Zvládnou Vítkovice těžký finiš? Kometa a Třinec se třesou o play off

Daniel Poláček Daniel Poláček
29. 2. 2016 9:48
Dvě kola před koncem základní části hokejové extraligy má hned devět týmů stále o co hrát. Některé se perou o přímý postup do čtvrtfinále, jiné doufají alespoň v předkolo. Záchraně se kupodivu chtějí vyhnout i hráči Komety a Třince.
Brněnský obránce Tomáš Kaberle při letošním Winter Classic.
Brněnský obránce Tomáš Kaberle při letošním Winter Classic. | Foto: Lukáš Caha

Praha – Loni bojovali o titul, letos hokejisté Třince a Komety stále nemají jisté ani předkolo play off. Do konce základní části extraligy přitom zbývají dvě kola, která rozlousknou poslední tajenky.

Jisté zatím je, že už nikdo nesesadí vedoucí Liberec, jenž v neděli dosáhl na rekordních 112 bodů. Druhá zůstane rozjetá Sparta. Naopak boje o záchranu můžou pomalu vyhlížet Pardubice, Karlovy Vary a také mistrovský Litvínov. Zbylých devět týmů má minimálně v úterý pořád o co hrát.

Nejtužší bitvy svedou mužstva ve spodní části tabulky. Na dvě místa v předkole play off si dělají zálusk hráči Třince, Komety a Vítkovic:

Pozice Klub Zápasy Body
9. Třinec 50 67
10. Kometa 50 67
11. Vítkovice 50 65

I když Vítkovičtí musejí spoléhat na klopýtnutí jednoho z konkurentů, rozhodně nejsou v beznadějné situaci. Víc by se jim hodilo, kdyby finiš první části sezony nezvládla Kometa, proti níž mají kladnou bilanci (úspěšnost 50 procent s lepším skóre). Ta je při bodové shodě rozhodující. V případě, že by Ostravané dotáhli rivaly z Třince, přednost budou mít Oceláři.

Pokud všechny tři kluby budou mít v pátek, kdy proběhne závěrečné kolo, stejný počet bodů, vznikne minitabulka, jež pošle do předkola Kometu a Vítkovice. Třinec při této variantě ostrouhá, protože v současném ročníku neuhrál proti Brnu jediné vítězství.

Oceláři navíc nemají zrovna přívětivý program. Jako jediní z probírané trojice nastoupí v obou zbývajících kolech proti mužstvům z vyšších pater tabulky (nejprve v Mladé Boleslavi, poté proti Olomouci). To Kometa (Pardubice venku, Zlín doma) i Vítkovice (Liberec doma, Litvínov venku) mají alespoň jednoho protivníka, který dlouhodobě tápe.

Pokud Třinec závěrečná klání nezvládne, naskočí v utkáních o záchranu i proti Litvínovu. Kdo by v září takovou reprízu loňského finále čekal?

Nicméně i kdyby bohatý klub z Třince nebo Brna spadl do záchranářských bojů, hlavními kandidáty na následnou baráž zůstávají Pardubice, Litvínov a Karlovy Vary, týmy s nejnižším počtem bodů.

Kdo zůstane v nejlepší šestce?

Bitva o přímý postup do čtvrtfinále nabízí podstatně složitější situaci. O čtyři zbývající vstupenky se rve šest mužstev:

Pozice Klub Zápasy Body
3. Plzeň 50 84
4. Hradec 50 82
5. Mladá Boleslav 50 81
6. Olomouc 50 79
7. Chomutov 50 78
8. Zlín 50 75

Takřka jisté místo už má Plzeň. O nejlepší šestku ji připraví jen hodně nešťastná shoda okolností. Jako jediní nemají nic ve svých rukou hokejisté Chomutova a Zlína. Mimochodem, Moravany může v úterý poslat do předkola ve vzájemném duelu právě Plzeň.

Učiní tak? A jak dopadnou zbylá klání? Může se stát, že už předposlední kolo zodpoví všechny důležité otázky a pátek pak nabídne pouze zápasy o umístění.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

 

Právě se děje

Další zprávy