Bloky, hity, icetime. Extraliga bude mít statistiky jako NHL

Adam Sušovský Adam Sušovský
11. 7. 2013 6:00
Extraliga finišuje s přípravami přehledu podrobných hráčských statistik.
Od nové sezony bude mít v extraligových statistikách své místo i tento hit.
Od nové sezony bude mít v extraligových statistikách své místo i tento hit. | Foto: CPA

Praha - Extraliga se v létě nehraje, ale na hokejovém svazu se přesto tvrdě pracuje. Vedení soutěže v čele s Josefem Řezníčkem jde do finiše milionového projektu hráčský statistik.

Kdo je v lize nejlepší na buly? Kdo má největší ice-time, nebo kolik střel potřeboval třeba Martin Růžička na to, aby letos nastřílel rekordních 40 branek?

Tak přesně tohle byly otázky, nad kterými se až do letošní sezony dalo spekulovat tak maximálně po hokeji s kamarády u piva. Jasná odpoveď na ně neexistovala.

Extraliga tady zaspala dobu, byla to fanoušky v porovnání s jinými evropskými soutěžemi často kritizovaná ostuda. 

Počítat se budou i hity a bloky

Od září má být ale všechno jinak a příznivci se mají na co těšit. Kromě vyhraných vhazování, času hráčů stráveného na ledě nebo střel na bránu nám vedení soutěže připravuje i takové pikantnosti, jako jsou rozdané hity nebo zblokované střely jednotlivých borců.

Přesně tak jako v NHL, přehledně na oficiální centrále českého hokeje hokej.cz.

"Jdeme do finiše a chtěli bychom mít co nejdříve zpracovaný software, abychom mohli v létě před ostrým startem ligy vše otestovat," říká Josef Řezníček.

Pro extraligu to znamená obrovský posun vpřed a pro Řezníčka splnění jednoho z hlavních cílů, které si před rokem po nástupu do své funkce vytyčil.

Na zápase nejméně šest statistiků

Zatímco americká NHL na těchto číslech dlouhodobě staví svou show, Češi měli smůlu. Vždyť třeba zásahy brankářům počítali vedoucí mužstva, kteří mohli svým gólmanům klidně pár střel na bránu přidat, aby vylepšili jejich průměr.

K tomu, aby teď celý projekt fungoval, bude třeba na každém stadionu tým minimálně šesti statistiků, kteří budou během zápasů na tabletech či počítačích jednotlivé statistiky zaznamenávat.

"Zatím počítáme s tím, že to bude dělat šest lidí na každém stadionu. Je ale možné, že k nim budeme muset dva přidat," řekl Řezníček.

Přidal se i Radegast

Extraliga totiž původně počítala jen s tím, že hráčům, spočítá pouze jejich ice-time, buly a střely na bránu. V průběhu přípravy projektu se ovšem vložil do projektu partner soutěže, pivovar Radegast, a původní záměr vedení soutěže ještě vylepšil.

"Radegast přišel s tím, že bychom měli jednotlivým hráčům počítat také rozdané hity a zblokované střely. Sám se do toho vložil s připravovaným projektem Radegast index," vysvětluje Řezníček.

Velký projekt, který potěší všechny hokejové fajnšmekry navíc nebude ani finančně tolik nákladný. Každý statistik si během zápasu vydělá zhruba 230 korun, celý projekt by se tak v sezoně měl v pohodě vejít pod milion korun (okolo 600 tisíc).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy