titul.
Josef Jandač se nedávno stal budoucím koučem reprezentace. Jak završí pětiletku na Spartě?
Josef Jandač se nedávno stal budoucím koučem reprezentace. Jak završí pětiletku na Spartě? | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Loni extraligoví fanoušci bedlivě sledovali, zda veterán Martin Ručinský dovede hokejový Litvínov, líheň řady českých hvězd, k historickému titulu. Letošní příběh play off by se mohl točit kolem dvou výrazných trenérů: Filipa Pešána z Liberce a Josefa Jandače ze Sparty. Jeden může dobýt mistrovský pohár jako nejmladší kouč v historii, druhý by se rád blýskl u příznivců reprezentace.

Fakt, že nejžhavějšími kandidáty na titul jsou Liberec a Sparta, jde těžko zpochybnit. Vládci základní části utekli zbylým týmům o úctyhodných 22 bodů. Navíc mají vynikající kádry a senzační fazónu.

Bílí Tygři dokonce vytvořili rekord české nejvyšší soutěže v počtu bodů (118) a výher (41). Jen jedinkrát poznali, jak chutnají dvě porážky za sebou. Zato hýřili úspěšnými sériemi. Slavili vítězství ve 13 z posledních 15 duelů.

Kromě samotných hráčů za tím stojí teprve 38letý kouč Filip Pešán. Muž, jenž se při studiích v Kanadě naučil vnímat hokej jako náboženství, dostal první velkou trenérskou šanci a v kabině Tygrů zavedl nové pořádky. Jeho svěřenci chodí na zápasy v obleku a nesmí se potloukat po barech. Také mají za sebou netypickou letní přípravu s intenzivnějšími, ale kratšími tréninky.

Průvodce extraligovým play off

Ještě než 14. března vypukne hlavní část vyřazovacích bojů, proběhne předkolo. Už dnes v něm nastoupí Zlín proti Třinci a Chomutov proti Kometě. Dál postoupí klub, který jako první vyhraje tři zápasy. Od čtvrtfinále už se hraje klasicky na čtyři vítězné duely.

Novinkou je, že pátý až sedmý zápas série může rozhodnout jedině prodloužení v pěti hráčích na každé straně (týká se to i předkola). V předchozích sezonách to platilo pouze pro sedmé utkání. Cílem je, aby se dramatické série nelámaly v samostatných nájezdech. Ty nyní můžou rozhodnout jen první až čtvrtý zápas, pokud nepadne branka ve dvacetiminutovém prodloužení.

O vítězi extraligy se rozhodne nejdříve 19. a nejpozději 26. dubna. Nejlepší výchozí pozici má pochopitelně první Liberec, který – pokud nevypadne – vždy nastoupí proti nejhůře postavenému týmu ze základní části a případný sedmý zápas bude hrát doma.

Pokud jde o méně úspěšná mužstva letošní sezony, jejich zápolení v play out začíná zítra. Dva nejhorší týmy ze zápasů o umístění si zahrají baráž, do níž postoupí finalisté první ligy. Jelikož do play out se započítávají body ze základní části, jsou v největším ohrožení Karlovy Vary (47 bodů), Litvínov (55) a Pardubice (57). Vítkovice mají solidní rezervu (66). 

Baráž, v níž se čtyřkolově utká každý s každým, skončí 24. dubna a nabídne stejná pravidla jako základní část. To znamená, že při nerozhodném stavu fanoušci uvidí pětiminutové prodloužení. Pokud nepadne gól, přijdou na řadu samostatné nájezdy.

Překoná Pešán Růžičku?

Zdá se, že to funguje. Liberec, který v létě posílil o Martina Ševce a Michaly Birnera s Řepíkem, kandiduje na titul. Bude Pešán v dubnu jásat s extraligovým pohárem jako nejmladší kouč v historii? Zatím drží prvenství Vladimír Růžička, jenž dovedl pražskou Slavii na vrchol ve 39 letech.

Pokud vše půjde podle předpokladů, Pešánovi se ve finále postaví takřka o dekádu starší Josef Jandač. Budoucí trenér reprezentace ještě nikdy nevyhrál extraligový titul, což mu mnozí vyčítají. Teď má poslední šanci, aby se u fanoušků národního mužstva blýskl ještě před prestižním Světovým pohárem.

Za poslední čtyři roky v ambiciózní Spartě dvakrát nepřešel čtvrtfinále a dvakrát semifinále. V polovině případů přitom ovládl základní část.

Dařilo se mu i letos. Pražané získali 110 bodů a nastříleli 200 gólů, byť jejich ofenziva chvíli chřadla po ztrátě Martin Réwaye, který za klub odmítl dál nastupovat a později odešel do Švýcarska. Bude toho slovenský rebel litovat?

Nejrozjetější Sparta za poslední roky

Historie se zatím opakuje v tom, že Sparta vstupuje do vyřazovacích bojů jako velký favorit, ovšem jedna věc je jiná. Zatímco v předchozích letech Pražané na konci základní část přinejmenším nezářili, letos všechny válcují.

Vyhráli 17 z posledních 18 zápasů, přičemž šestkrát vstřelili šest a víc gólů. Porazili i dominantní Liberec. Mimochodem, nevídaná série odstartovala zhruba v době, kdy svazoví předáci oznámili, že novým koučem reprezentace bude Jandač.

Ten má momentálně starosti s tím, koho pošle do brány, jelikož Sparta disponuje čtyřmi kvalitními gólmany. Zdá se však, že o pozici jedničky se poperou Tomáš Pöpperle a Danny Taylor. Kanadský hokejista narozený v Anglii přišel do Sparty z Kontinentální ligy a nepovedlo se mu jen poslední klání proti Boleslavi. Pöpperle měl v sezoně slabší chvíle, ale po příchodu Taylora je takřka bezchybný.

Tolik k situaci v táborech hlavních favoritů, jejichž trenéři v následujících týdnech jistě budou přitahovat pozornost.

Nebo dojde k překvapení a zlatý příběh vyřazovacích bojů napíše někdo jiný? V záloze číhá ambiciózní Hradec, mladé mužstvo Plzně či "barážové" kluby Olomouc s Mladou Boleslaví. Bílou vlajku předem netasí ani týmy z předkola: Zlín, Chomutov, Kometa a Třinec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy