Experti Čechy chválí, ale upozorňují na drtivý nástup USA

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
19. 2. 2014 6:00
Experti Aktuálně.cz Pavel Richter a Dominik Hašek rozebírají osmifinále se Slovenskem.
Čeští hokejisté vstup do play off zvládli. Po Slovácích je však čekají skvělé Spojené státy
Čeští hokejisté vstup do play off zvládli. Po Slovácích je však čekají skvělé Spojené státy | Foto: Reuters

Praha - Stejně jako fanoušci hýřili spokojeností po osmifinálovém vítězství českých hokejistů 5:3 nad Slovenskem i experti Aktuálně.cz

"Výhra byla zasloužená. Začali jsme výborně, první třetina byla z naší strany fantastická a minimálně padesát minut jsme byli lepší," liboval si Pavel Richter.

"Pak jsme měli akorát hluchou desetiminutovku zkraje třetí třetiny. Naštěstí jsme to ustáli. Navíc i naše hra už vypadala daleko lépe," pochválil Hadamczikovy svěřence.

Pro trenéry je kromě postupu dobrým signálem i fakt, že se trefily očekávané opory mužstva. Červenka, Hemský, Krejčí i Plekanec měli totiž do včerejška na kontě gólů nulu.

"Ti hráči hráli dobře i předtím, měli šance, čekali na góly a bylo jen otázkou času, kdy jim to tam spadne," nepřekvapilo Dominika Haška.

Jako proti Švédsku

Richter s Haškem se nezávisle na sobě shodli na tom, že utkání se Slováky hodně připomínalo úvodní duel proti Švédsku.

"Akorát že to bylo v opačném gardu. Naši byli lepší, ale to vysoké vedení nám trochu spadlo z nebe, protože jsme dali všechno, na co jsme sáhli," řekl Hašek.

Richter si vstup do zápasu nemohl vynachválit. "Na začátku jsme Slováky zaskočili neskutečným bruslením. Vyšlo nám to a dali jsme góly," uvedl bývalý útočník a trenér.

Naopak Slováci český nástup nezachytili. "Pustili se do otevřeného hokeje a my jsme pronikali do jejich volné obrany. To se na olympiádě stalo poprvé, že jsme měli přesilovkové situace dva na jednoho, tři na dva," všiml si.

Strach o výsledek

Ve 36. minutě vedli Češi 4:0 a nic nenasvědčovalo tomu, že diváci ještě uvidí drama. Jenže Vůjtkovi svěřenci to nezabalili a pustili se do velké stíhací jízdy, která je postupně dostala na dostřel.

"To jsme hráli už trochu na údržbu. Přestali jsme bruslit, stejně jako proti nám Švédové. Slováci snižovali a my se strachovali o výsledek, protože jejich šikovní hráči jako Hossa, Tatar a další nás tam motali jak klacek pod jezem," připomněl nepovedenou fázi zápasu Richter.

"Myslím si, že to byla nejlepší pasáž Slováků z celého turnaje. Zaplať pánbůh, že Pavelec hodně šancí chytil," oddychl si mistr světa z roku 1985.

S USA to chce přežít úvod

Ve čtvrtfinále čekají české hokejisty Američané, kteří z předchozích zápasů ztratili jediný bod. A Slováky v základní skupině rozcupovali debaklem 7:1.

"Myslím si, že nás osmifinále stálo strašně moc sil a že proto budeme mít s Amerikou problémy," obává se Richter. "Ale jsem přesvědčen, že můžeme vyhrát."

Podle obou expertů bude klíčový začátek utkání, v němž očekávají strhující nástup zámořského celku.

"Musíme přežít úvodní třetinu. Američané a Kanaďané mají ve zvyku, že na soupeře vlétnou a chtějí ho rozválcovat hned v prvních minutách," upozorňuje Richter.

"Chce to, abychom se snažili kontrolovat hru, drželi puk a nedělali zbytečné chyby. Létat s nimi nahoru a dolů by bylo příliš náročné, sil nemáme nazbyt, zvlášť když máme v nohách včerejší zápas," radí Hašek, který tipuje rozložení šancí rovnoměrně padesát na padesát.

Do finále jako v Naganu?

Olympijskému vítězi z Nagana neuniklo, že v případě úspěchu by se mohl opakovat scénář ze zlatého turnaje v roce 1998, kdy byli dalšími soupeři Kanada a Rusko.

"Zjistil jsem to až teď, že pavouk vypadá podobně jako v Naganu. Ale takhle se na to člověk nesmí koukat. Nebylo by dobré dívat se dopředu, chce to vyhlížet jen ten dnešní zápas," nabádá český tým.

Veškeré informace k hokejovému turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy